אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 389
 דרך המשי

.מרכז אסיה – דרך המשי - קירגיזסטן הרי הטיאן שיאן מסלול למטייל העצמאי- 14 יום

ב"דרכים" מחלקה מיוחדת המתמחה בארגון וביצוע טיולים לנוסע העצמאי ולקבוצות קטנות ביעדים שונים ברחבי העולם. הניסיון והידע הרב שרכשנו עומדים לרשותכם! אנו נבנה עבורכם מסלול שיתאים בדיוק לצרכיכם, כולל הזמנת טיסות, מלונות, פעילויות, אטרקציות, הדרכה מקומית, תדרוך מפורט, מפות, התאמת התקציב הפרטי שלכם ועוד.  יצאתם – שכחתם... יש מי שדואג לכם.

בלב אחד מהאזורים דלילי האוכלוסין והפראיים ביותר בעולם שוכנות ארצותיהם של הקירגיזים וטג'יקים, אנשי ההרים הגבוהים של מרכז אסיה. אדם מערבי השומע את שם הרפובליקות הדרומיות של ברה"מ לשעבר, ודאי יחשוב מיד על משטר קומוניסטי מפחיד, קשוח, ומחנות צבא גדולים, שהיוו לא אחת מקור למשברים בין לאומיים שהשפיעו גם על המזרח התיכון. הקומוניזם כבר לא קיים, ובמקום מחנות הצבא נבנים ישובים חדשים. רק פסגות ההרים הגבוהות, האגמים, הנהרות והטבע האין סופי מאופק לאופק, נשארו כאילו לא השתנה דבר במשך דורי דורות. 

קירגיסטן ממלכת ההרים הגבוהים של מרכז אסיה, הרי הטיאן שיאן – הרי השמיים בשפה הסינית, מן הרכסים הגבוהים ביותר בעולם. באזור זה משגשגות כמה מן הערים העתיקות ביותר בעולם, שבעברן ריכזו את עיקר המסחר על דרך המשי ההיסטורית שחיברה בין אירופה לסין. תושבי האזור מיצגים פסיפס אנושי רב גוני הכולל בתוכו בליל מעניין של לאומים ושבטים נוודים ופוגש באוכלוסיות מרתקות, קירגיזים שהם שבטים רועים נוודים ממוצא תורכו-מונגולי. המסע בקירגיסטן, חוצה פסגות הרים מושלגות, קרחוני עד, קניונים שוצפים חרוצים בין ההרים, אגמים אלפינים גבוהים ומרחבי אחו ירוק ופורה. לאורך הדרך נשלב נסיעה בדרכים הרריות מהגבוהות בעולם, הליכות רגליות, ביקורים באתרים מרתקים על דרך המשי, שווקים מקומיים, כפרים ואוהלי נוודים. חווית חיים גם להרפתקנים שבינינו.
 

היתרון של דרכים

•    אגם איסיק קול
•    העיירה צ'ופלן-אתא
•    טיול ג'יפים לאגם סוטו בולאק
•    קרקול
•    קניון אלטין ארשאן
•    שמורת גטי אוגוז
•    שמורת סקזקה
•    טמגה
•    צייד בעזרת עיט הזהוב
•    מאהלי "הג'יילו"
•    אגם סונגקול 
•    החאן העתיק בטאש רבאת
•    מעבר טורוגארט 3,700 מ'
סין
•    קשגאר – שוק יום א'
•    הסעיף הדרומי של דרך המשי
•    מעבר אירקישטאם
•    סארי טאש

מסלול הטיול

יום 1: ת"א - בישקק 


טיסה מת"א אל בישקק (דרך יעד ביניים) בירת קירגיזסטן. הגעה בשעות הבוקר המוקדמות של יום שני.

יום 2: אגם איסיק קול – צ'ולפן אתא


עם הנחיתה ולאחר ארוחת בוקר והתרעננות... נצא לדרך... בתחילה נסיעה לכיוון מזרח; על הדרך הראשית המובילה לעיר המחוז קראקול. בדרכנו נעבור בעיירה הצבאית לשעבר טוקמוק Tokmok. נמשיך לביקור במגדל בורנה Burana Tower. המגדל שבמקור הגיע לגובה של כ-45 מטרים הינו מינראט של מסגד ואחד השרידים האחרונים לעיר  העתיקה בלסגון Balasagun, אשר נבנתה ע"י השושלת הקרח נידית ששלטה במשך 300 שנה בין סמרקנד ועד קשגאר. נקיף את אגם איסיק קול Issyk kul זהו האגם הגדול בקירגיסטן ואחד מאגמי המים המתוקים הגדולים בעולם! נמצא במרומי הרי טיאן שיאן, בגובה 1,608 מטרים. נמשיך לביקור באתר פטרוגליפים "ציורי סלע עתיקים", בסמוך לעיירה צ'ופלן-אתא השוכנת במרכז החוף הצפוני של האגם. לינה במלון לחוף האגם איסיק קול.

יום 3: טיול ג'יפים/ רכבי שטח לערוץ גריגורייבסק – אגם סוטו בולאק 


לאחר ארוחת הבוקר נעלה על רכבי שטח מקומיים ונצא אל תוככי הרכס טיאן שיאן. פנינו אל ערוץ גריגורייבסק המרשים. בדרכינו נראה מאהלי נוודים ועדרי סוסים, יערות ירוקי עד ונחלים זורמים בכל עבר. נחלוף על פני אגם בדרך למעבר הרים קוק בל בגובה של 2,395 מטרים. נמשיך בערוץ סמיונובסק אל האגם סוטו בולק. שם נעצור לארוחת צהריים בשטח ומסלול הליכה, ונתחיל לנוע חזרה לעבר איסיק קול. נמשיך בנסיעה לעבר העיר קרקול העיר הרביעית בגודלה בקירגיסטן ובה מגוון אתני עצום. העיר תוכננה בסגנון אירופאי ובין אתריה מוזיאון פרז'בלסקי הכולל יד זיכרון וגן בוטאני אשר נבנה לזכרו של מגלה העולמות. עם ההגעה נצא לסיור ראשוני בעיר. לינה בקרקול.

יום 5: קרקול – קניון אלטין ארשאן


בבוקר נעלה עם רכב שטח 6X6 במעלה קניון אלטין ארשאן, עמק אלפיני קניוני ומיוער, מוקף פסגות קרחונים אשר התברך במעיינות חמים. את העלייה לתוך הקניון נעשה ברכב שטח סובייטי קשוח. עם ההגעה נצא לטיול רגלי (קל) עם הרועים הנוודים בעמק המופלא בין מאהלי "הג'יילו" – מאהלי הקיץ הקירגיזי. הליכה בנוף אלפיני עוצר נשימה של נהר גועש, פלגי מים, יער אשוח מרהיב. כולל רחצה במעיינות המים המפורסמים של המקום. עם שובינו נשלים את הסיור בקרקול. נבקר במסגד הבנוי בסגנון פגודה סינית ובכנסייה האורתודוקסית הישנה שבנויה מעץ. נגיע לביקור מרתק אצל אמן כלי נשק וכלי עבודה קירגיזים מסורתיים. נסייר ונכיר ככל שהזמן יותיר לנו. לינה בקרקול.

יום 6: קרקול – שמורת ג'טי אוגוז – שמורת סקזקה – טמגה


בבוקר נצא לביקור ה"בזאר" השוק המקומי הגדול והמפורסם שבה, הינו אחד הגדולים במדינה. בקור בו הוא הדרך הטובה ביותר לפגוש ולהכיר את התושבים המקומיים. השוק צפוף, צבעוני וריחני וניתן למצוא בו הכול מתליוני זהב ועד שרוך נעל... גם החלק הקולינארי "חזק" וטעים... בשוק נזכה לראות את האוזבקים מכינים "סמסי" עם בשר כבש, מרק אטריות "אשלנפו" הדונגאני, הלגמן האויגורי ו"קומיס" ו"קורט" מקומי. בהמשך היום נחדור אל לב הרי הטיאן-שיאן Tian Shian. מקרקול נסע לאורך הגדה הדרומית של אגם איסיק קול. הרי הטיאן שיאן – הרי השמיים בשפה הסינית, מן הרכסים הגבוהים ביותר בעולם ופסגתו הגבוהה מגיעה ל- 7,439 מ' בפסגת הניצחון. הרכס שמהווה חלק מרצועת ההימלאיה נפרס בין טשקנט, בירת אוזבקיסטאן ועד העיר אורומצ'י במערב סין. בדרכינו מערבה נעצור לביקור בשמורת ג'טי אוגוס Jety Oguz ("שבעת השברים") המפורסמת במסלע הייחודי לה. צורות הסלע וצבעי האדום/ חום שלו היוו בסיס לאגדות וסיפורים רבים... נמשיך לביקור בשמורת סקזקה המאופיינת בתצורות סלע חול צבעוני המשרה אווירה של אגדה ומכאן שמו "סקזקה" הלקוח מהשפה הרוסית. אם יותיר זמן ניכנס לרמת קומטור, האזור מרהיב ביופיו, רמה קסומה מוקפת פסגות הרים מושלגות, קרחוני עד, אגמים, נהרות זורמים, מפלים שוצפים ופלגי מים. במרחבי האחו המוריקים נראה את הקירגיזים יושבי ההרים במאהלי היורטות הלבנים על שפת האגמים. לעת ערב נגיע לטמגה לארוחת ערב ולינה. 

יום 7: טמגה – אגם סונג קול


לאחר ארוחת הבוקר נתרשם מתרבות אריגת השטיחים במקום ונצא בנסיעה מערבה. נעבור את מעבר ההרים דולון Dolon המתנשא לגובה של 3,030 מטרים, בשעות הצהריים נגיע אל מרחבי העשב האין סופיים שעל שפת אגם סונגקול Son Kul. האגם, אשר גודלו כגודל הכינרת, ממוקם ברום של 3,016 מטרים ומוקף פסגות. בעונת הקיץ שוקק אזור האגם מאהלי רועים-נוודים-דייגים ועדרי סוסים. את הערב נבלה עם הנוודים הקירגיזיים ומשפחותיהם. בלילה נלון ביורטות (אוהלים קירגיזים מסורתיים).

יום 8: אגם סונג קול – נארין


נטייל בין אוהלי הנוודים והדייגים אשר לחוף האגם, האמיצים ילגמו מה"קומיס" חלב סוסות מותסס! זהו המשקה הלאומי של אנשי הערבה. מרמת אגם סונגקול נצא בנסיעה כשאנו חולפים דרך נופי הרים מושלגים, כפרי חקלאים אותנטיים ויורטות נוודים רועי כבשים. לעת ערב נגיע אל העיר נארין בירת המחוז. לינה וארוחת ערב בנארין.

יום 9: טאש רבת - המעבר לסין


לאחר ארוחת הבוקר, נצא לשוק המקומי, נתרשם מתרבות אריגת השטיחים במקום ונצא בנסיעה מערבה. נמשיך לחאן העתיק בטאש רבת Tash Rabat. פונדק היסטורי על פני דרך המשי. חאן השיירות שהשתמר כמעט בשלמותו, על דרך המשי העתיקה. המשך נסיעה הררית אל מעבר טורוגארט שגובהו 3,700 מטרים, מעבר הגבול לסין ומשם ניסע בדרכים המרהיבות היורדות מן ההרים הגבוהים אל פאתי המדבר ועיר השוק קשגאר Kashgar אשר במערב סין. לעת ערב נגיע לקשגאר, עיר אויגורית עתיקה ומרתקת אשר הציתה את דמיונם של נוסעים  רבים במערב בעבר וגם בהווה. האויגורים הם עם טורקי, היושב קבע בערים ובנאות המדבר של שינג'יאנג, הרפובליקה הטורקית במערב סין. לינה בקשגאר.

ימים 10-11: שוק יום ראשון - הסעיף הדרומי של דרך המשי


נתחיל את היום ב"שוק יום ראשון" - יום השוק המסורתי בערי דרך המשי. שוק ענק שאליו מגיעים סוחרים מכל המדינות השכנות ליום מופלא של המולה ושפע של סחורות, בדים צבעוניים, כובעים רקומים, שטיחי לבד של נוודים, סוסים, עזים וגמלים דו-דבשתיים. לאחר ביקור בשוק נמשיך לבקר באתריה של העיר קשגאר, מרכז מוסלמי גדול במחוז שינג'יאנג. נבקר באתר הקבר של הקדוש אבק חוג'ה, קבר מהמאה ה 17 המשמש יעד לעולי רגל רבים. נבקר במסגד המרכזי, המסגד הגדול ביותר בסין שנבנה במאה ה – 15. נסייר ברובעי העיר בהם מתרחשת פעילות רבה של בעלי מלאכה, צורפי זהב וכסף, ורקעי נחושת, אורגי שטיחים ועוד. לינה בקשגאר. 

יום 12: קשגאר – המעבר לקירג'יסטאן – סארי טאש

נעלה מקשגר מערבה חזרה אל הגבול לקירגיסטן. הפעם במעבר גבול הררי דרומי יותר בשם מעבר אירקישטאם Irkishtam. אחד המעברים החשובים בדרכי המשי, בציר מזרח – מערב. מעבר הרים חשוב זה מקשר בין אוזבקיסטאן ועמק פרגנה עם סין וקשגאר. נגיע למחנה היורטות בסארי-טאש הנמצא לרגלי "פסגות הקומוניזם" של הרי הפמיר. פסגות אלא המגיעות לגובה של כ- 7,400 מטר היו הגבוהות ביותר בברית המועצות, ומהוות עד היום יעד למשלחות טיפוס רבות.

יום 13: סארי טאש – אוש - בישקק


בבוקר נחצה את רכס הפאמיר אלאי לכיוון עיר מסחר חשובה על דרך המשי,  אוש Osh, הנמצאת בין הרי הפאמיר הגבוהים לעמק פרגנה הפורה. הדרך לאוש הינה מפותלת ועוצרת נשימה, מקפת מכל צידיה בפסגות גבוהות וביניהן מגיעות ל 4000 מ' גובה. תושבי העיר יודעים לספר כי עירם היא מהעתיקות ביותר בעולם. להוכחה הם מספרים אגדה שקובעת כי העיר נבנתה על ידי שלמה המלך. במשך מאות שנים הייתה אוש אחת הערים החשובות על דרך המשי, כיום העיר אפורה ובעלת מראה קומוניסטי. באוש מתקיים בזאר ה"ג'אימה" השוק הססגוני ביותר בקירגיסטן שבו קירגיזים, אוזבקים וטאז'יקים מוכרים את מרכולתם. בשוק ניתן למצוא מלבוש אוזבקי מסורתי לצד בגדי נשים צבעוניים, קלטות של כוכבי זמר מקומיים. נצא בהליכה רגלית אל הר סולימאן (קבר המלך שלמה), צוק סלע גבוה בלב העיר, המשמש מקום קדוש ומרפא לאנשים הסובלים מבעיות בריאות, ומרכז עלייה לרגל. מפסגת ההר ומהמסגד הקטן שבראשו נשקף נופה של העיר וההרים ברקע. בערב נצא בטיסה מאוש לבישקק. בערב נצא לארוחת סיום חגיגית בשילוב של מופע פולקלור מסורתי. לינה בבישקק. 

יום 14: בישקק – ת"א


בהתאם לשעת ההמראה העברה לשדה התעופה לטיסה חזרה לארץ דרך יעד ביניים.
* סדר המסלול והביקור באתרים עשוי להשתנות בשל זמני טיסות, זמינות בתי מלון ואילוצים אחרים. 

  • תוספת ליחיד: 789$

כלול / לא כלול

המחיר כולל:

* טיסות בינלאומיות (דרך יעד ביניים) מישראל.
* מיסי נמל, תוספת דלק והיטל בטחון (נכון לאפריל 2018).
* מלונות מדרגת תיירות טובה/ בסיסית/ בתי אירוח/ אוהלי יורט.
* כלכלה: ע.ב חצי פנסיון.
* כניסות לאתרים/ שמורות כמפורט בתוכנית.
* מדריך מקומי דובר אנגלית.
* תחבורה: ואן/רכב נוסעים גבוהה.
* תדרוך מפורט ומפות על הטיול.

המחיר אינו כולל:

* ויזה לקירגיסטן כ 60$ (כולל דמי טיפול) 
* ארוחות נוספות.
* שתייה בארוחות.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* שירותי סבלות.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.
* ביטוח נוסעים.