אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

טרק באתיופיה

טיול מאורגן לאתיופיה- טרק להרי הסימיאן- 11 יום- מסלול מותאם גם לדתיים ולשומרי שבת

 אתיופיה, בתרגום מיוונית "פנים שרופות", ממוקמת במזרח אפריקה ותופסת את רוב קרן אפריקה. זוהי מדינה בעלת היסטוריה רצופה עתיקה ביותר, ומקורה בקיסרות אקסום, שעל פי המסורת התפתחה ממלכות שבא בשנת 1978 לפנה"ס. בניגוד לתרבותה העתיקה והעשירה, אתיופיה נחשבת כאחת המדינות העניות בעולם.
אתיופיה, שהייתה מבודדת וסגורה במשך שנים רבות, פיתחה תרבות, זהות והיסטוריה שונים מיתר מדינות אפריקה. היא משלבת בין התרבות המזרח תיכונית, לבין התרבויות הלא נודעות של השבטים האפריקאים הפרימיטיביים. אזור העיר אקסום נודע בקשריו ההדוקים בעבר עם מצרים והתרבות של ארץ ישראל ויוון. יש המאמינים כי קיימים הרבה ממצאים היסטוריים שטרם נחשפו, חלקם מוסתרים ע"י כוהני הדת, אשר במפתיע כמעט ולא נחקרו ע"י גיאוגרפים.
בחלקים המרכזיים והצפוניים באתיופיה קיימות שתי דתות עיקריות: אסלאם ונצרות בראשיתית אתיופית-קופטית (מצרית). בחלקה הדרומי של המדינה התרבות, המנהגים והחזות החיצונית הינם אפריקאיים יותר. הכנסייה האורתודוכסית-אתיופית שהוקמה באקסום אימצה הרבה מהמנהגים היהודיים. בשנת 1991 הובאו ארצה אחרוני יהודי אתיופיה, אחרי שנים רבות של רדיפות אתניות ופוליטיות.
באתיופיה מדוברות 80 שפות ויותר מ- 200 ניבים שונים. רובן נחשבות כקבוצות של השפות השמיות וחלקן כשפות כושיתיות (ענף ממשפחת השפות האפרו-אסיאתית). השפה השמית החשובה ביותר במדינה היא האמהרית, הנקראת טיגריגינה בצפון המדינה. שתיהן גזורות משפת הגעז העתיקה שהייתה נהוגה באזור אקסום, בה משתמשים עד היום כוהני הדת.
 

היתרון של דרכים

 • מפלי הנילוס הכחול
 • שייט באגם צ'אמו
 • שייט באגם טאנה
 • בילוי במועדון באדיס אבבה
 • ביקור במתחם הכנסיות של לאליבלה

מסלול הטיול

יום 1 יום א': ת"א – אדיס אבבה – גונדר

ניפגש בשעות הבוקר המוקדמות בנתב"ג ונעלה על טיסה ישירה לאדיס אבבה, בירתה החדשה של אתיופיה. לאחר מעבר ביקורת דרכונים, נעבור לטרמינאל המקומי ונצא בטיסת המשך מאדיס אבבה לגונדר. העיר גונדר הינה אחת מהערים המרכזיות בצפון המדינה. במאה ה- 17 הייתה גונדר בירתה של אתיופיה ונודעה בזכות המצודות, הכנסיות והמנזרים אשר עיטרו את הגבעות עליהן נבנתה העיר. עם הנחיתה נערוך סיור בעיר המרתקת ונתארגן לקראת ההליכה. לינה גונדר. 

יום 2 יום ב': גונדר – אל הרי הסמיאן – מחנה סנקבר

בבוקר נצא בנסיעה לעבר העיירה דבארק הנמצאת בפתחו של רכס הסימיאן. משם נטפס אל הרי הסימיאן ונתמקם במחנה הלילה הראשון שלנו בכפר סנקברSankebar . כולל מסלול הליכה של כשלוש שעות להתאקלמות בגובה ובאיזור. לינה בשטח באוהלים. 

יום 3 יום ג': טרק (1) – הכפר ג'יס

יום הליכה ראשון... הליכה לאורך המצוק המרשים, בדרך אפשרות לראות את להקת בבוני ג'לדה שבאים לחפש אוכל בשדות הכפרים, נראה גם יעלים שועלי סימיאן ועוד... לאחר מספר שעות הליכה נגיע למפלי ג'ינבאר המרשימים, ונטפס לתצפית יפה על כל הרכס. המשך טיפוס לכפר ג'יס Geech כ-3,600 מטרים.
(כ- 7-8 שעות)/ לינה בשטח באוהלים. 

יום 4 יום ד': טרק (2) – הר אמטוגוגו

נשכים בבוקר ונצא בטיפוס להר אמטוגוגו 3,990 מטרים וחזרה לג'יס, הדרך חוצה נוף הרים מדהים, צוקים ותצורות סלע מדהימות המאפיינים את הרי הסימיאן, מהפסגה תצפית יפהפייה על מצוקי הסימיאן ועל המשך המסלול (בימים הבאים). אחר הצהריים חזרה ללינה בג'יס. (כ- 6-7 שעות)/ לינה בשטח באוהלים.

יום 5 יום ה': טרק (3) – הכפר צ'נק

אחד הימים היפים בטרק... בבוקר נצא בשביל הליכה מרהיב ביופיו המוביל אל הפסגות הגבוהות של סימיאן, חציית מעבר הרים  ומשם נרד לאורך קו המצוק אל הכפר צ'נקChenek . בדרך אפשרות לראות חיות בר רבות: בבוני ג'לדה, יעלים, שועלים, ציפורים ועוד. לינה צ'נק. (כ- 6-7 שעות)/ לינה בשטח באוהלים. 

יום 6יום שישי: טרק (4) – מעבר בואהיט

אחד הימים המאתגרים בטיול טיפוס בשביל מדהים עד למעבר בואהיט (כ 4,200 מטר), משם נראה לראשונה את פסגת הראס דאשאן, בהמשך, ירידה לנהר המששה (2,800 מטרים) אל עבר הכפרים הנמוכים של הרכס - אזור מיוחד המשלב את הנוף הייחודי עם כפרי המקומיים שמתנהלים בעצלתיים באורח חיים חקלאי כמו לפני מאות בשנים. את מחנה הלילה נעשה בסמוך לאחד הכפרים באזור.(3,500 מטרים, 7-8 שעות)/ לינה בשטח באוהלים. 

יום 7 יום שבת: טרק (5) – פסגת הר בואהיט (תחום שבת)

נעפיל לעבר הפסגה הגבוהה ביותר בטרק, פסגת הר בואהיט, אשר גובהה 4,430 מ'. ממנה נוכל להשקיף על הנוף הקסום, על צבעיו וגווניו השונים והעמוקים של רכס הרים זה.

יום 8 יום א': טרק (6) – הירידה אל הסימייאן הנמוך – סונה - מרקביה

היום נתחיל בירידה לכיוון הסימיאן הנמוך, מתחת לקו המצוק. אזור המאופיין בנחלים זורמים, שפע של מים ובהרבה כפרים. נרד בשביל חמורים עתיק עד לנהר הגדול, אם יהיה זמן נוכל להתרחץ בבריכות הקרירות מתחת לעצי הפיקוס. ככל שנרד מזג האוויר נעשה חמים יותר. הדרך עושה דרכה על בסיס הנהר אשר לגדותיו שדות טף (הצמח ממנו מכינים את ה"לחם האתיופי" - האינג'רה) וגידולי צמחים לתעשיית השמן, המיוחדים לאתיופיה. לאחר נמשיך עוד כשעה בדרך המלך אל הכפר המסורתי מרקביה.
(2,500 מטרים, 9-10 שעות)/ לינה בשטח באוהלים. 

יום 9 יום ב': טרק (7) – הסימייאן הנמוך – מוליט

נמשיך בירידה כלפי מטה לאורך עמקים יפים עם משקי חקלאות הפזורים באזור. עם צהריים נחנה באחת הבריכות הצוננות שם נרחץ ונאכל. לקראת הצהריים נתחיל בטיפוס לאורך שביל החמורים שמוביל לכפר אוואזה (Awaza) - כפר מוסלמי יפה במיקום מיוחד. נמשיך בטיפוס לעבר מוליט ובדרך נעצור ליד תצורות סלע מיוחדות המאפיינות את הסימיאן. לינה במוליט ((Mulit, בגובה 2400 מ'.

יום 10 יום ג': טרק (8) – הסימייאן הנמוך – אראקאי – אקסום "ירושלים השחורה"

ירידה דרך אזורים חקלאיים עד לעיירה אראקאי הממוקמת על הדרך הראשית בין גונדר לאקסום. שם נסיים את הטרק (2-3 שעות הליכה). בעיירה הנידחת שניפרד מנהגי הפרידות וצוות הטרק אשר ליווה אותנו, נפגוש את הרכבים ונצא בנסיעה ארועה צפונה לאקסום. הדרך חוצה את הרמה האתיופית על הכפרים הציוריים שבה. בשעות אחר הצהריים נגיע אל העתיקה אקסום או בכינויה ירושלים השחורה. אקסום שמשה לאורך רוב שנות ההיסטוריה של אתיופיה כבירת הממלכה. היא נוסדה במקביל לעלית הממלכה האקסומית במאה החמישית לפנה"ס ושמשה כעיר מסחר חשובה בין הערבים (תימן, סודן, מצרים) לבין שאר חלקי הממלכה. האגדה מספרת כי שלמה המלך שלח ביחד עם בנו מנליק (ממלכת שבא) את ארון הקודש למשמרת בחבש. חכמי אתיופיה יודעים לספר כי מנליק החביא את הארון בעיר החשובה והוא נמצא בה עד היום. לינה אקסום.

יום 11 יום ד': אקסום "ירושלים השחורה" – אדיס אבבה – תל אביב

בבוקר נצא לסחור קצר באקסום נבקר בכנסית מרי-ציון, הכנסייה שעל פי האמונה שומרת על הארון הקדוש, נמשיך לבריכות ההיטהרות העתיקות. נבקר גם בשרידי המקדשים ובאובליסקים המפורסמים שבה. בהמשך העברה לשדה התעופה וטיסה מאקסום אל אדיס אבבה ומשם טיסה חזרה הביתה לישראל (נחיתה ביום ה- 12).

 • תוספת ליחיד: $499

כלול / לא כלול

המחיר כולל:

* טיסות בינלאומיות.
* מיסי שדות תעופה (מעודכן לנובמבר 2017).
* לינה: במלונות מדרגת תיירות טובה/ בקתות אירוח או מחנות אוהלים בכפרים.
* כלכלה: חצי פנסיון (שתי ארוחות ביום – אפשרות לכריכים בצהריים)/ במהלך הטרק פנסיון מלא, ארוחת צהריים פיקניק בשטח.
* צוות מטבח מקומי להכנת הארוחות בשטח/ נחזק את הארוחות במצרכים מישראל.
* תחבורה: מיניבוס/ ואן תיירים ממוזג להעברות וסיורים כנהוג באתיופיה.
* הדרכה: מדריך ישראלי מנוסה מצוות דרכים, מדריכים מקומיים במידת הצורך.
* פרדות מסע לציוד בזמן ההליכה, ציוד קמפינג, ערכת פיקניק, ערכת קפה, ערכת ע"ר.
* ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים, ללא זמן חופשי או סיורי בחירה ועוד.  
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום.

המחיר אינו כולל:

 • * ויזה לאתיופיה (כ- 40$)
  * ביטוח נוסעים.
  * ארוחות נוספות.