אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 389
טרק בקירגיסטן

טרק בקירגיסטן בלב הרי הטיאן שיאן - 12 ימים כולל טרק אל אגם סונג קול בהדרכת שירין בן יעקב

בלב אחד מהאזורים דלילי האוכלוסין והפראיים ביותר בעולם שוכנות ארצותיהם של הקירגיזים וטג'יקים, אנשי ההרים הגבוהים של מרכז אסיה. אדם מערבי השומע את שם הרפובליקות הדרומיות של ברה"מ לשעבר, ודאי יחשוב מיד על משטר קומוניסטי מפחיד, קשוח, ומחנות צבא גדולים, שהיוו לא אחת מקור למשברים בין לאומיים שהשפיעו גם על המזרח התיכון. הקומוניזם כבר לא קיים, ובמקום מחנות הצבא נבנים ישובים חדשים. רק פסגות ההרים הגבוהות, האגמים, הנהרות והטבע האין סופי מאופק לאופק, נשארו כאילו לא השתנה דבר במשך דורי דורות. 

קירגיסטן ארץ ממלכת ההרים הגבוהים של מרכז אסיה, הרי הטיאן שיאן – הרי השמיים בשפה הסינית, מן הרכסים הגבוהים ביותר בעולם. באזור זה משגשגות כמה מן הערים העתיקות ביותר בעולם, שבעברן ריכזו את עיקר המסחר על דרך המשי ההיסטורית שחיברה בין אירופה לסין. תושבי האזור מיצגים פסיפס אנושי רב גוני הכולל בתוכו בליל מעניין של לאומים ושבטים נוודים ופוגש באוכלוסיות מרתקות, קירגיזים שהם שבטים רועים נוודים ממוצא תורכו-מונגולי המסע בקירגיסטן, חוצה פסגות הרים מושלגות, קרחוני עד, קניונים שוצפים חרוצים בין ההרים, אגמים אלפינים גבוהים ומרחבי אחו ירוק ופורה. לאורך הדרך נשלב נסיעה בדרכים הרריות מהגבוהות בעולם, הליכות רגליות, ביקורים באתרים מרתקים על דרך המשי, שווקים מקומיים, כפרים ואוהלי נוודים. חווית חיים גם להרפתקנים שבינינו.

היתרון של דרכים

 • אגם איסיק קול
 • הסעיף הצפוני של דרך המשי
 • שוק יום א' בקשגר
 • מופע מוזיקלי
 • שמורת ג'טי אוגוז

מסלול הטיול

יום 1ת"א - בישקק 

טיסה מת"א אל בישקק (דרך יעד ביניים) בירת קירגיסטן. הגעה בשעות הבוקר המוקדמות של יום שני.

יום 2בישקק - חציית הטיאן שיאן – מעבר טו אשו

עם הנחיתה והתארגנות נצא לסיור פנורמי ראשוני בעיר. נעצור להצטיידות בשוק המקומי התוסס של העיר. מוכרים שם הכל ממטילי זהב ועד שרוך נעל. לאחר נתחיל את המסע ונצא לדרך בנסיעה לכיוון דרום, נחצה את רכס הרי הטיאן שיאן Tian Shian הגבוה שמשתרע מאזור אורמצ'י שבמערב סין ועד טשקנט בירת אוזבקיסטן. הרכס הינו אחד הארוכים באסיה ונמתח לאורך כ-2,800 קלומטרים. רכס הרי הטיאן שיאן הינו חלק מחגורת ההימלאיה ופסגתו הגבוהה ביותר הינה פסגת "הניצחון" המגיעה לגובה של כ-7,439 מטרים. עם היציאה מבישקק נטפס אל מעבר הרים הגבוהה טו אשו Ashu כ-3,586 מטרים. בדרכינו נחצה ערוץ מרשים של נהר ה"קרה בלטה" המוקף הרים מצוקים בצבעים סגולים. הדרך המפותלת עושה דרכה אל מעבר לקו האלפיני שם יחשוף בפנינו נוף מרהיב של שטחי מרעה עצומים, אוהלי נוודים קירגיזים (היורטות) ועדרי סוסים המלחחים עשב במרבדים המוריקים. לעת ערב נגיע אל העיירה הנידחת קיזיל אוי ללינה בבתי אירוח מקומיים.

יום 3טרק יום הליכה 1 - אל אגם סונג קול 

בבוקר לאחר התארגנות נתחיל עם נסיעה לעבר העיירה צ'אייק  Chaek בדרכנו נעצור לקפה על שפת הנהר הקוקומרן המרשים במימיו הכחולים וגדותיו החוליים בצבע אדום חום. נמשיך לעבר נקודת התחלת הטרק בכפר קיזרטKyzart  הממוקם ב גובה של כ- 2,400 מטרים. שם נפגוש את הצוות המקומי שיצטרף אלינו ונצא בהליכה.... נתחיל לטפס בשביל הרים צר ומפוטל שיעלה אותנו לעבר שדות המרעה של רמת  קלימצ'ה Kelimche. שם נעביר את הלילה. סה"כ כ 9 ק"מ - 400 מטר טיפוס, 4 שעות הליכה.

יום 4 טרק יום הליכה 2 – אל אגם סונג קול

בבוקר נתחיל את ההליכה בטיפוס בשביל מזגזג שהנוף הנשקף מימנו מרהיב ביופיו. שיאו של הטיפוס במעבר ההרים ג'לגיז-קאראגאי Jalgyz-karagay כ- 3,320 מטרים. הנוף הנשקף ייחודי ומרגש, מרחבי העשב האין סופיים שעל שפת אגם סונג קול Son Kul, ברקע מאהלי הנוודים הקירגיזים, הבוהקים בנוף הירוק. עם ההגעה למחנה נצא לשיטוט על שפת האגם ובין המחנות של הרועים. לינה במחנה יורטות בסונג קול (אוהלים עגולים גבוהים העשויים עור וצמר גמלים והנפוצים מאד בקרב נוודי מרכז אסיה). 
סה"כ כ 14 ק"מ - 520 מטר טיפוס, 300 מטר ירידה, 5 שעות הליכה.

 יום 5אגם סונג קול – קושקור - טמגה

את הבוקר נפתח בביקור בין המחנות הקרגיזים ולאורך האגם. גודלו של ה אגם סונג קול Son Kul כגודל הכינרת, ממוקם ברום של כ- 3,016 מטרים ומוקף פסגות הרים גבוהות. בעונת הקיץ שוקק אזור האגם מאהלי רועים-נוודים-דייגים ועדרי סוסים. בצהריים ניפרד מהמקום היפה, נעלה על הרכב ונרד אל העיירה קושקור ומשם נצא לכיוון מזרח לעבר אגם איסיק קול, האגם הגדול בקירגיסטן ואחד מאגמי המים המתוקים הגדולים בעולם! האגם חבוי במרומי הרי טיאן שיאן, מוקף פסגות גבוהות, בגובה 1,608 מטרים. את הנסיעה נעשה בצידו הדרומי של האגם. בדרך נבקר בדרך באחד הכפרים ונראה את אמנות בניית היורטות. נמשיך אל שמורת סקזקה שפירושה "אגדה". אכן שמורה מרהיבה של תצורות סלע חול במגוון צבעים המייצרים תחושה של ארץ האגדות. בערב נתארגן על הציוד ונשלים הכנות אחרונות לקראת המסע הנודד שלנו במרומי ההרים. לינה בטמגה בבית אירוח של משפחה קירגיזית לבבית ומיוחדת. 

יום 6טרק יום הליכה 1 – ערוץ ג'טי אוגוז

לאחר התארגנות בוקר, הקפצה קצרה עם רכב הלווי שלנו אל אחת השמורות היפות בקירגיסטאן ערוץ ג'טי אוגוז Jety Oguz "שבעת השוורים". שם נתחיל את הטרק אל עומק הרי הטיאן שיאן. מסלול ההליכה שלנו עובר בדרך הרועים לאורך נהר ג'טי אוגוז השוצף... נמשיך במגמת טיפוס תלול, נעזוב את העמק המוריק לעבר מעבר ההרים טילטי Tilety, את מחנה הלילה שלנו נקים בגובה של כ 3,000 מטרים, באחו ירוק עוד לפני המעבר. לינה במחנה אוהלים.
סה"כ 16 ק"מ - 900 מטר טיפוס. 6-7 שעות הליכה.

יום 7 טרק יום הליכה 2 – מעבר ההרים טילטי – עמק קרקול

בבוקר נשלים את הטיפוס לעבר מעבר טילטי כ- 3,770 מטרים (כ 3 שעות). חציית מעבר ההרים עם נוף עוצר נשימה על טילטי המרהיב ביופיו. נמשיך במגמת ירידה בעמק מוריק משם בתוך יערות אשוחים וערערים ירוקי עד בנוף הרים משוננים ופסגות מושלגות לעבר עמק קרקול. נסיים את היום במחנה נוודים קירגיזים ונתוודע לאורך חייהם בהרים. לינה במחנה אוהלים.
סה"כ 13 ק"מ - 770 מטר טיפוס, 1000 מטר ירידה. 8 שעות הליכה.

יום 8 טרק יום הליכה 3 - עמק קרקול – תחנת סירוטה

לאחר ארוחת בוקר והתארגנות נצא לעמק קרקול המדהים. נתחיל במגמת עלייה מתונה לאורך נהר קרקול השוצף והגועש. העמק בתוכו אנו הולכים מוקף יער מחתני עוצמתי וצפוף, בשילוב עם מי הנהר צבועים תכלת חלבי מייצרים מראה בלתי נשכח. נחצה את הנהר, ואולי נפגוש יורטות של רועי סוסים. משם נתחיל בטיפוס בדרך הררית מפותלת עד שנגיע אל הבקתה בתחנת סירוטה בגובה של כ 2,750 מטרים. לינה במחנה אוהלים. סה"כ 8 ק"מ - 400 מטר טיפוס. 4 שעות הליכה.

יום 9 טרק יום הליכה 4 - האגם הקסום אלא קול – חציית מעבר אלא קול 3,850 מטרים - מחנה קלדיקה

היום נגיע אל אחד השיאים של הטיול... נתחיל בעלייה תלולה בשביל נחש לאורך מפלוני מים ויובלים מרהיבים עד שיפתח לפנינו המראה המרהיב של אגם אלא האלפיני. מראהו כעין טורקיז דומעת הניזונה מקרחון ומוקפת סוללה מושלגת מרהיבה של קרח ושלג. אגם אלא קול ממוקם בגובה של כ- 3,500 מטרים וזה לא הסוף... לאחר שנטעם מהמראה המרהיב, נמשיך בטיפוס על הסוללה שמעליו עד שנדמה שכבר אי אפשר... בשיא הגובה, כ- 3,850 מטרים... משם העולם נראה קטן... נתחיל בירידה לעבר המחנה הבא, מחנה קלדיקה. שם נחנה ללילה נוסף אחרון בשטח. לינה במחנה אוהלים.
סה"כ 8 ק"מ - 900 מטר טיפוס, 400 מטר ירידה. 6-7 שעות הליכה.

יום 10טרק יום הליכה 5 – קניון אלטין ארשן

יום הליכה אחרון... נמשיך במגמת ירידה, בתוך יער מחתני עשיר, נחצה נהרות, נראה עדרי סוסים בקר ועיזים, מרבדי פרחים צבעוניים אין סופיים, מגוון עצום של פטריות יער ועוד. נגיע אל קניון אלטין ארשן. קניון אלטין ארשאן Altin Arashan, הוא עמק אלפיני קניוני ומיוער, מוקף פסגות קרחונים אשר התברך במעיינות חמים. הקניון נחשב לאחד היפים בקירגיסטן שממנו נשקפת פסגת ה"אוהל" Palatka המדהימה. עם ההגעה, נוכל להרפות את איברינו בתוך מעיינות חמים. אחר צהריים ונצא בנסיעת רכב שטח סובייטי 6X6 חזרה לעיר המחוז קרקול, נגיע למלון בעיר לארוחת ערב ולינה. 
סה"כ 8 ק"מ – 1,000 מטר ירידה. 6 שעות הליכה.

יום 11קרקול

יום רגוע... נטייל בעיר/ עיירה קרקול... העיר קרקול הינה העיר הרביעית בגודלה בקירגיסטן ובה מגוון אתני עצום. השוק המקומי הגדול, הינו אחד הגדולים במדינה, ואין דרך טובה יותר לפגוש מקומיים חוץ מב"באזאר" (השוק) ההומה. השוק צפוף, צבעוני וריחני וניתן למצוא בו הכל מתליוני זהב ועד שרוך נעל... גם החלק הקולינארי "חזק" וטעים... בשוק נזכה לראות את האוזבקים מכינים "סמסי" עם בשר כבש, מרק אטריות "אשלנפו" הדונגאני, הלגמן האויגורי ו"קומיס" ו"קורט" מקומי. בצהריים, נפרד מהאגם והרי הטיאן שיאן ונצא בנסיעה לבירה בישקק. בדרך נעצור לביקור במגדל בורנה Burana Tower. המגדל שבמקור הגיע לגובה של כ-45 מטרים הינו מינראט של מסגד ואחד השרידים האחרונים לעיר בלסגון Balasagun, אשר נבנתה ע"י השושלת הקרחנידית ששלטה במשך 300 שנה בין סמרקנד ועד קשגאר.עם ההגעה,  נצא לארוחת ערב סיום בשילוב עם מופע פולקלור מסורתי. לינה בבישקק.

ימים 12 בישקק – ת"א

בהתאם לשעת ההמראה, העברה לשדה התעופה לטיסה חזרה לארץ.

תאריכי יציאה ומחיר

 • תאריך

  16/08/2019

  מחיר

  2,789$

  מדריך

  הערות

  בהדרכת שירין בן יעקב

 • תוספת ליחיד: 369$

כלול / לא כלול

המחיר כולל:
* טיסות בינלאומיות (דרך יעד ביניים).
* מיסי נמל, תוספת דלק והיטל בטחון (נכון לפברואר 2019).
* מלונות מדרגת תיירות טובה/ בסיסית/ בתי אירוח/ אוהלי יורט עם שירותים מחוץ למאהל.
*כלכלה: ע.ב חצי פנסיון (בוקר וערב במקומות הלינה) – פנסיון מלא בימי הטרק - ארוחות צהריים בשטח או מסעדות מקומיות. 
* צוות פורטרים/סוסים לנשיאת הציוד
* ציוד לינה ובישול בשטח
* צוות הקמה ובישול בימי הטרק
* מים צ'ופרים ופינוקים לאורך המסלול.
* כניסות לאתרים/ שמורות כמפורט בתוכנית.
* מדריך ישראלי מצוות דרכים, מדריכים מקומיים דוברי אנגלית/ ימי סיור מלאים כמצוין בתוכנית הטיול.
* תחבורה: אוטובוס/ ואן/ רכבי שטח בהתאם לתכנית
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום ע"ס 150$.

המחיר אינו כולל:
* ויזה לקירגיסטן בעלות של 50$.
* ארוחות נוספות.
* שתייה בארוחות.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.
* ביטוח נוסעים.