תפריט ראשי

אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

טיול מאורגן לפורטוגל

פורטוגל – ישן מול חדש מסלול גאוגרפי מקיף (9 ימים) בעקבות קהילות האנוסים וסיפורי מגלי עולם מסלול למטייל העצמאי שומרי מסורת

ב"דרכים" מחלקה מיוחדת המתמחה בארגון וביצוע טיולים לנוסע העצמאי ולקבוצות קטנות ביעדים שונים ברחבי העולם. הניסיון והידע הרב שרכשנו עומדים לרשותכם! אנו נבנה עבורכם מסלול שיתאים בדיוק לצרכיכם, כולל הזמנת טיסות, מלונות, פעילויות, אטרקציות, הדרכה מקומית, תדרוך מפורט, מפות, התאמת התקציב הפרטי שלכם ועוד.  יצאתם – שכחתם... יש מי שדואג לכם.

פורטוגל, המדינה המערבית ביותר ביבשת אירופה, אשר מעט נזנחה ונעלמה מתודעת הציבור, חוזרת ובגדול. המדינה המקסימה הולכת והופכת ליעד תיירות מאתגר ומרתק שבו משולבים אתרי נוף מרהיבים, מסורות של ישן לצד חדש, קידמה ואותנטיות, חופי ים ויקבים משובחים. לנו, כישראלים, גילוייה המחודש של פורטוגל מוסיף נדבך נוסף בהיכרותנו את עברו המרתק של העם היהודי – האנוסים אשר במשך למעלה מחמש מאות שנים שמרו על הגחלת, וחלקם אף חזר בסופו של דבר לחיק היהדות. נפגוש בעבר המרתק, נבקר בארמונות ומבצרים בני מאות שנים, נטייל באתרים מודרניים בני זמננו, נראה כפרים מקסימים, נופים מרהיבים ונחוש את קסמה המיוחד של המדינה הנהדרת ותושביה מכניסי האורחים.

היתרון של דרכים

•    ליסבון והאזור
•    עיירות החוף האטלנטי
•    אובידוס "הפנינה שבכתר" 
•    עיירות ימי הביניים
•    ארמון מאפרה
•    מבצר בטליה
•    כפרי האנוסים 
•    רכס הכוכב
•    פורטו
•    שייט בנהר הדואורו, יין הפורט
•    שמורת יער בוסקו
•    האוניברסיטה העתיקה בעולם
•    מופע פאדו

מסלול הטיול

יום 1 יום ג': תל אביב – ליסבון (פורטוגל)

טיסה מתל אביב לליסבון (בירת פורטוגל) נחיתה בערב. לאחר מעבר ביקורת דרכונים העברה למלון ללינה. לינה ליסבון (לא כולל ארוחת ערב).

יום 2 יום ד': ליסבון – כף הסלע

בבוקר נתחיל את הסיור בליסבון ברובע בלם ("בית לחם") ובכנסיית סאן ג'רונימו עם "קברי הפילים" שבה. נראה את אנדרטת המגלים ובראשם אנריקה הספן המפורסם. בהמשך נצא מחוץ לליסבון, לנקודה המערבית ביותר באירופה: "כף הסלע"Cabo De Roca . המקומיים יודעים לספר על סגולות מסתוריות בסלע זה. נחלוף על פני עיירות הדייגים קאשקאיל ואשטוריל, שהפכו במהלך השנים למגורי אצולת אירופה ופורטוגל. בצהריים נחזור לסיור בליסבון על כיכרותיה ורבעיה. ליסבון - זוהי עיר יפיפייה המתרפקת על עברה המפואר, וגאה בנמל העיר שעל שפך ימת נהר הטאז'ו, ממנו הפליגו ספינותיהם של מגלי עולם כמו ואסקו דה גמה, מגלן ועוד. נתחיל עם תצפית מגני אדוארדו השביעי ולאחר מכן נמשיך בביקורים באלפמה (Alfama), הרובע העתיק ביותר בליסבון, ששרד את רעידת האדמה והצונאמי של שנת 1755 שהרסו את העיר כמעט לחלוטין, כיכר רוסיו שבעיר התחתית, שדרות העצמאות בכיכר פומבל, ועוד ככל שהזמן יותיר לנו. בהתאם לזמן נבקר ברובע הגבוה – ביירו אלטו. נראה גם את החלק החדש של ליסבון ה"אקספו" ונכיר את הצדדים המודרניים של העיר. (ארוחת ערב במסעדה כשרה). לינה בליסבון.

יום 3יום ה': ליסבון – ארמון מאפרה - עיירות החוף האטלנטי אובידוס – מנזר בטליה – תומר 

בבוקר נצא לדרך... נתחיל את היום בביקור בארמון מאפרה, אחד הגדולים והמפוארים באירופה. הארמון נבנה על ידי המלך ג'וארו ה- 5 בתחילת המאה ה-18 מעודפי הזהב שהיגיע מברזיל. נמשיך בנסיעה לעירה אובידוס, "הפנינה שבכתר", כפר עתיק עם סמטאות ציוריות מימי הביניים, מוקף חומה ושער אריכי קרמיקה תכולים. העיר הידועה בכינוייה "עיר המלכות" משום שמלכי פורטוגל העניקו אותה באופן מסורתי כמתנת כלולות לרעיותיהם. נמשיך לתצפית על מנזר בטליה, שפירושו "הניצחון" ונראה את המבנה הנחשב מהיפים במדינה, בנוי בסגנון גותי מנואלי שהינו ייחודי לפורטוגל של המאה ה-16. נסיים את היום בעיירה תומר Tomar. (ארוחת ערב דג ותפו''א בנייר כסף). לינה תומר.

יום 4יום שישי: תומר – קסטלו דה ויד – מרוואו - כפר האנוסים בלמונטה

את הבוקר נקדיש לעיירה תומר Tomar, נבקר בשרידים היהודיים: בית כנסת העתיק מהמאה ה-15 קרוי על שמו של ר' אברהם זכות, שמלבד גדולתו בתורה התמחה באסטרונומיה ופיתח מכשירי נווט ששימשו את מסעותיהם של גדולי המגלים. לאחר נעלה אל המצודה הטמפלרית הנחשבת כגדולה במצודות פורטוגל שכנסייתה נבנתה לפי מודל כנסיית הקבר בירושלים והמפורסמת בעיקר במיגון סגנונות הבנייה שבה. בשעות הצהריים נצא בנסיעה מזרחה ל אל קסטלו דה ויד  (Castelo da Vide)עיירה שמרבית תושביה הם צאצאי היהודים. שם נצא לסיור מרתק בעקבות האנוסים והשרידים שהשאירו בכפר. נעבור על  הגשר בו חצו מגורשי ספרד בדרכם לפורטוגל ונצפה על העיר ציורית המוקפת חומה מרוואו(Marvao) , בהתאם לזמן נמשיך לסיור בעיר. מכאן נמשיך ונרד אל אזור כפרי האנוסים, בהם התגוררו היהודים (עד גירושם ב 1496) שנמלטו למקום מבודד זה מספרד. נגיע לכפר האנוסים הייחודי בלמונטה שם נמשיך לעסוק בסיפור יהדות ספרד ופורטוגל אשר ההיסטוריה שלהם שזורה עם מקום עתיק זה. נראה את בית הכנסת המשוחזר ונשמע סיפורים מרתקים על היהודים שחיו במקום בימי הביניים. נכיר את העבר המיוחד של יהודי ספרד ופורטוגל שנאלצו להתנצר וששמרו בסתר על יהדותם. קבוצות אחדות חזרו ליהדות כמעט בגלוי. התארגנות לשבת, קבלת שבת וסעודת ליל שבת. (ארוחת ליל שבת במסעדה כשרה). לינה בלמונטה.

יום 5יום שבת: בלמונטה

בהתאם לתפילה ולסעודת השבת (ביחד עם יהודי בלמונטה) – סיורים רגליים באזור המלון. נצא לסיור בכפר, כולל ביקור בבית הכנסת העתיק במקום (מותנה עתיק זה. נראה את בית הכנסת המשוחזר ונשמע סיפורים מרתקים על היהודים שחיו במקום בימי הביניים). במוצ"ש אחרי סעודה שלישית נצא לסיור לילי ברובע היהודי העתיק שבעיר הסמוכה גוארדה. (ארוחת שבת במסעדה כשרה). לינה בלמונטה 

יום 6יום א': כפר האנוסים טרנקוזו - לאורך נהר הדוארו - פורטו

בבוקר נמשיך לכפר האנוסים הייחודי טרנקוזו, שם נמשיך להעמיק בסיפור יהדות ספרד ופורטוגל. לאחר נצא בנסיעה צפונה לכוון עמק הנהר הדוארו הנסיעה בדרך ציורית מרהיבה, בינות לכרמי ענבים ומטעי זיתים המכסים את הגבעות הרבות שמסביב. נעבור דרך עיירות עתיקות וכפרים ציוריים מיוחדים, נעצור לתצפיות נוף משגעות ונשלב הליכות קלות. הנוף הנשקף מרהיב ביופיו, שטיח אין סופי של טרסות המשתפלות על מורדות הגבעות שבאופק. הטרסות בנויות אבן צפחה אוגרות את חום השמש וממזגות את הטמפרטורה בלילות הקרים. מאפשרות תנאים אידיאלים לגידול גפנים ועצי זית. אין פלא שאנשי אונסקו הכריזו על המקום כאתר מורשת עולמית. לאחר סיור בחווה נצא למסלול קל וקסום בין הטראסות החקלאיות על רקע הנוף המשכר. הנקודה הראשונה שלנו תהייה בעיר העתיקה למגו הנמצאת בצומת דרכים חשוב בדרך היין אל פורטו. עם ההגעה נצא לסיור בעיר בה השתמרו כנסיות מרשימות ובתים מפוארים רבים מן המאה ה-16. לא נוותר על טיפוס במדרגות הבארוקיות הייחודיות המובילות לכנסיית "גבירת הדמעות". בהמשך נחצה את נהר הדוארו צפונה אל העיר העתיקה פאסו דה רג'ואה בירת העמק היושבת על הגדות הצפוניות של נהר הדוארו. משם נמשיך נסיעה של כשעה לעיירת ימי הביניים אמארנטה – כפר האוהבים. העיירה הציורית, בה סמטאות צרות ועתיקות הינה פינת חמד ואותה חוצה נהר הזורם לאיטו, לאחר שנטעם ליקר דובדבנים נמשיך בנסיעה לפורטו. עם ההגעה נתחיל סיור בעיר. (ארוחת ערב במסעדה כשרה). לינה פורטו. 

יום 7 יום ב': פורטו – שייט בנהר הדוארו

פורטו בירת הצפון, העיר השנייה בגודלה בפורטוגל ועיר היסטורית חשובה היושבת לאורך גדת נהר הדוארו שאותו חוצים ארבעה גשרים. שמה של העיר מציין את הדבר החשוב שהיה בבסיס קיומה הנמל. על שמה של העיר קרוי היין המיוחד יין הפורט. העיר התפתחה כעיר מסחר, נמל יצוא ליינות המשובחים של האזור וכמוקד כלכלי וחברתי תוסס. נהר הדוארו מחלק את העיר לשניים. בגדה הצפונית נמצא מרכז העיר העתיק, ובגדה הדרומית העיר החדשה. נבקר בכיכרות העיר, רובע ריביירה הצבעוני אשר בסמוך לגשר פונט דו לואיש. נצפה בפלאסיו דה בולסה (היכל הבורסה), ניכנס לתחנת הרכבת "סאו בנטו" המתהדרת בציורי האלוז'וש– ציורים מיוחדים על גבי קרמיקה, נבקר בכנסיית סאן פרנסיסקו. נבקר גם בכיכרות העיר, רובע ריביירה הצבעוני אשר בסמוך לגשר פונט דו לואיש, שוק בולייאו ועוד ככל שהזמן יותיר לנו. אחרי ארוחת ערב נצא לסיור לילי בעיר העתיקה לאורך גדות נהר הדואורו ותצפית מרשימה על הגשרים המוארים של העיר. (ארוחת ערב במסעדה כשרה). לינה פורטו.

יום 8 יום ג': יער בוסאקו – הביצות של אביירו כולל שייט בתעלות – קואימברה 

היום נתחיל בנסיעה לשמורת הטבע המקסימה של יער בוסקו, במהלך הביקור נשלב סיור רגלי (קצר – ולא קשה...) בגנים המעוצבים ובשבילי היער כולל קטע מ"הויה סאקרה" אותה הקימו הנזירים שהתגוררו במקום בסוף המאה ה-16. בחלקו השני של היום נצא לאביירו (Aveiroo) העיר זכתה לכינוי "ונציה הקטנה" בזכות הלגונה היפה שלצדה היא בנויה ותעלות המים הרבות החוצות אותה. עם ההגעה נצא לסיור בעיר לאורך הגדה הצפונית של התעלה הגדולה, בתים יפים הבנויים בסגנון אר-נובו המשתקפים במים, נמשיך לשוק הדגים הססגוני והריחני ומשם נחצה לגדה שמנגד, נשוטט בין הבתים הצבעוניים, לנשום את אוויר הים וליהנות מהאווירה המשכרת. נסיים את הסיקור בשייט בתעלות העיר ובלגונה. בהמשך נגיע לקואימברה עם ההגעה נערוך סיור היכרות בעיר האוניברסיטאית העתיקה (כולל כנסה לספריה). נתחיל בתצפית על העיר ועל נהר מונדגו, נרד אל סמטאותיה הציוריות, כולל ביקור באוניברסיטה העתיקה של העיר ובספרייה המיוחדת שבתוכה. בערב נצא למופע שירת הגורל (פאדו). (ארוחת ערב דג ותפו''א בנייר כסף). לינה בקואימברה.

יום 9יום ד': עיירת הדייגים העתיקה נאזארה – ליסבון – תל אביב 

בבוקר נצא אל החוף האטלנטי לביקור בעיירת הדייגים העתיקה נאזארה (נצרת). נעלה לתצפית מעל הצוקים המזדקרים מהחוף, נשלב סיור בכפר ונהנה מקו החוף היפה. בצהריים נחזור לליסבון להמשך סיור בעיר.  לקראת ערב בהתאם לשעת ההמראה העברה לשדה התעופה לטיסה חזרה לתל אביב.

* סדר המסלול והביקור באתרים עשוי להשתנות בשל זמני טיסות, זמינות בתי מלון ואילוצים אחרים. 

עונה מומלצת
מרץ-יוני / ספטמבר-נובמבר

כלול / לא כלול

המחיר כולל:
* טיסות בינלאומיות ת"א – ליסבון – ת"א (תמחור בנפרד).
* מיסי שדות תעופה (מעודכן לינואר 2019).
* בתי מלון מדרגה ראשונה ו/או תיירות טובה. 
* כלכלה: חצי פנסיון/ ארוחות בוקר ע.ב המלון, ארוחות ערב בהתאם למפרט.
* מים מינראלים (בקבוק לאדם ליום).
* תחבורה: רכב מסוג מיניבוס 15 מקומות.
* מדריך דובר אנגלית.
* מופע פאדו, שייט על נהר הדוארו, ביקור ביקב.
* תאום מפגשים עם אנוסים.
* דמי רישום.
* תכנון המסלול, תדרוך מפורט ומפות על המסלול.

המחיר אינו כולל:
* ארוחות נוספות.
* חלק מכניסות לאתרים, אטרקציות (כ 30€ למטייל).
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* ביטוח נוסעים.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.