תפריט ראשי

אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 389
טיול למקסיקו וגואטמלה

טיול מאורגן למקסיקו וגואטמלה -בעקבות האצטקים והמאיה - לשומרי מסורת - 17 ימים

טיול במרכז אמריקה הוא מסע אל תרבויות עבר מפוארות. האצטקים והמאיה הן תרבויות מפוארות שנעלמו מן העולם והשאירו אחריהן ערים מסתוריות, מונומנטים אדירים, פירמידות, ופסלים מפוארים. מרכז אמריקה מהווה גשר בין צפון היבשת לדרומה, והינו יחידת נוף ייחודית, זהו ללא ספק אחד מהאזורים היפים והמרתקים ביותר. חופי טורקיז, יערות גשם טרופיים, הרי געש פעילים, רמות וולקניות גבוהות ואגמים ציוריים הכול בנגיעות של קסם מן העבר ומיסתורין מעורר צמרמורות...

את המסע במרכז היבשת נתחיל במקסיקו סיטי, בירתה של מקסיקו, נסייר במטרופולין הענק נתרשם מבנייתה המיוחדת, נבקר בעיר הקדומה טאוטיוואקאן ונטפס למרומם של פירמידות השמש והירח המפורסמות. זהו המפגש הראשון שלנו עם התרבות המקומית וראשית הכרת סיפוריהם המופלאים של העמים הפרה-קולומביאניות שצמחו ופרחו כאן באזור ונעלמו מעולמנו. נשוט בתעלות סוצ'ימילקן, נבקר בחבל צ'אפס העשירה בתרבות אינדיאנית מרתקת ובנופים עוצרי נשימה. נשוט בקניון סומידרו ונבקר בעיירה הציורית סן קריסטובל בה נלמד מקרוב על אורח חייהם המיוחד של המקומיים.

בהמשך נתחיל את ההרפתקה, נצא אל עיר המאיה פלנקה ומשם נרדד את תוך יערות הגשם אל גבול מקסיקו גואטמלה על גדת נהר האוסומסינטה, אחד ממעברי הגבול הנידחים והפראיים ביותר. ניסע ביערות גשם טרופיים נראה ציפורים ססגוניות ובע"ח ייחודיים. נשהה בפלורס, נבקר בטיקאל הנודעת בזכות עתיקותיה. הדרכים בהם ניסע יהיו שופעי צמחייה טרופית ובע"ח צבעוניים, נבקר בלגונות חלומיות ונביט כל הזמן אל עבר אופק ציורי. בהמשך נרד לשייט בריו דולסה, ניסע לעיר קיריגואה הנודעת בזכות תבליטי ההנצחה המרשימים שבה. לא נוותר על ביקור באנטיגואה, שהייתה בירתה של גואטמלה בעבר, נכיר מקרוב בשיטוט ברחובות העיר ונשווה בין עוצמות הטבע ליכולות האדם. משם נמשיך לבירתה העכשווית של גואטמלה – גואטמלה סיטי.

נבקר בשוק סולולה הצבעוני, נבקר באגם אטיטלן שהינו ללא ספק אחד מהאגמים היפים ביותר במרכז אמריקה כולה. בצ'יצ'יקסטנאגו נפגוש אינדיאנים מכל האזור, נשוטט בשוק המקומי, נבקר בכנסיית סנטו תומא ונלמד להגות את שם הכפר... חווית חיים גם להרפתקני שבינינו.

אפשרות המשך לקוסטה ריקה 25 ימים

היתרון של דרכים

  • לינה בלודג' ייחודי בג'ונגל
  • השוק של סולולה
  • שייט באגם אטיטלן
  • עיר המאיה פלנקה
  • תומכת דתית לאורך כל הטיול

מסלול הטיול

יום 1יום ב': ת"א – מקסיקו סיטי

נצא בטיסה מת"א למקסיקו סיטי (דרך יעד ביניים). עם ההגעה בערב, נעבור את ביקורת הדרכונים ונצא לסיור היכרות קצר בעיר (בהתאם לשעת הנחיתה). לינה מקסיקו סיטי.

יום 2 יום ג': תל אביב – מקסיקו סיטי - טאוטיוואקאן

בבוקר נצא לטאוטיוואקאן (Teothiuakan), אחת מהערים הקדומות הקדושות של התרבויות הפרה קולומביאניות הקדומות, פירוש שמה "עיר האלים". העיר מרתקת, בנויה בצורה גיאומטרית, נחשבת לאחד מההישגים הבולטים של האנושות. נבקר בשדרת המתים, בפירמידות השמש והירח, במקדש קצלקואטל (נחש הנוצות), בארמון קצלפאפאלוטל (פרפר הנוצות) ובסמטאות העתיקות. בהמשך היום נחזור למקסיקו סיטי, נבקר במוזיאון האנתרופולוגי, ונסיים בשייט תעלות סוצ'ימילקו. 

יום 3 יום ד': מקסיקו סיטי

בבוקר נצא לסיור בעיר. מקסיקו סיטי, הבירה, היא אחת מהערים הגבוהות ביותר בעולם. ממוקמת בלב הרמה התיכונה, אזור הליבה של מקסיקו, המשובצת בהרי געש פעילים. לפני הכיבוש הספרדי, פרחו באזור התרבויות של האצטקים, הטאוטיוואקים והטולקטים. הספרדים בחרו במקום כמרכז הפוליטי והדתי של "ספרד החדשה". העיר החדשה (עתיקה), נבנתה על חורבותיה של טנוצ'טיטלן (Tenochititilan), בירת האצטקים. כיום מקסיקו סיטי היא עיר ענקית עם למעלה מ- 25 מיליון נפש. שרדו בה המקדש האצטקי הגדול, עשרות כנסיות ומוזיאונים מרתקים. בסוצ'ימילקו השתמרה רשת תעלות ששימשה לחקלאות אגמית. שרידי הענק של העיר כוללים גם את "שדרת המתים" – דרך תהלוכות וטקסים, הבנויה לפי חישובים אסטרונומים ולצידה, הפירמידות של השמש והירח. בחלק אחר של השדרה ניצב מקדש קצלקואטל "נחש הנוצות" – אחד האלים החשובים בתרבויות האזור ועוד הרבה. עם ההגעה ובהתאם לזמן נתחיל בסיור בעיר. נתחיל בסוקאלו, העיר העתיקה, ארמונות, כנסיות והבתים/המונומנטים המפוארים שנבנו בתקופה הקולוניאלית. נבקר בארמון הלאומי שנבנה ע"י שרידי ארמון מונטזומה בתחילת שנות ה- 60 וכיום משמש כארמון הנשיאות. לא נוותר על הציורים המרשימים של הצייר דייגו ריברה, על הקטדרלה המטרופוליטנית, ובבסיליקה של גואדלופה ועוד.

יום 4 יום ה': קניון סומידרו – צ'מולה

בבוקר נצא בטיסה ממקסיקו סיטי לטוקסטלה גוטיירז בירת מחוז צ'אפס. חבל צ'פאס היה מנותק מהעולם החיצון, לפיכך השתמרה בו התרבות האינדיאנית יותר מכל מקום אחר במקסיקו.  בבוקר נשוט בקניון סומידרו (Sumidero) המתחתר לעומק של מעל 1000 מטרים וקירותיו מתנשאים לגובה של מאות מטרים. בשל גובהם הרב ומבנם הגיאולוגי הייחודי הדרך הטובה ביותר להתרשם מהדרו של הקניון היא דרך הנהר. אחרי השייט המרגיע, נמשיך לצ'יאפה דה קורזו שבלב עמק נהר הגריג'אלבה. לעת ערב נמשיך לעיירה הקולוניאלית סן קריסטובל הממוקמת במרומי רכס הסיירה מאדרה.

יום 5יום שישי: סאן קריסטובל וכפרי האינדיאנים

יום מרתק בחבל הצ'אפס חבל ארץ קשה ומרדני בו פועלים הזאפטיסטים עד היום. נתחיל בסאן חואן צ'מולה כפר אינדיאני עם שוק ענק במרכזו וכנסייה מיוחדת. על רצפת הכנסייה מפוזרים מחטי אורן שפע של נרות בגדלים שונים וצבעים שונים המאירים את פניהם המיוסרות של המאמינים. משפחות מדליקות את הנרות ומאזינות דרוכות למלמוליו של האילול (שמאן), תוך שתית פוש (משקה אלכוהולי) ועריפת ראשי תרנגולות כדי לגרש את הרוע. הסינקרטיזם הזה הוא שלוב של נצרות ואמונות פגאניות. מחוץ לכנסיה נערכים טקסים שונים אפופי עשן הזייתי. המקום צופה על העיירה כולה כך שנוכל ליהנות כאן מתצפית מרשימה על העיירה כולה. נחזור אל הכפר סאן קריסטובל, לביקור בשוק האינדיאני הססגוני של העיירה. אינדיאנים מכל כפרי הסביבה מגיעים למכור את מרכולם, הכול משרוך נעל ועד מטילי זהב והמראות צבעוניים להפליא. 
נמשיך למלון להכנות לשבת. קבלת שבת וארוחת ליל שבת. לינה סאן קריסטובל.

יום 6יום שבת: סאן קריסטובל

לאחר התפילה וסעודת השבת נצא לסיור רגלי (תחום שבת). לינה סאן קריסטובל.

יום 7יום א': המפלים הכחולים – פלנקה עיר המאיה

נצא בנסיעה ארוכה אל העיר פלנקה אחת מערי המאיה החשובות. הדרך עושה דרכה באריכות ולאט לאט נרד מרום ההרים אל החום והלחות של יערות הגשם. בדרך נעצור במפלי אקווה אזול (המים הכחולים), סידרת מפלים מדורגים עם שאון מים אדיר בצבעי כחול וטורקיז מיוחדים ומרהיבים ביופיים. נצא במסלול הליכה קל אל התצפית ממנה נשקף הדרו של האתר המיוחד ולגדותיו פריחת הברומליה כאפיפיט על ענפי העצים. אחה"צ נגיע לפלנקה, עירו של פאקאל. במרכז העיר מבנה פירמידלי שלמרגלותיו מגולפות מסיכות מות, זהו השיבאלבה ו 13 מדורי השאול ולידו קברו של פאקאל. נעלה למתחם שלשת המבנים לראות את פאקאל הקטן וצ'אם באלום (בנו) הגדול. נבקר גם במקדש הצלב, ממנו ניתן להשקיף על הארמון ועל כל העיר החרבה. נכנס אל הארמון לחזות בדמויות השבויים בני המעמדות העליונים עיניהם פוזלות ראשם מוארך ואפם נשרי אך מבטם אומר הכול... הם מבינים כי גורלם נחרץ. 
לינה בפלנקה או באחד מהכפרים בסביבה.

יום 8יום ב': המעבר לגואטמלה - נהר האוסומסינטה – פלורס

יום נסיעה ארוך וממושך בתוך ארץ המאיה, הדרך מרהיבה ביופייה. עם ההגעה אל מעבר הגבול על גדת נהר האוסומסינטה, יפגשו אותנו סבלים שייקחו את הציוד ויעבירו אותו ביחד איתנו על סירות לכוון גואטמלה. לאחר החצייה נמשיך בנסיעה בדרך כבושה וצרה החוצה ישובים עלובים שריד לכריתת הג'ונגלים שהייתה באזור. לפני ההגעה לפלורס נבקר בעיירה סאן פרנציסקו ובית הקברות הצבעוני המאפיין את תושבי המדינה. בערב נצא לסיור רגלי בפלורס. לינה בפלורס.

יום 9 יום ג': טיקאל

נבקר בטיקאל – הגדול באתרי המאיה וממוקם בלב ליבו של הג'ונגל הגוואטמלי. באתר למעלה מ- 3,000 ש רידים עתיקים על גבי שטח של כ- 5 קמ"ר ביניהם מקדשים, אתרי פולחן, בתי מרחץ, שדרות ועוד רבים. האתר ננטש במאה ה- 10, אך עדיין מעיד במלוא הפאר על עוצמתה של ממלכת טיקאל האגדית. נטפס על הפירמידות, נבקר במקדשים ובארמונות ונכיר את יער הגשם. 

ההתיישבות הראשונה של בני אדם בטיקאל החלה בשנת 600 לפנה"ס. השבטים שישבו שם בתקופה זו היו פרימיטיביים ולכן המבנים העתיקים ביותר מתוארכים לשנת 300 לפנה"ס. העיר נבנתה ככפר קטן בהתחלה, ואט אט גדלה והתפתחה. רק בשנת 300 לספירה הפכה העיר למרכז חשוב של בני המאיה. הסברה המוכרת כיום היא שהעיר ננטשה במאה ה-10.
המבנים החשובים של העיר נבנו בין השנים 550-850 לספירה וכוללים את המקדשים הרבים והמרשימים שמהווים חלק ממנה וכן האטרקציה התיירותית המרכזית שבה,הם מכסים שטח של כ-2.5 קמ"ר. המבנים הושפעו רבות מסגנונות בנייה של תרבויות מקסיקניות שכנות. ארכיאולוגים רואים בתרבות שחיה בטאוטיהואקן היום בפאתי מקסיקו סיטי, כאחת המשפיעות והמרכזיות על האדריכלות של רוב המבנים החשובים בעיר. 
קיומה של העיר דווח לראשונה על ידי נזיר ספרדי בשם אנדרס דה אוונדאניו, אך גילויה הרשמי של העיר מיוחס למושל פטן ב-1,848 מודסטו מנדס. בתחילה הייתה העיר חבויה היטב בתוך הג'ונגל, אך עם גילוי המבנה הראשון התבצעה בה חפירה ארכיאולוגית רחבת היקף שחשפה את המקום כולו. חלק מהמבנים מכוסים עדיין בתילים חוליים ובצמחיה עבותה המאפיינת את הג'ונגל. לא כל המקדשים נחשפו לחלוטין על ידי הארכיאולוגים שחפרו במקום ועדיין ניתן לראות ראיות לכך שהעיר הייתה נטושה והסתתרה במעמקי הג'ונגל כמעט 1,000 שנה. לינה בפלורס.

יום 10 יום ד': שייט על ריו דולסה  

בבוקר נעזוב את טיקל ונדרים לעיירה פרונטיירה, נעלה על סירות ונצא לשיט על ה"ריו דולסה". גדות הנהר עטורות צמחיה עבותה, בנהר צמחיית מים ועליה מטופפות ציפורים, פריגאטות אלגנטיות, שקנאים כבדי מקור, אנפות לבנות נחרדות ופורשות כנף. בקתות מקומיים מסתתרות ומציצות בין העצים... לקראת סיום השייט נגיע אל שפך הים הקאריבי והעיר ליוינגסטון. בעיר אוכלוסיה רבגונית ומיוחדת תושביה הם הגאריפונאס צאצאי עבדים שחורים מאפריקה ולהם שפה משלהם. לינה פוארטו באריוס/ ליוינגסטון. 

יום 11 יום ה': קיריגואה – אנטיגואה

מפוארטו באריוס נמשיך בנסיעה מזרחה לעבר שרידי העיר קיריגואה (Quirigua) אתר ארכיאולוגי של בני שבט המאיה. האתר קטן יחסית אך זכה לתהודה רבה הודות לתבליטי ההנצחה המרשימים במקום. קיריגואה היא אחת מערי המאיה הקטנות ביותר, אך גם אחת החשובות ביותר בזכות אוסף המונומנטים הענקיים שלה. באתר תשעה לוחות אבן כתובים המסודרים מסביב לכיכר מרכזית ומלווים במזבחות המגולפים בצורות זואומורפיות (של חיות). גובהו של הלוח הגדול הוא 11 מטרים. אחרי הצהריים נחל בנסיעה לעבר אנטיגואה "עיר השושנים הנצחיות" המרשימה והמיוחדת. העיר ממוקמת בין הרי געש פואגו, אגואה ואקטננגו. לינה אנטיגואה.

יום 12 יום שישי: אנטיגואה – חוות קפה

אנטיגואה הייתה בירתה הקולוניאלית של גואטמלה עד שבשנת 1773 נפגעה העיר מרעידת אדמה קטלנית. רוב אוצרותיה הארכיטקטוניים נהרסו ועד היום משקיעה המדינה מאמצים רבים לשקם ולשפץ את הריסות העיר העתיקה. מעניין לראות את תוצאותיהם של מאמצים בני למעלה מ- 200 שנה. נסייר ברחובות העיר היפה שנבנתה בהשפעת הברוק, נתכבד מכל הטוב בה כולל הכיכר הקולוניאלית "הפלזה דה ארמס", הכנסיה היפה של אנטיגואה, ארמון הקפיטנים ששימש כבניין הממשל עד 1773. כולל ביקור במוזיאון המוסיקה במרכז לאמנות עממית קאסה ק'וחום, בחוות קפה ועוד. 
נמשיך למלוננו להכנות לשבת. קבלת שבת וארוחת ליל שבת.

יום 13יום שבת: אנטיגואה

לאחר התפילה וסעודת שבת נצא לסיור רגלי (תחום שבת). לינה אנטיגואה.

יום 14 יום א': אנטיגואה – השוק בצ'יציקסטננגו - אגם אטיטלן 

בבוקר נסיעה לצ'יצ'יקסטנאגו (Chichicastenago), המרכז של בני המאיה – קיצ'ה. יום שוק צבעוני בו נזכה לראות אינדיאנים מכל האזור. נשוטט בשוק, נשוחח מעט עם הרוכלים ונכיר את אנשי המקום. נבקר באתר סנטו תומא, המשמש מרכז לפולחנים נוצריים-אנימיסטיים. השאמנים עדיין משתמשים בו לצורכי פולחן ותפילה. לאחר הביקור נצא בנסיעה אל  אגם אטיטלן המרהיב ביופיו. נבקר בעיירה פנצ'חל (Panajachel) שעל שפת האגם. בפנצ'חל נוכל ליהנות מעיירה מסורתית עתיקה לצד עיירת נופש בה מרבים לבקר, הודות לכך שהיא שוכנת על שפתו של אחד האגמים היפים ביותר. לינה פנצ'חל.  

יום 15יום ב': אגם אטיטלן (Atitlan Lake) 

אגם אטיטלן שוכן ברום של 1,188 כשסביבו הרי געש נישאים. האגם נחשב בעיני רבים ליפה ביותר בגואטמלה כולה. בבוקר נשוט על פני האגם ונהנה מיופיו הייחודי. בהמשך נבקר בשוק היפה של סנטיאגו דה אטיטלן, הנמצא בצידו האחר של האגם. נבקר בכנסייה המקומית ובמקדש ביתי בו שוהה מישימון – הידוע בתור ה"גאנגסטר" המקומי. נמשיך לטייל בכפרים אחרים הפזורים לאורך שפת האגם
 וניווכח שלכל כפר לבוש אופייני ייחודי לו. לינה פנצ'חל.  

ימים 16-17 ימים ג'-ד': גואטמאלה סיטי – תל אביב

בבוקר נצא לביקור בשוק סולולה (סאן פרנסיסקו אל אלטו), ללא ספק אחד מהשווקים היפים ביותר בגואטמלה. בהמשך נסיעה אל שדה התעופה הבינל"מ של סן חוזה ונתחיל את דרכנו חזרה הביתה לישראל.

אפשרות המשך לקוסטה ריקה

יום 16יום ג': – סאן חוזה (קוסטה ריקה)

בהתאם לשעת ההמראה, נצא אל שדה התעופה הבינל"א של גואטמאלה סיטי ונצא בטיסה לסאן חוזה בירת קוסטה ריקה ולעולם פראי אחר. עם הנחיתה סיור ראשוני בעיר והעברה למלון. לינה בסאן-חוזה.

ימים 17-18 ימים ד'- ה': נהר הקרוקודילים - שמורת מנואל אנטוניו

נרד מערבה מההרים אל חופי האוקיאנוס השקט ואל שמורת מנואל אנטוניו (Manuel Antonio). ניסע דרומה לאורך החוף בין חופים לבנים, יערות גשם ומטעים חקלאיים, ובדרך נעצור לצפייה בנהר הקרוקודילים טרקולס. בשמורת מנואל אנטוניו נבלה את היומיים הבאים. בימים אלו נטייל בשמורה החובקת מפרצים וחופי ים מרהיבים. בשמורה מספר בעלי חיים הייחודיים לאזור ובראשם לטאת האיגואנה והקוף השאגן עם הקול המפחיד, קוף הקפוצ'ין. ביום הטיול האחרון נצא לשייט קטמרן בין האיים המדהימים הנושקים לחוף. האיים משמשים כמושבת קינון לאין ספור ציפורי מים ולגוזליהם; יתכן וניראה צבי ים ענקיים, דולפינים מנוקדים ואפילו לווייתנים (תלוי בעונה). נשלב את השיט ברחצה באחד מהמפרצים היפים של חופי קוסטה ריקה. לינה במנואל אנטוניו.

ימים 19-20 ימים ו'- ש': לודג' אקולוגי

לאחר ארוחת הבוקר, העברה ללודג' אקולוגי הממוקם בלב ליבו של יער עננים מרהיב. עם הגעה ואחרי התארגנות בחדרים נצא לסיור רגלי בטבע הקסום בו ניתן לצפות בקופים, ציפורים ומגוון חיות. הטיול מלווה בהסברים על החי והצומח ותצפית עוצרת נשימה על המפל והנהר. אחה"צ נחזור למלוננו להתארגנות לשבת. קבלת שבת וארוחת ליל שבת . לינה בלודג' אקולוגי.

ימים 21-22 ימים א'– ב': שמורת מונטה ורדה

בבוקר - נסיעה דרך אגם ארנל לשמורת יער הגשם מונטה ורדה (Monte Verde) – ההר הירוק. השמורה, מהיפות והמקסימות בטיול, נקראת גם שמורת "יער העננים". השמורה, כשמה, ממוקמת בתוך יער ענן (גשם) במרומי ההרים. בשמורה ניתן לפגוש מגוון רחב של חי וצומח המאפיין יער גשם טרופי. במהלך היומיים הבאים נצא לסיורים ברכב, ברגל ובאוויר... בשמורה. ביער חיים עצלנים, קופים, נחשים, מאות מיני פרפרים ומגוון רב של ציפורים. נצא לסיור הליכה ונכיר את עולם החי והצומח, נשלב סיור לילה, גולת הכותרת של הסיור יהיה בסיור המיוחד שנעשה בחופת היער בגובה של עשרות מטרים מעל האדמה, בהליכה על גשרים תלויים (Sky Trek) ומערכת אומגות וגשרים שאורכם בין 5 מ' ל 700 מ', התלויים בין העצים ומאפשרים להיחשף לעולם הקסום שבחופת היער. נתחיל בסיור צמרות (אומגות) עוצר נשימה דרך תחנות המחוברות בכבלי מתכת, שהמטיילים גולשים ביניהן באומגות מעל חופת היער. נמשיך ל"סקאי טרק" - סיורי הליכה על גשרי עץ תלויים ביער-עד טרופי לח. הסיור כולל הליכה על גשרים התלויים בגבהים שונים ונותנים אפשרות למבט על הצומח והחי ביערות השמורה. לינה באזור שמורת מונטה ורדה.

יום 23 יום ג': שמורת הר הגעש ארנל

בבוקר נצא בנסיעה אל שמורת הר הגעש ארנל Arenal, הר הגעש ארנל, מתנשא לגובה של 1633 מטרים, הוא הר געש פעיל שהתפרץ לאחרונה ב 1968 לאחר שהיה רדום יותר מ 400 שנים. גם כיום פולט ההר מלועו לבה רותחת. עם קצת מזל ואמונה נוכל לראות התפרצות בערב עם חשכה. את התצפית על ההר נעשה במעיינות מים החמים של טבאקון. לינה בטבקון.

ימים 24-25 ימים ד'-ה': סאן חוזה – תל אביב

בבוקר נצא בנסיעה לבירה סאן חוזה, ועם ההגעה נצא לסיור בעיר. בהתאם לשעת ההמראה נצא אל שדה התעופה הבינל"א ונתחיל את דרכנו חזרה הביתה (דרך יעד ביניים).

תאריכי יציאה ומחיר

  • תוספת לאדם בחדר יחיד 1,089 $/1389 $
  • המשך לקוסטה ריקה: 1,789 $

כלול / לא כלול

המחיר כולל:

* טיסות בינלאומיות ת"א – מרכז אמריקה – ת"א (דרך יעד ביניים).
* טיסות פנים. 
* מיסי נמל, תוספת דלק והיטל בטחון (נכון לספטמבר 2019).
* מלונות מדרגה ראשונה/ דרגת תיירות מעולה בערים לודג'ים בג'ונגל.
* כלכלה: ע.ב חצי פנסיון/ ארוחות צהריים כריכים בהכנה עצמית.  
* מדריך ישראלי מנוסה מצוות "דרכים".
* כניסות לאתרים כמפורט בתוכנית.
* מדריכים מקומיים באתרים/ימי סיור כמצוין בתוכנית הטיול.
* תחבורה: אוטובוס תיירים ממוזג/ רכבי שטח בהתאם לתוכנית
* שירותי סבלות.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום ע"ס 200$.

המחיר אינו כולל:

* מס מעבר כ- 30$ לאדם בן מקסיקו לגואטמלה 
* ביטוח נוסעים.
* ארוחות נוספות.
* שתייה בארוחות.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.