אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

טיול מאורגן לספרד

טיול מאורגן לספרד - אנדלוסיה לשומרי מסורת - 9 ימים

זהו טיול מעמיק בחבל הארץ אנדלוסיה שבדרום ספרד. פסגות הרים, עמקים, אגמים, נחלים, ארמונות, ערי נמל, מטעי זיתים וכרמים, ריקוד הפלמנקו והגספצ'ו, הם רק חלק מהמראות ומהחוויות שנעבור יחד בטיול. אנדלוסיה שכונתה "אל אנדלוז" בפי המוסלמים, ויש אומרים שהוא מהמקומות המרשימים ביותר באירופה, בה נוכל למצוא ערי נמל שנבנו ע"י הפיניקים, היוונים והקרתגנים. מבנים ארכיטקטונית מלאי עוצמה שנבנו בתקופת הכיבוש המוסלמי, כדוגמת ארמון אלהמברה שנבנה בעיר גרנדה, בתקופה בה הגיעה אנדלוסיה לשיא שגשוגה התרבותי. ספרד חשובה לנו בעיקר בעיקר מהיסטוריה היהודית העשירה והמפוארת של של מחוזות קטלוניה, אנדלוסיה והעיר טולדו. היא נטועה בזיכרון הלאומי שלנו בייחוד בגלל הגירוש ההמוני של יהדות ספרד שהתרחש בסוף המאה ה-15.

לפרטים נוספים והרשמה: עדנה טובולסקי 0544529201 או יעל מיטל 0544529202

 

 

היתרון של דרכים

 • ביקור במוזיאון הפראדו
 • שבת עם הקהילה בטורמולינוס
 • סיור עיר במדריד
 • האלהמברה בגרנדה
 • סיור בטולדו ובתי הכנסת

מסלול הטיול

יום 1יום ד': מדריד – קורדובה 

נצא בטיסה מת"א למדריד, עם הנחיתה מעבר ביקורת דרכונים נסיעה דרך "רוטה דה דון קישוט" לקורדובה, עיר הולדתו של הרמב"ם. עם ההגעה נצא לסיור בעיר. נסייר בעיר העתיקה המהווה עדות לקהילה היהודית המפוארת ששכנה כאן בתקופת השלטון המורי. נתחיל בביקור בפסלו של הרמב"ם אשר ברובע היהודי. נבקר בכיכרות וברחובות שעדיין נושאים שמות המזכירים את ארץ ישראל, כגון, כיכר טבריה וכיכר יהודה הלוי נמשיך אל הגשר הרומי ועוד ככל שיותיר לנו הזמן. לינה בקורדובה.

יום 2יום ה': קורדובה – סביליה

בבוקר ניכנס לביקור במסגד "לה מסקיטה" – פאר היצירה המורית ונמשיך בביקור בבית הכנסת מהמאה ה-14.  בצהרים נמשיך לסיור בבירת מחוז אנדלוסיה, סביליה. סביליה שוכנת על גדות הנהר גוודלכאביר. נצפה בקתדרלה הגדולה ובמגדל החירלדה המפורסם ועליו שבשבת הארד המפורסמת שהפכה לסמלה של העיר. נבקר במצודה הערבית אלקזר ובגנים הסובבים אותה, נסייר ברובע היהודי של העיר Juderia הנקראת היום רובע סנטה קרוז. בו חיו על פי המסורת יהודים עוד מימי חורבן בית שני ולעת שקיעת השמש נמשיך בסיור לאורכה של הטיילת ונצפה במגדל הזהב ואורו המיוחד הנשקף אל המים. בשעות הערב נצא במשותף למופע פלמנקו טיפוסי. לינה בסביליה.

יום 3 יום שישי: מלגה – טורה מולינוס

נסייר בכיכר הספרדית המפוארת ונצפה בגני מריה לואיזה שניבנו ב – 1929 לרגל התערוכה העולמית בסביליה ומשם נצא בנסיעה לסיור בעיר הנמל מלגה, מקום הולדתו של אבן גבירול ושל גדול ציירי ספרד פיקאסו. נתחיל בתצפית מרהיבה על העיר ועל ה"קוסטה דל סול", אזור "חוף השמש" משתרע לאורך כל החוף המזרחי, לחוף הים התיכון, עד לגיברלטר. זוהי הריביירה של ספרד. כל החוף הוא שורה ארוכה של כפרים, שהפכו להיות אתרי נופש לתיירים. היום כל העיירות האלה הפכו להיות חוף רצוף וכמעט אין אפשרות להבחין בין עיירה לעיירה, נסייר לאורך הרחובות הקסומים של העיר כולל פסלו המיוחד של אבן גבירול. לקראת כניסת שבת ניסע לטורה מולינוס שם נתארגן לשבת. בערב קבלת שבת וסעודת ליל שבת. לינה טורה מולינוס.

יום 4 יום שבת: טורה מולינוס

הקהילה היהודית החמה והמלוכדת של טורה מולינוס תקבל אותנו בשמחה לחיקה . זאת קהילה של יהודים שומרי שבת, כולל ורב . אנו נתפלל ונאכל עימם ולאחר התפילה נצא לסיור רגלי. לינה טורה מולינוס.

יום 5יום א': גיברלטר - מיכאס – גרנדה

נצא בנסיעה אל גיברלטר, מושבת כתר בריטית דרומית לספרד, בת 31,000 תושבים, ואינה שייכת למדינה, אלא בעלת ישות עצמאית, אשר הוענק לה מעמד של נמל חופשי ממס. המושבה סובבת רובה סביב צוק ג'יברלטר המפורסם, אחת הנקודות האסטרטגיות החשובות בים התיכון, ומשכנו של מבצר מהמפוארים באירופה. אורכו של הצוק חמישה קילומטרים, ורוחבו קצת מעל לקילומטר. צדו המזרחי חד וחלק, נופל ישר אל תוך הים בשיאו שבגובה 426 מ', ואילו צדו המערבי מדורג. בצד זה נמצאים העיר, אזור הקניות, סמטאות צרות וציוריות, וגם גנים מרהיבים, ושני הנמלים, המסחרי והצבאי. זוהי הנקודה האירופית הקרובה ביותר לאפריקה, ודרך המיצרים עברו הכובשים לפנים, והתיירים כיום. על פי המיתולוגיה היוונית ניצב בה אחד משני עמודי הרקולס (השני נמצא במרוקו), המסמן את הגבול המערבי של העולם המוכר דאז. שמה של ג'יברלטר אינו אלא שיבוש שמו של המצביא הערבי טארק אבן זיאד, שבשנת 711 כבש את חצי האי האיברי מידי הנוצרים. הוא הגיע עם צבאו מן המגרב, חצה את המייצר וחנה על יד הצוק. לכבודו קראו לצוק בשם ג'אבל טארק - כלומר ההר של טארק. מאז נשתבש השם והפך לגיברלטר. בשנים האחרונות מתנהל משא ומתן קדחתני בין ספרד, הדורשת את השטח בחזרה, לבין בריטניה, הטוענת לבעלות עליו. משאל עם שנערך בין אזרחי ג'יבלרטר, ששפתם אנגלית רהוטה, דחה בתוקף את התביעה הספרדית. העניין עוד לא נגמר. נעבור את הגבול לגיברלטר, לאחר ההגעה לחניה בתחומי גיברלטר נעבור לאוטובוסים קטנים. נסייר ברחבי המושבה נבקר במערת הנטיפים סנט מייקל, נראה את קופי המקק, את עמוד הרקולס ואת בית הקברות היהודי. בהמשך נבקר בכפר מיכאס המרהיב מהכפרים הלבנים נעזוב את החוף הדרומי וניכנס חזרה אל תוך היבשת בנסיעה לגרנדה בה נמצא מלוננו.

יום 6 יום ב': גרנדה – טולדו

לאחר ארוחת הבוקר נבקר באחד האתרים המורים הידועים והמרשימים ביותר בספרד ארמון אלהמברה. נראה את אולם השגרירים בו נחתם צו הגירוש של יהדות ספרד על ידי המלכים הקתולים פרדיננד ואיזבלה. מכאן נשלח קולומבוס לגלות את העולם החדש. נראה את חצר האריות וחצר ההדסים, נתפעל מסגנון הבניה והקישוט המודחארי האופייני לתקופה המוסלמית. בהמשך היום נצא בנסיעה לטולדו. נחצה את רמת השולחן ונגיע אל העיר טולדו, מהערים היפות בספרד. לינה בטולדו.

יום 7 יום ג': טולדו- מדריד

טולדו, אחד המרכזים החשובים של יהדות ספרד טרם הגירוש. את הבוקר נקדיש לסיור בבירתה העתיקה של ספרד; העיר העתיקה מוקפת החומות ובתי הכנסת המפוארים המעידים על שגשוגו של המרכז היהודי הגדול בתקופת תור הזהב ולא בכדי כונתה העיר "ירושלים של ספרד". נבקר בבית הכנסת אלטרניסטו (היה בית הכנסת המפואר לפני גירוש יהודי ספרד) שמשמש כיום כמוזיאון יהדות טולדו, נבקר בבית הכנסת לשעבר סנטה מריה לה בלנקה שהוקם בתחילת המאה ה 13 ועוד. בצהרים ניסע כשעה אל בירת ספרד- מדריד, שם נערוך הכרות ראשונית עם העיר: פארק רטירו, פארק דבוד ותצפית אל ארמון המלך ועוד ככל שהזמן יותיר לנו. לינה מדריד.

יום 8 יום ד': מדריד – סגוביה

בבוקר נעזוב את מדריד בנסיעה צפונה, נעבור דרך רכס הגוואלאראמה לסגוביה, הנחשבת ל "עיר המבוצרת היפה בספרד". נראה את האקוודוקט הרומי בן אלפיים השנים, את מצודת האלקאזאר המרשימה, נטייל בסמטאות העתיקות של העיר, בחצרו של אברהם שניאור, רבה הראשי של קסטיליה אשר לאחר הגירוש המיר דתו והפך להיות אברהם סניור.  נצפה בכנסית קורפוס קריסטי, ביה"כ הראשי של יהודי סגוביה אשר הופקע מהם עקב עלילת דם, ועוד. נסייר לאורך השדרות הרחבות, בכיכרות העיר היפות והמזרקות המרשימות בעיר הנחשבת מהיפות בספרד. לינה מדריד.

יום 9יום ה': מדריד – תל אביב

נמשיך בסיור במדריד, נבקר את פסלו של סרוואנטס, הסופר הלאומי של ספרד אשר ניצב בכיכר אספניה, נצא לסיור במוזיאון הפרדו בו שוכנים יצירותיהם של מיטב האמנים החשובים של ספרד. בשעות אחה"צ והערב נמשיך ונסייר בעיר על ככרותיה ושדרותיה היפות:סיבלס, קולון, קאסטייאנה, פלאסה דל סול, פלאסה מאיור.... בהתאם לשעת הטיסה, נסיעה לנמל התעופה של מדריד וטיסה חזרה לתל-אביב.

תאריכי יציאה ומחיר

 • תאריך

  03/06/2020

  מחיר

  1,989 €

  מדריך

  הערות

  בהדרכת אסנת פולק

 • תוספת ליחיד: €579

כלול / לא כלול

המחיר כולל:
* טיסות בינלאומיות.
* מיסי שדות תעופה (מעודכן לדצמבר 2019).
* לינה: במלונות מדרגת תיירות טובה/ לינה כפרית.
* כלכלה: חצי פנסיון (אפשרות להכנת כריכים בצהריים).
* תחבורה: אוטובוס/מיניבוס תיירים ממוזג לסיורים והעברות, רכבי שטח במידת הצורך.
* הדרכה: מדריך ישראלי מנוסה מצוות דרכים, מדריכים מקומיים במידת הצורך.
* אטרקציות, ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים, ללא זמן חופשי או סיורי בחירה.
* ערכת אוזניות שמע לכל מטייל.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום.

המחיר אינו כולל:
* ביטוח רפואי למטיילים.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.
* טיפ למדריך הקבוצה (מקובל לתת 4-5€ ליום).
* טיפ למבשל/ת (מקובל לתת 2-3€ ליום).