תפריט ראשי

אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 389
ג'יפים בקירגיסטן

ג'יפים בקירגיסטן – ארץ הנוודים אל לב הרי הטיאן שיאן - 11 ימים כולל "האגם הנעלם" קאל-סו

בלב אחד מהאזורים דלילי האוכלוסין והפראיים ביותר בעולם שוכנות ארצותיהם של הקירגיזים וטג'יקים, אנשי ההרים הגבוהים של מרכז אסיה. אדם מערבי השומע את שם הרפובליקות הדרומיות של ברה"מ לשעבר, ודאי יחשוב מיד על משטר קומוניסטי מפחיד, קשוח, ומחנות צבא גדולים, שהיוו לא אחת מקור למשברים בין לאומיים שהשפיעו גם על המזרח התיכון. הקומוניזם כבר לא קיים, ובמקום מחנות הצבא נבנים ישובים חדשים. רק פסגות ההרים הגבוהות, האגמים, הנהרות והטבע האין סופי מאופק לאופק, נשארו כאילו לא השתנה דבר במשך דורי דורות. 

קירגיסטן ארץ ממלכת ההרים הגבוהים של מרכז אסיה, הרי הטיאן שיאן – הרי השמיים בשפה הסינית, מן הרכסים הגבוהים ביותר בעולם. באזור זה משגשגות כמה מן הערים העתיקות ביותר בעולם, שבעברן ריכזו את עיקר המסחר על דרך המשי ההיסטורית שחיברה בין אירופה לסין. תושבי האזור מיצגים פסיפס אנושי רב גוני הכולל בתוכו בליל מעניין של לאומים ושבטים נוודים ופוגש באוכלוסיות מרתקות, קירגיזים שהם שבטים רועים נוודים ממוצא תורכו-מונגולי המסע בקירגיסטן, חוצה פסגות הרים מושלגות, קרחוני עד, קניונים שוצפים חרוצים בין ההרים, אגמים אלפינים גבוהים ומרחבי אחו ירוק ופורה. לאורך הדרך נשלב נסיעה בדרכים הרריות מהגבוהות בעולם, הליכות רגליות, ביקורים באתרים מרתקים על דרך המשי, שווקים מקומיים, כפרים ואוהלי נוודים. חווית חיים גם להרפתקנים שבינינו.
 

היתרון של דרכים

 • אגם איסיק קול
 • מגדל בוראנה
 • העיירה צ'ופלן-אתא
 • מעיינות חמים
 • אירוח מקומי ביורטה

מסלול הטיול

יום 1ת"א - בישקק

טיסה מת"א אל בישקק (דרך יעד ביניים) בירת קירגיסטן. הגעה בשעות הבוקר המוקדמות של היום השני.

יום 2בישקק – צ'ולפן אתא

בישקק- בירתה המתחדשת של קירגיסטן. העיר הוקמה בשנת 1,878 ובין השנים 1,926 ו-1,991 הייתה ידועה בשם "פרונזה". על שמו של מפקד הבולשביקים, מיכאיל פרונזה, שקבע כי היא תהיה בירת קירגיסטן. בשפה הקירגיזית פירוש המלה בישקק הוא מַחְבֵּצָה שנועדה ליצר תסיסה של חלב סוסים. בישקק ממוקמת על רמה בגובה 800 מטרים בצלם של רכס הרי טיאן שיאן. בישקק היא העיר הגדולה והמאוכלסת ביותר בקירגיסטן, היא מונה כ- 700,000 נפש (כחמישית מאוכלוסיית המדינה). תושבי העיר הם ערב רב של מוצאות אתניים, כשהקבוצה הגדולה היא מהמוצא הקירגיזי - מונגולי והיתר הם מיעוטים רוסים, קזחים ואוזבקים. בעיר מרוכזות כל מוסדות השלטון והיא משמשת כמרכז ניהולי מסחרי לכל רחבי המדינה. בישקק מזכירה את הערים של התקופה הקומוניסטית; היא מלאה כיכרות ענק ומבני שלטון אדירים. לאחר ארוחת הבוקר נחתום על הג'יפים, נבדוק שמן מים, נתארגן על הציוד ונצא לדרך... נחלוף על פני מרכז העיר, נתרשם מהמונומנטים הקומוניסטים המפארים אותה, בהתאם לזמן נעצור לקניות ב"בזאר" השוק הססגוני של העיר. בתחילה נסיעה לכיוון מזרח; על הדרך הראשית המובילה לעיר המחוז קראקול. בדרכנו נעבור בעיירה הצבאית לשעבר טוקמוק Tokmok. נמשיך לביקור במגדל בורנה Burana Tower. המגדל שבמקור הגיע לגובה של כ-45 מטרים הינו מינראט של מסגד ואחד השרידים האחרונים לעיר  העתיקה בלסגון Balasagun, אשר נבנתה ע"י השושלת הקרח נידית ששלטה במשך 300 שנה בין סמרקנד ועד קשגאר. נקיף את אגם איסיק קול Issyk kul זהו האגם הגדול בקירגיסטן ואחד מאגמי המים המתוקים הגדולים בעולם! נמצא במרומי הרי טיאן שיאן, בגובה 1,608 מטרים. נמשיך לביקור באתר פטרוגליפים "ציורי סלע עתיקים", בסמוך לעיירה צ'ופלן-אתא השוכנת במרכז החוף הצפוני של האגם. לינה במלון לחוף האגם איסיק קול.

יום 3אגם איסיק קול – שטח 6X6 אל קניון אלטין ארשאן – הליכות קלות ומעיינות חמים

בבוקר נמשיך בנסיעה על הדרך הראשית מזרחה לאורך האגם. בהמשך נגיע אל עיר המחוז קראקול – עיר ציורית קטנה הידועה בבוסתני התפוחים שלה כמו גם בבתיה הנמוכים. עם ההגעה נעלה עם רכב שטח 6X6 במעלה קניון אלטין ארשאן, עמק אלפיני קניוני ומיוער, מוקף פסגות קרחונים אשר התברך במעיינות חמים. את העלייה לתוך הקניון נעשה ברכב שטח סובייטי קשוח. עם ההגעה נצא לטיול רגלי (קל) עם הרועים הנוודים בעמק המופלא בין מאהלי "הג'יילו" – מאהלי הקיץ הקירגיזי. הליכה בנוף אלפיני עוצר נשימה של נהר גועש, פלגי מים, יער אשוח מרהיב. כולל רחצה במעיינות המים המפורסמים של המקום. אחר הצהריים נרד חזרה לקראקול. עם ההגעה נסיעה למלון והתרעננות, לאחר נצא לטייל בעיירה קרקול. העיר קרקול הינה הרביעית בגודלה בקירגיסטן ובה מגוון אתני עצום. העיר תוכננה בסגנון אירופאי ובין אתריה מוזיאון פרז'בלסקי הכולל יד זיכרון וגן בוטאני אשר נבנה לזכרו של מגלה העולמות. השוק המקומי הגדול והמפורסם שבה, הינו אחד הגדולים במדינה. בקור בו הוא הדרך הטובה ביותר לפגוש ולהכיר את התושבים המקומיים. השוק צפוף, צבעוני וריחני וניתן למצוא בו הכול מתליוני זהב ועד שרוך נעל... גם החלק הקולינארי "חזק" וטעים... בשוק נזכה לראות את האוזבקים מכינים "סמסי" עם בשר כבש, מרק אטריות "אשלנפו" הדונגאני, הלגמן האויגורי ו"קומיס" ו"קורט" מקומי. השוק הומה ביותר ביום א' - בכל יום ראשון השוק מתמלא ברועים מגדלי בהמות ובעלי חיים ומוכרים זנים רבים של כבשים, סוסים, חמורים, פרות ועוד... נמשיך לסייר בעיירה ונבקר במסגד הבנוי בסגנון פגודה סינית ובכנסייה האורתודוקסית הישנה שבנויה מעץ. נגיע לביקור מרתק אצל אמן כלי נשק וכלי עבודה קירגיזים מסורתיים. נסייר ונכיר ככל שהזמן יותיר לנו. לינה קרקול.

יום 4אל לב הרי הטיאן שיאן

יום שטח מרהיב ביופיו לפנינו. לאחר ארוחת בוקר נצא בנסיעה לכיוון המקומות והפסגות הגבוהים ביותר ברכס הרי הטיאן שיאן בקירגיסטאן. נטפס בדרכי רועים נידחים. נחצה את הרכס במעבר הרים המשקיף על הפסגות הגבוהות חלקן מעל 7,000 מטרים (הר פובודה והר טאנגרי) על מפגש הגבולות סין- קירגיסטן- קזחסטאן. את הדרך חזרה נעשה על רמת סארי ג'ז בו נמצאים רבים מהנוודים הקירגיזים עם העדרים שלהם. משם בטיפוס תלול אל מעבר ההרים צ'ון אשו בגובה של 3,825 מטרים. הדרך מרהיבה ביופייה ועוצרת נשימה חושפת בפנינו את המראות הדרמטיים של רכס טיאן שיאן. פסגות הרים מחודדות, מצוקים ותצורות סלע מרהיבות. בהמשך נרד את מורדות ההרים אל הנהר הגדול ומשם חזרה בסוף היום הארוך לקרקול. לינה קרקול.

יום 5קרקול – שמורת ג'טי אוגוז - שמורת סקזקה – רמת קומטור

לאחר ארוחת הבוקר נצא בדרכינו מערבה נעצור לביקור בשמורת ג'טי אוגוז Jety Oguz ("שבעת השברים") המפורסמת במסלע הייחודי לה. צורות הסלע וצבעי האדום/ חום  היוו בסיס לאגדות וסיפורים רבים... בשמורה נפגוש את העיט הצהוב, צייד חד ומהיר שידגים בפנינו את אחת משיטות הצייד העתיקות ששימשו את תושבי ההרים. נמשיך לביקור בשמורת סקזקה המאופיינת בתצורות סלע חול צבעוני המשרה אווירה של אגדה ומכאן שמו "סקזקה" הלקוח מהשפה הרוסית. אם יותיר זמן ניכנס לרמת קומטור, האזור מרהיב ביופיו, רמה קסומה מוקפת פסגות הרים מושלגות, קרחוני עד, אגמים, נהרות זורמים, מפלים שוצפים ופלגי מים. במרחבי האחו המוריקים נראה את הקירגיזים יושבי ההרים במאהלי היורטות הלבנים על שפת האגמים. לעת ערב נגיע לטמגה לארוחת ערב ולינה. 

יום 6מעבר ההרים טוסור

אחד הימים היפים והאתגריים בטיול... ביום זה נחדור אל לב הרי הטיאן-שיאן Tian Shian. השכם בבוקר נטפס בדרך הררית אתגרית ומפותלת מאגם איסיק קול (כ 1,600 מטרים) אל מעבר ההרים טוסור (כ 3,900 מטרים). ללא ספק אחד משיאי הטיול, אחד ממעברי ההרים המוטורים הגבוהים בקירגיסטאן. משם נשקף נוף מרהיב של פסגות הרים מושלגות וקרחוני עד אדירים. בהמשך נרד לעמק ג'ילי סו, שיחשוף בפנינו נוף מרהיב של שטחי מרעה עצומים, אוהלי נוודים קירגיזים (היורטות) ועדרי סוסים המלחחים עשב במרבדים המוריקים. לא נוותר על רחצה במעיינות החמים של האזור. לאחר ארוחת צהריים (פיקניק בשטח) נרד בדרך הרים מפותלת אל הקניון המרשים, העמוק והצר של נהר נארין הקטן ומשם אל העיירה נארין, שם נבלה את הלילה. לינה נארין.

יום 7 לב הרי טיאן שיאן – אל "האגם הנעלם" קאל-סו

יום שטח מרהיב ביופיו לפנינו. נצא בנסיעה לעבר "האגם הנעלם" קאל-סו Kel Suu, כשברקע פסגות הרים מושלגות של רכס הטיאן שיאן. האגם האלפיני נמצא סמוך מעבר הגבול הסיני אשר מוביל ישירות אל העיר קשגאר, עיר חשובה על דרך המשי ההיסטורית. האגם הנסתר, חבוי בין המצוקים, אורכו כ 9 קילומטרים ורוחבו לפרקים פחות מ 400 מטרים, ממוקם בגובה של כ 3,500 מטרים. לאחר שנהנה מנופי האגם ועל גדותיו נלגום כוס קפה, נחזור בנסיעת שטח מרהיבה (חוצה מעבר הרים של כ 3,500 מטרים) חזרה לכיוון העיר נאריך.לעת ערב נחזור לעיירה נארין ללינה.

יום 8אל אגם סונג קול

אחד הימים היפים והמרתקים בטיול... בבוקר נצא בנסיעת שטח אל אגם סונג קול. בדרך אנו חולפים באזורים הנידחים והפראיים בקירגיסטאן. נופי הרים גבוהים ומושלגים, כפרים חקלאים אותנטיים, יורטות נוודים לבנות רועי עדרי יאק, בקר וכבשים. במהלך הנסיעה נעצור אצל המקומיים ונלמד על אורחות חייהם. לקראת צהריים נתחיל בטיפוס תלול שיוביל אותנו לעבר מרחבי העשב האין סופיים שעל שפת אגם סונג קול Son Kul שמו של האגם בקירגיזית "האגם האחרון" גודלו של האגם כגודל הכינרת, ממוקם ברום של כ- 3,016 מטרים ומוקף פסגות הרים גבוהות. בעונת הקיץ שוקק אזור האגם מאהלי רועים-נוודים-דייגים ועדרי סוסים. את הערב נבלה עם הנוודים הקירגיזיים ומשפחותיהם. לינה במחנה יורטות בסונג קול (שירותים ומקלחות מחוץ ליורטה). 

יום 9: אגם סונג קול – "ארץ הצבעים" קיזל אוי

בבוקר נקום אל הנוף האינסופי, ונצא לסיבוב רכוב באזור האגם. נשלב הליכה רגלית קלה. נטייל בין אוהלי הנוודים והדייגים אשר לחוף האגם ונלמד על אורחות חייהם, האמיצים ילגמו מה"קומיס" חלב סוסות מותסס ויטבלו את הפיתה הקירגיזית בתוך השמנת "קאיימק"! אלה הם המטעמים הלאומיים של אנשי הערבה. לקראת צהריים ניפרד מהאגם נסיעה במגמה צפונה טיפוס על הרי מולדו טו וחציית מעבר ההרים קיצ'י קרה כ 3,360 מטרים. נגלוש למטה בתוך עמק מוריק וגבוה, לאורך הדרך מאהלי יורטות, עדרי סוסים, יאק ופרות, על רקע פסגות הרים מושלגות, ללא ספק תפאורה לתמונה מושלמת. בשעות אחר הצהריים המאוחרות נגיע לעיירת הרפאים קיזיל אוי Kyzyl Oi (האדום) הנמצאת בעמק נהר הקיקמרן הסוער, בתוך קניון עמוק בצבע אדמדם. עם ההגעה נצא לטייל בתוך מניפת הצבעים הגולה שהמדבר המקומי מזמן. לינה בכפר הציורי בבתי מקומיים.

יום 10 עמק סוסמיר - מעבר הרים הגבוה טו אשו

יום אחרון בהרי הטיאן שיאן Tian Shian, בבוקר נצא בנסיעה במגמה צפונה. נחצה את העמק המרהיב של סוסמיר, משם נטפס אל מעבר הרים הגבוהה טו אשו Ashu כ-3,586 מטרים. בדרכינו נחצה ערוץ מרשים של נהר ה"קרה בלטה" המוקף הרים מצוקים בצבעים סגולים. הדרך המפותלת והגבוה תשוף בפנינו נוף מרהיב של שטחי מרעה עצומים, אוהלי נוודים קירג'יזים (היורטות) ועדרי סוסים המלחחים עשב במרבדים המוריקים. נמשיך על הדרך הראשית המובילה לכוון בישקק הבירה. עם ההגעה, נחזיר את הג'יפים, נתמקם במלון, מקלחת מרעננת ונצא לסיור בעיר היפה והמסקרנת. בערב מסיבת סיום הטיול משולבת בלהקת פולקלור קירגיזית אדירה, שתפליא בריקודים ובמוזיקת הרים מצוינת. לינה בישקק.

יום 11בישקק – תל אביב

בהתאם לשעת ההמראה, העברה לשדה התעופה לטיסה חזרה לארץ.

תאריכי יציאה ומחיר

 • תאריך

  17/06/2021

  מחיר

  2,489 $

  מדריך

  הערות

  רונן חסון

 • תאריך

  15/07/2021

  מחיר

  2,489 $

  מדריך

  הערות

  אורי רעי

 • תאריך

  02/08/2021

  מחיר

  2,489 $

  מדריך

  הערות

  שי שרון

 • תאריך

  19/08/2021

  מחיר

  2,489 $

  מדריך

  הערות

  יובל ארד

תוספת ליחיד: 389$

כלול / לא כלול

המחיר כולל:
* טיסות בינלאומיות (דרך יעד ביניים) מישראל.
* מיסי נמל, תוספת דלק והיטל בטחון (נכון לפברואר 2021).
* מלונות מדרגת תיירות טובה/ בסיסית/ בתי אירוח/ אוהלי יורט עם שירותים מחוץ למאהל.
* כלכלה: ע.ב פנסיון מלא (בוקר וערב במקומות הלינה) ארוחות צהריים בשטח או מסעדות מקומיות. 
* מים מינראלים צ'ופרים ופינוקים לאורך המסלול.
* כניסות לאתרים/ שמורות כמפורט בתוכנית.
* מדריך ישראלי מצוות דרכים, מדריכים מקומיים דוברי אנגלית/ ימי סיור מלאים כמצוין בתוכנית הטיול.
* תחבורה: ג'יפים מסוג טויוטה לנד קרוזר/ סקויה 4 נוסעים בג'יפ.
* דלק לג'יפים.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* אשרת כניסה לקירגיסטאן.
* דמי רישום ע"ס 150$.

המחיר אינו כולל:
* ארוחות נוספות.
* שתייה בארוחות.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.
* ביטוח נוסעים.
* רישיון נהיגה בינ"ל.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* תוספת ל 2 מטיילים בג'יפ: 379$ למטייל.
* תוספת ל 3 מטיילים בג'יפ: 149$ למטייל.
 

1