אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

ג'יפים בהרי הקווקז הרוסי | 8 ימים

ג'יפים בהרי הקווקז הרוסי -סטברופול, קראצ'אי צ'רקסייה, קברדינו בלקריה, צפון אוסטיה ואינגושטייה- 8 ימים

רכס הרי הקווקז מתנשא לאורך 1,200 קילומטרים בין הים הכספי במזרח לים השחור במערב, ומהווה את קו הגבול הדרומי בין אירופה לאסיה. כבר בתקופת הברונזה נחשב הרכס לנקודת מפגש בין מרכז אסיה, מזרח אירופה, המזרח התיכון והעולם הערבי. התוצאה ססגונית, מרתקת ומפחידה.
לכל אורכו מפוצל הרכס ומסוכסך אתנית, דתית ופוליטית. גיאורגיה וארמניה הן נוצריות כמו גם אוסטיה הצפונית; קרצ'אי צ'רקסיה, קברדינו בלקריה, צ'צ'ניה, אינגושיה ודגסטאן מוסלמיות. מלחמות ומאבקי כוח בעלי שורשים עמוקים והבחישה האלימה באזור של סטאלין, יליד גיאורגיה, יצרו בליל אתני והביאו למצב שבו כולם נגד כולם, וכולם יחד נגד הרוסים. מאז התמוטטות ברית המועצות נכנס האזור כולו למערבולת אלימה, שמתפרצת כל פעם בחלק אחר של הרכס.
מסע ג'יפים בקווקז הרוסי בין הרפובליקות של קרצ'בו צ'רקסיה, קברדינו בלקריה וצפון אוסטיה. הוא מסע המשלב נופים מרהיבים של פסגות הרים מושלגים, קרחוני עד, אחו אלפיני פורח, נהרות סוערים, אגמים, מעינות גיאותרמיים, ערים עתיקות, כפרי מצודות, אנשים מרתקים, שווקים צבעוניים ותוססים בשילוב של מטבח מקומי טעים.

היתרון של דרכים

  • מינראלנייה וודי
  • קיסלוודסק
  • רפובליקת קרצ'בו צ'רקסיה
  • עמק נארזאן
  • מעיינות ג'ילי סו

מסלול הטיול

יום 1: ת"א – מינראלניה וודי (רוסיה) – פיטיגורסק (אוטובוס)


נצא בטיסת צהריים מת"א למינראלניה וודי (רוסיה). עם הנחיתה מעבר ביקורת דרכונים, נפגוש את אנשי הקשר המקומיים ונצא לדרך. "מינרלנייה וודי" איזור עיירות הספא ההיסטוריות הרוסיות. העיירות שוכנות בעמק רחב שבו נובעים 1,200 מעיינות של מים מינראליים מוגזים, סודה. האתרים העתיקים הוקמו כחלופה לאתרים באירופה. קצינים פצועים התאוששו כאן, וקרם דה לה קרם של האריסטוקרטיה הרוסית נהרו לבריכות הטרמו מינראליות והטיילות התוססות של עיירות הספא. גם כיום זה אחד האזורים הייחודיים והמבוקשים ברוסיה.
העברה קצרה למלון, ארוחת ערב מוקדמת ומשם נצא עיר הספא הרוסית פיטיגורסק. פירוש השם פיטיגורסק ברוסית הוא "חמש פסגות" והיא נקראת כך על חמש פסגות משרשרת הרי קווקז הסובבים את העיר. העיר נוסדה בסוף המאה ה-18 כעיר מרפא של האריסטוקרטיה הרוסית. בעיר התגורר בצעירותו החלוץ הגיבור יוסף טרומפלדור. המשורר הרוסי המפורסם מיכאל לרמונטוב נורה בעיר בדו קרב בשנת 1841. עם ההגעה נצא לסיור במרכז העיר, את הסיור נתחיל למרגלות הר המשוק המשקיף על העיר ומשם נרד לאורך המדרחוב למרכז העיר התוסס. לינה פיטיגורסק.

יום 2: הר הטבעת - "קברדינו-בלקריה" – אל הקווקז הגבוה – מפלי דג'יילי סו - קיסלובודסק "עיר השמש"


הבוקר נקבל הג'יפים, נתארגן על הציוד ונצא לדרך... את הביקור נתחיל ב"הר הטבעת" קולטסו גורה ומשם לסיור הכולל הליכה רגלית קלה ב"מפלי הדבש" מאדובי וודופאט. בהמשך נצא צפונה לרפובליקת "קברדינו בלקריה", בכבישים צדדים המטפסים אל מרומי הרי הקווקז... התושבים המקומיים ברובם צאצאי הצ'רקסים העתיקים. הנסיעה בדרך הררית מרהיבה ביופייה. נחצה מעבר הרים מימנו תצפית מרהיבה על הר אלברוס האדיר. זהו שער הכניסה לליבו של הקווקז ולהר הגבוה באירופה המתנשא לגובה של5,642  מטרים. לקראת צהריים נרד אל עמק "דג'יילי סו". מקבץ של שלושה מפלי מים אדירים, האזור קניוני מרהיב ביופיו מוקף נוף מרשים של סלעים בצורת חרוט, דמויי ארמונות שנוצרו מההתפרצות הגעשית אחרונה של הר אלברוס הנשא ממעל. עם ההגעה נצא במסלולי הליכה קלים לראות את המפלים האדירים שהמפורסם ביניהם הוא מפל "סולטאן" סילון מים אדיר הנופל מגובה של כ 60 מטרים ויורד בשאון מחריש לתוך הנהר הגועש מתחת. ללא ספק הם המפלים היפים והציוריים בקווקז. המאמינים יוכלו להתרחץ "בבריכת הנעורים". המקומיים מאמינים כי מי שרוחץ בבריכה יזכה לחיים ארוכים. אחר צהריים נצא בנסיעה לעיר המעיינות היפה קיסלובודסק המכונה גם עיר השמש. לקראת סוף היום נשאיר זמן חופשי להנאה מאווירת הלילה המיוחדת של העיר. לינה קיסלובודסק.

יום 3: "קראצ'אי צ'רקסייה" - רמת ברממיט הגבוה – נהר הח'אסוט - דולינת נרזאנוב


השכמה בלילה... נצא בנסיעת לילה לעבר רפובליקת קראצ'אי צ'רקסייה Karachay-Cherkessia. נתחיל בטיפוס בדרך עפר אל פלטו (רמת) ברממיט Bermamyt אחד המקומות היפים והמיוחדים בקווקז הרוסי... המישור הגבוהה, מעל 2,500 מטרים... הוא מדף סלע אדיר המשקיף בהוד והדר על הר האלברוס הגבוהה. שפתו הצפון מערבית של ה"פלאטו" היא קיר גירני מצוקי מחורץ א-סימטרי הנופל מגובה של מאות מטרים מטה. זריחת הרים מרהיבה (נתפלל שלא יהיה מעונן), ארוחת בוקר וקפה בשטח ולאחר שננשום אוויר פסגות נמשיך בנסיעה בשביל הרים תלול היורד בדרמטיות לעבר עמק נהר הח'אסוט האדיר. בדרך נעצור בדולינת נרזאנוב. מקבץ של 17 נביעות מים מינראלים בטעמים שונים הפורצים בטבעיות מהאדמה. האדמה בקרבת הנביעות צבעונית מאופיינת בשלל בצבעי חלודה אדומים, כתומים, חומים שמעידים על כמות הברזל במים. לקראת צהריים נתחיל במסענו חזרה לקיסלובודסק במרחבי הקווקז הירוק, לאורך הדרך נראה את עדרי הבקר והכבשים הרועים במרחבי העשב... אחר צהריים מנוחה קלה ולאחר נמשיך סיור באתריה המפורסמים של העיר. נתחיל בגלריה המפורסמת שם נוכל לטעום מכל סוגי המים המינראלים הקיימים באזור... חוויה רב חושית. בהמשך הליכה לאורך המדרחוב התוסס של העיר, נראה מבנים עתיקים, מזרקה מנגנת ויורקת אש ומים... ועוד אתרים המאפיינים את העיר. לינה קיסלובודסק.

יום 4: "קברדינו-בלקריה" – אגמי הלוע שחאנח'וריי – המפלים הקארסטיים "המלכותיים" – אושיגר


היום נתחיל את מסענו במגמה מזרחה, נסיעה קצרה בכבישים צדדיים ולאחר ניכנס לדרך עפר העושה דרכה על המדרונות הדרומיים הגבוהים של הרי הקווקז. הדרך עם תצפיות נוף מרהיבות חוצה כפרים חקלאיים ואיכרים רוסיים המעבדים את אדמתם בחריצות אופיינית. בהמשך נטפס אל אגמי הלוע שחאנח'וריי. שרשרת אגמים אלפינים קרסטיים (בולענים) שנוצרו מקריסה של שכבה גיר רכה לתוך האדמה. האגדה מספרת שהאגמים נוצרו לאחר ששלושה אחים רועי צאן נבלעו באדמה בקריסה הקרקע יחד עם עדריהם... כמובן שנעצור להפסקה ורחצה במים הנעימים של האגמים... הקפה עליינו... בהמשך היום נטייל בנופי הקווקז הצפוני ונהנה ממראות מרהיבים של פסגות מושלגות, נחלים זורמים, כפרים ציוריים המעבדים את אדמתם כמו לפני מאות בשנים. עצירה הבאה תהייה במפלים הקארסטיים המכונים בפי המקומיים "המפלים המלכותיים", אחד מהמראות המרהיבים והמרגשים בטיול... המפלים הגבוהים מטפטפים בשלל זרמים לרוב קיר של עשרות מטרים. מעל המפלים בריכה מי מעיין צלולים... אנחנו מזמינים את האמיצים לטבול ולהתרענן במים הקפואים (4 מעלות)... אחר צהריים נצא בנסיעה ארוכה (כשעתיים) למלון שלנו בכפר המעיינות החמים אושיגר. לינה באזור אושיגר.

יום 5: "קברדינו-בלקריה" – אל הפסגות הגבוהות של הקווקז – קרחון בזנגי – המעיינות החמים באושיגר


לאחר ארוחת הבוקר נצא בדרך הרים מטריפה אל עבר הפסגות הגבוהות של הקווקז. הגוש המרכזי של הרכס מהוה גבול טבעי בין הקווקז צפוני (רוסיה) לדרומי (גיאורגיה) ובו 4 הפסגות הגבוהות מ 5,000 מטרים, כאן זה ה"גג" של אירופה. בין הפסגות המטריפות, שח'רה (5,201 מ'), דג'אנגיטאו (5,049 מ') וקושטאנטאו (5,152 מ'). נמשיך בטיפוס בדרך הררית מפותלת המטפסת לעבר מחנה בזנגי. ממנו נצא במסלול הליכה המטפס לתצפית על קרחון בזנגי, "קרחון קיר הקרח" המפורסם. גוש קרח מצוקי (מאות מטרים של גובה) בגובה של מעל ל 4,000 מטרים, ממנו נשלחים נהרות קרח (לשונות) היורדים אל העמקים המחורצים, ביניהם ערוץ צ'רק שאורכו כ 100 קילומטרים. המתקשים בהליכה יוכלו לצאת לטיול קל באזור וליהנות מהנוף המרהיב מסביב. אחר צהריים נחזור לכפר המעיינות החמים באושיגר לשחרור אברים ורחצה באחת הבריכות החמות מפנקות (מגיע לנו...). לינה באזור.

יום 6: "צפון אוסטיה" – הכפר קובאן – עיר המתים דרגבאס – קניון קרמאדון - ולאדיקווקז


היום נטייל מזרחה לעבר "אוסטיה הצפונית"... לאחר חציית גבול המחוז נפנה דרומה אל ההרים ונטפס לכפר הקטן קובאן. בהמשך ניכנס לשטח נסיעה בתוך קניון צר ומחורץ בדרך הרים מזגזגת בתלילות, נחצה מעבר הרים ונרד אל העמק הרחב והמיסתורי נהר מידג'ראבינדון. באזור כפרים והתיישבויות הלניות עתיקות מהמאה ה 13 לפני הספירה (תקופת הברונזה). חלק מהממצאים העתיקים שהתגלו באזור מוצגים במוזיאונים המפורסמים ביותר בעולם, כולל הרמיטאז' והמוזיאון הצרפתי לארכיאולוגיה לאומית. שיא הביקור יהיה בעיר המתים  דרגבאס. סדרת מבני קבורה מרשימים הבנויים על צלע ההר בהם קבורים במשך דורות בני הכפר וקרוביהם. התושבים המאמינים עדיין באמונות פגאניות קוברים את מתיהם בתוך סירות עץ מיתוך אמונה שהם יגיעו לעולם הבא. גם כיום מבני הקבורה מלאים בעצמות ומומיות שניתן לראותם... במהלך הסיור תרגישו את רוחות המתים החולפות באוויר... ללא ספק אחד המקומות המסתוריים בקווקז... בהמשך נטפס במעלה העמק המרשים אל איזור המפלים הגבוהים, עמק קרחוני מחורץ שמימנו נופלים שלל מפלים חלקם בגובה של מאות מטרים שבקרקע קרחוני עד ופסגות הרים מושלגות. בהמשך נעזוב את העמק ונרד אל ולאדיקווקז בירת אוסטיה בדרך המרהיבה העושה דרכה בתוך הקניון המצוקי והמרהיב קרמאדון. העיר ולאדיקווקז, הייתה הנקודה הראשונה שנשלטה ע"י רוסיה בקווקז הצפוני והיא בירת צפון אוסטיה, רפובליקה אוטונומית, שלתושביה שורשים פרסים המתמזגים עם מסורות נוצריות אורתודוכסיות. עם ההגעה נצא לסיור ראשוני בעיר הציורית הנמצאת בצל הפסגות הגבוהות של הרי הקווקז. לינה ולאדיקווקז.

יום 7: רפובליקת "אינגושטייה" – כפר המצודות העתיק דג'ייראך – מעיינות חמים - פיטיגורסק


בבוקר נטפס בדרך הצבאית הרוסית, דרך הנוף הררי המרהיב בין הכפרים הציוריים של צפון אוסטיה, כמעט עד הגבול הגיאורגי, משם נפנה מזרחה ונחצה אל הרפובליקה של "אינגושטייה", ללא ספק מהמקומות הפראיים והמיוחדים בקווקז. האזור נראה כלקוח מהאגדות. נטפס אל הכפר ההררי המרוחק של דג'ייראך Dzheyrakh, המפורסם במגדלי ימי הביניים שלו, המביטים בהוד והדר אל רכס הקווקז הגדול. שם נוכל לדמיין את חיי המקומיים באחד מהאזורים הרחוקים והפראיים בקווקז. לקראת צהריים נתחיל במסענו חזרה בדרך הראשית העוברת למרגלות הקווקז בין הים השחור לים הכספי. הדרך חוצה שדות חקלאים, בשטח, טרקטורים מיושנים ועגלות חמורים. נעצור בעיר הקטנה בסלאן, נבקר באתר הזיכרון ונלמד את סיפורה העצוב של העיר... אחר הצהריים נגיע לאזור המעיינות החמים לרחצה ומסיבת סיום כולל ארוחת ערב טעימה. בלילה נגיע למלון שלנו בפיטיגורסק, שם נחזיר את הג'יפים. לינה פיטיגורסק.

יום 8: השוק בפיטיגורסק (אוטובוס) - מינראלנייה וודי – תל אביב


בבוקר נצא להמשך סיור בפיטיגורסק כולל ביקור בשווקים התוססים של העיר ובמרכזי הקנייות. בצהריים התאם לשעת ההמראה העברה לשדה התעופה לטיסה חזרה ממינראלנייה וודי לת"א.

הערה חשובה: טיול הג'יפים בקווקז הרוסי הוא טיול מיוחד ושונה מטיול מאורגן רגיל, בטיול מסוג זה הצלחת הטיול תלויה בשילוב שלנו כקבוצה. התנאים לא תמיד אידיאליים, יש לקחת בחשבון כי רמת השירותים בכלל ורמת המלונות בפרט היא לא כמו המוכרת לנו באירופה ובארה"ב.
* סדר המסלול והביקור באתרים עשוי להשתנות בשל זמני טיסות, זמינות בתי מלון ואילוצים אחרים. 

תאריכי יציאה ומחיר

  • תוספת ליחיד:279 $ 

כלול / לא כלול

המחיר כולל:
* טיסות בינלאומיות/ ישירות.
* מיסי שדות תעופה (מעודכן ליולי 2018).
* לינה: במלונות מדרגת תיירות טובה/ לינה כפרית/ אירוח מקומי..
* כלכלה: פנסיון מלא, ארוחת בוקר וערב במקומות הלינה לכל אורך המסלול, ארוחות צהרים – פיקניק בשטח/מסעדות קטנות (למעט ארוחת צהריים ביום הראשון והאחרון).
* מים מינרלים, צ'ופרים ופינוקים לאורך המסלול.
* תחבורה: ג'יפ למהלך ימי המסע טויוטה לאנד קרוזר/ או דומה לו (ארבעה נוסעים בג'יפ).
* דלק לג'יפים.
* ציוד חילוץ, ערכת ע.ר, מכשירי קשר ארוכי טווח (מעל 10 ק"מ), ערכת קפה, ערכת פיקניק ועוד...
* הדרכה: מדריך ישראלי מנוסה מצוות דרכים, מדריכים מקומיים במידת הצורך.
* ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים, ללא זמן חופשי או סיורי בחירה.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום.

המחיר אינו כולל:
* ביטוח נוסעים.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.
* טיפ למדריך הישראלי (נהוג לתת 4-5 דולר ליום לאדם).