תפריט ראשי

אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

טיול מאורגן למדינות הבלטיות

המדינות הבלטיות אסטוניה, לטביה, ליטא וצפון פולין מסלול גיאוגרפי בדגש נופים, ערים ומורשת - 12 ימים

טיול לצפון פולין ולמדינות בלטיות הוא טיול יחודי ומרתק. בעבר לאורך חופי הים הבלטי בצפון פולין ובארצות הבלטיות יישבו שבטים שנקראו בלטים והיו שונים באופיים מהשבטים הסלווים שישבו את האזורים האחרים מסביב. מסדרי הצלבנים שהגיעו לאזור במאה 13 מיגרו או שעבדו את השבטים הבלטים והקימו ממלכת צלבנים שבירתה שכנה במבצר מלבורק המדהים בו נבקר. בהשפעת תהליכי חילון של המסדרים הוקמה מדינה חדשה - פרוסיה שהתקיימה עד סוף מלחמת העולם השנייה. צפונית לפרוסיה התגבשו המדינות הבלטיות, ליטא, לטבייה ואסטוניה שנשלטו בתקופות שונות ע"י דנים, גרמנים, פולנים ורוסים. כל השליטים השאירו את חותמם על התרבות ואופי תושבי מדינות אילו. בכולן יש מיעוט גדול של רוסים שהגיעו עם הכיבוש הרוסי והסובייטי. המדינות הבלטיות הינן מהמדינות האחרונות שקיבלו את עצמאותן בדור החדש, עם נפילתו של מסך הברזל בתחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת. למרות זאת, ואולי דווקא בשל כך, תנופת הפיתוח והקידום במדינות אלו היא מהגבוהות ביותר באירופה כולה; עם שיעורי צמיחה מרשימים בכל קנה מידה, ביטול אשרות הכניסה לרוב מדינות העולם, תנופת תיירות אדירה המוצאת את ביטוייה במלונות נהדרים, תשתית כבישים טובה, מסעדות מצוינות ואירוח לבבי והרי לכם טיול מיוחד במינו ובלתי נשכח.

היתרון של דרכים

  • שייט באגמים המזוריים
  • סיור בוורשה היהודית
  • סיורי עיר בווילנה וטאלין
  • אתר מאורת הזאבים
  • טורון עירו של קופרניקוס

מסלול הטיול

יום 1תל אביב – טאלין (אסטוניה)

נצא בטיסה מתל אביב לטאלין, בירת אסטוניה דרך יעד ביניים. עם הנחיתה  נפגוש את אנשי הקשר שלנו ונצא בנסיעה קצרה אל המלון לקבלת החדרים. לאחר מכן נצא לסיור ראשוני בעיר. לינה בטאלין.

יום 2טאלין 

טאלין נראית כעיר הלקוחה מסיפורי האגדות ובה מגדלים, חומות ושערים מסתוריים. נתחיל בסיור בעיר העתיקה של טאלין, פנינה ארכיטקטונית אשר נשתמרה כעיר מסחרית גרמנית עוד מימי הביניים  וכיום מהווה מרכז ססגוני של מסעדות ובתי קפה. העיר בת 800 שנים הינה הקטנה בערים הבלטיות וגם המערבית שבהם. העיר היפה בנויה על חופו של מפרץ פינלנד, והינה אתר תיירות פופולארי ביותר. נמשיך אל העיר העליונה טומפאה, נתרשם מחומות העיר וממגדליה, נראה את בנין הפרלמנט האסטוני ובסמוך אליו את כנסיית אלכסנדר נייבסקי, סמל לשלטון הרוסי באסטוניה שנמשך למעלה מ-200 שנה. נתרשם מהנוף היפהפייה של עיר הנמל ונרד לעיר התחתונה בה התגוררו פשוטי העם. נסייר בסמטאות, בכיכר ובשווקים. נציץ במבשלות בירה בהן התפרסמה העיר. אחר הצהרים נבקר בבית הכנסת החדש והמפואר של העיר (במידה ואפשרי). לינה בטאלין.

יום 3טאלין – עיר הנופש פרנו – החצייה ללטבייה - ריגה

בבוקר נסיעה לאורך הים הבלטי לעבר פרנו Parnu, עיר נופש בחוף הים של אסטוניה. פרנו נמצאת במערב אסטוניה, 129 קילומטר מדרום לטאלין הבירה, בשפך נהר פרנו למפרץ ריגה. פרנו הינה עיר הקיט והמרפא הראשית של המדינה, המושכת מדי שנה כמעט 60 אלף איש לאתרי הספא שבה. נטייל ברחובה הראשי של העיירה, נראה את בתי הנופש העשויים עץ בהיר ואת חוף הים הבלטי. כמובן שנטבול את רגלינו בים הלבן (הים הבלטי בשפת השבטים הבלטים). בהמשך נחצה את הגבול ללטביה בדרכנו לעיר ריגה. בהתאם לזמן נצא לסיור ראשוני בעיר. לינה בריגה.

יום 4ריגה היפה בערים הבלטיות – העיירה סיגולדה – שמורת גאוג'ה - ריגה

לאחר ארוחת הבוקר נצא לסיור בעיירה סיגולדה (Sigulda) ובשמורת גאוג'ה Gauja. סיגולדה שוכנת בקטע ציורי של עמק הנהר גאויה. סלעי אבן חול אדומים מתקופת הדבון יצרו מצוקים ומערות בשתי גדות הנהר, ומשום כך מכונה סיגולדה "שוויץ של לטביה". השמורה יושבת על גדות נהר גאוג'ה (Gauja), לאורכו פזורות מצודות ומערות. נבקר בטירה המרשימה של טוראידה, במערתGutmans  ועוד ככל שהזמן יותיר לנו. בהמשך נחזור בנסיעה לריגה בירת לאטביה. נסייר בעיר העתיקה כולל חומות העיר "השער השבדי", על בתיה המיוחדים, בנייני הגילדות הנפלאים, ובקתדרלות. נבקר בבזאר המרכזי, אחד השוקים הגדולים והמרשימים על שלל ריחותיו, צבעיו וטעמיו. הבזאר שוכן בבניינים עתיקים ששימשו בעבר לאכסון ספינות צפלין... אולי נספיק לטעום קציצות צפלינים כנהוג בלאטביה. משם ניסע לרח' אלברט לחזות בבניינים מלאי דמיון שנבנו בתחילת המאה העשרים ע"י ארכיטקטים שונים בסגנון ארט נובו. נמשיך את היום בסיור בריגה היהודית. הרובע היהודי לשעבר, האנדרטה לזכר בית הכנסת הגדול של ריגה הנשרף על ידי הנאצים ועוזריהם. נעצור ליד בניין בית הספר היהודי הראשון באימפריה הרוסית שהיום משמש לבית הספר היהודי של חב"ד. בהתאם לזמן נצא לאזור הגטו וגם לאתר השמדת יהודי ריגה רומבולה ומחנה עבודה סאלאספילס. חזרה למלון לארוחת ערב ולינה. לינה בריגה.

יום 5ריגה – ארמון רונדלה – שואלאי – גבעת הצלבים –– וילניוס (ליטא)

היום נצא מריגה ונדרים לסיור ב"ארמון רונדלה" שתוכנן בסגנון הבארוק ע"י הארכיטקט האיטלקי הנודע ראסטרלי, מי שתיכנן ארמונות עבור בית רומנוב ובהם ארמון החורף בסנט פטרסבורג. הארמון שנבנה עבור דוכס קורלנד, הארמון הוא אחד מהבניינים יוצאי הדופן בסגנון אשר נבנה בין השנים 1736-1740 כארמון קיץ של הדוכס ארנסט יוהאן. נמשיך לביקור באתר מיוחד במינו, גבעת הצלבים סמל ההתנגדות הליטאית לכיבוש הזר, ובה עשרות אלפי צלבים מכול סוג וגודל. שנמצאת ליד העיירה שאולאי (שבלי היהודית). בהמשך נחצה את הגבול לליטא בנסיעה לוילנוס. עם ההגעה נתחיל סיור בוילנוס. 
ירושלים ד'ליטא וילניוס (וילנה), בירתה של ליטא. נצא לסיור היכרות בעיר שהייתה מרכז יהודי חשוב במשך מאות שנים. בה חי ופעל הגאון מוילנה, נפוליון בונפרטה הקים כאן את מטהו לקראת פלישתו לרוסיה, השר מונטפיורי ביקר בעיר בדרכו למפגש עם השר הרוסי פלווה. כאן הוקמה מפלגת הבונד 1897, הרצל ביקר כאן לפני הקונגרס הציוני הרביעי. יהודים היוו יותר מ-30% מתושבי העיר בתקופה בין המלחמות. את הסיור נתחיל ברובע היהודי של וילנה "ירושלים ד'ליטא". "רחוב הגאון", "רחובה היהודים" ולביתו של הגר’’א. המקום בו ניצב ה"שולהויף", בית הכנסת הגדול ומבני הציבור שסמוכים לו. נצא לכיכר העירייה ולרחוב הראשי "ברייטה גאס" (הרחוב הרחב). נסייר ברחובות הגטו, נצעד בעקבותיהם של איציק ויטנברג ואבא קובנר עד חצר יודנראט". נעצור ליד בניין התיאטרון היהודי בגטו וילנה ונתרשם מהסיפור המרתק על פעילות התרבות של אסירי גטו וילנה. נמשיך אל "שער השחר" השריד היחיד של חומת העיר ועוד ככל שהזמן יותר לנו. לינה וילניוס.

יום 6 וילניוס – העיירה טארקאי 

בבוקר השלמת סיורים בוילנוס, נמשיך ברחוב הראשי של העיר הקרוי על שמו של הדוכס גדימינאס. נעצור בכיכר הקטנה של קודירקה שהוא המשורר הלאומי. נבקר בקתדרלה נאו קלסית המרשימה ו"מגדל הפעמון" הסמוך לה. נראה את ארמון התחתון של דוכסי ליטא וגם את גבעת גדימינאס שעליה ישנם שרידים של מבצר הגנה מימי הביניים. דרך הסמטה הקטנה נעבור לכיכר בית הנשיא. נציץ אל בית המושל הכללי הרוסי לשעבר שהיום הוא בית הנשיא של ליטא. נסיים את הסיור בבית הקברות היהודי, שם נעצור ליד קבר הגאון מווילנה וגם קברו של הגר צדק. אחר צהריים נצא לעיירה טראקאי (Trakai), הבירה העתיקה של נסיכי ליטא השוכנת בלב אזור האגמים היפהפה. בטראקאי שוכנת קהילה קראית בולטת. קראים הובאו לטרוקי ע"י הנסיך ויטטוס. נשמע את סיפורה של אותה קהילה המיוחדת. כולל ביקור במבצר היפה שנמצא על האי במרכז האגם. לינה וילינוס.

יום 7קובנה (קאונס) החצייה לפולין – מאזוריה 

בבוקר נסיעה לקאונס היא קובנה בשמה הליטאי, בירת ליטא בתקופה שבין המלחמות. העיר בנויה בסגנון רוסי פשוט היא בעלת עבר יהודי מפואר. נצא לטיול בעיר ונכיר את העיר העתיקה על מבניה המעניינים וכמובן האזור היהודי. נערוך תצפית על העיר, נדבר על הסופר אברהם מאפו שכתב את הרומנים העברים הראשונים, "אהבת ציון" "אשמת שומרון". נסייר במרכז העיר קובנה, ליד ביתה של לאה גולדברג. נצא אל ה"סלובודקה", הלא הוא הרובע היהודי הישן ששימש כגטו בתקופת השואה. את ביקורנו בקובנה נחתום בהתייחדות ב"פורט התשיעי", הלא היא המצודה ששימשה כמחנה מעצר ומוות בתקופת מלחמת העולם השנייה. בחציו השני של היום נסיעה דרום מערבה נחצה את הגבול מליטא לפולין. לאזור האגמים המאזוריים, אזור עתיר-אגמים. כ-2,000 אגמים בשטח של כ-52,000 קמ"ר בצפון-מזרח פולין בין שפך הוויסלה לגבול פולין-רוסיה. האגמים מקושרים לנהרות סביבם ולים הבלטי במערכת תעלות סבוכות. לינה באגמים המזורים.

יום 8 שייט באגמים המאזורים – אתר מאורת הזאב – גדנסק

בבוקר נצא לשייט מרהיב בתעלות הצרות המקשרות בין האגמים (2-3 שעות). בהמשך היום נגיע לאתר מאורת הזאב המקום נבנה בתחילת שנות ה-40 של המאה הקודמת, במטרה להגן על היטלר ובכירי הצבא שלו מהתקפות אוויריות במהלך מבצע ברברוסה, בין היתר הוקמו במקום תחנת כוח ותחנת רכבת. האתר כולו הוסווה היטב בתוך היער, והוקף בשדות מוקשים. פירוקם של אלה ארך כ-10 שנים לאחר תום המלחמה. המקום נהרס בידי החיילים הנאצים טרם שנסוגו ממנו ב- 1945. לאחר נצא בנסיעה לעיר הנמל גדנסק. עם ההגעה נצא לסיור ראשוני בעיר גדנסק אחת מערי הנמל המפורסמות והמיוחדות בעולם. עיר פועלים בורגנית מפוארת ונחשקת ע"י רבים ולכן לא ייפלא שהתרחשו סביבה מאבקים רבים. לינה בגדנסק 

יום 9 עיר הנמל גדנסק 

נתחיל את סיורינו בעיר העתיקה לאורך "דרך המלכים" לאורכה צעדו מלכי פולין בביקוריהם בעיר. בדרך נראה את השעון האסטרונומי בבית העירייה הבנוי בסגנון הגותי; מזרקת נפטון ואי המחסנים בחצר ארטוס, מקום מפגשם של סוחרי הים בעבר ועוד. נמשיך לביקור במספנות בו קמה תנועת סולידריות בקיץ 1980 ונראה את אנדרטת פועלי המספנות לזכר 44 פועלים שנהרגו במהומות בסוף 1970 ונבקר במוזיאון על תולדות התנועה. נמשיך ונבקר באתר וסטרפלטה  בכניסה לנמל גדנסק במקום בו פרצה מלחמת העולם השנייה ב- 1.9.39. לינה בגדנסק

יום 10טירת מלבורק - טורון "עירו של קופרניקוס" – לודג'

בבוקר נצא לסיור בטירה הצלבנית במלבורק. מלבורק הייתה בירת מדינת המסדר הטבטוני במאות 13-15 ומושב המגיסטר הגדול של המסדר. ב 1997 היא נכללה ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. זוהי אחת הטירות הגדולות ביותר ששרדו באירופה. היקפה של הטירה הינו כרבע מליון מטר ולפיכך אין זה פלא שבנייתה נמשכה 30 שנים תמימות. במרוצת שנות הבנייה, הוקם מבנה עצום עם אכסדראות המקיפות אותו ומעוטרות בעמודי אבן מקושטים וכותרות שעליהן גילופים מקסימים וריאליסטיים להפליא של חיי היומיום של ימי הביניים. בהמשך נצא בנסיעה לסיור בטורון "עירו של קופרניקוס" המסלול יעבור לאורך חומותיה וסמטאותיה של העיר, העיר העתיקה כולה נבנתה מלבנים אדומות ואחת מהמעטות בפולין שנשמרה בצורה המקורית מימי הביניים כולל ביקור בביתו של המתמטיקאי והאסטרונום האגדי קופרניקוס (תקופת ימי הביניים) לא נוותר על טעימה מדובשניות מיוחדות של טורון. אחר הצהריים נסיעה ללודג', שם נבלה את הלילה. לינה לודג'.

יום 11לודג' "מנצסטר" של פולין – ורשה

בבוקר נצא לסיור בעיר לודג' "מנצסטר" של פולין, אחת מערי התעשייה הגדולות של פולין, עיר שפרחה בבת אחת במהפכה התעשייתית ובה שרידים רבים לאושר היהודי שהיה בה. נטייל ברחוב פיוטרקובסקה הראשי שהוא גאוות העיר. שם לאורך המדרחוב המרכזי והשוקק נמצא פסלו של הפסנתרן המפורסם ארתור רובינשטיין, יליד העיר מלודג'.  נבקר גם באזור הגטו היהודי וברדגסט תחנת השילוחים של יהודי לודג'. בהמשך נסיעה לורשה. עם ההגעה נצא לסיור ראשוני בוורשה. נבקר בעיר העתיקה, נראה את עמוד זיגמונד, קבר החייל האלמוני וגני לאזינקי (Lazienki), המפורסמים בזכות הארמון על המים שהיה מעון הקיץ של המלך הפולני האחרון שהודח ב- 1792 ע"י הצבא הרוסי. נראה את משתלת התפוזים (Pomaranczarnia) בה תיאטרון החצר וגן פסלים; פסל שופן, לידו מתקיימים רסיטלים לפסנתר בקיץ. "ארמון התרבות" - השי של סטאלין לפולין הקומוניסטית ועוד – ככול שיותיר לנו הזמן. לינה בורשה.
הערה: הסיור והאתרים בורשה בימים 11-12 מותנים בשעת ההגעה לורשה ובשעת ההמראה בהתאם לשיקול דעתו של מדריך הטיול.

יום 12וורשה היהודית – תל אביב

יום סיורים בורשה נקדיש את היום לוורשה היהודית; נראה את שרידי חומת הגטו, נצעד לאורך מסלול הגבורה מה"אומשלג פלאץ" – כיכר המשלוחים, דרך אתר הבונקר של מרדכי אנילביץ', אנדרטת רפפורט לזכר גיבורי המרד, נראה את בית היתומים של יאנוש קורצ'אק (הקיים עד היום), בית הכנסת נוז'יק הפעיל עד היום ועוד – ככול שיתיר לנו זמן. בהתאם לשעת ההמראה נסיע לשדה התעופה לטיסה חזרה לתל אביב.

* סדר המסלול והביקור באתרים עשוי להשתנות בשל זמני טיסות, זמינות בתי מלון ואילוצים אחרים. 

תאריכי יציאה ומחיר

  • תוספת ליחיד: 589 € 

כלול / לא כלול

המחיר כולל:
* טיסות  בינלאומיות 
* מיסי נמל, תוספת דלק והיטל בטחון (נכון לינואר 2019).
* מלונות מדרגת תיירות טובה.
* כלכלה: חצי פנסיון. 
* צ'ופארים ופינוקים לאורך הטיול.
* מדריך ישראלי מצוות "דרכים".
* מדריכים מקומיים בעת הצורך.
* כניסות לאתרים כמפורט בתוכנית. ללא זמן חופשי
* ערכת אוזניות שמע לכל מטייל.
* תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג, מעבורות (בהתאם לתוכנית)
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום ע"ס 150€.

המחיר אינו כולל:
* ארוחות נוספות.
* ביטוח נוסעים.
* שירותי סבלות.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.