תפריט ראשי

אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 389
טיול מאורגן לאתיופיה

אתיופיה, ממלכת שבא העתיקה תוכנית מיוחדת הכוללת את השבטי הדרום ושקע דנקיל - 15 יום

אתיופיה, "פנים שרופות" בתרגום מיוונית, ממוקמת במזרח אפריקה ותופסת את רוב קרן אפריקה. אתיופיה הינה מדינה בעלת היסטוריה רצופה עתיקה ביותר, ומקורה בקיסרות אקסום. בניגוד לעושר וההדר של תרבותה העתיקה, בטיול המאורגן לאתיופיה נגלה מדוע היא נחשבת כאחת המדינות העניות בעולם. חגיגות הטימקט בלליבלה: האירוע הדתי-לאומי משמעותי מאוד לזהות האתיופית הנוצרית והוא מתקיים מדי שנה ב- 19 בינואר, בערים אקסום ולליבלה. אלה הם 3 ימים בהם חוגגים האתיופים האורתודוקסים את "ההתגלות" של הישות האלוהית בגופו של ישו והטבלתו ע"י יוחנן במי הירדן. האירועים דרמטיים וססגוניים, בהם מצלצלים בפעמונים, נושפים בחצוצרות ומנענעים רעשני מוטות ברונזה, לבושים בתלבושות מיוחדות ויוצאים לתהלוכות דתיות, במהלכן נושאים הצועדים דגמים של ארון הברית. הכוהנים נושאים דרשה לאורך כל הלילה והמיסה מתחילה בשעות הבוקר המוקדמות.

היתרון של דרכים

  • מפלי הנילוס הכחול
  • שייט באגם צ'אמו
  • שייט באגם טאנה
  • אקסום - ירושלים השחורה
  • ביקור במתחם הכנסיות של לאליבלה
  • השבטים של דרום אתיופיה

מסלול הטיול

יום 1 ת"א – אדיס אבבה

טיסת בוקר מתל אביב לאדיס אבבה (נחיתה בצהריים) - בירתה החדשה של אתיופיה. 
עם הנחיתה, קבלת ויזות ומעבר ביקורת דרכונים נצא לסיור ראשוני בעיר.
אדיס אבבה - בירתה החדשה של אתיופיה. אדיס אבבה, בתרגום מאמהרית "הפרח היפה", ממוקמת במרכז הרמה האתיופית בגובה של 2,440 מטרים מעל פני הים, היא נחשבת לבירה השלישית בגובהה בעולם. באדיס חיים כארבעה מיליון תושבים, העיר אוצרת בחובה את המוזיאון הלאומי, האוניברסיטה, כנסיות, מסגדים ומקדשים וכן את ארמונו המדהים של הקיסר האחרון של אתיופיה, היילה סילאסי. הארמון השתמר היטב למרות ההפיכה הצבאית ב- 1973, ועליית הקומוניסטים לשלטון אכזרי ומדכא בן 18 שנים.
עם הנחיתה נצא לסיור באדיס אבבה. 
נתחיל בתצפית מרהיבה על העיר מרכס "אינטוטו". משם נצא לביקור באוניברסיטה ובמוזיאון המעניין שבה, נמשיך למרכז העיר לרחובות המרכזיים, כולל שדרת צ'רצ'יל המפורסמת והכיכרות ההומים. בערב נצא לבילוי במועדון מקומי לצלילי מוזיקה אתנית מסורתית. לינה אדיס אבבה.
 

יום 2אדיס אבבה – ג'ינקה – שבט המורסי

לפנות בוקר, נצא לראות מיסת בוקר בכנסיית השילוש הקדוש, הכנסייה החשובה באתיופיה. אלפי מאמינים מגיעים לתפילה ובקשה לפני המולת היום. כאן נכיר לראשונה את הנצרות האתיופית, שהיא מהנצרויות הקדומות העתיקות, עם דמיון רב ליהדות. התפילה משלבת אלמנטים מוזיקאלים, שירה, ותיפוף ורקיעות. לאחר נחזור לארוחת בוקר מאוחרת. 
בהמשך העברה לשדה התעופה ונצא בטיסה מאדיס אבבה לג'ינקה
עם הנחיתה נרד לסוואנה אל הפארק הלאומי מאגו (Mago). הדרך מרהיבה ביופייה, יורדת אל העמק העמוק והמרשים, שבמהרה נפתח לסוואנה רחבת ידיים. הנוף מאופיין בעצי שיטה ודקלים גבוהים, הבולטים מעל הצמחייה הסבוכה. במהלך הנסיעה יתכן ונבחין בעדרים של אנטילופות, חזירי בר להקות בבונים וקופי קולובוס מקפצות בין העצים ועוד הרבה ציפורים צבעוניות. חוויה מרתקת מצפה לנו במפגש עם בני שבט המורסי. המורסי הם המוזרים ביותר מהשוכנים על גדת הנהר, הם נבדלים משאר השבטים בכך שנשותיהן מסתובבות כשבשפתן התחתונה מונחת דסקית עגולה מחימר (להתנשק הם לא יודעים...). במהלך המפגשים נתרשם מאורח חייהם, ננסה להכיר מנהגיהם, נשתדל להעניק טיפול רפואי ולסחור בסכיני גילוח, סבונים וקרסים תמורת שיר, ריקוד או כד מלא בדבש. לינה ג'ינקה.

יום 3ג'ינקה – קיי אפר ושבט הבנה – טורמי

בבוקר נסתובב בשוק הצבעוני ונטעם מהפרות העסיסיים. בתוך בתי המרזח המקומיים... נוכל להבחין בבני שבט ההמר ((Hamer שותים טאג' (בירה מקומית העשויה מדבש מותסס). בני ההמר צובעים את שערם בצבעים מוזרים ועל ראשם מתנוסס כתר מחמר. הם חיים בכפרים בסביבות ג'ינקה ומגיעים אחת לשבוע ביום שבת למכור את מרכולם בשוק אשר במרכז העיירה. בהמשך נצא בנסיעה לטורמי – נחלת שבט ההמר. בדרך נחלוף באזור קיי אפר – טריטוריית שבט הבנה, ומשם בדרך הררית יפה עד לטורמי. לינה טורמי.

יום 4אומורטה – שבט הגאלב – טורמי

ביום זה נרד לכוון דרום – מערב אל עמק נהר האומו לכיוון העיירה אומורטה הסמוכה לגבול קניה. בדרך נעבור דרך הסוואנה המפורסמת של דרום אתיופיה, נראה תילי טרמיטים עצומים בגודלם, אנטילופות, מגוון עצום ורב של בעלי כנף ואם יתמזל מזלנו גם מי מטורפי הסוואנה הגדולים. באומרטה נפגוש את בני שבט הגאלב נוודי מדבריות הטורקאנה, וגם את בני שבט הקוואגו המפורסמים במיומנויות השייט שלהם על נהר האומו. הסירה המפורסמת שלהם עשויה מגזע עץ בודד מגולף ומותאם לשייטים המיומנים. בעזרת אנשי הקוואגו נחצה את הנהר ונבקר את אנשי שבט הדסנץ' (Dassanech) ונלמד על אורחות חייהם בהמשך נחזור בנסיעה לטורמי, למפגש נוסף עם בני שבט ההאמר, הנחשבים בקרב רבים למרשימים ביותר מבין כל השבטים של דרום אתיופיה. נשות השבט מושכות את שערן באוכרה אדומה. לינה בטורמי.

יום 5שבט הקונסו – שבט הדורסה – ארבה מינץ' 

בבוקר נצא לכוון נהר הוויטו (Waito). נעבור את ארבורה Erbore ומשם לארץ בני שבט הקונסו (Konso). לוחמי הקונסו שנהרגו במלחמות נקברים בהדר ובכבוד בדרך לא מקובלת. על הקבר שמים דמות מגולפת מעץ (כדמות האדם) הנקראת וואגה (Waga), שפרושה רוח אבות אבותיהם. בקונסו נראה ריכוז של פסלי Waga, זכר ללוחמים הגיבורים בני השבט. ומשם נצא בנסיעה לארבה מינץ'. לפני ההגעה נצא לפגוש את בני שבט הדורסה Dorse (אנשי הבמבוק) החיים ברצועת הבמבוק בגובה הקרוב ל 3,000 מטר ותלויים למחייתם לחלוטין בצמחי הבמבוק הענקיים ובצמח הבננה המדומה (אנסטה). הם בונים בתי במבוק הדומים לפילים וחיים בשיווי משקל מופלא עם הטרמיטים שבקרקע היער. לינה ארבה מינץ'.

יום 6ארבה מינץ' - פארק נשיסר - שייט באגם צ'אמו – בהר דאר

ארבה מינץ' שוכנת על שפת אגם אבאיה (Abaya) וצ'אמו, שניהם מהאגמים הדרומיים ביותר בשרשרת אגמי השבר הסורי אפריקאי. נתחיל בביקור בפארק הלאומי נשיסר (Nechisar), הפארק ממוקם בין שני האגמים הדרומיים אבאיה וצ'אמו. הפארק הוכרז כפארק לאומי בשנת 1,960 בגלל מגוון בעלי החיים העצום שבו. אולם כיום לאחר שנות החושך של מנגיסטו, חוסר פיקוח וצייד לא מבוקר מגוון ומספר החיות ירד. בסיור ברחבי הבוש של הפארק ניתן לראות אנטילופות, קופים, וטורפים. באגמים ניתן לראות מגוון מרשים של ציפורים, היפופוטמים, תנינים. בגלל פעילות וולקאנית ערה יש בתוך השמורה כארבעים מעיינות מים חמים טבעיים. לאחר נצא לשייט באגם צ'אמו, האגם השני בגודלו באתיופיה ונוכל לראות בטורפי העל של האגם – תניני היאור המפורסמים המגיעים לאורך של 7 מ'! 
בצהריים נצא בטיסה מארבה מינץ, נעזוב את ארבה מינץ' ונצא בטיסה לבהר דאר (דרך אדיס אבבה).
עם ההגעה נצא לסיור ראשוני בבהר-דאר Bahar Dar או בתרגום מאמהרית "עיר המפרץ". העיר נושקת לגדותיו של אגם טנה Tana מקום מוצאו של הנילוס הכחול, יובלו העיקרי של הארוך בנהרות העולם, הנילוס. אגם טנה הגדול (שטחו יותר מ- 7,000 קמ"ר) הוא מקור חיים לאוכלוסיות ציפורים מהססגונית ביותר במזרח אפריקה. לינה בהר דאר.

יום 7בהר דאר – בוני סירות הפאפירוס – שייט על אגם טאנה - גונדר עיר המצודות

בבוקר נצא לסיור בבהר דאר, נתחיל בשוק הפתוח הססגוני והצבעוני מהגדולים באתיופיה. נמשיך לתצפית על מקור הנילוס הכחול ומשם לשוק הפפירוסים שם נבקר את סדנאות של בוני סירות הפפירוס המשייטות באגם ובמוצא הנילוס. תרבות בוני הסירות באתיופיה, דומה מאוד לתרבות בוני סירות הפפירוס באגם הטיטיקאקה שבגבול בוליביה ופרו. בניית דוגית הפפירוס נמשכת רק יום אחד בלבד, אורך החיים שלה מוגבל למספר שבועות בלבד ולאחר מכן היא משמשת כחומר בעירה. אחר צהריים נצא לשייט באגם טאנה. נבקר במנזרים המיוחדים שנבנו על איים קטנים בלב האגם, נפגוש את הכמרים אבות הכנסייה, ונתרשם מתרבות עתיקה ומיוחדת. אחר צהריים נצא בנסיעה מקסימה לאורכו של האגם לעבר גונדר עיר המצודות. גונדר- אחת מהערים המרכזיות בצפון המדינה. במאה ה 17 הייתה גונדר בירתה של אתיופיה ונודעה בזכות המצודות, הכנסיות והמנזרים אשר עיטרו את הגבעות עליהן נבנתה העיר. עם ההגעה נערוך סיור בעיר המרתקת כולל בקור בשוק הפלאשי שהיה פעם מרכז יהדות אתיופיה ומפגש עם אנשים מהקהילה "ביתא ישראל". לינה גונדר.

יום 8 רכס הרי הסמיאן

בבוקר נצא בנסיעה צפונה אל רכס הרי הסימיאן המרהיב ביופיו. 
רכס הרי סימיאן "הגג של אפריקה" מאזורי הטבע היפים והגבוהים ביותר במדינה. הרי סימיאן הינם שרשרת ההרים הגבוהה במדינה וממוקמת בחלקה הצפוני של המדינה, פירוש המלה באמהרית - צפון. הפסגה ברכס זה הינה בגובה של 4,620 מטר והוא נקרא Ras Dejan. זהו ההר הרביעי בגובהו באפריקה כולה. הרכס הינו שמורת טבע הררית המבותרת על ידי קניונים עמוקים ומכוסה בצמחייה עבותה אנדמית. בחבל זה 180 קמ"ר אשר הוכרזו ע"י UNASCO כשמורה, ניתן לראות בעלי חיים אנדמיים כגון בבוני גלאדה, שועלי סימיאן, ציפורים שונות ועוד. עם ההגעה נצא לסיור באחד המקומות היפים והמרהיבים באתיופיה, נחשף לנופים מרהיבים, פסגות הרים גבוהות, קניונים מצוקים, ננסה להתחקות אחרי בבוני הגלאדה ושועלי הסימיאן האנדמים למקום. אחר הצהריים נחזור לגונדר ללינה. לינה גונדר.
הערה: בהתאם לזמינות נישן בלודג' בהרי הסמיאן.

יום 9הרמה האתיופית

בבוקר נשלים את הסיור בהרי הסמיאן בהמשך נצא בנסיעה מרהיבה צפונה אל העיר הקדושה אקסום 
(כ 200 ק"מ – 6-7 שעות). הנסיעה מרהיבה עוצרת נשימה על הרמה האתיופית ההררית (כ- 2,500 מטרים). הדרך (דרך ההר האתיופית) מרהיבה ומרתקת, מסביבנו נראה איכרים אתיופים בני שבטים האמהרה והטיגרה, מעבדים את אדמתם בשיטות עתיקות יומין. גרים בכפרים מסורתיים, בצידי הדרכים נעצור ונחווה שווקים אפריקאים ונחשף לתרבות האתיופית הייחודית. לקראת אחר צהריים/ ערב נגיע אל אקסום. עם ההגעה נצא לסיור ראשוני בעיר. אקסום שמשה לאורך רוב שנות ההיסטוריה של אתיופיה כבירת הממלכה. היא נוסדה במקביל לעלית הממלכה האקסומית במאה החמישית לפנה"ס ושמשה כעיר מסחר חשובה בין הערבים (תימן, סודן, מצרים) לבין שאר חלקי הממלכה. האגדה מספרת כי שלמה המלך שלח ביחד עם בנו מנליק (ממלכת שבא) את ארון הקודש למשמרת בחבש. חכמי אתיופיה יודעים לספר כי מנליק החביא את הארון בעיר החשובה והוא נמצא בה עד היום.  לינה אקסום.

יום 10אקסום העיר הקדושה – הרמה האתיופית – מקלה 

בבוקר נצא לסיור באקסום העיר הקדושה והעתיקה. על אתריה ושוקיה המיוחדים. נבקר בכנסית מרי-ציון, הכנסייה שעל פי האמונה שומרת על הארון הקדוש, נמשיך לבריכות ההיטהרות העתיקות. נבקר גם בשרידי המקדשים ובאובליסקים המפורסמים שבה ככל שהזמן יותיר לנו. בצהריים נעזוב את אקסום בנסיעה מרהיבה ומרתקת, החוצה את הכפרים הנידחים והיפים ביותר של אתיופיה. בדרך נחווה במגוון של תצורות סלעים ונופים ייחודיים, נבקר בכנסיות ובמנזרים מבודדים החצובים במרומי ההרים. במנזרים אלו נשתמרו ציורי קיר שמבטאים אמנות נוצרית-אתיופית ייחודית שנשתמרה אלפי שנים עד היום. זה החלק המבודד והפראי של אתיופיה. נחשף אל אורח החיים המסורתי של אתיופיה, הרחוק מעיני התייר המערבי. נעצור בכפרים מסורתיים ובמנזרים עתיקים ומבודדים. לקראת ערב נגיע לעיר מקלה להתארגנות לקראת הירידה למדבר. לינה במקלה.

יום 11 מדבר דנקיל – דאלול – אגמי מלח ומכרות (ג'יפים/ עם נהגים מקומיים)

ללא ספק אחד משיאי הטיול. היום נרד אל שקע דנקיל. הדרך המרהיבה ביופייה מלווה בתופעות גיאולוגיות מרהיבות, הנחשפות בחתך של מצוק ההעתקים האדיר של מזרח הרמה האתיופית. עצירה ראשונה תהייה בעיירה ברהלי, התחנה הראשונה של שיירות הגמלים המובילות את גושי המלח מדנקיל למרכז אתיופיה. ככל שנרד ישתנה הנוף הירוק לנוף מדברי וצחיח, עם אקלים יבש... נמשיך לסיור באזור המרהיב של דאלול, יצירת פאר של הטבע. חלון גיאולוגי מרהיב המספר לנו את התהליכים המרתקים שקרו באזור לפני מאות אלפי שנים. משקעי מלח בקרבת הר הגעש אפדרה מעידים כי לפני מאות אלפי שנים הציף הים האדום את מישורי אפאר הנמוכים לפחות שלוש פעמים, המלח שקע ונותר לאחר התאדות מי הים. נראה כי אנחנו מטיילים באזור רפאים, המלא בהרבה מעיינות גפרית מרהיבים, שלל תצורות, צבעים, מעיינות חמים ובוץ מבעבע. לינה במחנה אוהלים בדאלול.

יום 12 מדבר דנקיל – דאלול – אגמי המלח  – מקלה (ג'יפים/ עם נהגים מקומיים)

בבוקר נמשיך לסייר בשקע דנקיל, נצא אל אגמי המלח בהם מתקיימת פעילות אינטנסיבית של כריית מלח. השיטה עתיקת יומין, חציבה של לבני מלח והעמסתם והובלתם בשיירות בנות אלפי גמלים אל הרמות הגבוהות, ומשם אל השווקים התוססים של אתיופיה אחר צהריים נצא בנסיעה מערבה נטפס אל רמות הבזלת של צפון אתיופיה ואל חבל טיגריניה. בערב נגיע אל האזורים הגבוהים של מחוז טגראי. לינה באזור מקלה.

יום 13 חציית הרמה האתיופית – העיר הקדושה לאליבלה (ג'יפים/ עם נהגים מקומיים)

בבוקר נצא בנסיעה מרהיבה דרום מערב אל העיר הקדושה לאליבלה (כ 300 ק"מ – 7-8 שעות). 
הנסיעה מרהיבה עוצרת נשימה על הרמה האתיופית ההררית (כ- 2,500 מטרים). הדרך  (דרך ההר האתיופית) מרהיבה ומרתקת, מסביבנו נראה איכרים אתיופים בני שבטים האמהרה והטיגרה, מעבדים את אדמתם בשיטות עתיקות יומין. גרים בכפרים מסורתיים, בציידי הדרכים נעצור ונחווה את הנוף המרהיב, הכפרים, השווקים והאנשים החיים כאילו הזמן עמד בהם מלכת. בשעות הערב נגיע אל העיר הקדושה לאליבלה  (Lalibela). לינה לאליבלה.

יום 14לאליבלה – "ירושלים השחורה", מתחם הכנסיות התחתון והעליון

העיר לאליבלה המכונה גם "ירושלים השחורה". הינה אחד מהאתרים ההיסטוריים המדהימים והמסתוריים ביותר שנשארו שלמים ופעילים, המלך הנוצרי לאליבלה חצב במקום אחת עשרה כנסיות מרשימות בסלע האדום. לכל כנסיה צורה ומבנה משלה, כמה מהם נחצבו עד לעומק של יותר משלוש קומות(!) ורבות מהן פעילות באופן יום יומי. ברחבי העיר יש תחושת טוהרה, קודש ועשייה, אלפי נזירים וכמרים ממלאים את טקסי הכנסייה האתיופית באדיקות רבה. בבוקר נצא לסיור במתחם הכנסיות העליון, הליכה רגלית לא קשה (המתקשים יוכלו לשכור חמורים או פרדות בתוספת תשלום) אל מתחם הכנסיות העליון ממנו נשקפת תצפית מרהיבה על העיר והאזור כולו. בצהריים נרד חזרה לסיור באזור התחתון  והמיוחד של המתחם – 9 כנסיות. לינה בלאליבלה.

יום 15לאליבלה – אדיס אבבה – תל אביב

בשעות הבוקר נצא לשדה התעופה בלאליבלה משם בטיסה לאדיס אבבה
עם הנחיתה נצא לביקור בשוק הפתוח של אדיס אבבה, ה'מרקטו' Markatto הענק, הוא הגדול ביותר באפריקה. השוק משתרע על פני 5 ק"מ של רחובות וסמטאות המלאות מכל טוב. אלפי אתיופים מכל רחבי המדינה באים לשוק כדי למכור את מרכולתם, מפירות וירקות טריים, תבלינים נדירים ועד זהב, כסף ואבנים טובות. בצהריים העברה לשדה התעופה ומשם נצא בטיסה חזרה הביתה מאדיס אבבה לתל אביב.

תאריכי יציאה ומחיר

  • תוספת ליחיד: $689

כלול / לא כלול

המחיר כולל:

* טיסות בינלאומיות.
* טיסות פנים (4 טיסות).
* מיסי שדות תעופה (מעודכן למרץ 2020).
* לינה: במלונות מדרגת תיירות טובה/ מחנה אוהלים בשקע דנקיל (לילה).
* כלכלה: פנסיון מלא (שלוש ארוחות ביום)/ ארוחת צהריים פיקניק בשטח/ מסעדות קטנות.
* מים מינראליים, צ'ופארים ופינוקים לאורך המסלול.
* תחבורה: מיניבוס/ ואן תיירים ממוזג להעברות וסיורים כנהוג באתיופיה.
* ג'יפים מסוג טויוטה לאנד קרוזר/ עם נהג מקומי לפי 4 אנשים בג'יפ, דלק לג'יפים.
* הדרכה: מדריך ישראלי מנוסה מצוות דרכים, מדריכים מקומיים במידת הצורך.
* ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים, ללא זמן חופשי או סיורי בחירה ועוד.  
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום על סך 200$.

 

המחיר אינו כולל:

* ויזה לאתיופיה (כ- 40$)
* ביטוח נוסעים.
* ארוחות נוספות.
* שתייה בארוחות.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.