אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

טיול מאורגן לקווקז הרוסי

הקווקז הרוסי –המסלול המקיף (8 ימים) בדגש הליכות קלות

רכס הרי הקווקז מתנשא לאורך 1,200 קילומטרים בין הים הכספי במזרח לים השחור במערב, ומהווה את קו הגבול הדרומי בין אירופה לאסיה. כבר בתקופת הברונזה נחשב הרכס לנקודת מפגש בין מרכז אסיה, מזרח אירופה, המזרח התיכון והעולם הערבי. התוצאה ססגונית, מרתקת ומפחידה.
לכל אורכו מפוצל הרכס ומסוכסך אתנית, דתית ופוליטית. גיאורגיה וארמניה הן נוצריות כמו גם צפון אוסטיה; קרצ'אי צ'רקסיה, קברדינו בלקריה, צ'צ'ניה, אינגושיה ודגסטאן מוסלמיות. מלחמות ומאבקי כוח בעלי שורשים עמוקים והבחישה האלימה באזור של סטאלין, יליד גיאורגיה, יצרו בליל אתני והביאו למצב שבו כולם נגד כולם, וכולם יחד נגד הרוסים. מאז התמוטטות ברית המועצות נכנס האזור כולו למערבולת אלימה, שמתפרצת כל פעם בחלק אחר של הרכס.
מסע בקווקז הרוסי בין הרפובליקות של סטברופול, קברדינו בלקריה, צפון אוסטיה, אינגושטיה וצ'צניה. הוא מסע המשלב נופים מרהיבים של פסגות הרים מושלגים, קרחוני עד, אחו אלפיני פורח, נהרות סוערים, אגמים, מעינות גיאוטרמים, ערים עתיקות, כפרי מצודות, אנשים מרתקים, שווקים צבעוניים ותוססים בשילוב של מטבח מקומי טעים. חווית חיים אפילו להרפתקנים שבניינו...

היתרון של דרכים

 • מינראלניה וודי
 • השוק בפיטיגורסק
 • רחצה במעיינות חמים
 • רפובליקת  "קברדינו-בלקריה"
 • הקווקז הגבוה

מסלול הטיול

יום 1ת"א – מינראלניה וודי (רוסיה) – פיטיגורסק - קיסלובודסק "עיר השמש" 


נצא בטיסת צהריים מת"א למינראלניה וודי (רוסיה).
עם הנחיתה מעבר ביקורת דרכונים, נפגוש את אנשי הקשר המקומיים ונצא לדרך. "מינרלנייה וודי" אזור עיירות הספא ההיסטוריות הרוסיות. העיירות שוכנות בעמק רחב שבו נובעים 1,200 מעיינות של מים מינראליים מוגזים, סודה. האתרים העתיקים הוקמו כחלופה לאתרים באירופה. קצינים פצועים התאוששו כאן, וקרם דה לה קרם של האריסטוקרטיה הרוסית נהרו לבריכות הטרמו מינראליות והטיילות התוססות של עיירות הספא. גם כיום זה אחד האזורים הייחודיים והמבוקשים ברוסיה. ארוחת ערב מוקדמת ולאחר נצא עיר הספא הרוסית פיטיגורסק. פירוש השם פיטיגורסק ברוסית הוא "חמש פסגות" והיא נקראת כך על חמש פסגות משרשרת הרי קווקז הסובבים את העיר. העיר נוסדה בסוף המאה ה-18 כעיר מרפא של האריסטוקרטיה הרוסית. בעיר התגורר בצעירותו החלוץ הגיבור יוסף טרומפלדור. המשורר הרוסי המפורסם מיכאל לרמונטוב נורה בעיר בדו קרב בשנת 1841. עם ההגעה נצא לסיור במרכז העיר, את הסיור נתחיל למרגלות הר המשוק המשקיף על העיר ומשם נרד לאורך המדרחוב למרכז העיר התוסס. בהמשך נצא ללינה בעיר קיסלובודסק.


יום 2"קברדינו-בלקריה" – אל הקווקז הגבוה – מפלי דג'יילי סו – קיסלובודסק (יום טיול ברכבי שטח)

נצא בנסיעה צפונה לרפובליקת "קברדינו בלקריה", בכבישים צדדים המטפסים אל מרומי הרי הקווקז... התושבים המקומיים ברובם צאצאי הצ'רקסים העתיקים. הנסיעה בדרך הררית מרהיבה ביופייה. נחצה מעבר הרים מימנו תצפית מרהיבה על הר אלברוס האדיר. זהו שער הכניסה לליבו של הקווקז ולהר הגבוה באירופה המתנשא לגובה של5,642  מטרים. לקראת צהריים נרד אל עמק "דג'יילי סו". מקבץ של שלושה מפלי מים אדירים, האזור קניוני מרהיב ביופיו מוקף נוף מרשים של סלעים בצורת חרוט, דמויי ארמונות שנוצרו מההתפרצות הגעשית אחרונה של הר אלברוס הנשא ממעל. עם ההגעה נצא במסלולי הליכה קלים לראות את המפלים האדירים שהמפורסם ביניהם הוא מפל "סולטאן" סילון מים אדיר הנופל מגובה של כ 60 מטרים ויורד בשאון מחריש לתוך הנהר הגועש מתחת. ללא ספק הם המפלים היפים והציוריים בקווקז. המאמינים יוכלו להתרחץ "בבריכת הנעורים". המקומיים מאמינים כי מי שרוחץ בבריכה יזכה לחיים ארוכים. הביקור במפלים כולל מסלול הליכה אל המפלים על מורדות הר אל ברוס. אחר צהריים נצא בנסיעה חזרה לעיר המעיינות היפה קיסלובודסק המכונה גם עיר השמש. מנוחה קלה ולאחר נמשיך סיור באתריה המפורסמים של העיר. נתחיל בגלריה המפורסמת שם נוכל לטעום מכל סוגי המים המינראליים הקיימים באזור... חוויה רב חושית. בהמשך הליכה לאורך המדרחוב התוסס של העיר, נראה מבנים עתיקים, מזרקה מנגנת ויורקת אש ומים... ועוד אתרים המאפיינים את העיר. לקראת סוף היום נשאיר זמן חופשי להנאה מאווירת הלילה המיוחדת של העיר. לינה קיסלובודסק/ פיטיגורסק.

יום 3 "קראצ'אי צ'רקסייה" - רמת ברממיט הגבוה – נהר הח'אסוט – פטיגורסק (יום טיול ברכבי שטח)

השכמה בלילה... נצא בנסיעת לילה לעבר רפובליקת קראצ'אי צ'רקסייה Karachay-Cherkessia. נתחיל בטיפוס בדרך עפר אל פלטו (רמת) ברממיט Bermamyt אחד המקומות היפים והמיוחדים בקווקז הרוסי... המישור הגבוהה, מעל 2,500 מטרים... הוא מדף סלע אדיר המשקיף בהוד והדר על הר האלברוס הגבוהה. שפתו הצפון מערבית של ה"פלאטו" היא קיר גירני מצוקי מחורץ א-סימטרי הנופל מגובה של מאות מטרים מטה. זריחת הרים מרהיבה (נתפלל שלא יהיה מעונן), ארוחת בוקר וקפה בשטח. לאחר שננשום אוויר פסגות נצא בהליכה בדרך מרהיבה בשביל הרים תלול היורד בדרמטיות לעבר עמק נהר הח'אסוט האדיר. בדרך נעצור בדולינת נרזאנוב. מקבץ של 17 נביעות מים מינראלים בטעמים שונים הפורצים בטבעיות מהאדמה. האדמה בקרבת הנביעות צבעונית מאופיינת בשלל בצבעי חלודה אדומים, כתומים, חומים שמעידים על כמות הברזל במים. לקראת צהריים נתחיל במסענו חזרה לקיסלובודסק במרחבי הקווקז הירוק, לאורך הדרך נראה את עדרי הבקר והכבשים הרועים במרחבי העשב... עוד לפני ההגעה נבקר ב"מפלי הדבש" מאדובי וודופאט וב"הר הטבעת" קולטסו גורה. אחר צהריים נצא בנסיעה ארוכה (כשלוש שעות) למלון שלנו בעיירת ההרים טרסקול Terskol, עיירת נופש סובייטית, הממוקמת בקצה הדרך, בגובה של 1,600 מטרים השוכבת בצל הפסגה הגבוהה ביותר באירופה: הר אלברוס האדיר. זהו אחד משער הכניסה לליבו... לינה באזור טרסקול.
 

יום 4קברדינו-בלקריה" – רכבל אל הר אלברוס – עמק בקסן – המעיינות החמים באושיגר

בבוקר נצא לסיור באזור המשלב הליכות רגליות קלות וטיפוס ברכבלים אל מחנה הבסיס בגובה 3,800 מטרים מימנו תצפית מרהיבה על כל האזור. בשעות הצהריים המאוחרות נרד אל עמק בקסן Baksan. בדרך נחלוף בעיר המכרות הנטושה לטרנאוז Tyrnyauz . העיר הממוקמת במקום מרהיב מוקפת משני צידיה במדרונות תלולים ובפסגות משוננות. במרכזה מערכת שיכונים קומוניסטית ישנה. מאז סגירת המכרה, רוב תושבי העיר מובטלים, כולם חסרי תקווה. אחר צהריים נגיע לכפר המעיינות החמים באושיגר לשחרור אברים ורחצה באחת הבריכות החמות מפנקות (מגיע לנו...). לינה באזור.

יום 5מפלי צ'יגם – האגם הכחול – הקניון העמוק – רפובליקת "צפון אוסטיה" – ולאדיקווקז

היום נעמיק לתוך ההרים נחלוף על פני עיירת המעיינות החמים אושיגר בואך "האגם הכחול" או בפי המקומיים Goluboye Ozrero מערכת של 3 אגמים הנשפכים אחד לשני. האגם הגדול צבעו כחול בוהק והשתקפות העצים במים הכחולים נותנת לו מראה הלקוח מהאגדות. עומקו של האגם הגדול יותר מ 200 מטרים! נסייר מסביב לאגמים ונהנה מהמראה המרהיב... המקומיים מנצלים את העניין שיוצר המקום בקרב המטיילים ומציעים למכירה את תוצרתם מהאזור. נמשיך במעלה הקווקז אל "הקניון העמוק" ונצא במסלול הליכה לא ארוך על דרך ישנה העושה דרכה בגובה על שפת המצוק. אחר הצהריים נצא לכוון העיר ולאדי קווקז. ארוחת ערב. לינה ולאדיקווקז.

יום 6 עיר המתים דרגבאס – ולאדיקווקז 

בבוקר נצא לצפון אוסטיה, אחד הימים המרתקים והיפים בטיול... נסיעה בדרך הרים מרהיבה, נחצה מעבר הרים ונרד אל העמק הרחב והמיסתורי נהר מידג'ראבינדון. באזור כפרים והתיישבויות הלניות עתיקות מהמאה ה 13 לפני הספירה (תקופת הברונזה). חלק מהממצאים העתיקים שהתגלו באזור מוצגים  במוזיאונים המפורסמים ביותר בעולם, כולל הרמיטאז' והמוזיאון הצרפתי לארכיאולוגיה לאומית. שיא הביקור יהיה בעיר המתים דרגבאס. סדרת מבני קבורה מרשימים הבנויים ע ל צלע ההר בהם קבורים במשך דורות בני הכפר וקרוביהם. התושבים המאמינים עדיין באמונות פגאניות קוברים את מתיהם בתוך סירות עץ מיתוך אמונה שהם יגיעו לעולם הבא. גם כיום מבני הקבורה מלאים בעצמות ומומיות שניתן לראותם... במהלך הסיור תרגישו את רוחות המתים החולפות באוויר... ללא ספק אחד המקומות המסתוריים בקווקז... בהתאם לזמן נצא במסלול הליכה רגלי באזור הכפרים וערי המתים. בהמשך היום נעזוב את העמק ונרד אל ולאדיקווקז בירת אוסטיה בדרך המרהיבה העושה דרכה בתוך הקניון המצוקי והמרהיב קרמאדון. העיר ולאדיקווקז, הייתה הנקודה הראשונה שנשלטה ע"י רוסיה בקווקז הצפוני והיא בירת צפון אוסטיה, רפובליקה אוטונומית, שלתושביה שורשים פרסים המתמזגים עם מסורות נוצריות אורתודוכסיות. עם ההגעה נצא לסיור ראשוני בעיר הציורית הנמצאת בצל הפסגות הגבוהות של הרי הקווקז. לינה ולאדיקווקז.

יום 7רפובליקת "אינגושטייה" – מגאס הבירה החדשה –  רפובליקת צ'צ'ניה – גרוזני הבירה

הבוקר נרד אל "דרך הקווקז" הראשית, נחצה אל הרפובליקה של "אינגושטייה", ללא ספק מהמקומות הפראיים והמיוחדים בקווקז. התחנה הראשונה שלנו תהייה מגאס Magas הבירה החדשה של אינגושטיה. העיר נבנתה ועוצבה בהשראה מתקדמת ומתחדשת... הרחובות מעוצבים ומסוגננים, תחנות האוטובוס ממוזגות, ספריות ציבוריות פזורות ברחבי העיר, פחי מחזור זמינים לכל כשברקע מתנשא מגדל מגאס המעוצב כמגדל עתיק ומתנשא לגובה של עשרות מטרים (במידת האפשר נעלה לתצפית מראש המגדל). התאם לזמן... נמשיך לביקור בנזראן Nazren הבירה העתיקה של אינגושטיה כולל ביקור מרשים באנדרטת הזיכרון הלאומי. שם מוצגים מההיסטוריה הרחוקה והקרובה של אינגושטיה. בהמשך נסיעה לגרוזני בירת הרפובליקה הצ'צ'נית. העיר שוכנת על נהר סאנז'ה Sunzha. "גרוזני" פירושו "מפחיד" ואכן לאורך כל שנות ההיסטוריה תושבי העיר הטילו את מורתם על תושבי האזור. עם ההגעה נצא לסיור מודרך בעיר. גרוזני זו עיר שנבנתה מחדש לאחר המלחמה העקובה מדם שהסתיימה ב 2002. מכל רחבי העיר ניתן לראות את גורדי השחקים והבניינים הגבוהים המאתרים את העיר. את הסיור בעיר נתחיל ב"ים של גרוזני". אגם מלאכותי ענק שבתוכו מזרקות. נמשיך לסייר בגן הפרחים התלויים ומשם נעלה על אחד מגורדי השחקים לתצפית מרהיבה על העיר. נבקר באתר ההנצחה המפורסם לשליט אחמט קדירוב. שם נקבל הסבר על מלחמות צ'צנייה והפוליטיקה השברירית המרתקת במדינה, כולל הסבר על נסיבות מותו. נראה את הכנסייה המפורסמת ונסיים במסגד הגדול, שהוא הגדול ביותר ברוסיה "הלב של צ'צ'ניה". המסגד ממוקם בליבו פארק ענק יפה על גדת הנהר. ארוחת ערב. לינה גרוזני.

יום 8גרוזני – מינרלנייה וודי – תל אביב 

בבוקר נתחיל במסענו חזרה הביתה, כשלוש שעות נסיעה בדרך הראשית העוברת למרגלות הקווקז בין הים השחור לים הכספי. הדרך חוצה שדות חקלאים, בשטח, טרקטורים מיושנים ועגלות חמורים. בצהריים התאם לשעת ההמראה העברה לשדה התעופה לטיסה חזרה ממינראלנייה וודי לת"א.

* סדר המסלול והביקור באתרים עשוי להשתנות בשל זמני טיסות, זמינות בתי מלון ואילוצים אחרים.
 

תאריכי יציאה ומחיר

 • תאריך

  11/07/2019

  מחיר

  1,489 $

  מדריך

  הערות

  בהדרכת ד"ר מויש מעוז

 • תוספת ליחיד:289 $

כלול / לא כלול

המחיר כולל:

* טיסות בינלאומיות.
* מיסי שדות תעופה (מעודכן לנובמבר 2018).
* לינה: במלונות מדרגת תיירות טובה.
* כלכלה: חצי פנסיון (2 ארוחות ביום, ארוחות בוקר במלונות, ארוחות צהריים/ ערב).
* תחבורה – אוטובוס/מיניבוס תיירים לסיורים, טיולים ולהעברות/ רכבי שטח.
* מים מינרלים (בקבוק לאדם ליום), צופרים ופינוקים לאורך המסלול.
* הדרכה: מדריך ישראלי מנוסה מצוות דרכים, מדריכים מקומיים במידת הצורך.
* ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים, ללא זמן חופשי או סיורי בחירה.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום.

המחיר אינו כולל:

* ארוחות שאינן כלולות בתוכנית.
* ביטוח נוסעים.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.