תפריט ראשי

אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

טיול מאורגן לבולגריה ומקדוניה

טיול מאורגן לבולגריה ומקדוניה - 10 ימים

בולגריה הנה מדינה בעלת היסטוריה צבעונית ומרתקת אשר באופן מפליא "נשכחה" לאורך עשרות בשנים ע"י המטיילים. שנים רבות שימשה בולגריה כמדינת מעבר בין אירופה לים השחור ואסיה ועל המדינה, נשאר חותם בולט ביותר של נוודים, סוחרים, כובשים ומתיישבים שעברו לאורכה ולרוחבה. 40 שנים של שלטון קומוניסטי לא תרמו (בלשון המעטה) לעידוד התיירות במדינה. בתקופה זו כמעט ולא נבנו בתי מלון ראויים, דרכים רבות נשכחו והוזנחו והמדינה שקעה לאיטה בתרדמה ממושכת. המהפך התיירותי קורה במדינה רק בשנת 1990 בצמוד לנפילת ברית המועצות והחלפת המשטר הקומוניסטי במשטר דמוקרטי הדואג לפתוח (אם כי תחילה בזהירות) את המדינה למטייל המערבי. והינה, מתגלה לעולם בולגריה אחרת, יפיפייה ומתעוררת המשמרת אותנטיות נדירה בצד פיתוח ופתיחות מדהימה.

 

מקדוניה הנמצאת בחצי האי הבלקני, הינה מדינה הררית, בעלת עמקים רחבים, אגמים תכולים, נחלים ומעיינות מים צלולים. העם המקדוני, יושב בצבת לוחצת של 3 אחיות גדולות ותובעניות, סרביה, בולגריה ויוון ושכנה ממערב המסובכת בענייני פנים, אלבניה. זהו עם קטן שהצליח לשרוד, לשמור על צביון תרבותי למרות כל הקשיים. מקדוניה מציעה למבקרים בה טיולי ג'יפים אתגרים, כפרים אותנטיים, תרבות חקלאית שכמעט ועברה מהעולם וחוויות בלתי נשכחות בנופים עוצרי נשימה

היתרון של דרכים

  • אגם אוכריד
  • ביקור ביקב
  • נסיעה ברכבל
  • ערב פולקלור
  • שייט בכנסיית סנט נחום

מסלול הטיול

יום 1 סופיה – מנזר רילה - בנסקו

טיסה לסופיה בירת בולגריה; עם הנחיתה מעבר ביקורת דרכונים והתארגנות, נעלה על האוטובוס ונצא לסיור קצר במרכז העיר סופיה - עיר הבירה והמרכז התרבותי של בולגריה. נבקר בשדרות והכיכרות המרכזיים, בקתדראלה המרכזית, בבית הכנסת הגדול, שם נתחיל להבין את ההיסטוריה המורכבת של יהודי הבלקן. נצא בנסיעה דרומה לעבר העיירה רילה. בעמק הצר בשבילים מתפתלים נגיע אל מנזר רילה. המנזר החשוב והגדול בבולגריה, מהמרשימים באירופה, נחשב כאתר התיירות הבולט ביותר בבולגריה. מנזר רילה (Rila Monastery), סייע לקיים את התרבות הבולגרית במשך התקופה האפלה של השלטון התורכי, שנמשך מהמאה ה-15 עד המאה ה-19. המנזר נוסד על-ידי איוואן רילסקי בשנת 927, ושימש כמקום מקלט לנזירים.  נעלה על שביל צר בהליכה ביער לעבר המערה בה חיי איוון רילסקי. נמשיך אל עיר הסקי והנופש בנסקו. בהתאם לזמן נטייל בסמטאותיה של העיר העתיקה. לינה בבנסקו.

יום 2רכס פירין – רכבל לבקתת בזבוג – עלייה לתצפית מבקתת ויחרן

את היום נקדיש לטיולים ברכס הרי פירין. הרי הפירין משתרעים על שטח של 2,585 קמ"ר ובשטחם פסגות רבות שגובהן עולה על 2,000 מטרים. המבנה הטופוגרפי המיוחד  של הרי פירין יוצר תא שטח מדהים ביופיו ושפע של מעיינות טבעיים. גורמים אלו היוו  במשך השנים  מקור משיכה לאוכלוסיות מגוונות ומעניינות של תורכים, יוונים וסלאבים שהשאירו את חותמם על האזור. בבוקר נצא לעבר העיירה דוברינישטה ונעלה ברכבל עם נוף מרהיב (בהתאם לפעילות האתר ) לעבר בקתת בזבוג. הבקתה הממוקמת אל שפת אגם אלפיני מהווה נקודת מוצא למסלולי הליכה רבים. נצא למסלול הליכה קצר בנופי הרי הפירין. לסיום, נרד ברכבל חזרה אל נקודת המוצא ונצא בנסיעה לבנסקו לתצפית מרהיבה מבקתת ויחרן. לינה בבנסקו.

יום 3חציית הגבול למקדוניה - קניון מטקה -  סקופיה (מקדוניה)

נצא בנסיעה מערבה לעבר מקדוניה אל הבירה סקופיה. בדרכינו מעצור לביקור בקניון מטקה המרשים. מטקה פירושו רחם, והינו חלק משמורת טבע מופלאה. נצפה על הסכר שנבנה בשנות ה40, וייצר מאגר מים בקניון המרשים. נטייל בשמורה ואחר הצהריים נגיעה לסקופיה. עם ההגעה והתארגנות במלון, נצא לסיור ערב בעיר. עם ההגעה נצא לסיור בבירה. סקופיה הינה העיר הגדולה ומרכזה הכלכלי, תרבותי ואקדמי של מקדוניה. באזור נמצאו שרידים בני 6000 שנה שמעידים על ישוב. נערוך סיור תוך היכרות עם מאפיינים של האימפריות הרבות שהשאירו את חותמן. נראה את המבצר המרשים של סקופיה, נתרשם מהשער החדש של העיר אשר מוקדש לאלכסנדר מוקדון, הרכוב על הסוס בפסל המפורסם, נבקר בחאן שיירות מהתקופה העות'מאנית ונטייל בבזאר הישן של העיר. נספר את הסיפור היהודי, נבקר מוזיאון הנצחת שואת יהודי מקדוניה. לינה בסקופיה (מקדוניה)

יום 4 סקופיה – שמורת הטבע מברובו – אגם אוכריד (מקדוניה)

נצא בנסיעה דרומה, לעבר שמורת הטבע מברובו, אחת השמורות היפות של מקדוניה. נטפס אל רכס הרים עצום ומחורץ. נמשיך על אפיקו של נהר דרין הנשפך לאגם אוכריד, לאורך האגם המלאכותי של דאברסקו, בדרך נראה פסגות מושלגות ממערב הקובעות את הגבול הרגיש עם אלבניה השכנה. אחר הצהריים נבקר בעיירה סטרוגה שעל גדות אגם אוכריד ויושבת על שפך הדרין.   העיירה מפורסמת בזכות פסטיבל השירה המתקיים בה מידי שנה. נטייל בטיילת ורחובותיה ונעשה את דרכינו לעבר אוכריד. לינה באוכריד.

יום 5 אוכריד – רכס גליצ'יצה– שייט כנסיית סנט נחום – המעיינות הצלולים

בבוקר, לאחר סיור בעיר, נצא דרומה ונטפס על רכס גליצ'יצה, לאחר ביקור בכפר וטעימת גבינות, יוגורט ושמנת נמשיך בנסיעה בגבהים של כ-1,500-2,000 מטרים. נופי פרא, עדרי צאן, יערות של עצי אשור ואשוח. שעה של טיול רגלי והמשך לאורך אגם פרספק ששימש בימי טיטו כאתר קייט ונופש לעשירי הרפובליקה בדרך לאוכריד. עם ההגעה נצא לטיול רגלי בסמטאות היפות של העיר אוכריד. אחר צהרים נגיע חזרה לאגם לפינה הדרומית, שם ממוקמת כנסיית נחום ולרגליה נובעים המעיינות הממלאים את האגם במימיהם הצלולים. הטיול במקום יתבצע באמצעות סירות משוטים. נחזור לפנות ערב לאוכריד, לשיטוט חופשי בעיר, ארוחת ערב במסעדה מקומית וטיול לילי. לינה באוכריד (מקדוניה).

יום 6 הכפר ביטולה – אגם פרספק – החצייה לבולגריה – מלניק

היום בבוקר נצא מזרחה לעבר הכפר ביטולה. ניסע לאורך האגם פרספק ונמשיך לביקור בבית העלמין היהודי בעיר ביטולה ונמשיך לסיור בעיר העתיקה של ביטולה. אחר הפסקת צהריים נצא מנסיעה מזרחה לעבר הגבול הבולגרי. נחצה את הגבול וניסע לעבר העיירה הקטנה בבולגריה מלניק. טיפוס קצר דרך נוף יוצא דופן, דמוי פירמידות ענק שהטבע יצר בסלעים, יביא אותנו למסלול קסום בנוף המיוחד ותצפית על מנזר רוזן מהמאה ה 12. נסיים את היום בביקור ביקבים של היין הבולגרי החזק שמיוצר כאן. לינה במלניק

יום 7הכפר הציורי קוביצ'יביסטה – הרי הרודופי – דווין

בשעות הבוקר נגיע לכפר המבודד קוביצ'יביסטה (Kovachevista) הממוקם בצלע ההר. קובצ'ביסטה הנו כפר עתיק וציורי בן 350 שנה,  מיקומו הגיאוגרפי המיוחד והארכיטקטורה המדהימה שלו הפכו את הכפר לאחד הכפרים היפים ביותר בבולגריה  וללא ספק לכפר המצולם ביותר באזור כולו (מעל 15 סרטי קולנוע צולמו בו בשנים האחרונות). נחצה את הכפר סארניקה בדרך למעבר ההרים ראנצ'ה  ברכס הבסלט הנישא לגובה 1,950 מטרים. נחצה מישורי אחו ירוקים ויערות עד בלב ההרים ונחלוף על פני אזור משכן הקיץ של הצוענים. לעת ערב נגיע אל העיר דווין ללינה.

יום 8 מסלול אקולוגי בדווין – מערת יגודינה - שירוקה לאקה – פמפרובו

לאחר ארוחת הבוקר נצא למסלול הליכה אקולוגי קסום בו גשרים ותצפיות נפלאות אל הערוץ. לאחר מכן נמשיך לכיוון ערוץ בוז'נובו לכיוון הכפר יגודינה אל עבר המערה הארוכה בבלקן – מערת יגודינה. במערת הנטיפים, שאורכה כ10 ק"מ, נתרשם מתצורת הסלע המעוררת את הדמיון.  נטייל בנופיים פראיים בגובה 2,000 מטרים מעל פני הים בדרכי עפר צדדיות עד בואנו לכפר הציורי שירוקה לאקה (Shiroka Laka). שירוקה לאקה הינו כפר שקט השומר על אורח חיים מסורתי מזה מאות בשנים ובעל ארכיטקטורה טיפוסית לאזור - בתים הבנויים מעץ וגגותיהם עשויים מאבן. בערב נגיע אל העיר פמפרובו. לינה בפמפרובו.

יום 9פמפרובו – מנזר בצ'קובו – העיר העתיקה פלובדיב

בבוקר לאחר התארגנת וארוחת בוקר נצא צפונה אל הציביליזציה. בדרך נבקר באחד המנזרים החשובים של בולגריה מנזר בצ'קובו שסמוך לכפר בצ'קובו.  לאחר נמשיך בנסיעה לעבר העיר השנייה בגודלה בבולגריה פלובדיב. עיר רומית עתיקה ואחת היפות בבולגריה. נגיע למלון להתארגנות ונצא לסיור בעיר העתיקה וארוחת ערב חגיגית עם מופע פולקלור לסיום המסע. לינה בפלובדיב.

יום 10סופיה – ת"א

בבוקר נשלים את הסיור בפלובדיב ונצא חזרה לסופיה. עם ההגעה נסייר נטייל במרכז העיר כולל השווקים הצבעוניים ובמיוחד "שוק הנשים". נסעד יחד ארוחת ערב חגיגית בהתאם לשעת הטיסה – העברה לשדה התעופה לטיסה חזרה לישראל.

* סדר המסלול והביקור באתרים עשוי להשתנות בשל זמני טיסות, זמינות בתי מלון ואילוצים אחרים.

תאריכי יציאה ומחיר

  • תוספת ליחיד €249

כלול / לא כלול

המחיר כולל:
* טיסות בינלאומיות.
* מיסי שדות תעופה (מעודכן לינואר 2019).
* לינה: במלונות מדרגת תיירות טובה/ לינה כפרית.
* כלכלה: חצי פנסיון (שתי ארוחות ביום).
* תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג להעברות וסיורים.
* הדרכה: מדריך ישראלי מנוסה מצוות דרכים, מדריכים מקומיים במידת הצורך.
* אטרקציות, ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים,
ללא זמן חופשי או סיורי בחירה.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום.

המחיר אינו כולל:
* ביטוח נוסעים.
* ארוחות נוספות.
* שתייה בארוחות.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.