תפריט ראשי

אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

 טיול מאורגן לפורטוגל

טיול מאורגן לפורטוגל - כולל האי מדירה - 12 ימים

פורטוגל, המדינה המערבית ביותר ביבשת אירופה, אשר מעט נזנחה ונעלמה מתודעת הציבור, חוזרת ובגדול. המדינה המקסימה הולכת והופכת ליעד תיירות מאתגר ומרתק שבו משולבים אתרי נוף מרהיבים, מסורות של ישן לצד חדש, קידמה ואותנטיות, חופי ים ויקבים משובחים. לנו, כישראלים, גילוייה המחודש של פורטוגל מוסיף נדבך נוסף בהיכרותנו את עברו המרתק של העם היהודי – האנוסים אשר במשך למעלה מחמש מאות שנים שמרו על הגחלת, וחלקם אף חזר בסופו של דבר לחיק היהדות. נפגוש בעבר המרתק, נבקר בארמונות ומבצרים בני מאות שנים, נטייל באתרים מודרניים בני זמננו, נראה כפרים מקסימים, נופים מרהיבים ונחוש את קסמה המיוחד של המדינה הנהדרת ותושביה מכניסי האורחים.
נסיים באי מדירה – אי פורטוגלי קטן השוכן באוקיינוס האטלנטי מדרום מערב לפורטוגל מול חופי מרוקו. הטמפרטורה באי עומדת במשך כל השנה על כעשרים מעלות. האי עתיר גנים בוטנים ופרחים, נופי טבע הררי, גאיות חופים מרהיבים ומפרצים יפים. באי מספר פסגות הרים גבוהות. האי מדירה הוא שריד כמעט יחיד של הקולוניאליזם הפורטוגלי מול חופי מערב אפריקה, המשלב טבע יפיפה בהדר בריטי.
 

היתרון של דרכים

  • שייט בנהר הדואורו
  • מופע פאדו
  • האי מדירה
  • מופע פולקלור במדירה
  • סיור בתעלות הלבדאס

מסלול הטיול

יום 1 ת"א – ליסבון (פורטוגל)

טיסה דרך יעד ביניים לליסבון (בירת פורטוגל) נחיתה בצהריים. זוהי עיר יפיפייה המתרפקת על עברה המפואר, וגאה בנמל העיר שעל שפך ימת נהר הטאז'ו, ממנו הפליגו ספינותיהם של מגלי עולם כמו ואסקו דה גמה, מגלן ועוד. עם ההגעה נצא לסיור בעיר, ונבקר ברובע אלפמה בו גרו יהודים עד הגירוש מפורטוגל. נבקר בכיכר רוסיו שבעיר התחתית, שדרות העצמאות ובכיכר פומבל, נערוך תצפית מגני אדוארד  ה–7. בהתאם לזמן נבקר ברובע הגבוה – ביירו אלטו. לסיור בחלק החדש של ליסבון ה"אקספו" ונכיר את הצדדים המודרניים של העיר. בהתאם לזמן נצא לסיור בחלק החדש של ליסבון ה"אקספו", שנבנה ושופץ לקראת התערוכה העולמית שהתקיימה בליסבון ב 1998. ונכיר את הצדדים המודרניים של העיר.

יום 2 ליסבון – רובע בלם – קאבו דה רוקה – קשקייש – אשטוריל.

בבוקר נצא לביקור ברובע בלם ("בית לחם") ובכנסיית סאן ג'רונימו עם "קברי הפילים" שבה. נראה את אנדרטת המגלים ובראשם אנריקה הספן המפורסם. בהמשך נצא מחוץ לליסבון, לנקודה המערבית ביותר באירופה: "כף הסלע"Cabo De Roca . המקומיים יודעים לספר על סגולות מסתוריות בסלע זה. נחלוף על פני עיירות הדייגים קאשקאיל ואשטוריל, שהפכו במהלך השנים למגורי אצולת אירופה ופורטוגל. לקראת ערב נחזור לליסבון. לינה בליסבון.

יום 3עיירות החוף האטלנטי אובידוס – נאזארה עיירת ימי הביניים בטליה – תומר 

נתחיל את היום בביקור בארמון מנזר מאפרה הנחשיו לאחד הגדולים והמפוארים באירופה. שנבנה על ידי המלך ג'וארו ה- 5 בתחילת המאה ה-18 מעודפי הזהב שהיגיע מברזיל. נמשיך בנסיעה לעירה אובידוס, "הפנינה שבכתר", כפר עתיק עם סמטאות ציוריות מימי הביניים, מוקף חומה ושער אריכי קרמיקה תכולים. העיר הידועה בכינוייה "עיר המלכות" משום שמלכי פורטוגל העניקו אותה באופן מסורתי כמתנת כלולות לרעיותיהם. נמשיך אל החוף האטלנטי לביקור בעיירת הדייגים העתיקה נאזארה (נצרת). נעלה לתצפית מעל הצוקים המזדקרים מהחוף, נשלב סיור בכפר ונהנה מקו החוף היפה. נמשיך לתצפית על מנזר בטליה, שפירושו "הניצחון" ונראה את המבנה הנחשב מהיפים במדינה, בנוי בסגנון גותי מנואלי שהינו ייחודי לפורטוגל של המאה ה-16. נסיים את היום בתומר. לינה תומר.

יום 4תומר – קסטלו דה ויד – מרוואו

את הבוקר נקדיש לעיירה תומר Tomar, נבקר בשרידים היהודיים: בית כנסת העתיק מהמאה ה-15 קרוי על שמו של ר' אברהם זכות, שמלבד גדולתו בתורה התמחה באסטרונומיה ופיתח מכשירי נווט ששימשו את מסעותיהם של גדולי המגלים. לאחר נעלה אל המצודה הטמפלרית הנחשבת כגדולה במצודות פורטוגל שכנסייתה נבנתה לפי מודל כנסיית הקבר בירושלים והמפורסמת בעיקר במיגון סגנונות הבנייה שבה. בשעות הצהריים נצא בנסיעה מזרחה ל אל קסטלו דה ויד  (Castelo da Vide)עיירה שמרבית תושביה הם צאצאי היהודים. שם נצא לסיור מרתק בעקבות האנוסים והשרידים שהשאירו בכפר. נעבור על  הגשר בו חצו מגורשי ספרד בדרכם לפורטוגל ונצפה על העיר ציורית המוקפת חומה מרוואו(Marvao) , בהתאם לזמן נמשיך לסיור בעיר. בערב חזרה ללינה בתומר. לינה תומר.

יום 5יער בוסאקו – האוניברסיטה של קואימברה – מופע פאדו

בבוקר נצא בנסיעה אל יער בוסקו, אחד מהיערות העתיקים באירופה, היער ניטע ע"י יורדי ים ומגלי ארצות שהביאו זרעים של עצים טרופים מכל רחבי הקולוניות הפורטוגזיות. בתוכו מיקמו הפורטוגזים את סיפור מסעו האחרון של ישו, ביער גן פסלים המספרים את הסיפור בעיצוב מודרני. במהלך הביקור נשלב סיור רגלי קל בשמורה הירוקה. נצפה בארמון בוסאקו (היום משמש כמלון), המכוסה אריחי קרמיקה כחולים הקרויים "אג'ולאוש" שניצב בלב היער העבות מוקף גנים מרהיבים. בהמשך נגיע לקואימברה עם ההגעה נערוך סיור היכרות בעיר האוניברסיטאית העתיקה על סמטאותיה, כולל ביקור באוניברסיטה העתיקה של העיר ובספרייה המדהימה שבתוכה. בערב נצא למופע שירת הגורל (פאדו) ללינה בקואימברה.

יום 6 רכס הכוכב – כפרי האנוסים – יהודי בלמונטה וטרנקוזו

בבוקר נצא בנסיעה מזרחה אל הפסגות של רכס הכוכב(Serra de Estrela) , רכס ההרים הגדול והמרשים ביותר בפורטוגל. לאורך הדרך כפרים קטנים וציוריים, פסגות הרים מרשימות, יערות, נהרות, אגמים וסלעי גרניט שבהם נחצבו כנסיות. בצהריים נגיע אל אזור כפרי האנוסים, בהן התגוררו היהודים (עד אינוסם או גירושם ב 1,496) שנמלטו למקום מבודד זה מספרד. נכיר את העבר המיוחד של יהודי ספרד ופורטוגל שנאלצו להתנצר וששמרו בסתר על יהדותם. קבוצות אחדות חזרו ליהדות כמעט בגלוי, בייחוד מפורסם המקרה של יהודי בלמונטה, כפר עתיק וקטן שבעברו שוכנים צאצאי האנוסים. נצא לסיור בכפר, כולל ביקור בבית הכנסת העתיק במקום (מותנה). אחר הצהריים נגיע לכפר האנוסים הייחודי טרנקוזו שם נמשיך לעמק בסיפור יהדות ספרד ופורטוגל אשר ההיסטוריה שלהם שזרה עם מקום עתיק זה. נראה את בית הכנסת המשוחזר ונשמע סיפורים מרתקים על היהודים שחיו במקום בימי הביניים. לינה טרנקוזו.

יום 7לאורך נהר הדוארו - פורטו

בבוקר מוקדם נצא בנסיעה צפונה לכוון עמק הנהר הדוארו הנסיעה בדרך ציורית מרהיבה, בינות לכרמי ענבים ומטעי זיתים המכסים את הגבעות הרבות שמסביב. נעבור דרך עיירות עתיקות וכפרים ציוריים מיוחדים, נעצור לתצפיות נוף משגעות ונשלב הליכות קלות. הנוף הנשקף מרהיב ביופיו, שטיח אין סופי של טרסות המשתפלות על מורדות הגבעות שבאופק. הטרסות בנויות אבן צפחה אוגרות את חום השמש וממזגות את הטמפרטורה בלילות הקרים. מאפשרות תנאים אידיאלים לגידול גפנים ועצי זית. אין פלא שאנשי אונסקו הכריזו על המקום כאתר מורשת עולמית. לאחר סיור בחווה נצא למסלול קל וקסום בין הטראסות החקלאיות על רקע הנוף המשכר. הנקודה הראשונה שלנו תהייה בעיר העתיקה למגו הנמצאת בצומת דרכים חשוב בדרך היין אל פורטו. עם ההגעה נצא לסיור בעיר בה השתמרו כנסיות מרשימות ובתים מפוארים רבים מן המאה ה-16. לא נוותר על טיפוס במדרגות הבארוקיות הייחודיות המובילות לכנסיית "גבירת הדמעות". בהמשך נחצה את נהר הדוארו צפונה אל העיר העתיקה פאסו דה רג'ואה בירת העמק היושבת על הגדות הצפוניות של נהר הדוארו. משם נמשיך נסיעה של כשעה לעיירת ימי הביניים אמארנטה – כפר האוהבים. העיירה הציורית, בה סמטאות צרות ועתיקות הינה פינת חמד ואותה חוצה נהר הזורם לאיטו, לאחר שנטעם ליקר דובדבנים נמשיך בנסיעה לפורטו בירת הצפון, העיר השנייה בגודלה בפורטוגל ועיר היסטורית חשובה היושבת לאורך גדת נהר הדוארו שאותו חוצים ארבעה גשרים. שמה של העיר מציין את הדבר החשוב שהיה בבסיס קיומה הנמל. על שמה של העיר קרוי היין המיוחד יין הפורט. העיר התפתחה כעיר מסחר, נמל יצוא ליינות המשובחים של האזור וכמוקד כלכלי וחברתי תוסס. נהר הדוארו מחלק את העיר לשניים. בגדה הצפונית נמצא מרכז העיר העתיק, ובגדה הדרומית העיר החדשה. עם הנחיתה נצא לסיור ראשוני בעיר נבקר בכיכרות העיר, רובע ריביירה הצבעוני אשר בסמוך לגשר פונט דו לואיש ועוד ככל שהזמן יותיר לנו. אחרי ארוחת ערב נצא לסיור לילי בעיר העתיקה לאורך גדות נהר הדואורו ותצפית מרשימה על הגשרים המוארים של העיר. לינה בפורטו.


יום 8 פורטו – שייט בנהר הדוארו - פושנל (האי מדירה)

בבוקר נמשיך סיור בפורטו, נצא לשייט בסירה ונבקר בגדה הדרומית של נהר הדואורו בה ממוקמים רוב היקבים לייצור יין הפורט. כולל ביקור במרתף יין של אחד מהיקבים כולל וטעימות יין. נמשיך ונצפה בפלאסיו דה בולסה (היכל הבורסה), בתחנת הרכבת "סאו בנטו" המתהדרת בציורי האזולזוש – ציורים מיוחדים על גבי קרמיקה, כנסיית סאן פרנסיסקו ובקתדראלה ועוד ככל שהזמן יותיר לנו. בצהריים העברה לשדה התעופה וטיסה (כשעה וחצי) לעבר האי מדירה. עם ההגעה נעלה על האוטובוס ונצא לסיור בעיר הבירה הצבעונית פונשל; נבקר בשוק הפירות והפרחים וכן את שוק הדגים המיוחד שבצדו. נטייל בסמטאות העיר ובמדרחוב, נערוך ביקור מיוחד בבית החרושת המייצר את יין המדירה המפורסם וכן בחנויות המתמחות בייצור בדי הרקמה והתחרה המפורסמים של האי. בשעות הערב נצא למופע פולקלור. 

יום 9הרמה המרכזית ומערב האי - פורטו מוניז 

היום נצא לטייל  ברמה המרכזית וצפון מערב האי מדירה. האי הירוק ושופע מים שנוצר מפעילות וולקנית אשר התרחשה כאן לפני מיליוני שנים, נמצא כ860 ק"מ מליסבון. תחילה נבקר בכפר הדייגים הציורי קמרה דה-לובוס ונראה מקרוב את דייגי האי בשגרתם היומיומית. נעלה גם לתצפית מרהיבה על נופים עוצרי הנשימה של האי. נמשיך לעבר העיירה הססגונית ריביירה ברבה ונטפס דרך מעבר ההרים בוקה  דה אנקומדה שברכס ההרים המרכזי של האי באזור "רבאקאל". נערוך סיור רגלי באזור ונמשיך אל פורטו מוניז. 
פורטו מוניז ידועה בזכות בריכות הטבעיות באוקיינוס שנוצרו כתוצאה מפעילות געשית. בהמשך נצא חזרה בכבישים מתפתלים, בדרכינו, בהתאם לזמן נעצור בעיירות מקומיות בדרך לביקור והיכרות עם התרבות והבתים הטיפוסיים למדירה. לעת ערב הגעה לפונשל ללינה.

יום 10פסגת פיקו דה איירו - קאבו ג'יראו – מרכז ומזרח מדירה

לאחר ארוחת הבוקר נתחיל עם ביקור בעיירה קאמשה, שם נתוודע לעבודות המלאכה המקומית מקש ועץ, קרמיקה ורקמות, ואולי אף נזכה במפגש עם האמנים. נמשיך בנסיעה דרך נופים וולקניים מרהיבים לעבר הפסגה פיקו דה איירו המתנשאת לגובה של 1818 מ'. מהפסגה נתצפת על הנוף המרהיב אל מזרח האי. נמשיך צפונה דרך העיירה רביירו פריו לעבר העיירה סנטנה בה השתמרה הבנייה העתיקה והמסורתית של האי. נמשיך בנסיעה לעבר צוק הגרניט השני בגובהו בעולם - קאבו ג'יראו המתנשא לגובה של 580 מטר אנכית למי האוקיינוס. לאחר הביקור והתצפית נחזור אל פונשל.

יום 11 סיור בתעלות הלבדאס

לאורכו ולרוחבו של האי מדירה, נבנו לאורך מאות בשנים אלפי קילומטרים של תעלות לבדאס אשר משמשות להשקיית השדות הפוריים ברחבי האי. אנו יוצאים מפונשל ליום סיור מרתק משולב בהליכה קלה ונינוחה לאורך כמה מהתעלות הללו באזור המכונה Fanakl- במסלול מרהיב של טרסות, מים, צמחייה מגוונת וייחודית, ציפורים ועוד. יום של טבע וחוויות. ארוחת צהרים חוויתית תינתן בשטח - במהלך הטיול. חזרה לפונשל בשעות אחה"צ המאוחרות. 

יום 12פונשל (מדירה) – ליסבון – תל אביב 

בוקר חופשי בפושנל ובהתאם לשעת ההמראה העברה לשדה התעופה וטיסה לליסבון ומשם טיסה דרך יעד ביניים חזרה לישראל.

* סדר המסלול והביקור באתרים עשוי להשתנות בשל זמני טיסות, זמינות בתי מלון ואילוצים אחרים. 
 

תאריכי יציאה ומחיר

  • תוספת ליחיד:  €659
  • תוספת חגים:  €99

כלול / לא כלול

המחיר כולל:

* טיסות בינלאומיות ת"א – פורטו/ ליסבון – ת"א.
* טיסות פנים למדירה וחזרה.
* מיסי שדות תעופה (מעודכן למאי 2019).
* תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג.
* בתי מלון מדרגה ראשונה ו/או תיירות טובה. 
* כלכלה: חצי פנסיון.
* צ'ופארים ופינוקים לאורך המסלול.
* הדרכה: מדריך ישראלי מנוסה מצוות דרכים, מדריכים מקומיים במידת הצורך.
* ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים, ללא זמן חופשי או סיורי בחירה לרבות מופע פולקלור פאדו, ביקור ביקב טיפוסי, הפלגה (כשעה) על נהר Douro, מפגשים עם אנשי רוח מקומיים ועוד.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום.

המחיר אינו כולל:

* ביטוח נוסעים.
* שרותי סבלות במלונות.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.