אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

טיול מאורגן למונטנגרו

טיול מאורגן למונטנגרו - הרפתקה למשפחה - מסלול מיוחד 8 ימים

מונטנגרו, מדינה קטנה והררית שהכריזה על עצמאותה בשנת 2006. בעברה הייתה מונטנגרו אחת משש הרפובליקות שהרכיבו את יוגוסלביה. השם מונטנגרו היה כינויה בפי הסוחרים האיטלקים-ונציאניים, פירושו - "הר שחור" והוא מתייחס ליער השחור שכיסה את מדורונותיהם של האלפים הדינרים. 
היסטוריית מונטנגרו רצופה בכיבושים ושליטים שונים. בעת העתיקה הייתה מונטנגרו בשליטת האימפריה הרומית אח"כ בשליטת האימפריה הביזנטית, היא הייתה נתונה תחת איומי האימפריה העות'מאנית ונכבשה ע"י האימפריה האוסטרו-הונגרית במהלך מלחמת העולם הראשונה. כחלק מממלכת יוגוסלביה, נכבשה מונטנגרו ע"י איטליה הפאשיסטית. בתקופה זו התחוללה במונטנגרו מלחמת אזרחים בה התנגדו המקומיים והפרטיזנים לכיבוש האיטלקי. 

מונטנגרו מאופיינת בנוף הררי הנע בין גובה של 500 מטרים בעמק נהר זטה עד גובה של 2,522 מטרים בפסגת הרי דורמיטור. במערב המדינה, לאורך הים האדריאטי קיימת רצועת חוף צרה כאשר בחלקה הצפוני נמצא הפיורד הגדול ביותר בדרום אירופה – מפרץ קוטור. בין נפלאות הטבע שבמונטנגרו קיימת שמורת ביוגראד שהוכרזה ע"י המלך ניקולא כשמורת טבע כבר בשנת 1887 (שנייה בעולם) ובה נהר הטרה הנחשב לנהר הקצר ביותר והשופע ביותר באירופה וקניון הטרה הנחשב לקניון השני בעומקו בעולם.
מוצאם האתני של תושבי מונטנגרו בא מהעמים הסלאביים: 75% מן האוכלוסייה הם נוצרים אורתודוקסים, 18% מוסלמים ממוצא סלאבי ומיעוטים של אלבנים, קרואטים וצוענים. בשנת 2011 הוקמה הקהילה היהודית הראשונה במונטנגרו, ביוזמת הרב הראשי לאלבניה, יואל קפלן, בניסיון להחיות את החיים היהודיים במדינות הבלקן.
מונטנגרו, ארץ ההרים השחורים, היא המדינה הצעירה והבתולית ביותר באירופה. היא חגיגה מושלמת לאוהבי טבע האוצרת בחובה שמורות טבע מופלאות, יערות אורן שחור, רכס ההרים  דינרים הפורצים אל תוך הים האדריאתי, מפרצים קסומים, נהרות שוצפים, כפרי הרים ועיירות שהזמן עמד בהם מלכת.

היתרון של דרכים

 • רכבי שטח בשמורת ביוגרדסקה
 • שמורת הרי הדורמיטור
 • רפטינג בנהר הטרה
 • גשר הפרטיזנים
 • אומגת הרים
 • שייט באגם סקאדר

מסלול הטיול

יום 1 תל-אביב – טיבאט (מונטנגרו) – קניון המריצ'ה - קולאשין

- מפגש בשדה התעופה (שער 32)
- טיסה ישירה (שכר – ללא מזון) מתל אביב לשדה התעופה טיבאט (מונטנגרו) - ישראייר
- מעבר ביקורת דרכונים
- קניון נהר המריצ'ה
עם הנחיתה ולאחר מעבר ביקורת דרכונים, נפגוש את אנשי הקשר שלנו ונצא אל ההרים. נטפס בנסיעה לאורך נהר המריצ'ה, דרך הנחשבת ליפה ביותר במונטנגרו הדרך היפיפייה עולה ומטפסת לגבהים של מעל 2,000 מטרים דרך מעברי הרים, מנהרות ארוכות תוך צפייה בהשתנות הצמחייה, יערות אשורים וקרחות אלפיניות, כפרים ציוריים, אגמים נסתרים ודולינות בדרך נעצור לביקור במנזר המפורסם הנושא את שם הנהר. מנזר מריצ'ה שימש בין היתר את לוחמי המחתרת המקומיים כנגד השלטון העותמני. המנזר שהוקם בשנת 1252, בולט בציורי הקיר שלו הכוללים דמויות מרכזיות מהתנ"ך. 
- העיירה הציורית קולאשין
בהמשך נגיע עד עיירת הסקי הציורית קולאשין. העיר משמשת כעיירת סקי ומוצא לטיולים בפארק ביוגראדסקה הנמצאת מצפון מזרח לקולאשין. 
לינה בקולאשין.

יום 2פארק ביוגראדסקה (ג'יפים והליכות) - קולאשין 

– פארק ביוגראדסקה (נסיעת שטח/ משולב בהליכות)
ללא ספק אחד משיאי הטיול, פארק ביוגראדסקה הנמצא צפון מזרח לקולאשין. בשמורה יש יותר מ-60 זני עצים שונים ומעל 2000 מינים בוטנים של צמחים ופרחים, יש מעל ל-30 סוגי פטריות ובעלי חיים רבים שאת רובם לא נראה כי הם מעדיפים לנוע עם חשיכה. השמורה מנוקדת בהרבה מאוד מעיינות ופלגי מים שרובם נשפכים אל העמק שזורם וממלא את אגם הביוגראד. 
נצא במסלול ג'יפים (עם נהגים מקומיים) מטריף המטפס מעל קו ביער לעבר האזורים הגבוהים, בחגורה האלפנית החשופה, המאפשרת תצפיות אל היער רחב הידיים שנשמר בפארק. משם נרד אל תוך הפארק בנופי היער האירופאי של אשוחים, אשורים, אורן שחור. הכפרים הקטנים ודלילות האוכלוסייה באזור, בשל טופוגרפיה קשה, אפשרה ליער להינצל מכריתה ומאפשר לנו לטייל בינות עצי יער המתנשאים לגובה של 30-40 מטר ויותר. לקראת אחר צהריים נרד בדרך מרהיבה (וצרה) העושה דרכה בתוך היער אל אגם הביוגראד. משם נצא במסלול הליכה קסום מסביב לאגם ונבין מה הביא את המלך ניקולא להכריז על המקום כשמורת טבע עוד ב-1887 (שמורת הטבע השנייה בעולם, הראשונה היא הרי הילוסטון בארה"ב. המקום נשמר מאחר והיה אזור צייד מלכותי!). יום של נופים וטבע מדהים ומרגש.
- אחר צהריים נסיעה חזרה לקולאשין
- ארוחת ערב במלון
לינה בקולאשין

יום 3 אגם פלאב והכפרים של מזרח אלבניה

אל אגם פלאב
בבוקר נעזוב את קולאשין ונצא בנסיעה מזרחה אל אגם פלאב, השוכן בסמוך לגבול עם אלבניה. בדרך נחצה את רכס ביאלשיצ’ה וקומובי, נבקר בכפרי הקיץ (הקאנטונים) שם נפגוש את אנשי ההרים. בהמשך נגלוש אל אגם פלאב אגם קרחוני מרהיב בגובה של כ 906 מטרים, נתחיל בסיור לאורך האגם השופע ציפורים, בקיץ נוכל להתרחץ...
העיירה גוסינייה והליכה הברכה הצלולה
בהמשך נצא לעיירת הגבול גוסינייה  (Gosinje)עיירה ציורית יפה ומנומנמת. במקום מתגוררים בעיקר תושבים ממוצא אלבני, רובם מוסלמים, אוכלוסייה שקטה, לבבית ונעימת סבר אשר בימי מלחמת העולם השנייה הסתירו יהודים והבריחו אותם לצד השני של הגבול לאלבניה. משם נצא למסלול הליכה מרתק בין הכפרים הציוריים, טחנות קמח המופעלות בכוח המים, נביעות אין ספור, עמקים קרחונים, נופי קרסט, מצוקים פראיים ועוד... נשלב רחצה בבריכה הצלולה (קר...  לאמיצים בלבד) ופיקניק על שפת הנחל.
לינה באזור אגם פלאב

יום 4 שייט רפטינג על נהר הטרה – אומגת הרים – קניון נהר המריצ'ה - זבליאק

- שייט רפטינג בנהר הטארה
בבוקר נגיע את אתר הרפטינג, לאחר קבלת פנים חמה, נקבל את ציוד השייט הייעודי. נפגוש את המדריכים המקצועיים שלנו ונקבל הסברים על מהלך השייט. נעלה על הסירות ונצא לדרך. נהר הטארה מתחתר בתוך קניון מצוקי מרהיב ביופיו. בתחילת השייט נתרגל חתירות ולאחר נתפנה ליהנות השייט ומהנוף המרהיב בגדות הנהר. לאורך השייט נעצור לביקור במקומות מעניינים, מעיין היוסטיצה, מקור המים הגדול ביותר של נהר הטרה. נעבור מתחת לגשר הפרטיזנים המפורסם במונטנגרו ונשמע את סיפור הגבורה ממלחמת העולם השנייה, נבקר בכנסייה מקומית כדי לעמוד בקצרה על האמונה הנוצרית האורתודוכסית-מונטנגרינית במקום ועל דרכי הפולחן, לאורך השייט נעבור אשדות בדרגה בינונית- קלה (2-3 בדרוג  האשדים העולמי). משך השייט כשלוש שעות. 
נהר הטרה, הוא חלק משמורת הדורמיטור - הפארק החשוב והמעניין ביותר של מונטנגרו, אורכו כ-144 קילומטר ורק 87 מהם הם חלק מוכרז של השמורה. משנת 1978 קניון הטרה הוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו הנחשב לקניון העמוק ביותר באירופה והשני בעומקו בעולם אחרי הגראנד קניון בארה"ב, כ-1300 מטרים של קירות גיר דולומיט ואבן חול. המים בנהר הם כל כך צלולים ונקיים שנהר הטרה נחשב למקור הנקי ביותר של נהר הדנובה האדיר. 
- גשר הפרטיזנים
לאחר ארוחת צהריים ביקור בגשר הפרטיזנים המפורסם במונטנגרו ונשמע את סיפור הגבורה הפרטיזני ממלחמת העולם השנייה. גשר טרה המפורסם שגובהו מעל הנהר כ 172 מטרים ואורכו 365 מטרים. הגשר ניבנה בשנים 1938-1940 כפרוייקט ההנדסי המורכב ביותר במונטנגרו בפיקוחו של  המהנדס השוויצרי לאזר יאוקוביץ. במלחמת העולם השנייה ביקשו הפרטיזנים לפוצץ את הגשר ולאחר מספר ניסיונות כושלים נתבקש המהנדס להצמיד את מטעני החבלה כך שהגשר יקרוס. ואכן המשימה הצליחה. כעבור חודשיים, באוגוסט 1942 תפסו הגרמנים את המהנדס לאזר יאוקוביץ והוא הוצא להורג על הגשר. במקום נראה את האנדרטה לזכרו. מהגשר נראה קניון טרה במלוא הדרו. 
- אומגת הקניון
- נצא להרפתקה הבאה... מסלול אומגת הרים מוטרף וארוך בגובה של מאות מטרים מעל קניון נהר הטרה... למרות הפחד אנחנו לא נוותר לאף אחד ...
לינה בעיירת ההרים זבליאק

יום 5שמורת הרי הדורמיטור (רכבי שטח והליכות) – מסלול הטבעת

הליכה סביב אגם צ'רנו גורה
בבוקר נצא לכוון שמורת הדורמיטור בדרכים מתפלות בהרים. הדרך עוברת ברובה דרך חורש ים-תיכוני שממדיו (צפיפות וגובה) עולים בהרבה על החורש המוכר מהארץ. לביקור באגם צ'רנו גורה (האגם השחור), האגם השחור מחולק לשני אגמים קטנים שבקרע הפסגות הגבוהות והיער הצפוף של הדורמיטור. כולל מסלול הליכה (כשעתיים) סביב האגם. 
רכבי שטח משולב בהליכות – מסלול הטבעת
נצא עם רכבי שטח לביקור בשמורת הדורמיטור (390 קמ"ר) – מסלול הטבעת. אחת משמורות הטבע היפות, המרשימות והמרתקות במונטנגרו. האתר הוכרז כאתר שימור עולמי ע"י אונסקו. בשמורה יותר מ 20 פסגות שגובהם מעל 2000 מטרים, הגבוה ביותר הוא הר בובטוב קוק בגובה 2522 מטרים. בשמורה נוכל לראות פסגות הרים מושלגות, יערת סבוכים, אגמים, נהרות, מפלים ומעיינות – חגיגה לאוהבי טבע ונוף. בשמורה כ- 20 אגמים אלפינים, המנקזים את שלגי ההר, ואוכלוסיה מקומית המתמחה בגבינות צאן ובחמאת בקר. האקלים הממוזג (אלפיני- ים תיכוני) באזור, הופך את המקום לאחד מהאזורים הגשומים באירופה (יותר מ- 2000 מ"מ גשם בשנה) ובו שפע של מים ובעלי חיים. בשמורה נראה את עץ האורן השחור, הלו הוא העץ שעל שמו נקראת מונטנגרו ומסלולי הליכה קצרים שמיועדים להעמיק את ההתבוננות בתופעות הטבע והנוף. בהרי הדורמיטור יש שמירה קפדנית על איסור הצייד, דבר המגביר את הסיכוי לצפות בבעלי-חיים שוכני ההרים, וביניהם: צפיר ההרים, שכווי, דב חום, שועל ואחרים. במהלך הסיור נשלב תצפיות נוף, ומסלולי הליכה בשמורה. לינה בעיירת ההרים זבליאק

יום 6: שייט באגם שקדאר – מערת הנטיפים ליפה - בודבה העתיקה

- שייט באגם שקדאר
- נצא בנסיעה לכיוון אגם סקאדאר דרך הכפר הציורי ריאקה צרנוביצה, שכונה בעבר ה'מונטקרלו' של הבלקנים והיה לעיירת הנופש של המלוכה. נחלוף על העיירה וירפזר, שבעבר הייתה מוקד לפעילות פרטיזנית. עם ההגעה נצא לשייט בחלקו הביצתי של אגם סקאדאר, הנחשב לאגם המים המתוקים הגדול באירופה. האגם הוא אזור ייחודי של ביצות המכוסות בנופרים ובנימפיאות ועשיר בעופות מים – בהתאם לעונה (חלק מהעופות שוכני קבע, חלקם מקנן בשמורה וחלקם משתמש בה כתחנת ביניים לנדידה). 
- מערת הנטיפים  ליפה
לאחר מכן נסייר במערת הנטיפים ליפה (Lipa Cave) מערת נטיפים ענקית הנמשכת לעומק של 450 מטרים מתחת לפני האדמה .הסיור הוא כ-2.5 ק"מ בתוך המערה, שבה נטיפים וזקיפים מרשימים ואגמים תת קרקעיים.
- בודבה (דוברובניק של מונטנגרו)
בשעות אחר הצהריים המאוחרות נגלוש אל חוף הים בדרך נופית מרהיבה שתוביל אותנו ל"דוברובניק של מונטנגרו" – עיירת התיירות בודבה, שמשקפת נכונה את הכיוון של מונטגרו בעתיד – התרבות המערבית של אירופה ומהווה את שביל המוצא שלה ליציבות כלכלית. בודבה עיר עתיקה יפה מוקפת חומה על חצי אי קטן, כשההרים הגבוהים המתנשאים בקרבת החוף מספקים לה תפאורת רקע מקסימה. 
- ארוחת ערב במלון
- בערב נצא לסיור ובילוי בעיר העתיקה של בודבה. 
לינה אזור בודבה.

יום 7 בודבה – שייט במפרץ קוטור – החופים של בודבה

- ארוחת בוקר במלון
- שייט במפרץ קוטור
בבוקר נצא לשייט במפרץ קוטור, הוא אחד המפרצים היפים והגדולים בים האדריאתי, המפרץ הינו חדירה עמוקה של למעלה מ-30 ק"מ של הים ליבשה דרך ארבעה פיורדים, שהם למעשה מפרצי משנה. הוא למעשה הפיורד הדרומי ביותר באירופה ואתר מורשת עולמי. בנסיעה סביב המפרץ מתגלים נופי חוף מרתקים, נהרות הנשפכים לים, איים ועליהם כנסיות עתיקות, מנזרים, ערים וכפרים עתיקים שסמטאותיהם נשתמרו כאילו הזמן עמד בהם מלכת, נחשפים לכפרי דייגים ומגדלי צדפות ועוד.
- ביקור בעיר קוטור
לאחר נגיע לעיר העתיקה קוטור, העיר שהיא הגדולה ביותר לאורך המפרץ, זכתה להכרה בינל"מ שהוכרזה על ידי אונסקו כאתר מורשת עולמית. העיר העתיקה מוקפת חומה, מטפסת על צלע הר עד למצודה מרשימה המתנשאת מעליה. העיר העתיקה נבנתה במאה ה-12 ושמרה על צביון ימי הביניים בזכות רחובותיה הצרים והאסימטריים והכיכרות היפות. 
- אחר צהריים זמן חופשי לחופים 
- ארוחת סיום חגיגית
- בערב נצא לבלוי משוטף בבודבה. 
לינה אזור בודבה.

יום 8בודבה – טיבאט – תל אביב

- ארוחת בוקר במלון
- העברה לשדה התעופה
- טיסה חזרה מטיבאט לתל אביב (שכר – ללא מזון) - ישראייר

תאריכי יציאה ומחיר

 • תאריך

  05/08/2020

  מחיר

  1,489 €

  מדריך

  הערות

  רונן חסון

 • תאריך

  03/10/2020

  מחיר

  1,489 €

  מדריך

  הערות

  סוכות - רונן חסון

 •  הנחה לילד על גיל 12 שלישי בחדר: 100 € אירו.
 •  הנחה לילד מעל גיל 12 שלישי בחדר: 50 € אירו.

כלול / לא כלול

המחיר כולל:

* טיסות בינלאומיות (שכר – ללא מזון).
* מיסי שדות תעופה (מעודכן דצמבר 2019).
* לינה: במלונות מדרגת תיירות טובה/ לינה כפרית.
* כלכלה: חצי פנסיון (כולל 2 ארוחות צהריים נוספות).
* מים מינראלים, צ'ופארים ופינוקים לאורך המסלול.
* תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג להעברות וסיורים על פי התוכנית/ רכבי שטח בהתאם לתוכנית.
* הדרכה: מדריך ישראלי מנוסה מצוות דרכים, מדריכים מקומיים במידת הצורך.
* אטרקציות, ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים,
 ללא זמן חופשי או סיורי בחירה.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום.

המחיר אינו כולל:

* ביטוח נוסעים.
* ארוחות נוספות.
* שתייה בארוחות.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.