אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

טיול מאורגן לקווקז הרוסי

הקווקז הרוסי – הטיול המקיף- טיולים גיאוגרפים לדתיים ולשומרי שבת- 8 ימים

רכס הרי הקווקז מתנשא לאורך 1,200 קילומטרים בין הים הכספי במזרח לים השחור במערב, ומהווה את קו הגבול הדרומי בין אירופה לאסיה. כבר בתקופת הברונזה נחשב הרכס לנקודת מפגש בין מרכז אסיה, מזרח אירופה, המזרח התיכון והעולם הערבי. התוצאה ססגונית, מרתקת ומפחידה.
לכל אורכו מפוצל הרכס ומסוכסך אתנית, דתית ופוליטית. גיאורגיה וארמניה הן נוצריות כמו גם צפון אוסטיה; קרצ'אי צ'רקסיה, קברדינו בלקריה, צ'צ'ניה, אינגושיה ודגסטאן מוסלמיות. מלחמות ומאבקי כוח בעלי שורשים עמוקים והבחישה האלימה באזור של סטאלין, יליד גיאורגיה, יצרו בליל אתני והביאו למצב שבו כולם נגד כולם, וכולם יחד נגד הרוסים. מאז התמוטטות ברית המועצות נכנס האזור כולו למערבולת אלימה, שמתפרצת כל פעם בחלק אחר של הרכס.
מסע בקווקז הרוסי בין הרפובליקות של קברדינו בלקריה, צפון אוסטיה, אינגושטיה וצ'צניה. הוא מסע המשלב נופים מרהיבים של פסגות הרים מושלגים, קרחוני עד, אחו אלפיני פורח, נהרות סוערים, אגמים, מעינות גיאוטרמים, ערים עתיקות, כפרי מצודות, אנשים מרתקים, שווקים צבעוניים ותוססים בשילוב של מטבח מקומי טעים.

היתרון של דרכים

 • מינראלניה וודי
 • השוק בפיטיגורסק
 • רחצה במעיינות חמים
 • רפובליקת  "קברדינו-בלקריה"
 • הקווקז הגבוה

מסלול הטיול

יום 1: יום ד' - ת"א – מינראלניה וודי (רוסיה) - מחוז סטברופול - פיטיגורסק


נצא בטיסת צהריים מת"א למינראלניה וודי (רוסיה). עם הנחיתה מעבר ביקורת דרכונים, נפגוש את אנשי הקשר המקומיים ונצא לדרך. העברה קצרה למלון, ארוחת ערב מוקדמת ומשם נצא עיר הספא הרוסית פיטיגורסק. 
 
פירוש השם פיטיגורסק ברוסית הוא "חמש פסגות" והיא נקראת כך על חמש פסגות משרשרת הרי קווקז הסובבים את העיר. העיר נוסדה בסוף המאה ה-18 כעיר מרפא של האריסטוקרטיה הרוסית. בעיר התגורר בצעירותו החלוץ הגיבור יוסף טרומפלדור. המשורר הרוסי המפורסם מיכאל לרמונטוב נורה בעיר בדו קרב בשנת 1841. עם ההגעה נצא לסיור במרכז העיר, את הסיור נתחיל למרגלות הר המשוק המשקיף על העיר ומשם נרד לאורך המדרחוב למרכז העיר התוסס. לינה פיטיגורסק.

יום 2: יום ה' – רפובליקת "קברדינו-בלקריה" – אל הקווקז הגבוה – דולינת נרזאנוב – מפלי דג'יילי סו


אחד הימים היפים והמופלאים בטיול. נצא צפונה לרפובליקת קברדינו בלקריה, במרומי הרי הקווקז... התושבים המקומיים ברובם צאצאי הצ'רקסים העתיקים. הנסיעה בדרך הררית מרהיבה ביופייה. נחצה מעבר הרים מימנו תצפית מרהיבה על הר אלברוס האדיר. זהו שער הכניסה לליבו של הקווקז ולהר הגבוה באירופה המתנשא לגובה של5,642  מטרים. משם נרד לעמק נהר הח'אסוט האדיר. בדרך נעצור בדולינת נרזאנוב. מקבץ של 17 נביעות מים מינראלים בטעמים שונים הפורצים בטבעיות מהאדמה. האדמה בקרבת הנביעות צבעונית מאופיינת בשלל בצבעי חלודה אדומים, כתומים, חומים שמעידים על כמות הברזל במים. נמשיך לשעוט במרחבי הקווקז הירוק, לאורך הדרך נראה את עדרי הבקר והכבשים הרועים במרחבי העשב... לקראת צהריים נרד אל עמק "דג'יילי סו". מקבץ של שלושה מפלי מים אדירים, האזור קניוני מרהיב ביופיו מוקף נוף מרשים של סלעים בצורת חרוט, דמויי ארמונות שנוצרו מההתפרצות הגעשית אחרונה של הר אלברוס הנשא ממעל. עם ההגעה נצא במסלולי הליכה קלים לראות את המפלים האדירים שהמפורסם ביניהם הוא מפל "סולטאן" סילון מים אדיר הנופל מגובה של כ 60 מטרים ויורד בשאון מחריש לתוך הנהר הגועש מתחת. ללא ספק הם המפלים היפים והציוריים בקווקז. המאמינים יוכלו להתרחץ "בבריכת הנעורים". המקומיים מאמינים כי מי שרוחץ בבריכה יזכה לחיים ארוכים. אחר צהריים נצא בנסיעה חזרה לפיטיגורסק (כשלוש שעות). לינה פיטיגורסק.

יום 3: יום שישי – מחוז סטברופול - הר הטבעת, מפלי הדבש, קיסלובודסק "עיר השמש"


היום נמשיך את הסיור באזור "מינרלנייה וודי" עיירות הספא ההיסטוריות הרוסיות. העיירות שוכנות בעמק רחב שבו נובעים 1,200 מעיינות של מים מינראליים מוגזים, סודה. האתרים העתיקים הוקמו כחלופה לאתרים באירופה. קצינים פצועים התאוששו כאן, וקרם דה לה קרם של האריסטוקרטיה הרוסית נהרו לבריכות הטרמו מינראליות והטיילות התוססות של עיירות הספא. גם כיום זה אחד האזורים הייחודיים והמבוקשים ברוסיה. את הביקור נתחיל ב"הר הטבעת" קולטסו גורה ומשם לסיור הכולל הליכה רגלית קלה את "מפלי הדבש" מאדובי וודופאט. לקראת צהריים נגיע לעיר המעיינות היפה קיסלובודסק המכונה גם עיר השמש. נתחיל בגלריה המפורסמת שם נוכל לטעום מכל סוגי המים המינראלים הקיימים באזור... חוויה רב חושית. בהמשך נצא לסיור בין שבילי הפארק היפה ובגן הורדים המפורסם שבו. נחזור למרכז העיר העתיק בהליכה לאורך המדרחוב התוסס של העיר, נראה מבנים עתיקים ועוד אתרים המאפיינים את העיר. נשאיר זמן חופשי להנאה מהאווירה המיוחדת של העיר. הכנות לשבת, תפילות, קבלת שבת וסעודת ליל שבת. לינה פיטיגורסק.


 
יום 4: יום שבת - פטיגורסק


תפילות שבת בבית הכנסת של פטיגורסק. אחרי ארוחת שבת נצא לסיור בעיר. אחרי הבדלה, נצא למופע פולקלור. לינה פיטיגורסק.

יום 5: יום א' - מפלי צ'יגם – האגם הכחול – רפובליקת "צפון אוסטיה" – ולאדיקווקז


בבוקר נצא בנסיעה מזרחה נחלוף בסמוך לעיר נאלצ'יק Nalcik, בירת "קברדינו-בלקריה". העצירה הראשונה שלנו תהייה במפלי צ'יגם. הפורצים בזרם חזק מתוך הסלע בתוך קניון מצוקי מרהיב ביופיו. עם ההגעה נצא להליכה קלה שתוביל אותנו למרפסת תצפית על המים הנופלים. בהמשך נעמיק לתוך ההרים נחלוף על פני עיירת המעיינות החמים אושיגר בואך "האגם הכחול" או בפי המקומיים Goluboye Ozrero מערכת של 3 אגמים הנשפכים אחד לשני. האגם הגדול צבעו כחול בוהק והשתקפות העצים במים הכחולים נותנת לו מראה הלקוח מהאגדות. עומקו של האגם הגדול יותר מ 200 מטרים! נסייר מסביב לאגמים ונהנה מהמראה המרהיב... המקומיים מנצלים את העניין שיוצר המקום בקרב המטיילים ומציעים למכירה את תוצרתם מהאזור. אחר הצהריים נצא לכוון צפון אוסטייה והעיר ולאדי קווקז. העיר הייתה הנקודה הראשונה שנשלטה ע"י רוסיה בקווקז הצפוני והיא בירת צפון אוסטיה, רפובליקה אוטונומית, שלתושביה שורשים פרסים המתמזגים עם מסורות נוצריות אורתודוכסיות. עם ההגעה נצא לסיור ראשוני בעיר הציורית הנמצאת בצל הפסגות הגבוהות של הרי הקווקז. ארוחת ערב. לינה ולאדיקווקז.

יום 6: יום ב' - "אינגושטייה" – כפר המצודות העתיק - דג'ייראך – מגאס הבירה החדשה – מעיינות חמים


בבוקר נצא לאחד הימים המרתקים והיפים בטיול... נטפס בדרך הצבאית הרוסית, דרך הנוף הררי המרהיב בין הכפרים הציוריים של צפון אוסטיה, כמעט עד הגבול הגיאורגי, משם נפנה מזרחה ונחצה אל הרפובליקה של "אינגושטייה", ללא ספק מהמקומות הפראיים והמיוחדים בקווקז. האזור נראה כלקוח מהאגדות. נטפס אל הכפר ההררי המרוחק של דג'ייראך Dzheyrakh, המפורסם במגדלי ימי הביניים שלו, המביטים בהוד והדר אל רכס הקווקז הגדול. שם נוכל לדמיין את חיי המקומיים באחד מהאזורים הרחוקים והפראיים בקווקז. בהמשך נרד בדרך הכפרים העתיקה אל מגאס Magas הבירה החדשה של אינגושטיה. העיר נבנתה ועוצבה בהשראה מתקדמת ומתחדשת... הרחובות מעוצבים ומסוגננים, תחנות האוטובוס ממוזגות, ספריות ציבוריות פזורות ברחבי העיר, פחי מחזור זמינים לכל כשברקע מתנשא מגדל מגאס המעוצב כמגדל עתיק ומתנשא לגובה של עשרות מטרים (במידת האפשר נעלה לתצפית מראש המגדל). אחר צהריים נחזור לולאדיקווקז (צפון אוסטיה) להמשך סיור בעיר. בערב נצא לרחצה במעיינות חמים טבעיים. ארוחת ערב. לינה ולאדיקווקז.

 
יום 7: יום ג' – אתר הזיכרון הלאומי בנזראן – רפובליקת צ'צ'ניה – גרוזני הבירה


בבוקר נחזור לאינגושטייה נבקר בנזראן Nazren הבירה העתיקה של אינגושטיה כולל ביקור מרשים באנדרטת הזיכרון הלאומי. שם מוצגים מההיסטוריה הרחוקה והקרובה של אינגושטיה. בהמשך נסיעה לגרוזני בירת הרפובליקה הצ'צ'נית. העיר שוכנת על נהר סאנז'ה Sunzha. "גרוזני" פירושו "מפחיד" ואכן לאורך כל שנות ההיסטוריה תושבי העיר הטילו את מורתם על תושבי האזור. עם ההגעה נצא לסיור מודרך בעיר. גרוזני זו עיר שנבנתה מחדש לאחר המלחמה העקובה מדם שהסתיימה ב 2002. מכל רחבי העיר ניתן לראות את גורדי השחקים והבניינים הגבוהים המאתרים את העיר. את הסיור בעיר נתחיל ב"ים של גרוזני". אגם מלאכותי ענק שבתוכו מזרקות. נמשיך לסייר בגן הפרחים התלויים ומשם נעלה על אחד מגורדי השחקים לתצפית מרהיבה על העיר. נבקר באתר ההנצחה המפורסם לשליט אחמט קדירוב. שם נקבל הסבר על מלחמות צ'צנייה והפוליטיקה השברירית המרתקת במדינה, כולל הסבר על נסיבות מותו. נראה את הכנסייה המפורסמת ונסיים במסגד הגדול, שהוא הגדול ביותר ברוסיה "הלב של צ'צ'ניה". המסגד ממוקם בליבו פארק ענק יפה על גדת הנהר. ארוחת ערב. לינה גרוזני.

יום 8: יום ד' - גרוזני – מינרלנייה וודי – תל אביב 


בבוקר נתחיל במסענו חזרה הביתה, כשלוש שעות נסיעה בדרך הראשית העוברת למרגלות הקווקז בין הים השחור לים הכספי. הדרך חוצה שדות חקלאים, בשטח, טרקטורים מיושנים ועגלות חמורים. בצהריים התאם לשעת ההמראה העברה לשדה התעופה לטיסה חזרה ממינראלנייה וודי לת"א.

* סדר המסלול והביקור באתרים עשוי להשתנות בשל זמני טיסות, זמינות בתי מלון ואילוצים אחרים.

תאריכי יציאה ומחיר

 • תאריך

  17/10/2018

  מחיר

  1,689$

  מדריך

  הערות

  בהדרכת טוביה גרוס

 • תוספת ליחיד:369 $

כלול / לא כלול

המחיר כולל:
* טיסות בינלאומיות.
* מיסי שדות תעופה (מעודכן ליולי 2018).
* לינה: במלונות מדרגת תיירות טובה.
* כלכלה: חצי פנסיון (אפשרות כריכים לצהריים).
* תחבורה – אוטובוס/מיניבוס תיירים לסיורים, טיולים ולהעברות/ רכבי שטח.
* מים מינרלים (בקבוק לאדם ליום), צופרים ופינוקים לאורך המסלול.
* הדרכה: מדריך ישראלי מנוסה מצוות דרכים, מדריכים מקומיים במידת הצורך.
* ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים, ללא זמן חופשי או סיורי בחירה.
* ערכת אוזניות שמע לכל מטייל.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום.

המחיר אינו כולל:
* ארוחות שאינן כלולות בתוכנית.
* ביטוח נוסעים.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.
* טיפ/ תשר למדריך הישראלי, נהוג לתת בן 4-5 $ ליום לאדם.