אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

אלבניה, מקדוניה וקוסובו

טיול מאורגן לאלבניה, מקדוניה וקוסובו - 8 ימים- חוצה בלקן

אלבניה הינה מדינה קטנה לחופי הים האדריאטי שנשחקה לאורך השנים בשל עוני, נקמות דם ואנלפבתיות, חיים בה כיום כ-3.5 מיליון בני אדם ושטחה הכולל הוא 28,748 קמ"ר. את גבולותיה היא חולקת עם יוון, מקדוניה אלבניה וקוסובו. החלק הפנימי של המדינה הררי ברובו ויותר מ-36 אחוזים ממנו מיוער. באלבניה יש 2,000 אתרי טבע בעלי חשיבות לאומית. טיראנה היא בירת אלבניה מאז שנת 1920. בעיר נמצאים סממנים ותגליות ארכיטקטוניות מתקופת המאה ה-19. באלבניה שמש ים תיכונית, חולות, טבע, הרים ונוף משגע, כרמים ופרדסים -  את כל זה ועוד נוכל למצוא במדינה הנפלאה, המתנמנמת לחוף הים התיכון. היא עדיין לא יעד תיירותי מועדף, אך יש לה בהחלט מה להציע, לא פחות משכנותיה. הרבה שנים סבלה אלבניה מהמון חוליים, אבל בזמן האחרון נראה שהיא מתאוששת מהכול. התושבים מארחי פנים, יש לה שפע של אטרקציות להציע לתיירים, המטבח האלבני העשיר דומה מאוד למטבח הטורקי ותמצאו בו לא מעט בשר, שישקבאב ובורקסים בהרבה מסעדות טובות. גם הקפה האלבני / טורקי מצוין וחזק.....

מקדוניה הנמצאת בחצי האי הבלקני, הינה מדינה הררית, בעלת עמקים רחבים, אגמים תכולים, נחלים ומעיינות מים צלולים. העם המקדוני, יושב בצבת לוחצת של 3 אחיות גדולות ותובעניות, סרביה, בולגריה ויוון ושכנה ממערב המסובכת בענייני פנים, אלבניה. זהו עם קטן שהצליח לשרוד, לשמור על צביון תרבותי למרות כל הקשיים. מקדוניה מציעה למבקרים בה טיולי ג'יפים אתגרים, כפרים אותנטיים, תרבות חקלאית שכמעט ועברה מהעולם וחוויות בלתי נשכחות בנופים עוצרי נשימה.

קוסובו,  הארץ הכי לא מתויירת באירופה... חבל ארץ פורה הנחבא בין שלשלות הרים אדירים שהיה בעבר מרכז התרבות של הבלקן, הן בתקופת האימפריה הסרבית והן בתקופת העות'מאניים. קוסובו נחשבת לירושלים של הסרבים, אך גם לערש המולדת של האלבנים, וסביב מאבק זה התחוללו מלחמות רבות, האחרונה הסתיימה לפני 10 שנים בלבד... קוסבו היא מדינה מרתקת מיוחדת במינה נמצא בה ערים עתיקות, מצודות בנות אלפי שנים, שווקים ססגוניים, שכונות וכפרים שחיים בפשטות כמו לפני מאות שנים, כמובן עם אלבני עליז, ותוסס ומאיר פנים...

 

היתרון של דרכים

אלבניה

•    שקודרה - מצודת רוזאפה
•    דורס העתיקה
•    עיר החוף ולורה
•    שמורת ללוגרה
•    בראט עיר 1000 החלונות
•    עיר המבצר אלבאסאן

מקדוניה
•    העיר אוכריד
•    רכס גליצ'יצה
•    שייט בכנסיית סנט נחום
•    שמורת מברובו
•    קניון מטקה

קוסובו

•    העיר העותומנאית פריזרן
•   הכפר יאשורי

 

מסלול הטיול

יום 1ת"א – טיראנה (אלבניה)

ניפגש בנתב"ג ונצא בטיסת צהריים (דרך יעד ביניים) אל טיראנה – בירת אלבניה. 
טיראנה Tirana הינה בירת אלבניה משנת 1920; היא עיר קומפקטית וסימפטית למדי לסיורים- הן ברכב והן ברגל. טיראנה ממוקמת פחות או יותר באמצע הדרך בין רומא לאיסטנבול, והאדריכלות בה הושפעה משתיהן, כמו גם מאדריכלות האיחוד הסובייטי. לינה בטירנה. 

יום 2ת"א – טיראנה – שקודרה

בבוקר נצא בנסיעה צפונה... בתחילה נעצור לביקור בעיר קרויה Kruja אחת הערים העתיקות והחשובות באלבניה, עירו של המנהיג המיתולוגי סקנדרבג. כולל ביקור בבזאר הטורקי הססגוני המטפס עד המצודה בה נלחם סקנדרבג וממנה נשקף נוף מרהיב. משם על דרך המלך המהירה אל העיר הצפונית שקודרה Shkodra היושבת על שפת אגם סקאדר. עצירה קצרה להתרעננות... בהתאם לזמן נצא לסיור קצר בעיר כולל טיפוס אל המצודה המפורסמת החולשת על העיר- מצודת רוזאפה (מצודת השושנים). לינה בשקודרה.

יום 3 שקודרה – המעבורת לפיראזה – עמק ולבונה (אלבניה)

יום ארוך... השקמה מוקדמת, לאחר ארוחת בוקר כפרית, נרד אל העיירה קומאני. שם נעלה עם האוטובוס על המעבורת לכיוון העיירה פיראזה. שייט שאורכו כשעתיים על אגמים שנוצרו ממערכת הסכרים אותם בנו הסינים עבור האלבנים על מנת ליצר חשמל הידרואלקטרי. השייט יאפשר לנו לחזות במקומיים המנצלים את הנהר למעבר מקוסובו אל עבר החוף וטירנה. הנוף בשייט הוא של הרים, מצוקים ובתי כפר מבודדים. עם ההגעה לפיראזה נצא בנסיעה אל העיירה באירן צורי Bajram Curri, עיירה ענייה עם היסטוריה מפוארת מימיו של העריץ חוג'ה ועתיד מלא בסימני שאלה, המשמשת מרכז לאיכרי האזור. העיירה כולה מתנקזת אל רחוב אחד ובו שוק ססגוני הומה. נעצור בעיר לביקור קצר ונמשיך לכיוון העיירה ולבונה הנמצאת בפתחה של שמורת הטבע ולבונה. עם ההגעה נצא לסיור קצר בעמק ולבונה, אזור פראי ומרהיב של טבע מבודד ובלתי נגוע, האזור כולו מקביל לנהר הולבונה הצלול ובו מספר כפרים קטנים ואזורים חקלאיים. האזור כולו נראה כאילו נותר מאה שנים מאחור. לינה כפרית בולבונה.

יום 4שמורת עמק ולבונה (אלבניה) החצייה לקוסבו - ג'קובה – פריזרן (קוסובו) - סקופיה 

את הבוקר נתחיל בהליכה רגלית קלה בשטח היער ולאורך הנהר הזורם. בהמשך נרד חזרה אל העיירה באירן צורי ונתחיל את מסענו מזרחה לעבר גבול אלבניה-קוסובו. לאחר חציית הגבול נצא בנסיעה לעבר העיירה ג'קובה Gjakova, עיר עותומאנית עתיקה בה שוק משוחזר. נבקר בשוק, במסגד שבמקום ובמידת האפשר גם במרכז של מיסטיקנים מוסלמים מכת הבקטשים. ג'קובה הייתה אחד המקומות שבו היו הקרבות הקשים ביותר בין הסרבים לקוסוברים... התרעננות שיטוט בשוק המקומי, נמשיך את מסענו בקוסובו לעבר העיר פריזרן. העיר העתיקה מוזכרת בכתבים של האימפריה הביזאנטית ושל הממלכה הבולגרית הראשונה ובהמשך הייתה חלק מהאימפריה העות'מנית. אלמנטים ארכיטקטוניים מההיסטוריה העשירה מייצרים קולז' מעניין והעיר שוקקת חיים. נטייל ברחובותיה ובסמטאות העתיקות, נראה את הגשר העתיק הסמוך למסגד הגדול ועוד ככל שיותיר לנו הזמן. בהמשך נסיעה לסקופיה עם ההגעה והתארגנות במלון, נצא לסיור ערב בעיר. לינה בסקופיה

יום 5סקופיה – קניון מטקה – החצייה למקדוניה – שמורת מברובו (מקדוניה)

בבוקר נשלים את הסיור בסקופיה. סקופיה הינה העיר הגדולה ומרכזה הכלכלי, תרבותי ואקדמי של מקדוניה. באזור נמצאו שרידים בני 6000 שנה שמעידים על ישוב. נערוך סיור תוך היכרות עם מאפיינים של האימפריות הרבות שהשאירו את חותמן. נראה את המבצר המרשים של סקופיה, נתרשם מהשער החדש של העיר אשר מוקדש לאלכסנדר מוקדון, הרכוב על הסוס בפסל המפורסם, נטייל בבזאר הישן של העיר. נספר את הסיפור היהודי ונבקר במוזיאון הנצחת שואת יהודי מקדוניה. בדרכינו למקדוניה נעצור לביקור בקניון מטקה המרשים. מטקה פירושו רחם, והינו חלק משמורת טבע מופלאה. נצפה על הסכר שנבנה בשנות ה 40, וייצר מאגר מים בקניון המרשים. בהמשך נחצה את הגבול למדינת מקדוניה. משם נצא בנסיעה דרומה בדרך נופית מרשימה. הנסיעה תתבצע בכבשים משובשים ודרכי עפר חוצה מעברי הרים וכפריים ציוריים על בסיס נהר הדרין השחור. מידת האפשר נעצור לרחצה במי הנהר הצלולים והקרירים, נבקר בכפרים ונחזה מקרוב בחיים הכפרים שבדרך. בהמשך נסיעה דרומה לעבר שמורת הטבע מברובו, אחת השמורות היפות של מקדוניה. נטפס אל רכס הרים עצום ומחורץ. בדרך נראה פסגות מושלגות ממערב הקובעות את הגבול הרגיש עם אלבניה השכנה. לינה בשמורת מברובו.

יום 6שמורת מברובו (מקדוניה) - מנזר יוהן ביגורסקי - הכפר הציורי ווצ'אני – העיירה סטרוגה

את היום נתחיל בשמורת מברובו, בהמשך נסיעה דרומה לאורך ערוץ נהר הראדיקה עד הגיענו לביקור במנזר יוהן ביגורסקי העתיק הנחשב לאחד החשובים ביותר בכנסייה המקדונית. נהנה מהנוף המדהים הנשקף ממרומי המנזר וכן מהפרסקאות וציורי הקיר העשירים אשר מצויים בתוככי מנזר זה. נעצור לביקור בכפר הציורי ווצ'אני המשופע במעיינות ובארות מים. בהתאם לזמן נבקר בעיירה המקדונית סטרוגה שעל גדות אגם אוכריד ויושבת על שפך הדרין השחור. נטייל בטיילת בין הסמטאות והרחובות הציוריים. לאחר נמשיך בדרך לאדם אוכריד. לינה באוכריד.

יום 7אגם אורכיד – שייט אל כנסיית נחום – החצייה לאלבניה – בראט (אלבניה)

בבוקר נסייר בחלקו המקדוני של אגם אוכריד, הדרך מרהיבה ביופייה, במהלכה נעצור לתצפיות נוף וסיורים רגליים קצרים בנקודות חמד ובכפרים קטנים ושכוחי אל בהם עדיין מתקיימות מלאכות מסורתיות. בפינה הדרומית נבקר בכנסיית נחום הקדוש לרגליה נובעים המעיינות הממלאים את האגם במימיהם הצלולים. הטיול במקום יתבצע בשייט מרהיב באמצעות סירות משוטים. נמשיך לביקור בעיירה המקדונית סטרוגה שעל גדות אגם אוכריד ויושבת על שפך הדרין השחור. נטייל בטיילת ורחובותיה ונעשה את דרכינו לעבר אוכריד בהמשך נחצה את הגבול לאלבניה עם החצייה נראה את הבונקרים המיוחדים בצורת כיפה עגולה "פטריות בפי המקומיים" מתקופתו של הרודן אנוור הוג'א (שנות ה 70 של המאה ה-20). הביצורים הם סמל להשפעת הפחד של מנהיגי אלבניה הקומוניסטית מפני טיטו (נשיא יוגוסלביה). המשך בנסיעה דרום מערבה לעבר בראט עיר 1000 החלונות. לינה בראט.

יום 8בראט – עיר אלף החלונות – טיראנה – תל אביב

בבוקר נצא לעיר מוזיאונים נוספת באלבניה - בראט (Berat). בראט מכונה "עיר אלף החלונות", בזכות החלונות המרובים שבבתיה אדומי-הגגות. לאורך הרכס מעל לערוץ הנהר, ניצב מבצר מן המאה ה-14, שמגן על כנסיות אורתודוקסיות קטנות. על המדרון תחת המבצר, נמצא הרובע המוסלמי העתיק מאנגאלם (Mangalem). גשר אבן בן שבע קשתות, מוביל אל גוריצה (Gorica), הרובע הנוצרי. בעיירה יש שילוב מעניין של מסגדים ,כנסיות וביניהם גם מקום פולחן קטן יותר, שאליו נהגו להגיע בני כיתות מוסלמיות, כדוגמת הדרווישים המיסטיקנים כדי לערוך את טקסיהם הייחודיים. תוך כדי שיטוט בין הסמטאות הציוריות, נחפש את קברו של שבתאי צבי, משיח השקר, שלפי גרשום שלום קבור בבראט. בהתאם לזמן נעצור לביקור בעיר אלבאסאן Elbasan, שיושבה כבר בשנת 450 לספירה. אלבאסאן שוכנת באמצע הדרך בין פוגראדץ לבין דורס, וחשיבותה גדלה משנת 1974, אז הקימו בה הסינים מפעל פלדה גדול ("פלדת המפלגה" - Steel of the Party). אלבאסאן נוסדה על ידי הרומאים במאה הראשונה לספירה וחומות אבן חזקות, עם 26 מגדלי שמירה, נוספו במאה הרביעית, כדי להגן עליה מפני הפולשים הברברים. בשנת 1466 בנה הסולטאן מוחמד השני את החומות מחדש ושינה את שם העיר לאל באסאן, שפירושו "המבצר" בטורקית. אחר צהריים/ ערב התאם לשעת הטיסה, העברה לשדה התעופה לטיסה חזרה לישראל (דרך יעד ביניים).

תאריכי יציאה ומחיר

תוספת ליחיד:  299 €

כלול / לא כלול

המחיר כולל:
* טיסות בינלאומיות.
* מיסי שדות תעופה (מעודכן לאוגוסט 2019).
* לינה: במלונות מדרגת תיירות טובה/ לינה כפרית.
* כלכלה: חצי פנסיון (שתי ארוחות ביום).
* מים מינראלים, צ'ופארים ופינוקים לאורך המסלול.
* תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג להעברות וסיורים.
* הדרכה: מדריך ישראלי מנוסה מצוות דרכים, מדריכים מקומיים במידת הצורך.
* אטרקציות, ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים,
ללא זמן חופשי או סיורי בחירה.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום.

המחיר אינו כולל:
* ביטוח נוסעים.
* ארוחות נוספות.
* שתייה בארוחות.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.