תפריט ראשי

אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

טיול מאורגן לפורטוגל

טיול מאורגן לפורטוגל - שומרי מסורת 9 ימים מסלול מקיף בעקבות קהילות האנוסים ומגלי עולם

פורטוגל, המדינה המערבית ביותר ביבשת אירופה, אשר מעט נזנחה ונעלמה מתודעת הציבור, חוזרת ובגדול. המדינה המקסימה ותושביה הנהדרים ומכניסי האורחים, הולכת והופכת ליעד תיירות מאתגר ומרתק שבו משולבים אתרי נוף מרהיבים, מסורות של ישן לצד חדש, קידמה ואותנטיות, חופי ים ויקבים משובחים. לנו, כישראלים, גילוייה המחודש של פורטוגל מוסיף נדבך נוסף בהכרותנו את עברו המרתק של העם היהודי – האנוסים אשר במשך למעלה מחמש מאות שנים שמרו על הגחלת, וחלקם אף חזר בסופו של דבר לחיק היהדות. נפגוש בעבר המרתק, נבקר בארמונות ומבצרים בני מאות שנים, נטייל באתרים מודרניים בני זמננו, נראה כפרים מקסימים, נופים מרהיבים ונחוש את קיסמה המיוחד של המדינה הנהדרת ותושביה מכניסי האורחים.

לפרטים נוספים והרשמה: עדנה טובולסקי 0544529201 או יעל מיטל 0544529202

היתרון של דרכים

 • ימי סיור בפורטו וליסבון
 • מופע פאדו
 • שייט על נהר הדואורו
 • כפרי האנוסים
 • ביקור בחווה באזור הדואורו

מסלול הטיול

יום 1 יום ג': תל אביב – ליסבון (פורטוגל)

טיסה מתל אביב לליסבון (בירת פורטוגל) נחיתה בשעות הצהריים המאוחרות. עם הנחיתה נצא לסיור ראשוני בליסבון על כיכרותיה ורבעיה. 
ליסבון - זוהי עיר יפיפייה המתרפקת על עברה המפואר, וגאה בנמל העיר שעל שפך ימת נהר הטאז'ו, ממנו הפליגו ספינותיהם של מגלי עולם כמו ואסקו דה גמה, מגלן ועוד. את הסיור נתחיל עם תצפית מגני אדוארדו השביעי ולאחר מכן נמשיך בביקורים באלפמה (Alfama), הרובע העתיק ביותר בליסבון, ששרד את רעידת האדמה והצונאמי של שנת 1755 שהרסו את העיר כמעט לחלוטין, כיכר רוסיו שבעיר התחתית, שדרות העצמאות בכיכר פומבל, בהתאם לזמן נבקר ברובע הגבוה – ביירו אלטו ועוד ככל שהזמן יותיר לנו. העברה למלון ללינה. לינה ליסבון.

יום 2 יום ד': רובע בלם – סינטרה - קאבו דה רוקה – קשקייש – אשטוריל – ליסבון

בבוקר נצא לביקור ברובע בלם ("בית לחם") ובכנסיית סאן ג'רונימו עם "קברי הפילים" שבה. נראה את אנדרטת המגלים ובראשם אנריקה הספן המפורסם. בהמשך נצא מחוץ לליסבון, נבקר במרכז העיירה המקסימה סינטרה המפורסמת בזכות ארמונות ומבנים מפוארים רבים שהוקמו בה בתקופות שונות, ועל כן אונסק"ו הכריז על הנוף התרבותי של האתר כמורשת עולמית בשנת 1995. נשוטט בין סמטאות קסומות ונצפה על ארמונות ובתי מידות מפוארים. בהמשך נצא לנקודה המערבית ביותר באירופה: "כף הסלע"Cabo De Roca. המקומיים יודעים לספר על סגולות מסתוריות בסלע זה. נחלוף על פני עיירות הדייגים קאשקאיל ואשטוריל, שהפכו במהלך השנים למגורי אצולת אירופה ופורטוגל. בהמשך נחזור לליסבון להשלמת סיור בעיר. לינה ליסבון.

יום 3 יום ה': ארמון מאפרה – עיירות החוף אובידוס, נאזרה– מנזר בטליה – תומר 

בבוקר נצא לדרך... נתחיל את היום בביקור בארמון מאפרה, אחד הגדולים והמפוארים באירופה. הארמון נבנה על ידי המלך ג'וארו ה- 5 בתחילת המאה ה-18 מעודפי הזהב שהיגיע מברזיל. בנסיעה לעירה אובידוס, "הפנינה שבכתר", כפר עתיק עם סמטאות ציוריות מימי הביניים, מוקף חומה ושער אריחי קרמיקה תכולים. העיר הידועה בכינוייה "עיר המלכות" משום שמלכי פורטוגל העניקו אותה באופן מסורתי כמתנת כלולות לרעיותיהם. נמשיך החוף האטלנטי לביקור בעיירת הדייגים העתיקה נאזארה (נצרת). נעלה לתצפית מעל הצוקים המזדקרים מהחוף, נשלב סיור בכפר ונהנה מקו החוף היפה. נמשיך לתצפית על מנזר בטליה, שפירושו "הניצחון" ונראה את המבנה הנחשב מהיפים במדינה, בנוי בסגנון גותי מנואלי שהינו ייחודי לפורטוגל של המאה ה-16. נסיים את היום בעיירה תומר Tomar. לינה תומר.

יום 4 יום שישי: תומר – קסטלו דה ויד – מרוואו - כפר האנוסים בלמונטה

את הבוקר נקדיש לעיירה תומר Tomar, נבקר בשרידים היהודיים: בית כנסת העתיק מהמאה ה-15 קרוי על שמו של ר' אברהם זכות, שמלבד גדולתו בתורה התמחה באסטרונומיה ופיתח מכשירי נווט ששימשו את מסעותיהם של גדולי המגלים. לאחר נעלה אל המצודה הטמפלרית הנחשבת כגדולה במצודות פורטוגל שכנסייתה נבנתה לפי מודל כנסיית הקבר בירושלים והמפורסמת בעיקר במיגון סגנונות הבנייה שבה. בשעות הצהריים נצא בנסיעה מזרחה ל אל קסטלו דה ויד  (Castelo da Vide)עיירה שמרבית תושביה הם צאצאי היהודים. שם נצא לסיור מרתק בעקבות האנוסים והשרידים שהשאירו בכפר. נעבור על  הגשר בו חצו מגורשי ספרד בדרכם לפורטוגל ונצפה על העיר ציורית המוקפת חומה מרוואו(Marvao) , בהתאם לזמן נמשיך לסיור בעיר. מכאן נמשיך ונרד אל אזור כפרי האנוסים, בהם התגוררו היהודים (עד גירושם ב 1496) שנמלטו למקום מבודד זה מספרד. נגיע לכפר האנוסים הייחודי בלמונטה שם נמשיך לעסוק בסיפור יהדות ספרד ופורטוגל אשר ההיסטוריה שלהם שזורה עם מקום עתיק זה. נראה את בית הכנסת המשוחזר ונשמע סיפורים מרתקים על היהודים שחיו במקום בימי הביניים. נכיר את העבר המיוחד של יהודי ספרד ופורטוגל שנאלצו להתנצר וששמרו בסתר על יהדותם. קבוצות אחדות חזרו ליהדות כמעט בגלוי. התארגנות לשבת, קבלת שבת וסעודת ליל שבת. לינה בלמונטה.
הערה: יתכן ואת השבת נעשה בעיירת האנוסים השכנה טרנקוזו.

יום 5 יום שבת: בלמונטה

בהתאם לתפילה ולסעודת השבת (ביחד עם יהודי בלמונטה) – סיורים רגליים באזור המלון. נצא לסיור בכפר, כולל ביקור בבית הכנסת העתיק במקום (מותנה עתיק זה. נראה את בית הכנסת המשוחזר ונשמע סיפורים מרתקים על היהודים שחיו במקום בימי הביניים). במוצ"ש אחרי סעודה שלישית נצא לסיור לילי ברובע היהודי העתיק שבעיר הסמוכה גוארדה. לינה בלמונטה

יום 6יום א': כפר האנוסים טרנקוזו - לאורך נהר הדוארו - פורטו

בבוקר נמשיך לכפר האנוסים הייחודי טרנקוזו, שם נמשיך להעמיק בסיפור יהדות ספרד ופורטוגל. לאחר נצא בנסיעה צפונה לכוון עמק הנהר הדוארו הנסיעה בדרך ציורית מרהיבה, בינות לכרמי ענבים ומטעי זיתים המכסים את הגבעות הרבות שמסביב. נעבור דרך עיירות עתיקות וכפרים ציוריים מיוחדים, נעצור לתצפיות נוף משגעות ונשלב הליכות קלות. הנוף הנשקף מרהיב ביופיו, שטיח אין סופי של טרסות המשתפלות על מורדות הגבעות שבאופק. הטרסות בנויות אבן צפחה אוגרות את חום השמש וממזגות את הטמפרטורה בלילות הקרים. מאפשרות תנאים אידיאלים לגידול גפנים ועצי זית. אין פלא שאנשי אונסקו הכריזו על המקום כאתר מורשת עולמית. הנקודה הראשונה שלנו תהייה בעיר העתיקה למגו הנמצאת בצומת דרכים חשוב בדרך היין אל פורטו. עם ההגעה נצא לסיור בעיר בה השתמרו כנסיות מרשימות ובתים מפוארים רבים מן המאה ה-16. לא נוותר על טיפוס במדרגות הבארוקיות הייחודיות המובילות לכנסיית "גבירת הדמעות". בהמשך נחצה את נהר הדוארו צפונה אל העיר העתיקה פאסו דה רג'ואה בירת העמק היושבת על הגדות הצפוניות של נהר הדוארו. משם נמשיך נסיעה של כשעה לעיירת ימי הביניים אמארנטה – כפר האוהבים. העיירה הציורית, בה סמטאות צרות ועתיקות הינה פינת חמד ואותה חוצה נהר הזורם לאיטו, לאחר שנטעם ליקר דובדבנים נמשיך בנסיעה לפורטו. עם ההגעה נתחיל סיור בעיר. לינה פורטו. 

יום 7 יום ב': פורטו – שייט בנהר הדוארו

פורטו בירת הצפון, העיר השנייה בגודלה בפורטוגל ועיר היסטורית חשובה היושבת לאורך גדת נהר הדוארו שאותו חוצים ארבעה גשרים. שמה של העיר מציין את הדבר החשוב שהיה בבסיס קיומה הנמל. על שמה של העיר קרוי היין המיוחד יין הפורט. העיר התפתחה כעיר מסחר, נמל יצוא ליינות המשובחים של האזור וכמוקד כלכלי וחברתי תוסס. נהר הדוארו מחלק את העיר לשניים. בגדה הצפונית נמצא מרכז העיר העתיק, ובגדה הדרומית העיר החדשה. נבקר בכיכרות העיר, רובע ריביירה הצבעוני אשר בסמוך לגשר פונט דו לואיש. נצפה בפלאסיו דה בולסה (היכל הבורסה), ניכנס לתחנת הרכבת "סאו בנטו" המתהדרת בציורי האלוז'וש – ציורים מיוחדים על גבי קרמיקה, נבקר בכנסיית סאן פרנסיסקו. נשלב ביקור בציידו השני של נהר הדוארו, אזור גאיה שם מרוכזים כל מחסני היין, נשלב שייט קסום על נהר הדוארו  ועוד ככל שהזמן יותיר לנו. אחרי ארוחת ערב נצא לסיור לילי בעיר העתיקה לאורך גדות נהר הדואורו ותצפית מרשימה על הגשרים המוארים של העיר. לינה פורטו.

יום 8 יום ג': יער בוסאקו – הביצות של אביירו כולל שייט בתעלות – קואימברה 

היום נתחיל בנסיעה לשמורת הטבע המקסימה של יער בוסקו, במהלך הביקור נשלב סיור רגלי (קצר – ולא קשה...) בגנים המעוצבים ובשבילי היער כולל קטע מ"הויה סאקרה" אותה הקימו הנזירים שהתגוררו במקום בסוף המאה ה-16. בחלקו השני של היום נצא לאביירו (Aveiroo) העיר זכתה לכינוי "ונציה הקטנה" בזכות הלגונה היפה שלצדה היא בנויה ותעלות המים הרבות החוצות אותה. עם ההגעה נצא לסיור בעיר לאורך הגדה הצפונית של התעלה הגדולה, בתים יפים הבנויים בסגנון אר-נובו המשתקפים במים, נמשיך לשוק הדגים הססגוני והריחני ומשם נחצה לגדה שמנגד, נשוטט בין הבתים הצבעוניים, לנשום את אוויר הים וליהנות מהאווירה המשכרת. נסיים את הסיקור בשייט בתעלות העיר ובלגונה. בהמשך נגיע לקואימברה עם ההגעה נערוך סיור היכרות בעיר האוניברסיטאית העתיקה (כולל כנסה לספריה). נתחיל בתצפית על העיר ועל נהר מונדגו, נרד אל סמטאותיה הציוריות, כולל ביקור באוניברסיטה העתיקה של העיר ובספרייה המיוחדת שבתוכה. בערב נצא למופע שירת הגורל (פאדו) ללינה בקואימברה.

יום 9 יום ד': ליסבון – תל אביב 

בבוקר נחזור לליסבון להמשך סיור בעיר כולל סיור בחלק החדש של ליסבון ה"אקספו" ונכיר את הצדדים המודרניים של העיר. בהתאם לשעת ההמראה העברה לשדה התעופה לטיסה חזרה לתל אביב.

תאריכי יציאה ומחיר

 • תאריך

  05/10/2021

  מחיר

  1,989 €

  מדריך

  הערות

  אסנת פולק - מסלול מיוחד בדגש האנוסים

 • תוספת יחיד: €449

כלול / לא כלול

המחיר כולל:
* טיסות בינלאומיות ת"א – ליסבון/ פורטו – ת"א.
(יתכן והטיסות יחזרו מליסבון/ התוכנית תעודכן בהתאם).
* מיסי שדות תעופה (מעודכן לאפריל 2021).
* תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג.
* בתי מלון מדרגה ראשונה ו/או תיירות טובה. 
* כלכלה: פנסיון מלא (שלוש ארוחות ביום – ארוחות צהריים כריכים בהכנה עצמית)/ מבשלת/ תומכת דתית להכנת הארוחות.
* צ'ופארים ופינוקים לאורך המסלול.
* הדרכה: מדריך ישראלי מנוסה מצוות דרכים, מדריכים מקומיים במידת הצורך.
* ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים, ללא זמן חופשי או סיורי בחירה לרבות מופע פולקלור פאדו, הפלגה (כשעה) על נהר Douaro ועוד.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* ערכת אוזניות שמע לכל מטייל.
* דמי רישום.

המחיר אינו כולל:
* ביטוח נוסעים.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* טיפ למדריך הישראלי (מקובל לתת 4-5€ לאדם ליום).
* טיפ לתומכת דתית/ מבשלת (מקובל לתת 2-3€ לאדם ליום).
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.

מ