תפריט ראשי

אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 389
 אתיופיה

טיול מאורגן לאתיופיה - לשומרי מסורת -תוכניות מיוחדת הכוללת את השבטים של נהר האומו- 13 ימים

אתיופיה היא מדינה רחבת ידיים אשר נמצא בקרן אפריקה שבמזרח היבשת. היא נחשבת יעד אטרקטיבי למטיילים, כעצמאים או כחלק מטיול מאורגן.

  • זוהי מדינה בעלת היסטוריה רצופה עתיקה ביותר, ומקורה בקיסרות אקסום. בניגוד לתרבותה העתיקה והעשירה, אתיופיה נחשבת כאחת המדינות העניות בעולם.
  • חגיגות הטימקט בלליבלה: האירוע הדתי-לאומי משמעותי מאוד לזהות האתיופית הנוצרית והוא מתקיים בכל שנה ב- 19 בינואר, בערים אקסום ולליבלה. אלו הם 3 ימים בהם חוגגים האתיופים האורתודוקסים את "התגלותו" של הישות האלוהית בגופו של ישו והטבלתו ע"י יוחנן במי הירדן. האירועים הם דרמטיים וססגוניים, ובהם מצלצלים בפעמונים, נושפים בחצוצרות ובנוסף מנענעים רעשני מוטות ברונזה, לבושים בתלבושות מיוחדות ואף יוצאים לתהלוכות דתיות, במהלכן נושאים הצועדים דגמים של ארון הברית. הכוהנים נושאים דרשה לאורך כל הלילה והמיסה מתחילה בשעות הבוקר המוקדמות.

בטיול מאורגן לאתיופיה נכיר את ההיסטוריה והתרבות העשירה לצד הנאה מהנופים המרהיבים שייגלו לעינינו. מסע באתיופיה הוא קפיצה גדולה אל תרבויות העבר. נתיב המסע גולש לתוך ההיסטוריה המיוחדת של הנצרות האתיופית העתיקה. בחלק מהמקומות נוכל להבחין בקרבה הגדולה למקורות היהדות העתיקה, זכר למפגש (הרומנטי) התנכ"י החשוב בין מלכת שבא לבין שלמה המלך. המסע באתיופיה ללא ספק הוא מסע אל אחת התרבויות היותר מסתוריות שידע עולמנו אי פעם, זוהי תרבות עשירה ומרתקת הנעלמת בהדרגה מעולמנו המתפתח. 
בחלקו הראשון של הטיול נבקר בעמק נהר האומו הידוע בשם "מלכת אפריקה". זהו אזור מרוחק ופראי שלאורכו חיים שבטים: "מורסי" (Mursi), "קווגו" (Kwego) והמר (Hamer), שלא נחשפו כמעט לתרבויות חדשות. האזור המאופיין ברמה גבוהה, מעיינות חמים ומגוון עצום של חיות פרא אפריקאיים. אל אזור זה קיימות דרכי גישה בודדות, בהן נעבור בעזרת ג'יפים. בהמשך, ההרים נפתחים לסוואנה מישורית עשירה בציפורים, עדרי אנטילופות ובני שבטים המהלכים ערומים כאילו הזמן עמד בהם מלכת.
בחלקו השני של הטיול נבקר באדיס אבבה, נסייר ברחבי השוק הפתוח הגדול ביותר באפריקה, נבלה במועדון לילה מקומי אל צלילים וריקודים אתיופיים מסורתיים ושתיית תאג' (בירה המקומית, עשויה מדבש), נמשיך צפונה אל המפלים של הנילוס הכחול, נפליג בסירה אל כנסיות מסתוריות שבאגם טאנה ונסיים בכנסיות חצובות בסלע בעיר האגדתית לליבאלה. 

חגיגות הטימקט (Timkat) מתקיימים כל שנה בימים 19-20 ינואר – בזמן הטיולים בתקופה נחגוג עם המקומיים את החג הססגוני והמיוחד. זה ללא ספק האירוע הדתי החשוב ביותר באתיופיה. מוקד החגיגות הוא בצפון המדינה, בערים אקסום, לליבאלה וגונדר, שם חוגגים האתיופים האורתודוקסים את "ההתגלות", אותו אירוע מכונן בו התגלה כי בגופו של ישו שוכנת גם ישות אלוהית. בפסטיבל מציינים גם את ההטבלה של ישו על ידי יוחנן המטביל במי הירדן. זהו אירוע לאומי ומשמעותי מאוד לזהות האתיופית הנוצרית. הפסטיבל צבעוני, מרגש, סוחף, וכולל תלבושות מיוחדות ותהלוכות דתיות, במהלכן נושאים הצועדים דגמים של ארון הברית, שהאתיופים טוענים כי הגיע לאתיופיה יחד עם מנליק, בנם של מלכת שבא והמלך שלמה.

לפרטים נוספים והרשמה: עדנה טובולסקי 054-4529201 או יעל מיטל    054-4529202

 

היתרון של דרכים

  • מפלי הנילוס הכחול
  • שייט באגם צ'אמו
  • שייט באגם טאנה
  • בילוי במועדון באדיס אבבה
  • ביקור במתחם הכנסיות של לאליבלה

מסלול הטיול

יום 1יום א': ת"א – אדיס אבבה – ג'ינקה

טיסת בוקר מוקדמת מתל אביב לאדיס אבבה - בירתה החדשה של אתיופיה. 
עם הנחיתה, קבלת ויזות ומעבר ביקורת דרכונים נצא לסיור ראשוני בעיר.
אדיס אבבה - בירתה החדשה של אתיופיה. אדיס אבבה, בתרגום מאמהרית - "הפרח היפה", ממוקמת במרכז הרמה האתיופית בגובה של 2,440 מטרים מעל פני הים, היא נחשבת לבירה השלישית בגובהה בעולם. באדיס חיים כארבעה מיליון תושבים, העיר אוצרת בחובה את המוזיאון הלאומי, האוניברסיטה, כנסיות, מסגדים ומקדשים וכן את ארמונו המדהים של הקיסר האחרון של אתיופיה, היילה סילאסי. הארמון השתמר היטב למרות ההפיכה הצבאית ב- 1973, ועליית הקומוניסטים לשלטון אכזרי ומדכא בן 18 שנים.
לאחר סיור ראשוני קצר בעיר (אדיס אבבה) חזרה לשדה התעופה באדיס אבבה ונצא בטיסת המשך מאדיס אבבה לג'ינקה
עם הנחיתה נצא לסיור בעיירה ג'ינקה. נסתובב בשוק הצבעוני ונטעם מהפרות העסיסיים. בתוך בתי המרזח המקומיים... נוכל להבחין בבני שבט ההמר ((Hamer שותים טאג' (בירה מקומית העשויה מדבש מותסס). בני ההמר צובעים את שערם בצבעים מוזרים ועל ראשם מתנוסס כתר מחמר. הם חיים בכפרים בסביבות ג'ינקה ומגיעים אחת לשבוע ביום שבת למכור את מרכולם בשוק אשר במרכז העיירה. לינה ג'ינקה.

 יום 2 יום ב': שבט המורסי – קיי אפר ושבט הבנה – טורמי

בבוקר נתחמש בדלק, לחם, קצת מזון ומים ונמשיך לרדת לעבר הסוואנה האתיופית. 
משם נרד בדרך יפה לכיוון עמק המאגו, נחצה את העמק המדהים של הפארק הלאומי מאגו (Mago). העמק עמוק ומרשים ובמהרה, נפתח לסוואנה רחבת ידיים, המאופיינת בעצי שיטה ודקלים גבוהים, הבולטים מעל הצמחייה הסבוכה. במהלך הנסיעה יתכן ונבחין בעדרים של זברות, דיקדיקים (אנטילופה מהקטנות בעולם), חזירי בר במרחבים האין סופיים של הסוואנה האתיופית, להקות בבונים וקולובוסים מקפצות בין העצים ועוד הרבה ציפורים צבעוניות, שביניהן נציין את הדיות, הרחמים והנשרים שימשכו את עינינו בתצוגות אוויר מדהימות. חוויה מרתקת מצפה לנו במפגש עם בני שבט המורסי. המורסי הם המוזרים ביותר מהשוכנים על גדת הנהר, הם נבדלים משאר השבטים בכך שנשותיהן מסתובבות כשבשפתן התחתונה מונחת דסקית עגולה מחימר (להתנשק הם לא יודעים...). במהלך המפגשים נתרשם מאורח חייהם, ננסה להכיר מנהגיהם, נשתדל להעניק טיפול רפואי ולסחור בסכיני גילוח, סבונים וקרסים תמורת שיר, ריקוד או כד מלא בדבש. אחר צהריים ניפרד מעמק נהר האומו ומפארק מאגו ונצא בנסיעה לטורמי – נחלת שבט ההמר. בדרך נחלוף באזור קיי אפר – טריטוריית שבט הבנה, ומשם בדרך הררית יפה עד לטורמי. לינה טורמי.

יום 3 יום ג': אומורטה – שבט הגאלב – טורמי 

ביום זה נרד לכוון דרום – מערב אל עמק נהר האומו לכיוון העיירה אומורטה הסמוכה לגבול קניה. בדרך נעבור דרך הסוואנה המפורסמת של דרום אתיופיה, נראה תילי טרמיטים עצומים בגודלם, אנטילופות, מגוון עצום ורב של בעלי כנף ואם יתמזל מזלנו גם מי מטורפי הסוואנה הגדולים. באומרטה נפגוש את בני שבט הגאלב – נוודי מדבריות הטורקאנה, וגם את בני שבט הקוואגו המפורסמים במיומנויות השייט שלהם על נהר האומו. הסירה המפורסמת שלהם עשויה מגזע עץ בודד מגולף ומותאם לשייטים המיומנים. נחזור ללינה בטורמי. למפגש נוסף עם בני שבט ההאמר, הנחשבים בקרב רבים למרשימים ביותר מבין כל השבטים של דרום אתיופיה. לינה בטורמי.

יום 4 יום ד': שבט הקונסו – שבט הדורסה – ארבה מינץ' 

יום ארוך... השכמה מוקדמת - בבוקר נצא לכוון נהר הוויטו (Waito). נעבור את ארבורה Erbore ומשם לארץ בני שבט הקונסו (Konso). לוחמי הקונסו שנהרגו במלחמות נקברים בהדר ובכבוד בדרך לא מקובלת. על הקבר שמים דמות מגולפת מעץ (כדמות האדם) הנקראת וואגה (Waga), שפרושה רוח אבות אבותיהם. בקונסו נראה ריכוז של פסלי Waga, זכר ללוחמים הגיבורים בני השבט. ומשם נצא בנסיעה לארבה מינץ'. לפני ההגעה נצא לפגוש את בני שבט הדורסה Dorse (אנשי הבמבוק) החיים ברצועת הבמבוק בגובה הקרוב ל 3,000 מטר ותלויים למחייתם לחלוטין בצמחי הבמבוק הענקיים ובצמח הבננה המדומה (אנסטה). הם בונים בתי במבוק הדומים לפילים וחיים בשיווי משקל מופלא עם הטרמיטים שבקרקע היער. לינה בארבה מינץ'.
 


יום 5 יום ה': הפארק הלאומי נשיסר - שייט באגם צ'אמו – אדיס אבבה

ארבה מינץ' שוכנת על שפת אגם אבאיה (Abaya) וצ'אמו, שניהם מהאגמים הדרומיים ביותר בשרשרת אגמי השבר הסורי אפריקאי. נתחיל בביקור בפארק הלאומי נשיסר (Nechisar), הפארק ממוקם בין שני האגמים הדרומיים אבאיה וצ'אמו. הפארק הוכרז כפארק לאומי בשנת 1,960 בגלל מגוון בעלי החיים העצום שבו. אולם כיום לאחר שנות החושך של מנגיסטו, חוסר פיקוח וצייד לא מבוקר מגוון ומספר החיות ירד. בסיור ברחבי הבוש של הפארק ניתן לראות אנטילופות, קופים, וטורפים. באגמים ניתן לראות מגוון מרשים של ציפורים, היפופוטמים, תנינים. בגלל פעילות וולקאנית ערה יש בתוך השמורה כארבעים מעיינות מים חמים טבעיים. לאחר נצא לשייט באגם צ'אמו, האגם השני בגודלו באתיופיה ונוכל לראות בטורפי העל של האגם – תניני היאור המפורסמים המגיעים לאורך של 7 מ'! 
בצהריים העברה לשדה התעופה ונצא בטיסה מארבה מינץ' לאדיס אבבה
עם הנחיתה העברה למלון באדיס אבבה.
בערב נצא לבילוי במועדון מקומי לצלילי מוזיקה אתנית מסורתית.  לינה אדיס אבבה.


יום 6יום שישי: אדיס אבבה – בהר דאר – שייט על אגם טאנה – בוני הסירות

בבוקר נצא אל שדה התעופה ומשם בטיסה מאדיס אבבה לבהר דאר
בהר-דאר Bahar Dar או בתרגום מאמהרית "עיר המפרץ". העיר נושקת לגדותיו של אגם טנה Tana מקום מוצאו של הנילוס הכחול, יובלו העיקרי של הארוך בנהרות העולם, הנילוס. אגם טנה הגדול (שטחו יותר מ- 7,000 קמ"ר) הוא מקור חיים לאוכלוסיות ציפורים מהססגונית ביותר במזרח אפריקה. עם הנחיתה נצא לשייט באגם טאנה. נבקר במנזרים המיוחדים שנבנו על איים קטנים בלב האגם, נפגוש את הכמרים אבות הכנסייה, ונתרשם מתרבות עתיקה ומיוחדת. לאחר נמשיך לסיור בעיר, תצפית על במקור הנילוס הכחול וגם בסדנאות של בוני סירות הפפירוס המשייטות באגם ובמוצא הנילוס. תרבות בוני הסירות באתיופיה, דומה מאוד לתרבות בוני סירות הפפירוס באגם הטיטיקאקה שבגבול בוליביה ופרו. בניית דוגית הפפירוס נמשכת רק יום אחד בלבד, אורך החיים שלה מוגבל למספר שבועות בלבד ולאחר מכן היא משמשת כחומר בעירה. אחר צהריים הכנות לשבת, תפילות וסעודת ליל שבת. לינה בהר דאר.

יום 7יום שבת: בהר דאר 

יום שמוקדש ל"שבת המלכה", לאחר התפילה וסעודת שבת, אילו מכם שירצו, יוכלו להצטרף לסיור רגלי בעיר (בתחום שבת). לינה בהר דאר.

יום 8יום א': בהר-דאר – מפלי הנילוס הכחול – גונדר עיר המצודות

בבוקר נצא אל השוק התוסס של העיר, לאחר נמשיך בנסיעה לאורך מקור הנילוס עד למפלי הנילוס הכחול או בפי המקומיים ה'טיסיסיאט' Tisisat "המים המעשנים". בכל אפריקה כולה רק מפלי ויקטוריה בזימבבואה, מגיעים לעצמתם של מפלי ה'טיסיסאט', הביקור במפלים מחייב הליכה. בידודה של המדינה ודרך הגישה הקשה אל הנהר מנעו מהמפלים העצומים, למרות שהם מופיעים על שטרות המדינה, להתפרסם בדרך בה הם ראויים. אחר הצהריים נצא בנסיעה מקסימה לאורכו של האגם לעבר העיר גונדר. 
גונדר - אחת מהערים המרכזיות בצפון המדינה. במאה ה 17 הייתה גונדר בירתה של אתיופיה ונודעה בזכות המצודות, הכנסיות והמנזרים אשר עיטרו את הגבעות עליהן נבנתה העיר, עם ההגעה נערוך סיור בעיר המרתקת כולל בקור בשוק הפלאשי שהיה פעם מרכז יהדות אתיופיה ומפגש עם אנשים מהקהילה. לינה גונדר. 

יום 9יום ב': רכס הרי הסמיאן

בבוקר נצא בנסיעה צפונה אל רכס הרי הסימיאן המרהיב ביופיו. 
רכס הרי סימיאן "הגג של אפריקה" מאזורי הטבע היפים והגבוהים ביותר במדינה. הרי סימיאן הינם שרשרת ההרים הגבוהה במדינה וממוקמת בחלקה הצפוני של המדינה, פירוש המלה באמהרית - צפון. הפסגה ברכס זה הינה בגובה של 4,620 מטר והוא נקרא Ras Dejan. זהו ההר הרביעי בגובהו באפריקה כולה. הרכס הינו שמורת טבע הררית המבותרת על ידי קניונים עמוקים ומכוסה בצמחייה עבותה אנדמית. בחבל זה 180 קמ"ר אשר הוכרזו ע"י UNASCO כשמורה, ניתן לראות בעלי חיים אנדמיים כגון בבוני גלאדה, שועלי סימיאן, ציפורים שונות ועוד. עם ההגעה נצא לסיור באחד המקומות היפים והמרהיבים באתיופיה, נחשף לנופים מרהיבים, פסגות הרים גבוהות, קניונים מצוקים, ננסה להתחקות אחרי בבוני הגלאדה ושועלי הסימיאן האנדמים למקום. אחר הצהריים נחזור לגונדר ללינה. לינה גונדר. 

יום 10יום ג': גונדר – במרחבי הרמה האתיופית – לאליבלה

בבוקר נעזוב את גונדר מזרחה, בנסיעה מרהיבה עוצרת נשימה על הרמה האתיופית ההררית (כ- 2,500 מטרים). הדרך (דרך ההר האתיופית) מרשימה מרהיבה ומרתקת. בדרך נעצור לביקור בכפרים הציוריים לצד הדרך, נפגוש את המקומיים ונלמד את אורח חייהם. נבקר בשווקים הציוריים ונראה אותם מעבדים את אדמתם כמו לפני מאות בשנים. לקראת שעות אחר הצהרים המאוחרות/ ערב, נגיע לעיר הכנסיות החצובות בסלע לאליבלה Lalibela. לינה בלאליבלה.

יום 11 יום ד': לאליבלה, מתחם הכנסיות החצובות בסלע

העיר לאליבלה הינה אחד מהאתרים ההיסטוריים המדהימים והמסתוריים ביותר שנשארו שלמים ופעילים, המלך הנוצרי לאליבלה חצב במקום אחת עשרה כנסיות מרשימות בסלע האדום. לכל כנסיה צורה ומבנה משלה, כמה מהם נחצבו עד לעומק של יותר משלוש קומות(!) ורבות מהן פעילות באופן יום יומי. ברחבי העיר יש תחושת טוהרה, קודש ועשייה, אלפי נזירים וכמרים ממלאים את טקסי הכנסיה האתיופית באדיקות רבה. עם ההגעה נצא לסיור באזור התחתון והמיוחד של המתחם. לינה בלאליבלה.

ימים 12-13 ימים ה'-שישי: אדיס אבבה – תל אביב

בשעות הבוקר נצא לשדה התעופה בלאליבלה משם בטיסה לאדיס אבבה
עם הנחיתה נצא להשלמת סיורים באדיס אבבה
נבקר בשוק הפתוח הגדול ביותר באפריקה, ה'מרקטו' Markatto הענק. השוק משתרע על פני 5 ק"מ של רחובות וסמטאות המלאות מכל טוב. אלפי אתיופים מכל רחבי המדינה באים לשוק כדי למכור את מרכולתם, מפירות וירקות טריים, תבלינים נדירים ועד זהב, כסף ואבנים טובות. נבקר גם ברכס "אינטוטו" שממנו נשקפת תצפית מרהיבה אל העיר. בערב העברה לשדה התעופה ומשם טיסה חזרה מאדיס אבבה לת"א (נחיתה ביום 13 – יום שישי - לפנות בוקר).

* סדר המסלול והביקור באתרים עשוי להשתנות בשל זמני טיסות, זמינות בתי מלון ואילוצים אחרים. 

תאריכי יציאה ומחיר

  • תוספת ליחיד: $639

כלול / לא כלול

המחיר כולל:
* טיסות בינלאומיות.
* טיסות פנים (5 טיסות כמפורט במסלול הטיול).
* מיסי שדות תעופה (מעודכן לינואר 2019).
* לינה: במלונות מדרגת תיירות טובה/ בקתות אירוח בכפרים.
* כלכלה: חצי פנסיון (שתי ארוחות ביום/ אפשרות לכריכים/ פיקניק לצהריים). 
* מים מינראלים צ'ופארים ופינוקים לאורך המסלול.
* תחבורה: אוטובוס ממוזג להעברות וסיורים כנהוג באתיופיה, ג'יפים/ עם נהג מקומי לפי 3-4 מטיילים  
   בג'יפ, דלק לג'יפים.
* הדרכה: מדריך ישראלי מנוסה מצוות דרכים, מדריכים מקומיים במידת הצורך.
* ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים, ללא זמן חופשי או סיורי 
   בחירה ועוד.  
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום.

המחיר אינו כולל:
* ויזה לאתיופיה (כ- 40$)
* ביטוח נוסעים.
* ארוחות נוספות.
* שתייה בארוחות.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.