אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 389
ג'יפים בהרי הקווקז הרוסי | 8 ימים

ג'יפים בהרי הקווקז הרוסי - סטברופול, קראצ'אי צ'רקסייה, קברדינו בלקריה, צפון אוסטיה ואינגושטייה - 8 ימים

רכס הרי הקווקז משתרע לאורך 1,200 קילומטרים בין הים הכספי במזרח לים השחור במערב, ומהווה את קו הגבול הדרומי בין אירופה לאסיה. כבר בתקופת הברונזה נחשב הרכס לנקודת מפגש בין מרכז אסיה, מזרח אירופה, המזרח התיכון והעולם הערבי. התוצאה ססגונית, מרתקת ומפחידה.

לכל אורכו מפוצל הרכס ומסוכסך אתנית, דתית ופוליטית. גאורגיה וארמניה הן נוצריות כמו גם צפון אוסטיה; קרצ'אי צ'רקסיה, קברדינו בלקריה, צ'צ'ניה, אינגושיה ודגסטאן מוסלמיות. מלחמות ומאבקי כוח בעלי שורשים עמוקים והבחישה האלימה באזור של סטאלין, יליד גיאורגיה, יצרו בליל אתני והביאו למצב שבו כולם נגד כולם, וכולם יחד נגד הרוסים. מאז התמוטטות ברית המועצות נכנס האזור כולו למערבולת אלימה, שמתפרצת כל פעם בחלק אחר של הרכס.

מסע בקווקז הרוסי בין הרפובליקות של סטברופול, קרצ'בו צ'רקסיה קברדינו בלקריה וצפון אוסטיה. הוא מסע המשלב נופים מרהיבים של פסגות הרים מושלגים, קרחוני עד, אחו אלפיני פורח, נהרות סוערים, אגמים, מעיינות גאותרמיים, ערים עתיקות, כפרי מצודות, אנשים מרתקים, שווקים צבעוניים ותוססים בשילוב של מטבח מקומי טעים. חווית חיים אפילו להרפתקנים שבינינו...

היתרון של דרכים

 • נהיגה עצמית
 • פנסיון מלא
 • מינראלניה וודי
 • קיסלובודסק
 • רפובליקת קרצ'בו צ'רקסיה
 • עמק נארזאן
 • מפלי דג'ילי סו

מסלול הטיול

יום 1 ת"א – מינראלניה וודי (רוסיה) – פיטיגורסק - קיסלובודסק "עיר השמש" (אוטובוס)

נצא בטיסת צהריים מת"א למינראלניה וודי (רוסיה).
עם הנחיתה מעבר ביקורת דרכונים, נפגוש את אנשי הקשר המקומיים ונצא לדרך. "מינרלנייה וודי" איזור עיירות הספא ההיסטוריות הרוסיות. העיירות שוכנות בעמק רחב שבו נובעים 1,200 מעיינות של מים מינראליים מוגזים, סודה. האתרים העתיקים הוקמו כחלופה לאתרים באירופה. קצינים פצועים התאוששו כאן, וקרם דה לה קרם של האריסטוקרטיה הרוסית נהרו לבריכות הטרמו מינראליות והטיילות התוססות של עיירות הספא. גם כיום זה אחד האזורים הייחודיים והמבוקשים ברוסיה. ארוחת ערב מוקדמת ולאחר נצא עיר הספא הרוסית פיטיגורסק. פירוש השם פיטיגורסק ברוסית הוא "חמש פסגות" והיא נקראת כך על חמש פסגות משרשרת הרי קווקז הסובבים את העיר. העיר נוסדה בסוף המאה ה-18 כעיר מרפא של האריסטוקרטיה הרוסית. בעיר התגורר בצעירותו החלוץ הגיבור יוסף טרומפלדור. המשורר הרוסי המפורסם מיכאל לרמונטוב נורה בעיר בדו קרב בשנת 1841. עם ההגעה נצא לסיור במרכז העיר, את הסיור נתחיל למרגלות הר המשוק המשקיף על העיר ומשם נרד לאורך המדרחוב למרכז העיר התוסס. בהמשך נצא ללינה בעיר קיסלובודסק.

יום 2"קברדינו-בלקריה" – אל הקווקז הגבוה – מפלי דג'יילי סו - קיסלובודסק

הבוקר נקבל הג'יפים, נתארגן על הציוד ונצא לדרך... 
נצא בנסיעה צפונה לרפובליקת "קברדינו בלקריה", בכבישים צדדים המטפסים אל מרומי הרי הקווקז... התושבים המקומיים ברובם צאצאי הצ'רקסים העתיקים. הנסיעה בדרך הררית מרהיבה ביופייה. נחצה מעבר הרים מימנו תצפית מרהיבה על הר אלברוס האדיר. זהו שער הכניסה לליבו של הקווקז ולהר הגבוה באירופה המתנשא לגובה של5,642  מטרים. לקראת צהריים נרד אל עמק "דג'יילי סו". מקבץ של שלושה מפלי מים אדירים, האזור קניוני מרהיב ביופיו מוקף נוף מרשים של סלעים בצורת חרוט, דמויי ארמונות שנוצרו מההתפרצות הגעשית אחרונה של הר אלברוס הנשא ממעל. עם ההגעה נצא במסלולי הליכה קלים לראות את המפלים האדירים שהמפורסם ביניהם הוא מפל "סולטאן" סילון מים אדיר הנופל מגובה של כ 60 מטרים ויורד בשאון מחריש לתוך הנהר הגועש מתחת. ללא ספק הם המפלים היפים והציוריים בקווקז. המאמינים יוכלו להתרחץ "בבריכת הנעורים". המקומיים מאמינים כי מי שרוחץ בבריכה יזכה לחיים ארוכים. אחר צהריים נצא בנסיעה לעיר המעיינות היפה קיסלובודסק המכונה גם עיר השמש. מנוחה קלה ולאחר נמשיך סיור באתריה המפורסמים של העיר. נתחיל בגלריה המפורסמת שם נוכל לטעום מכל סוגי המים המינראלים הקיימים באזור... חוויה רב חושית. בהמשך הליכה לאורך המדרחוב התוסס של העיר, נראה מבנים עתיקים, מזרקה מנגנת ויורקת אש ומים... ועוד אתרים המאפיינים את העיר. לקראת סוף היום נשאיר זמן חופשי להנאה מאווירת הלילה המיוחדת של העיר. לינה קיסלובודסק.

יום 3ספטמבר - "קראצ'אי צ'רקסייה" - רמת ברממיט הגבוה – נהר הח'אסוט - פטיגורסק

השכמה בלילה... נצא בנסיעת לילה לעבר רפובליקת קראצ'אי צ'רקסייה Karachay-Cherkessia. נתחיל בטיפוס בדרך עפר אל פלטו (רמת) ברממיט Bermamyt אחד המקומות היפים והמיוחדים בקווקז הרוסי... המישור הגבוהה, מעל 2,500 מטרים... הוא מדף סלע אדיר המשקיף בהוד והדר על הר האלברוס הגבוהה. שפתו הצפון מערבית של ה"פלאטו" היא קיר גירני מצוקי מחורץ א-סימטרי הנופל מגובה של מאות מטרים מטה. זריחת הרים מרהיבה (נתפלל שלא יהיה מעונן), ארוחת בוקר וקפה בשטח ולאחר שננשום אוויר פסגות נמשיך בנסיעה בשביל הרים תלול היורד בדרמטיות לעבר עמק נהר הח'אסוט האדיר. בדרך נעצור בדולינת נרזאנוב. מקבץ של 17 נביעות מים מינראלים בטעמים שונים הפורצים בטבעיות מהאדמה. האדמה בקרבת הנביעות צבעונית מאופיינת בשלל בצבעי חלודה אדומים, כתומים, חומים שמעידים על כמות הברזל במים. לקראת צהריים נתחיל במסענו חזרה לקיסלובודסק במרחבי הקווקז הירוק, לאורך הדרך נראה את עדרי הבקר והכבשים הרועים במרחבי העשב... עוד לפני ההגעה נבקר ב"מפלי הדבש" מאדובי וודופאט וב"הר הטבעת" קולטסו גורה. לינה פטיגורסק.

יום 4"קברדינו-בלקריה" – אגמי הלוע שחאנח'וריי – המפלים הקארסטיים – טרסקול

היום נתחיל את מסענו במגמה מזרחה, נסיעה קצרה בכבישים צדדיים ולאחר ניכנס לדרך עפר העושה דרכה על המדרונות הדרומיים הגבוהים של הרי הקווקז. הדרך עם תצפיות נוף מרהיבות חוצה כפרים חקלאיים ואיכרים רוסיים המעבדים את אדמתם בחריצות אופיינית. בהמשך נטפס אל אגמי הלוע שחאנח'וריי. שרשרת אגמים אלפינים קרסטיים (בולענים) שנוצרו מקריסה של שכבה גיר רכה לתוך האדמה. האגדה מספרת שהאגמים נוצרו לאחר ששלושה אחים רועי צאן נבלעו באדמה בקריסה הקרקע יחד עם עדריהם... כמובן שנעצור להפסקה ורחצה במים הנעימים של האגמים... הקפה עליינו... בהמשך היום נטייל בנופי הקווקז הצפוני ונהנה ממראות מרהיבים של פסגות מושלגות, נחלים זורמים, כפרים ציוריים המעבדים את אדמתם כמו לפני מאות בשנים. עצירה הבאה תהייה במפלים הקארסטיים המכונים בפי המקומיים "המפלים המלכותיים", אחד מהמראות המרהיבים והמרגשים בטיול... המפלים הגבוהים מטפטפים בשלל זרמים לרוב קיר של עשרות מטרים. מעל המפלים בריכה מי מעיין צלולים... אנחנו מזמינים את האמיצים לטבול ולהתרענן במים הקפואים (4 מעלות)... אחר צהריים נצא בנסיעה ארוכה (כשלוש שעות) למלון שלנו בעיירת ההרים טרסקול Terskol, עיירת נופש סובייטית, הממוקמת בקצה הדרך, בגובה של 1,600 מטרים השוכבת בצל הפסגה הגבוהה ביותר באירופה: הר אלברוס האדיר. זהו אחד משער הכניסה לליבו... לינה באזור טרסקול.

יום 5 ספטמבר - קברדינו-בלקריה" – רכבל אל הר אלברוס – עמק בקסן – המעיינות החמים

בבוקר נצא לסיור באזור המשלב הליכות רגליות קלות וטיפוס ברכבלים אל מחנה הבסיס בגובה 3,800 מטרים מימנו תצפית מרהיבה על כל האזור. בהמשך נצא על הג'יפים בדרך עפר המובילה אל מפלי ההינומה... האמיצים יוכלו להיכנס מאחורי המפל... משם נמשיך לעלות אל מצפה הכוכבים ונרד עמק בקסן Baksan. בדרך נחלוף בעיר המכרות הנטושה לטרנאוז Tyrnyauz . העיר הממוקמת במקום מרהיב מוקפת משני צידיה במדרונות תלולים ובפסגות משוננות. במרכזה מערכת שיכונים קומוניסטית ישנה. מאז סגירת המכרה, רוב תושבי העיר מובטלים, כולם חסרי תקווה. אחר צהריים נגיע למעיינות החמים בגודוקה לשחרור אברים ורחצה באחת הבריכות החמות מפנקות (מגיע לנו...). לינה באזור.

יום 6 "צפון אוסטיה" – הכפר קובאן – עיר המתים דרגבאס – קניון קרמאדון - ולאדיקווקז

היום נטייל מזרחה לעבר "אוסטיה הצפונית"... לאחר חציית גבול המחוז נפנה דרומה אל ההרים ונטפס לכפר הקטן קובאן. בהמשך ניכנס לשטח נסיעה בתוך קניון צר ומחורץ בדרך הרים מזגזגת בתלילות, נחצה מעבר הרים ונרד אל העמק הרחב והמסתורי נהר מידג'ראבינדון. באזור כפרים והתיישבויות הלניות עתיקות מהמאה ה 13 לפני הספירה (תקופת הברונזה). חלק מהממצאים העתיקים שהתגלו באזור מוצגים במוזיאונים המפורסמים ביותר בעולם, כולל הרמיטאז' והמוזיאון הצרפתי לארכיאולוגיה לאומית. שיא הביקור יהיה בעיר המתים  דרגבאס. סדרת מבני קבורה מרשימים הבנויים על צלע ההר בהם קבורים במשך דורות בני הכפר וקרוביהם. התושבים המאמינים עדיין באמונות פגאניות קוברים את מתיהם בתוך סירות עץ מיתוך אמונה שהם יגיעו לעולם הבא. גם כיום מבני הקבורה מלאים בעצמות ומומיות שניתן לראותם... במהלך הסיור תרגישו את רוחות המתים החולפות באוויר... ללא ספק אחד המקומות המסתוריים בקווקז... בהמשך נטפס במעלה העמק המרשים אל איזור המפלים הגבוהים, עמק קרחוני מחורץ שמימנו נופלים שלל מפלים חלקם בגובה של מאות מטרים שבקרקע קרחוני  עד ופסגות הרים מושלגות. בהמשך נעזוב את העמק ונרד אל ולאדיקווקז בירת אוסטיה בדרך המרהיבה העושה דרכה בתוך הקניון המצוקי והמרהיב קרמאדון. העיר ולאדיקווקז, הייתה הנקודה הראשונה שנשלטה ע"י רוסיה בקווקז הצפוני והיא בירת צפון אוסטיה, רפובליקה אוטונומית, שלתושביה שורשים פרסים המתמזגים עם מסורות נוצריות אורתודוכסיות. עם ההגעה נצא לסיור ראשוני בעיר הציורית הנמצאת בצל הפסגות הגבוהות של הרי הקווקז. לינה ולאדיקווקז.

יום 7"צפון אוסטיה" – דרך ההרים – מעינות חמים – ולאדיקווקז 

בבוקר נצא לאחת ההרפתקאות הגדולות של הטיול... נסיעה קצרה מערבה ומשם ניכנס לשטח... נטפס בדרך הנוף הררי המרהיב בין הכפרים הציוריים של צפון אוסטיה. האזור נראה כלקוח מהאגדות. בדרך נראה כפרים מרוחקים, שמגדלים מתנשאים מעליהם בהוד והדר. שם נוכל לפגוש את המקומיים וללמוד על אורח חייהם באחד מהאזורים הרחוקים והפראיים בקווקז. נראה ערי מתים נטושות, נחצה מעבר הרים גבוה ונרד בנסיעה דרך קניון מצוקי מרהיב שמתחתיו נהר גועש ושוצף. אחר צהריים נגיע למעיינות החמים הטבעיים שליד הכפר אלגיר לעוד סיבוב של שחרור אברים ורחצה (מגיע לנו גם הפעם...) בהמשך נצא לולאדיקווקז להמשך סיור בעיר, ארוחת ערב טעימה אחרונה לחגוג את סיום המסע. לינה ולאדיקווקז.
הערה: בהתאם לשעת ההמראה יתכן ואת הלילה נעשה בפיטיגורסק.

יום 8השוק בפיטיגורסק (אוטובוס) - מינראלנייה וודי – תל אביב

בבוקר נתחיל במסענו חזרה בדרך הראשית העוברת למרגלות הקווקז בין הים השחור לים הכספי. הדרך חוצה שדות חקלאים, בשטח, טרקטורים מיושנים ועגלות חמורים. בצהריים התאם לשעת ההמראה העברה לשדה התעופה לטיסה חזרה ממינראלנייה וודי לת"א.

הערה חשובה: טיול הג'יפים בקווקז הרוסי הוא טיול מיוחד ושונה מטיול מאורגן רגיל, בטיול מסוג זה הצלחת הטיול תלויה בשילוב שלנו כקבוצה. התנאים לא תמיד אידיאליים, יש לקחת בחשבון כי רמת השירותים בכלל ורמת המלונות בפרט היא לא כמו המוכרת לנו באירופה ובארה"ב.

תאריכי יציאה ומחיר

 • תאריך

  11/04/2020

  מחיר

  1,789 $

  מדריך

  הערות

  פסח - מנחם בר - מסלול מיוחד טיסות אירופלוט

 • תאריך

  24/05/2020

  מחיר

  1,789 $

  מדריך

  הערות

  שבועות - מנחם בר

 • תאריך

  14/06/2020

  מחיר

  1,749 $

  מדריך

  הערות

  כתרי מעוז

 • תאריך

  12/07/2020

  מחיר

  1,749 $

  מדריך

  הערות

  בועז ורול

 • תאריך

  09/08/2020

  מחיר

  1,749 $

  מדריך

  הערות

  בועז ורול

 • תאריך

  06/09/2020

  מחיר

  1,749 $

  מדריך

  הערות

  מנחם בר

 • תאריך

  04/10/2020

  מחיר

  1,789 $

  מדריך

  הערות

  סוכות - מנחם בר

 • תוספת ליחיד:329 $ 

כלול / לא כלול

המחיר כולל:
* טיסות בינלאומיות/ ישירות.
* מיסי שדות תעופה (מעודכן לדצמבר 2019).
* לינה: במלונות מדרגת תיירות טובה/ לינה כפרית/ אירוח מקומי..
* כלכלה: פנסיון מלא, ארוחת בוקר וערב במקומות הלינה לכל אורך המסלול, ארוחות צהרים – פיקניק בשטח/מסעדות קטנות (למעט ארוחת צהריים ביום הראשון והאחרון).
* מים מינרלים, צ'ופרים ופינוקים לאורך המסלול.
* תחבורה: ג'יפ למהלך ימי המסע טויוטה לאנד קרוזר/ או דומה לו (ארבעה נוסעים בג'יפ).
* דלק לג'יפים.
* ציוד חילוץ, ערכת ע.ר, מכשירי קשר ארוכי טווח (מעל 10 ק"מ), ערכת קפה, ערכת פיקניק ועוד...
* הדרכה: מדריך ישראלי מנוסה מצוות דרכים, מדריכים מקומיים במידת הצורך.
* ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים, ללא זמן חופשי או סיורי בחירה.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום.

המחיר אינו כולל:
* ביטוח נוסעים.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.
* טיפ למדריך הישראלי (נהוג לתת 4-5 דולר ליום לאדם).