אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

טיול מאורגן למונטנגרו

מונטנגרו – ממלכת ההרים השחורים-8 ימים- מסלול גיאוגרפי בדגש טבע ושמורות כולל העיר העתיקה דוברובניק

מונטנגרו הינה מדינה קטנה והררית שהכריזה על עצמאותה בשנת 2006. בעברה הייתה מונטנגרו אחת משש הרפובליקות שהרכיבו את יוגוסלביה. השם מונטנגרו היה כינויה בפי הסוחרים האיטלקים-ונציאניים, פירושו - "הר שחור" והוא מתייחס ליער השחור שכיסה את מדורונותיהם של האלפים הדינרים. 
היסטוריית מונטנגרו רצופה בכיבושים ושליטים שונים. בעת העתיקה הייתה מונטנגרו בשליטת האימפריה הרומית אח"כ בשליטת האימפריה הביזנטית, היא הייתה נתונה תחת איומי האימפריה העות'מאנית ונכבשה ע"י האימפריה האוסטרו-הונגרית במהלך מלחמת העולם הראשונה. כחלק מממלכת יוגוסלביה, נכבשה מונטנגרו ע"י איטליה הפאשיסטית. בתקופה זו התחוללה במונטנגרו מלחמת אזרחים בה התנגדו המקומיים והפרטיזנים לכיבוש האיטלקי. 
כלכלת מונטנגרו נמצאת במעבר מכלכלה מתוכננת (הנתונה בידי השלטון המרכזי המקבל את כל ההחלטות בנוגע לייצור ולצריכה של טובין ושירותים) לכלכלת שוק. 68% מהאזרחים עובדים בתחום השירותים וענף התיירות מהווה אחד ממקורות ההכנסה החשובים.
מונטנגרו מאופיינת בנוף הררי הנע בין גובה של 500 מטרים בעמק נהר זטה עד גובה של 2,522 מטרים בפסגת הרי דורמיטור. במערב המדינה, לאורך הים האדריאטי קיימת רצועת חוף צרה כאשר בחלקה הצפוני נמצא הפיורד הגדול ביותר בדרום אירופה – מפרץ קוטור. בין נפלאות הטבע שבמונטנגרו קיימת שמורת ביוגראד שהוכרזה ע"י המלך ניקולא כשמורת טבע כבר בשנת 1887 (שנייה בעולם) ובה נהר הטרה הנחשב לנהר הקצר ביותר והשופע ביותר באירופה וקניון הטרה הנחשב לקניון השני בעומקו בעולם.
מוצאם האתני של תושבי מונטנגרו בא מהעמים הסלאביים: 75% מן האוכלוסייה הם נוצרים אורתודוקסים, 18% מוסלמים ממוצא סלאבי ומיעוטים של אלבנים, קרואטים וצוענים. בשנת 2011 הוקמה הקהילה היהודית הראשונה במונטנגרו, ביוזמת הרב הראשי לאלבניה, יואל קפלן, בניסיון להחיות את החיים היהודיים במדינות הבלקן. בשנת 2007 נרשמה השפה "מונטנגרית" לשפה הרשמית של המדינה והיא הניב העיקרי (השטוקאווי) של השפה הסרבו-קרואטית הנבדל במעט מן הניב השטוקאווי המדובר בסרביה או במקומות אחרים. 
מונטנגרו, ארץ ההרים השחורים, היא המדינה הצעירה והבתולית ביותר באירופה. היא חגיגה מושלמת לאוהבי טבע האוצרת בחובה שמורות טבע מופלאות, יערות אורן שחור, רכס ההרים  דינרים הפורצים אל תוך הים האדריאתי, מפרצים קסומים, נהרות שוצפים, כפרי הרים ועיירות שהזמן עמד בהם מלכת.

היתרון של דרכים

 • שייט במפרץ קוטור
 • רכבי שטח בפארק ביוגראדסקה
 • שמורת הדוטרמיטור
 • שייט באגם שקדאר
 • העיירה הציורית זבליאק

מסלול הטיול

יום 1 תל-אביב – טיבאת – במעלה ההרים אל הרי הדורמיטור – ז'בליאק


טיסה מבן-גוריון לשדה התעופה הבינ"ל טיבאת במונטנגרו. עם הנחיתה ולאחר ביקורת הדרכונים, נעלה על האוטובוס ונצא לדרך... בתחילה ניסע בדרך החוף, עם תצפיות נוף מרהיבות על שפת מפרץ קוטור. מפרץ קוטור הוא אחד המפרצים היפים והגדולים בים האדריאתי, המפרץ הינו חדירה עמוקה של למעלה מ-30 ק"מ של הים ליבשה דרך ארבעה פיורדים, שהם למעשה מפרצי משנה. הוא למעשה הפיורד הדרומי ביותר באירופה ואתר מורשת עולמי. בנסיעה סביב המפרץ מתגלים נופי חוף מרתקים, נהרות הנשפכים לים, איים ועליהם כנסיות עתיקות, מנזרים, ערים וכפרים עתיקים שסמטאותיהם נשתמרו כאילו הזמן עמד בהם מלכת, נחשפים לכפרי דייגים ומגדלי צדפות ועוד. בהמשך נצא בדרכנו במעלה ההרים השחורים דרך שני מאגרי מים, סלנסקו מרובה האיים והמפרצים המרשים יותר וקרופאצ'קו שבו חוף רחצה מסודר (אם יהיה זמן נעצור לרחצה). שני המאגרים מתפקדים הן לצורך מפעלי חשמל והן כמפעלי השקיה. אחר הצהריים נטפס אל ההר הגבוה לכוון שמורת הדורמיטור בדרכים מתפלות בהרים. הדרך עוברת ברובה דרך חורש ים-תיכוני שממדיו (צפיפות וגובה) עולים בהרבה על החורש המוכר מהארץ. החורש מכסה אזור קרסטי שבו דולינות רבות. המקומיים כורתים את הצמחייה מהדולינות והופכים אותן לחלקות עיבוד חקלאיות. לינה ז'בליאק.

יום 2 שמורת הרי הדורמיטור - קניון נהר הטרה – גשר הפרטיזנים – קולשין


בבוקר נצא לביקור בשמורת הדורמיטור (390 קמ"ר). אחד משמורות הטבע היפות המרשימות והמרתקות במונטנגרו. האתר הוכרז כאתר שימור עולמי ע"י אונסקו. בשמורה יותר מ 20 פסגות שגובהם מעל 2000 מטרים, הגבוה ביותר הוא הר בובטוב קוק בגובה 2522 מטרים. בשמורה נוכל לראות פסגות הרים מושלגות, יערת סבוכים, אגמים, נהרות, מפלים ומעיינות – חגיגה לאוהבי טבע ונוף. בשמורה כ- 20 אגמים אלפינים, המנקזים את שלגי ההר, ואוכלוסיה מקומית המתמחה בגבינות צאן ובחמאת בקר. האקלים הממוזג (אלפיני- ים תיכוני) באזור, הופך את המקום לאחד מהאזורים הגשומים באירופה (יותר מ- 2000 מ"מ גשם בשנה) ובו שפע של מים ובעלי חיים. בשמורה נראה את עץ האורן השחור, הלו הוא העץ שעל שמו נקראת מונטנגרו ומסלולי הליכה קצרים שמיועדים להעמיק את ההתבוננות בתופעות הטבע והנוף. בהרי הדורמיטור יש שמירה קפדנית על איסור הצייד, דבר המגביר את הסיכוי לצפות בבעלי-חיים שוכני ההרים, וביניהם: צפיר ההרים, שכווי, דב חום, שועל ואחרים. נמשיך לסייר בשמורת הדורמיטור, נשלב מסלול הליכה סביב אגם צ'רנו, האגם השחור מחולק לשני אגמים קטנים שבקרע הפסגות הגבוהות והיער הצפוף של הדורמיטור. עם ההגעה נצא לסיור בשמורה, נשלב תצפיות נוף ומסלולי הליכה קצרים. בצהריים נצא לקניון נהר הטרה ולגשר הפרטיזנים האדיר לא נוותר על ביקור בגשר הפרטיזנים המפורסם במונטנגרו ונשמע את סיפור הגבורה הפרטיזני ממלחמת העולם השנייה. גשר טרה המפורסם שגובהו מעל הנהר כ 172 מטרים ואורכו 365 מטרים. הגשר ניבנה בשנים 1938-1940 כפרוייקט ההנדסי המורכב ביותר במונטנגרו בפיקוחו של  המהנדס השוויצרי לאזר יאוקוביץ. במלחמת העולם השנייה ביקשו הפרטיזנים לפוצץ את הגשר ולאחר מספר ניסיונות כושלים נתבקש המהנדס להצמיד את מטעני החבלה כך שהגשר יקרוס. ואכן המשימה הצליחה. כעבור חודשיים, באוגוסט 1942 תפסו הגרמנים את המהנדס לאזר יאוקוביץ והוא הוצא להורג על הגשר. במקום נראה את האנדרטה לזכרו. מהגשר נראה קניון טרה במלוא הדרו. נמשיך בסיור לאורך נהר הטרה בנוף של כפרים ציוריים, מסלול הטיול שלנו עובר בחלק הקנייני המרשים ומעניין של נהר הטרה. נהר הטרה, הוא חלק משמורת הדורמיטור - הפארק החשוב והמעניין ביותר של מונטנגרו, אורכו כ-144 קילומטר ורק 87 מהם הם חלק מוכרז של השמורה. משנת 1978 קניון הטרה הוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו הנחשב לקניון העמוק ביותר באירופה והשני בעומקו בעולם אחרי הגראנד קניון בארה"ב, כ-1300 מטרים של קירות גיר דולומיט ואבן חול. המים בנהר הם כל כך צלולים ונקיים שנהר הטרה נחשב למקור הנקי ביותר של נהר הדנובה האדיר. לאורך המסלול נעצור בנקודות תצפית מרתקות, נחצה נהרות, מפלים ופלגי מים, נבקר בכפרים ציוריים. משם נרד לאורך הקניון התחתון של הנהר והכפרים הקטנים לעיירה הציורית קולשין המשמשת כעיירת סקי ומוצא לטיולים בפארק ביוגראדסקה הנמצאת מצפון מזרח לעיירה. לינה בקולשין.

יום 3 פארק ביוגראדסקה (רכבי שטח)


ללא ספק אחד מהימים היפים בטיול! בשמורת הביוגרדסקה יש יותר מ-60 זני עצים שונים ומעל 2000 מינים בוטנים של צמחים ופרחים, יש מעל ל-30 סוגי פטריות ובעלי חיים רבים שאת רובם לא נראה כי הם מעדיפים לנוע עם חשיכה. השמורה מנוקדת בהרבה מאוד מעיינות ופלגי מים שרובם נשפכים אל העמק שזורם וממלא את אגם הביוגראד. נטייל בפארק בנופי היער האירופאי של אשוחים, אשורים, אורן שחור ונגיע לחגורה האלפנית החשופה, המאפשרת תצפיות אל היער רחב הידיים שנשמר בפארק. דלילות האוכלוסייה באזור, בשל טופוגרפיה קשה, אפשרה ליער להינצל מכריתה ומאפשר לנו לטייל בינות עצי יער המתנשאים לגובה של 30-40 מטר ויותר. נקיף את אגם הביוגראד בכ-40 דקות של הליכה, ונבין מה הביא את המלך ניקולא להכריז על המקום כשמורת טבע עוד ב-1887. (שמורת הטבע השנייה בעולם, הראשונה היא הרי הילוסטון בארה"ב. המקום נשמר מאחר והיה אזור צייד מלכותי!)  לינה בקולשין.

יום 4 אל גבול אלבניה, אגם פלאב – עיירת הגבול גוסינייה – קולשין


בבוקר נצא ליום טיול מרהיב במזרח מונטנגרו... אל אגם פלאב, אגם קרחוני מרהיב בגובה של כ 906 מטרים, ממוקם בסמוך לגבול עם אלבניה. האגם יפייפה שופע ציפורים, בקיץ נוכל להתרחץ, בהמשך נצא למסלול מרתק בין הכפרים הציוריים, טחנות קמח המופעלות בכוח המים, נביעות אין ספור, עמקים קרחונים, נופי קרסט, מצוקים פראיים ועוד... נשלב ביקורים בכפרים הציוריים, נסיעות נוף מרהיבות והליכות קלות בעמקים ירוקים... לא נוותר על בקור בעיירת הגבול גוסינייה (Gosinje) עיירה ציורית יפה ומנומנמת. במקום מתגוררים בעיקר תושבים ממוצא אלבני, רובם מוסלמים, אוכלוסייה שקטה, לבבית ונעימת סבר אשר בימי מלחמת העולם השנייה הסתירו יהודים והבריחו אותם לצד השני של הגבול לאלבניה. אחר צהריים נחזור לקולשין. לינה בקולשין.  


 
יום 5 קניון המוריצה – שייט באגם שקדאר – בודבה העתיקה


בבוקר נצא בנסיעה לאורך נהר המוריצ'ה, דרך הנחשבת ליפה ביותר במונטנגרו הדרך היפיפייה עולה ומטפסת לגבהים של מעל 2,000 מטרים דרך מעברי הרים, מנהרות ארוכות תוך צפייה בהשתנות הצמחייה, יערות אשורים וקרחות אלפיניות, כפרים ציוריים, אגמים נסתרים ודולינות בדרך נעצור לביקור במנזר המפורסם הנושא את שם הנהר. מנזר מוריצ'ה  שימש בין היתר  את לוחמי המחתרת המקומיים כנגד השלטון עותומאני. המנזר שהוקם בשנת 1252, בולט בציורי הקיר שלו הכוללים דמויות מרכזיות מהתנ"ך. לקראת צהריים נצא לכיוון אגם סקאדאר נחצה את הבירה פודגוריצה ומשם נחלוף על העיירה וירפזר, שבעבר הייתה מוקד לפעילות פרטיזנית. בסמוך לאגם נבקר במוזיאון הטבע היחיד במונטנגרו ונצא לשייט בחלקו הביצתי של אגם סקאדאר, הנחשב לאגם המים המתוקים הגדול באירופה. האגם הוא אזור ייחודי של ביצות המכוסות בנופרים ובנימפיאות ועשיר בעופות מים – בהתאם לעונה (חלק מהעופות שוכני קבע, חלקם מקנן בשמורה וחלקם משתמש בה כתחנת ביניים לנדידה). לאחר הביקור נרד אל דרך החוף שתוביל אותנו ל"דוברובניק של מונטנגרו" – עיירת התיירות בודבה, שמשקפת נכונה את הכיוון של מונטנגרו בעתיד – התרבות המערבית של אירופה ומהווה את שביל המוצא שלה ליציבות כלכלית. בבודבה עיר עתיקה יפה מוקפת חומה על חצי אי קטן, כשההרים הגבוהים המתנשאים בקרבת החוף מספקים לה תפאורת רקע מקסימה. לאחר ארוחת ערב נצא לסיור ערב בעיר העתיקה של בודבה.

יום 6 דוברובניק (קרואטיה) – שייט מבדוברובניק אל העיירה העתיקה צאווטאט – בודבה


בבוקר נרד למפרץ קוטור. נחצה את הגבול לקרואטיה. ומשם נצא לביקור בעיר העתיקה של דוברובניק בסמטאות צרות, מזרקות וחצרות, שלל פניני ארכיטקטורה, ארמונות ומנזרים אשר מכונסים לתחומי החומה העתיקה והיפהפייה מן המאות ה 13-14. לאחר סיור ברחובות העיר, נרד לנמל העתיק של העיר ונצא בשייט אל העיירה היפה צאוטאט השוכנת מדרום לדוברובניק (כשעה שייט). השייט מאפשר לנו תצפית יפה על העיר דוברובניק ורצועת החוף המיוחדת של קרואטיה. נערוך סיור קצר בעירה השלווה והיפה ובסוף הסיור נחזור לבודבה ללינה. לינה בודבה.


יום 7 שייט במפרץ קוטור – קוטור - הכפר נייגושי – צ'טינייה הבירה העתיקה - החופים של בודבה


בבוקר נצא בנסיעה למפרץ קוטור, נעלה על סירה ונצא לשייט מרהיב במפרץ הקסום. הנוף הנשקף מכל עבר מרהיב ביופיו, בתוך הפיורד הארוך איים קטנים וציוריים ועל חופו כפרי ימי ביניים ציוריים. את השייט נסיים בעיר העתיקה קוטור, העיר שהיא הגדולה ביותר לאורך המפרץ, זכתה להכרה בינל"מ שהוכרזה על ידי אונסקו כאתר מורשת עולמית. העיר העתיקה מוקפת חומה, מטפסת על צלע הר עד למצודה מרשימה המתנשאת מעליה. העיר העתיקה נבנתה במאה ה-12 ושמרה על צביון ימי הביניים בזכות רחובותיה הצרים והאסימטריים והכיכרות היפות. לאחר ביקור בעיר נטפס למעבר הרים שגובהו למעלה מ-1000 מטר, בדרך הררית מפותלת (מעל 25 סיבובים) עם תצפיות מרהיבות לכיוון המפרץ. בהמשך נסיעה בדרך מיוערת וירוקה אל כפר מעשני הבשר ועושי הגבינות נייגושי. עצירה לסיבוב בכפר הריחני ומשם נמשיך לבירתה העתיקה של מונטנגרו צ'טינייה. העיר המיוחדת שוכנת על רמה בין מפרץ קוטור לאגם סקאדאר. בעיר רחוב מרכזי אחד, בתים נאים, מבנים עתיקים, ארמון ביליארדה, ארמונו העתיק של השליט נייגוס שנבנה במאה ה- 19 ועוד. סיור קצר בעיירה ולאחר נרד ללילה אחרון וארוחת סיום בבודבה. 

יום 8 בודבה – תל-אביב

בבוקר העברה לשדה התעופה ומשם נצא בטיסה חזרה הביתה לתל אביב.
* סדר המסלול והביקור באתרים עשוי להשתנות בשל זמני טיסות, זמינות בתי מלון ואילוצים אחרים. 
* יתכן והטיסות ינחתו/ ימריאו מפודגוריצה (בירת מונטנגרו)
* לוח וזמני הטיסות לא סופי

תאריכי יציאה ומחיר

 • תאריך

  26/09/2018

  מחיר

  1,469€

  מדריך

  הערות

 • תוספת ליחיד €299
 • יולי/אוגוסט וחגים €79

כלול / לא כלול

המחיר כולל:
* טיסות בינלאומיות (שכר – ללא מזון).
* מיסי שדות תעופה (מעודכן למאי 2018).
* לינה: במלונות מדרגת תיירות טובה/ לינה כפרית.
* כלכלה: חצי פנסיון (שתי ארוחות ביום).
* תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג להעברות וסיורים על פי התוכנית.
* הדרכה: מדריך ישראלי מנוסה מצוות דרכים, מדריכים מקומיים במידת הצורך.
* אטרקציות, ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים,
 ללא זמן חופשי או סיורי בחירה לרבות שמורת הדורמיטור, רכבי שטח בשמורת ביוגראדסקה, שייט באגם שקדאר, שייט במפרץ קוטור, שייט מדוברובניק אל צאוטאט.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום.

המחיר אינו כולל:
* ביטוח נוסעים.
* ארוחות נוספות.
* שתייה בארוחות.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.