תפריט ראשי

אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

טיול מאורגן למדינות הבלטיות

המדינות הבלטיות - לשומרי מסורת - 8 ימים

טיול למדינות הבלטיות הוא טיול יחודי ומרתק. בעבר לאורך חופי הים הבלטי בארצות הבלטיות יישבו שבטים שנקראו בלטים והיו שונים באופיים מהשבטים הסלווים שישבו את האזורים האחרים מסביב. מסדרי הצלבנים שהגיעו לאזור במאה 13 מיגרו או שעבדו את השבטים הבלטים והקימו ממלכת צלבנים. צפונית לפרוסיה התגבשו המדינות הבלטיות, ליטא, לטביה ואסטוניה שנשלטו בתקופות שונות ע"י דנים, גרמנים, פולנים ורוסים. כל השליטים השאירו את חותמם על התרבות ואופי תושבי מדינות אילו. בכולן יש מיעוט גדול של רוסים שהגיעו עם הכיבוש הרוסי והסובייטי. המדינות הבלטיות הינן מהמדינות האחרונות שקיבלו את עצמאותן בדור החדש, עם נפילתו של מסך הברזל בתחילת שנות ה 90 של המאה הקודמת. למרות זאת, ואולי דווקא בשל כך, תנופת הפיתוח והקידום במדינות אלו היא מהגבוהות ביותר באירופה כולה.

לפרטים נוספים והרשמה: עדנה טובולסקי 054-4529201 או יעל מיטל 054-4529202

היתרון של דרכים

  • חופי הים הבלטי
  • שמורת סיגולדה
  • עיר הנופש פרנו
  • סיורי עיר בוילנה וטאלין

מסלול הטיול

יום 1: יום א': תל אביב – טאלין (אסטוניה)

נצא בטיסה מתל אביב לטאלין, בירת אסטוניה דרך יעד ביניים. עם הנחיתה  נפגוש את אנשי הקשר שלנו ונצא בנסיעה קצרה אל המלון לקבלת החדרים. לאחר מכן נצא לסיור ראשוני בעיר. לינה בטאלין.

יום 2: יום ב': טאלין 

טאלין נראית כעיר הלקוחה מסיפורי האגדות ובה מגדלים, חומות ושערים מסתוריים. נתחיל בסיור בעיר העתיקה של טאלין, פנינה ארכיטקטונית אשר נשתמרה כעיר מסחרית גרמנית עוד מימי הביניים  וכיום מהווה מרכז ססגוני של מסעדות ובתי קפה. העיר בת 800 שנים הינה הקטנה בערים הבלטיות וגם המערבית שבהם. העיר היפה בנויה על חופו של מפרץ פינלנד, והינה אתר תיירות פופולארי ביותר. נמשיך אל העיר העליונה טומפאה, נתרשם מחומות העיר וממגדליה, נראה את בנין הפרלמנט האסטוני ובסמוך אליו את כנסיית אלכסנדר נייבסקי, סמל לשלטון הרוסי באסטוניה שנמשך למעלה מ-200 שנה. נתרשם מהנוף היפהפייה של עיר הנמל ונרד לעיר התחתונה בה התגוררו פשוטי העם. נסייר בסמטאות, בכיכר ובשווקים. נציץ במבשלות בירה בהן התפרסמה העיר. אחר הצהרים נבקר בבית הכנסת החדש והמפואר של העיר (במידה ואפשרי). בסיום נצא בנסיעה לעבר עיירת החוף פרנו. לינה בפרנו

יום 3 יום ג': טאלין -  עיר הנופש פרנו – החצייה ללטבייה - ריגה

בבוקר נסיעה לאורך הים הבלטי לעבר פרנו Parnu, עיר נופש בחוף הים של אסטוניה. פרנו נמצאת במערב אסטוניה, 129 קילומטר מדרום לטאלין הבירה, בשפך נהר פרנו למפרץ ריגה. פרנו הינה עיר הקיט והמרפא הראשית של המדינה, המושכת מדי שנה כמעט 60 אלף איש לאתרי הספא שבה. נטייל ברחובה הראשי של העיירה, נראה את בתי הנופש העשויים עץ בהיר ואת חוף הים הבלטי. כמובן שנטבול את רגלינו בים הלבן (הים הבלטי בשפת השבטים הבלטים). בהמשך נחצה את הגבול ללטביה בדרכנו לעיר ריגה. בהתאם לזמן נצא לסיור ראשוני בעיר. לינה בריגה.

יום 4יום ד': ריגה היפה בערים הבלטיות – העיירה סיגולדה – שמורת גאוג'ה - ריגה

לאחר ארוחת הבוקר נצא לסיור בעיירה סיגולדה (Sigulda) ובשמורת גאוג'ה Gauja. סיגולדה שוכנת בקטע ציורי של עמק הנהר גאויה. סלעי אבן חול אדומים מתקופת הדבון יצרו מצוקים ומערות בשתי גדות הנהר, ומשום כך מכונה סיגולדה "שוויץ של לטביה". השמורה יושבת על גדות נהר גאוג'ה (Gauja), לאורכו פזורות מצודות ומערות. נבקר בטירה המרשימה של טוראידה, במערתGutmans  ועוד ככל שהזמן יותיר לנו. בהמשך נחזור בנסיעה לריגה בירת לאטביה. נסייר בעיר העתיקה כולל חומות העיר "השער השבדי", על בתיה המיוחדים, בנייני הגילדות הנפלאים, ובקתדרלות. נבקר בבזאר המרכזי, אחד השוקים הגדולים והמרשימים על שלל ריחותיו, צבעיו וטעמיו. הבזאר שוכן בבניינים עתיקים ששימשו בעבר לאכסון ספינות צפלין. משם ניסע לרח' אלברט לחזות בבניינים מלאי דמיון שנבנו בתחילת המאה העשרים ע"י ארכיטקטים שונים בסגנון ארט נובו. נמשיך את היום בסיור בריגה היהודית. הרובע היהודי לשעבר, האנדרטה לזכר בית הכנסת הגדול של ריגה הנשרף על ידי הנאצים ועוזריהם. נעצור ליד בניין בית הספר היהודי הראשון באימפריה הרוסית שהיום משמש לבית הספר היהודי של חב"ד. בהתאם לזמן נצא לאזור הגטו וגם לאתר השמדת יהודי ריגה רומבולה ומחנה עבודה סאלאספילס. חזרה למלון לארוחת ערב ולינה. לינה בריגה.

יום 5 יום ה': ריגה – ארמון רונדלה – שואלאי – גבעת הצלבים – וילנה (ליטא)

היום נצא מריגה ונדרים לסיור ב"ארמון רונדלה" שתוכנן בסגנון הבארוק ע"י הארכיטקט האיטלקי הנודע ראסטרלי, מי שתיכנן ארמונות עבור בית רומנוב ובהם ארמון החורף בסנט פטרסבורג. הארמון שנבנה עבור דוכס קורלנד, הארמון הוא אחד מהבניינים יוצאי הדופן בסגנון אשר נבנה בין השנים 1736-1740 כארמון קיץ של הדוכס ארנסט יוהאן. נמשיך לביקור באתר מיוחד במינו, גבעת הצלבים סמל ההתנגדות הליטאית לכיבוש הזר, ובה עשרות אלפי צלבים מכול סוג וגודל. שנמצאת ליד העיירה שאולאי (שבלי היהודית). בהמשך נחצה את הגבול לליטא בנסיעה לוילנה. עם ההגעה נתחיל סיור בעיר. 
ירושלים ד'ליטא וילניוס (וילנה), בירתה של ליטא. העיר שהייתה מרכז יהודי חשוב במשך מאות שנים. בה חי ופעל הגאון מוילנה, נפוליון בונפרטה הקים כאן את מטהו לקראת פלישתו לרוסיה, השר מונטפיורי ביקר בעיר בדרכו למפגש עם השר הרוסי פלווה. כאן הוקמה מפלגת הבונד 1897, הרצל ביקר כאן לפני הקונגרס הציוני הרביעי. יהודים היוו יותר מ-30% מתושבי העיר בתקופה בין המלחמות. נתחיל את הסיור בתצפית ממרומי גבעת שלושת הצלבים השוכנת בלב העיר. נמשיך ברחוב הראשי של העיר הקרוי על שמו של הדוכס גדימינאס. נעצור בכיכר הקטנה של קודירקה שהוא המשורר הלאומי. נבקר בקתדרלה נאו קלסית המרשימה ו"מגדל הפעמון" הסמוך לה. נראה את ארמון התחתון של דוכסי ליטא וגם את גבעת גדימינאס שעליה ישנם שרידים של מבצר הגנה מימי הביניים. דרך הסמטה הקטנה נעבור לכיכר בית הנשיא. נציץ אל בית המושל הכללי הרוסי לשעבר שהיום הוא בית הנשיא של ליטא. נבקר בקומפלקס בן מאות השנים של אוניברסיטת וילנה ששוכנת בלב העיר ובא חצרות, מבנים וכנסייה ברוקית מרשימה. לינה בוילנה.

יום 6: יום שישי: וילנה – העיירה טרקאי – קובנה

היום נצא לכוון קאונס היא קובנה בשמה הליטאי, בירת ליטא בתקופה שבין המלחמות. העיר בנויה בסגנון רוסי פשוט היא בעלת עבר יהודי מפואר. נצא לטיול בעיר ונכיר את העיר העתיקה על מבניה המעניינים וכמובן האזור היהודי. נערוך תצפית על העיר, נדבר על הסופר אברהם מאפו שכתב את הרומנים העברים הראשונים, "אהבת ציון" "אשמת שומרון". נסייר במרכז העיר קובנה, ליד ביתה של לאה גולדברג. נצא אל ה"סלובודקה", הלא הוא הרובע היהודי הישן ששימש כגטו בתקופת השואה. את ביקורנו בקובנה נחתום בהתייחדות ב"פורט התשיעי", הלא היא המצודה ששימשה כמחנה מעצר ומוות בתקופת מלחמת העולם השנייה. 
אחר צהריים חזרה לוילנה, הכנות לשבת, תפילות וסעודת ליל שבת. לינה וילנה.

יום 7 יום שבת: וילנה 

בבוקר תפילות שבת וסעודת שבת לאחר נצא לסיור רגלי בעיר (תחום שבת)
נבקר ברובע היהודי של וילנה "ירושלים ד'ליטא". "רחוב הגאון", "רחובה היהודים" ולביתו של הגר’’א. המקום בו ניצב ה"שולהויף", בית הכנסת הגדול ומבני הציבור שסמוכים לו. נעצור בחצר בה נולד וגדל הפסל היהודי המפורסם מרדכי אנטוקולסקי. נצא לכיכר העירייה ולרחוב הראשי "ברייטה גאס" (הרחוב הרחב). נסייר ברחובות הגטו, נצעד בעקבותיהם של איציק ויטנברג ואבא קובנר עד חצר יודנראט". נעצור ליד בניין התיאטרון היהודי בגטו וילנה ונתרשם מהסיפור המרתק על פעילות התרבות של אסירי גטו וילנה. נמשיך ל"שער השחר" השריד היחיד של חומת העיר. נסיים את הסיור בבית הקברות היהודי, שם נעצור ליד קבר הגאון מוילנה וגם קברו של הגר צדק. לינה וילנה.

יום 8יום א': וילנה – ת"א

בהתאם לשעת ההמראה נסיע לשדה התעופה לטיסה חזרה לתל אביב.

  • תוספת ליחיד: 589 €

כלול / לא כלול

המחיר כולל:
* טיסות  בינלאומיות 
* מיסי נמל, תוספת דלק והיטל בטחון (נכון לאפריל 2020).
* מלונות מדרגת תיירות טובה.
* כלכלה: ארוחות בוקר וערב + כריכים לארוחות הצהריים (למעט ארוחת ערב ביום האחרון). 
* מבשלת/ תומכת דתית להכנת הארוחות.
* צ'ופארים ופינוקים לאורך הטיול.
* תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג, מעבורות (בהתאם לתוכנית)
* מדריך ישראלי מצוות "דרכים".
* מדריכים מקומיים בעת הצורך.
* כניסות לאתרים כמפורט בתוכנית. ללא זמן חופשי
* ערכת אוזניות שמע לכל מטייל.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום ע"ס 100€.

המחיר אינו כולל:
* ארוחות נוספות.
* ביטוח נוסעים.
* שירותי סבלות.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.