תפריט ראשי

אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 389
דרך המשי העתיקה

טיול מאורגן למרכז אסיה – בדרך המשי העתיקה - הסעיף הצפוני קירגיסטן ומערב סין 20 ימים

צ'אנג-אן, דון-הואנג, קשגאר, טייאן-שאן, איסיק קול, סמרקנד, בוכרה, קושטא. אלפי קילומטרים, אלפיים שנה, ההרים הכי גבוהים, המדבריות הכי צחיחים, הערים הכי עשירות. משי, תבלינים, סוסים, זהב וכסף, רעיונות, המתאות, דתות, גשר בין מזרח למערב, מחוז כיסופים, דלק לדמיון "דרך המשי".
"דרך המשי", שם נאה לרשת קשרי המסחר היבשתיות והימיות שפרחה בין סין להודו, במרכז אסיה, פרס, ביזנטיון ואירופה. אלה הדרכים שבהן העושר והידע הטכנולוגי של המזרח, כמו נייר, דפוס ואבק שריפה הגיעו לאירופה והרעיונות הדתיים נעו ממערב לכיוון סין. כולם השאירו בה משהו ממסורותיהם: מערות מצוירות, אינספור של פיסול בודהיסטי, מסגדים ומינרטים, חאנים ומבני קבורה.  
זאת הייתה דרך המסחר החשובה ביותר בעולם עד לפני 500 שנה, אז ננטשה, עד שהרפתקנים וארכיאולוגים גילו אותה שוב. כמו שאנחנו נעשה בטיול זה. 

את המסע שלנו  נתחיל בקירגיסטאן ארץ ממלכת ההרים הגבוהים של מרכז אסיה, הרי הטיאן שיאן, Tien Shan – הרי השמיים. נופי טבע בתוליים, פסגות הרים מושלגות. ניסע לאורכו של אגם איסיק קול, נטייל בין אוהלי הנוודים והדייגים אשר לחוף אגם סונג קול, האמיצים ילגמו מה"קומיס" חלב סוסות מותסס! הקירגיזים, הם רועים נוודים ממוצא טורקי-מונגולי, לבושים בתלבושות מסורתיות חיים בקיץ ביורטות, האהלים המסורתיים, ומתכנסים בחורף אל בתי הבוץ שלהם ביישובי הקבע. 

חלקו הבא של המסע בדרך המשי חוצה את הרי הטיאן שיאן ויורדת בדרך מתפתלת אל מערב סין ואל קשגאר - העיר המערבית ביותר בסין, שם גרה קבוצה טורקית מוסלמית אחרת, האויגורים. בימי ראשון מתקיים בה השוק המסורתי של בעלי החיים. לנעלה בדרך הקרקוראם – אחת הדרכים היפות בעולם, העושה דרכה אל אגם קראקול שוכן בגובה של מעל 3,000 מטרים, בין פסגות הרי קונגור המגיעות לגובה של מעל 7,000 מטרים. נופים מרהיבים של פסגות מושלגות, נהרות זורמים ונוודים על דרך המשי העתיקה. 

חלקה האחרון של הדרך ממשיכה וחוצה את מדבר טקלאמאקן, דרך אוקיאנוס חולות אדיר, ומגיעה אל טורפן, שקע שהוא גם החם והקר ביותר בסין ובו ההרים הבוערים ואחד ממקומות ייצור היין המרכזיים בסין, מדרימה אל מערות בודהיסטיות נפלאות בדונחואנג בקצה המדבר.

לאורך הדרך נשלב נסיעה בדרכים הרריות מהגבוהות בעולם, הליכות רגליות, ביקורים באתרים מרתקים על דרך המשי, שווקים מקומיים, כפרים ואוהלי נוודים. חווית חיים גם להרפתקנים שבינינו.

היתרון של דרכים

  • אגם איסיק קול
  • הסעיף הצפוני של דרך המשי
  • שוק יום א' בקשגר
  • מופע מוזיקלי
  • שמורת ג'טי אוגוז

מסלול הטיול

יום 1ת"א - בישקק

 טיסה מת"א אל בישקק (דרך יעד ביניים) בירת קירגיסטן. הגעה בשעות הבוקר. המוקדמות של יום שני. 

יום 2בישקק - מגדל בורנה - אגם איסיקול - צ'ולפן אתא

בישקק, Bishkek - בירתה המתחדשת של קירגיסטן, Kirghizstan. העיר הוקמה בשנת 1,878 ובין השנים 1,926 ו-1,991 הייתה ידועה בשם "פרונזה". על שמו של מפקד הבולשביקים, מיכאיל פרונזה, שקבע כי היא תהיה בירת קירגיסטן. בשפה הקירגיזית פירוש המלה בישקק הוא מַחְבֵּצָה שנועדה ליצר תסיסה של חלב סוסים. בישקק ממוקמת על רמה בגובה 800 מטרים בצלם של רכס הרי טיאן שיאן, Tien Shan. בישקק היא העיר הגדולה והמאוכלסת ביותר בקירגיסטן, היא מונה כ- 700,000 נפש (כחמישית מאוכלוסיית המדינה). תושבי העיר הם ערב רב של מוצאות אתניים, כשהקבוצה הגדולה היא מהמוצא הקירגיזי - מונגולי והיתר הם מיעוטים רוסים, קזחים ואוזבקים. בעיר מרוכזות כל מוסדות השלטון והיא משמשת כמרכז ניהולי מסחרי לכל רחבי המדינה. בישקק מזכירה את הערים של התקופה הקומוניסטית; היא מלאה כיכרות ענק ומבני שלטון אדירים. 
לקראת הצהריים נצא מבישקק לביקור במגדל בורנה Burana Tower. המגדל שבמקור הגיע לגובה של כ-45 מטרים הינו מינראט של מסגד ואחד השרידים האחרונים לעיר בלסגון Balasagun, אשר נבנתה ע"י השושלת הקרח נידית ששלטה במשך 300 שנה בין סמרקנד ועד קשגאר. אתר בורנה, בירת שבטי הטורקים השחורים – הקארחנידים, שריד לתרבות הנוודים ההרריים. המשך נסיעה אל אגם איסיק קול Issyk kul זהו האגם הגדול בקירגיסטן ואחד מאגמי המים המתוקים הגדולים בעולם! נמצא במרומי הרי טיאן שיאן, בגובה 1,608 מטרים. נמשיך אל צ'ולפון אתא Cholpon-Ata בצידו הצפוני של האגם, נעצור בצדי הדרך לשוקי פירות ולשוקי דגים מיובשים. לינה באתר נופש מקומי ליד אגם איסיק קול.

יום 3קראקול 

בבוקר נמשיך מזרחה לאורך האגם, במסלול לא שיגרתי החוצה כפרי דייגים, שטחי מרעה עצומים של עדרי סוסים. נגיע אל עיר המחוז קראקול – עיר ציורית קטנה הידועה בבוסתני התפוחים שלה כמו גם בבתיה הנמוכים. בקראקול Krakol, המרכז המנהלי של אזור איסיק-קול; העיר תוכננה בסגנון אירופאי ובין אתריה מוזיאון פרז'בלסקי הכולל יד זיכרון וגן בוטאני אשר נבנה לזכרו של מגלה העולמות. עם ההגעה נצא לביקוש בשוק הבהמות המקומי הגדול ואל השוק המרכזי של העיר. בשוק נוכל לטעום ממטעמי הדונגאנים Dungan, וביניהם האשלנפו Ashlanfu הקרקולי המפורסם. לינה בקרקול.

יום 4 קניון אלטין ארשאן

בשעות הבוקר המוקדמות נעלה עם רכב שטח סובייטי ונצא במעלה קניון אלטין ארשאן, עמק אלפיני קניוני ומיוער, מוקף פסגות קרחונים אשר התברך במעיינות חמים. הקניון נחשב לאחד היפים בקירגיסטן כשמימנו נשקפת פסגת ה"אוהל" Palatka המדהימה. נצא לטיול רגלי עם הרועים הנוודים בעמק המופלא בין מאהלי "הג'יילה" – מראה הקיץ הקירגיזי. המעוניינים ירחצו במעיינות החמים, לעת ערב נחזור חזרה ללינה בקרקול.

יום 5קרקול – שמורת ג'טי אוגוז - קושקור

ביום זה נחדור אל לב הרי הטיאן-שיאן Tian Shian. מקראקול נסע לאורך הגדה הדרומית של אגם איסיק קול. הרי הטיאן שיאן – הרי השמיים בשפה הסינית, מן הרכסים הגבוהים ביותר בעולם ופסגתו הגבוהה מגיעה ל- 7,439 מ' בפסגת הניצחון. הרכס שמהווה חלק מרצועת ההימלאיה נפרס בין טשקנט, בירת אוזבקיסטאן ועד העיר אורומצ'י במערב סין. בדרכינו מערבה נבקר בשמורת ג'טי אוגוס Jety Oguz המפורסמת במסלע הייחודי לאזור. צורות הסלע וצבעי האדום שלו היוו בסיס לאגדות רבות וזכו לכינויים כגון "שבעת השוורים". לקראת ערב נגיע לעיירת הנופש טמגה ללינה.

יום 6קושקור – אגם סונג קול

בבוקר נבקר בקואופרטיב מקומי לראות את תהליכי הייצור של בד הלבד ונכיר את השטיחים המיוצרים ממנו. עוד לפני שנצא לדרך נעצור להצטיידות קלה בשוק המקומי של קושקור, Kochkor. עם שפע מאפיות הלחם וניסע לכיוון אגם סונג קול, נחצה את מעבר ההרים דולון Dolon המתנשא לגובה של 3,030 מטרים, אחה"צ נגיע אל מרחבי העשב האין סופיים שעל שפת אגם סונגקול, Son Kul. האגם, אשר גודלו כגודל הכינרת, ממוקם ברום של 3,016 מטרים ומוקף פסגות. בעונת הקיץ שוקק אזור האגם מאהלי רועים-נוודים-דייגים ועדרי סוסים. לינה ביורטות (4-6 מטיילים ביורטה, שירותים משותפים). נזכה לחוות לילה כמו שחוו הצועדים על דרך המשי בעבר.

יום 7 אגם סונג קול – נארין

בבוקר נטייל בין אוהלי הנוודים והדייגים אשר לחוף האגם, האמיצים ילגמו מה"קומיס" חלב סוסות מותסס! זהו המשקה הלאומי של אנשי הערבה (אנחנו לא ממהרים להיפרד...). מרמת אגם סונגקול נצא בנסיעה כשאנו חולפים דרך נופי הרים מושלגים, כפרי חקלאים אותנטיים ויורטות נוודים רועי כבשים. במהלך הנסיעה נעלה וגם נרד באחד ממעברי ההרים המקסימים ביותר עד שנתחבר שוב את הכביש איתו נגיע אל העיירה נארין, Naryn. לינה  בעיירה נארין בבית בסגנון סובייטי, חדרים נוחים, שירותים משותפים.

יום 8 נארין – טאש רבאט – המעבר לסין - קשגאר

בבוקר נצא בנסיעה לטאש רבאט Tash Rabat,  חאן השיירות עתיק שהשתמר כמעט בשלמותו, על דרך המשי האגדית. לאחר שנסייר במקום המשך נסיעה הררית אל מעבר טורוגארט,  Torugart pass שגובהו כ-3,700 מטרים. אחרי הסדרת המסמכים במעבר הגבול (צריך הרבה סבלנות). מעבר הגבול לסין ומשם ניסע בדרכים המרהיבות היורדות מן ההרים הגבוהים אל פאתי המדבר ועיר השוק קשגאר Kashgar אשר במערב סין. לעת ערב נגיע לקשגאר, עיר אויגורית עתיקה ומרתקת אשר הציתה את דמיונם של נוסעים  רבים במערב בעבר וגם בהווה. האויגורים הם עם טורקי, היושב קבע בערים ובנאות המדבר של שינג'יאנג, הרפובליקה הטורקית במערב סין. לינה בקשגאר.

יום 9הרי הפמיר - אגם קראקול וטשקורגן

מוקדם בבוקר נצא מהמרחב העירוני ונעלה מקשגאר דרום מערבה לעבר רכס הרי הפמיר Pamir והגבול הטג'יקי הסוגר על המדבר, ואל אגם קראקול Karakul Lake. נסע בציר הראשי, נבקר באחד הכפרים המקומיים, ניכנס לבתים לראות את אורח חייהם של הטג'יקים, ונחלוף על פני הרים אדומים בדרך לאגם קרקול. אגם קרקול שנמצא בגובה של 3600 מ' מרשים בזכות העובדה שממוקם למרגלות פסגת מוצטאגטה Muztagh Ata  7546 מ' הלבן "אבי כל הקרחונים" שוכן לו אגם קראקול, ופסגת הקונגור Kongor 7719 מ', אחת מהנקודות היפות לאורכה של הדרך. לקראת ערב נגיע אל העיירה טאשקורגאן.ארוחת ערב ולינה בטשקורגן  Tashkorgan .

יום 10 דרך הקרקוראם – אחת הדרכים היפות בעולם

היום נטייל בעיירת המבצר טאשקורגאן. פירוש שמה של העיר – מצודת האבן, העומדת במקומה כ 1800 שנה. נטייל בעיירה בין שכונות הטג'יקים ואף נוכל לרות את חיי היום יום של משפחה ממוצעת. לקראת צהריים נצא צפונה בכביש המהיר קרקוראם  Karakorum Highway . בדרך נהנה מנופים מרהיבים של פסגות מושלגות, נהרות זורמים ונוודים על דרך המשי העתיקה. ניסע לאורך שולי המדבר ליאנגיהיסאר Yengisar, מרכז תעשיית הסכינים, ונתרשם מהמגוון הייחודי של סכינים מסוגים שונים שמציגים סוחרי העיר. נבקר בשוק המקומי, נצפה בטחנות הקמח הנפלאות, ונעבור בעיירות אויגורית אוטנטיות. לעת ערב נשוב לקשגאר. ארוחת ערב ולינה בקשגאר.

יום 11קשגאר התוססת ושוק יום ראשון

נבקר בשוק יום ראשון, יום השוק המסורתי בערי דרך המשי. זהו שוק ענק שאליו מגיעים סוחרים מכל המדינות השכנות ליום מופלא של המולה ושפע של סחורות, בדים צבעוניים, כובעים רקומים, שטיחי לבד של נוודים, סוסים, עזים וגמלים דו-דבשתיים. נמשיך לביקור באתריה של העיר קשגאר, מרכז מוסלמי גדול במחוז שינג'יאנג, Xīnjiāng והעיר החשובה ביותר בנתיב מסחר קדום זה. קשגאר אומנם נמצאת בסין אך קרובה יותר לירושלים מאשר לבייג'ינג! נבקר באתר הקבר של הקדוש אבק חוג'ה, קבר מהמאה ה 17 המשמש יעד לעולי רגל רבים. נבקר במסגד המרכזי, המסגד הגדול ביותר בסין שנבנה במאה ה – 15. נסייר ברובעי העיר בהם מתרחשת פעילות רבה של בעלי מלאכה, צורפי זהב וכסף, רוקעי נחושת, אורגי שטיחים ועוד. נצא לסיור מרתק בעיר העתיקה של קשגאר ונדלג בין סמטאות צרות בהן נושבת רוחה של דרך המשי הקדומה. ארוחת ערב בסגנון אויגורי. לינה בקשגאר.

יום 12 הסעיף הצפוני של דרך המשי

בשעות הבוקר נעלה לרכבת לנסיעה ארוכה בגבול המדבר אל העיר קוצ'ה Kucha. זוהי נסיעה חווייתית שבה נוכל לנסות להתערבב עם המקומיים אויגורים וסינים. בשעות אחר הצהריים נגיע לקוצ'ה, נעצור במלון להתארגנות ואז נצא לסיבוב בעיר העתיקה. ארוחת ערב ולינה בקוצ'ה. 

יום 13 קוצ'ה ומערות קיזיל (מערות אלף הבודהות)

העיירה קוצ'ה היא עיירה ששימשה בעבר בירת ממלכה מקומית מתקופת שושלת החאן. ניסע צפונית מהעיר אל קיזיל,  Kizil Caves לביקור במערות אלף הבודהות, מתחם של מאות מערות חצובות מהמאות ה 3-10 לספירה. זמן בו הבודהיזם שלט עד לבואו של האסלאם לאזור. משם נמשיך בדרך הררית המטפסת בהרי הטיאן שיאן, מרחב של כרי עשב ירוקים, יערות על מדרונות ההרים ועמקי נהרות פוריים המעובדים בידי אנשי המקום. בערב נגיע אל באיינבולאק, Bayanbulak עיירה בחיק ההרים שבה מתגורר המיעוט המונגולי אשר הגיע לאזור לפני מאות שנים, מתגורר ביורטות מסורתיות ומגדל סוסים ויאקים למחייתו. לינה בבאיינבולאק.

יום 14: הרי הטיאן שיאן והעמק המונגולי

נשהה יום בבאיינבולק, נבקר בשמורת הטבע ובאוהלי המונגולים, ונכיר את חיי התושבים במקום. אזור כרי הדשא הבלתי נגמר הוא השני בגודלו בסין עם שטח של כ-23 אלף ק"מ מרובע. נסיים את היום בתצפית מרהיבה על תשעת העיקולים ושמונה עשר הפיתולים. ארוחת ערב ולינה בבאיינבולאק.

יום 15"קזחסטאן הקטנה" – כרי הדשא והקזחים של נאראט

נגיע אל אזור נאראט,Narat  בה נמצאים כרי דשא מהגדולים והיפים במרכז אסיה. מקורות המים הרבים באזור מפרים את כרי הדשא, את מיני הצמחים והפרחים השונים ואת חיות הבר. נטייל יום שלם באזור בו מרוכזים בני המיעוט הקזחי. הביקור באזור נחשב לאותנטי יותר אפילו מקזחסטאן עצמה משום שהקזחים המיישבים את האזור שומרים על תרבותם ומנהגיהם בקנאות, ונאבקים בתהליכי ה"סיניזציה" שמעודדת הממשלה הסינית. נגיע אל נקודות תצפית נהדרות ונבלה את הלילה בנאראט.

יום 16אורומצ'י – מטרופולין ענק במרכז השממה

בבוקר נטוס לבירת חבל שינג'יאנג, אורומצ'י, Urumqi. עיר גדולה זו היא כור היתוך אויגורי-סיני-מרכז אסייתי. למחוז האויגורי היסטוריה עשירה ועקובה מדם, כאשר במהלך השנים שלטו באזור לא פחות מ 15 שליטים ואימפריות. הבולטת ביניהם היא הממלכה המונגולית. בעיר נוכל לראות ערב רב של תושבים רובם הגדול בני מרכז אסיה, בני ח'אן, קזחים, מונגולים, טג'יקים, בני חווי, טטארים ועוד. עם ההגעה נצא לסיור בעיר התוססת, נבקר במוזיאון המומיות המרתק ובשוק האוכל השוקק והריחני. בשעות הצהריים נמשיך בנסיעה קצרה לטורפן Turpan- המקום הנמוך ביותר בסין. זאת הנקודה החמה והיבשה ביותר שבמחוז שינג'יאנג ובה עמק הכרמים שמהם בוצרים את הענבים המפורסמים של האזור, ומייצרים את היין השינג'יאנגי. בערב מופע מוסיקלי של נגנים אויגורים. לינה וארוחת ערב בטורפן. 

יום 17 נווה המדבר של טורפן

נבקר באתרי המדבר של טורפן- בינות כרמי גפנים, במערכת הובלת המים תת קרקעית הקרויה קארז, בערים העתיקות גאוצ'אנג וג'יאהוחה המעידות על התיישבות קדומה ופורחת על דרך המשי, במערות בזקליק למרגלות הרי האש בהם התגלו ציורי קיר מרהיבים, בקברי אסטנה המרהיבים שקירותיהם נושאים ציורים עתיקים ומרהיבים, באמין מינרט, אחד מהסמלים של האזור, ובעמק הענבים והצימוקים. בלילה נעלה על רכבת לילה לנסיעה חווייתית אל דונחואנג, Dunhuang  לינה בקרונות שינה נוחים.

יום 18מערות מוגאו בדונחואנג

בשעות הבוקר נגיע אל דונחואנג, בקצהו המזרחי של מדבר טקלמקאן, Taklamakan מכיוון מזרח. ייחודו של המקום במערות הבודהיסטיות אשר נחצבו וצוירו בידי נזירים ואמנים סיניים לאורכה של ההיסטוריה. המערות מלמדות על נתיב חדירת הבודהיזם מהודו לסין ועל קליטת ההשפעות ההודיות על האומנות המקומית. נסייר במערות ובדיונות החול אשר כונו בפי מרקו פולו "החולות המזמרים". לינה בדונחואנג.

ימים 19-20דונחואנג – בייג'ינג

דונחואנג מסיימת את מסענו בדרך המשי. בבוקר עוד טעימה אחרונה, בצהריים בהתאם לשעת ההמראה העברה לשדה התעופה המקומי ונצא בטיסה לבייג'ינג ומשם לטיסה בינלאומית חזרה לת"א (דרך יעד ביניים). 

תאריכי יציאה ומחיר

  • תוספת ליחיד: $989

כלול / לא כלול

המחיר כולל:

* טיסות בינלאומיות (דרך יעד ביניים) מישראל.
* מיסי נמל, תוספת דלק והיטל בטחון (נכון לינואר 2020).
* מלונות מדרגת תיירות טובה/ בסיסית/ בתי אירוח/ אוהלי יורט.
* כלכלה: ע.ב חצי פנסיון.  
* כניסות לאתרים/ שמורות כמפורט בתוכנית.
* צפייה במשחק פולו קירגיזי (במידת הזמינות)
* יום טיול ברכב שטח לאלטין ארשן ומעיינות חמים
* ביקור בבית מלאכה לבניית יורטות
* מופע פולקלור בטורפאן
* רכיבה על גמלים בדיונות
* מדריך ישראלי מצוות דרכים, מדריכים מקומיים דוברי אנגלית/ ימי סיור מלאים כמצוין בתוכנית הטיול.
* תחבורה: אוטובוס/ מיניבוס תיירים ממוזג/ רכב נוסעים גבוהה – בהתאם לתוכנית.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום ע"ס 150$.
* מדריך ישראלי מצוות דרכים.

המחיר אינו כולל:

* ויזה לקירגיסטן כ 60$ (כולל דמי טיפול) 
* ויזה לסין כ 70$ (כולל דמי טיפול) 
* ארוחות נוספות.
* שתייה בארוחות.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.
* ביטוח נוסעים.
* תשר למדריך הישראלי כ 5$ ליום לאדם