אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

×

אזהרה

JUser: :_load: Unable to load user with ID: 389
טיול מאורגן לאתיופיה

אתיופיה, ממלכת שבא העתיקה תוכנית מיוחדת הכוללת את השבטים של נהר האומו - 16 יום- חגיגות הטימקט

אתיופיה, "פנים שרופות" בתרגום מיוונית, ממוקמת במזרח אפריקה ותופסת את רוב קרן אפריקה. אתיופיה הינה מדינה בעלת היסטוריה רצופה עתיקה ביותר, ומקורה בקיסרות אקסום. בניגוד לעושר וההדר של תרבותה העתיקה, בטיול המאורגן לאתיופיה נגלה מדוע היא נחשבת כאחת המדינות העניות בעולם. חגיגות הטימקט בלליבלה: האירוע הדתי-לאומי משמעותי מאוד לזהות האתיופית הנוצרית והוא מתקיים מדי שנה ב- 19 בינואר, בערים אקסום ולליבלה. אלה הם 3 ימים בהם חוגגים האתיופים האורתודוקסים את "ההתגלות" של הישות האלוהית בגופו של ישו והטבלתו ע"י יוחנן במי הירדן. האירועים דרמטיים וססגוניים, בהם מצלצלים בפעמונים, נושפים בחצוצרות ומנענעים רעשני מוטות ברונזה, לבושים בתלבושות מיוחדות ויוצאים לתהלוכות דתיות, במהלכן נושאים הצועדים דגמים של ארון הברית. הכוהנים נושאים דרשה לאורך כל הלילה והמיסה מתחילה בשעות הבוקר המוקדמות.

היתרון של דרכים

 • מפלי הנילוס הכחול
 • שייט באגם צ'אמו
 • שייט באגם טאנה
 • אקסום - ירושלים השחורה
 • ביקור במתחם הכנסיות של לאליבלה
 • השבטים של דרום אתיופיה

מסלול הטיול

יום 1 ת"א – אדיס אבבה – ג'ינקה

טיסת בוקר מוקדמת מתל אביב לאדיס אבבה - בירתה החדשה של אתיופיה. 
עם הנחיתה, קבלת ויזות ומעבר ביקורת דרכונים נצא לסיור ראשוני בעיר.
אדיס אבבה - בירתה החדשה של אתיופיה. אדיס אבבה, בתרגום מאמהרית - "הפרח היפה", ממוקמת במרכז הרמה האתיופית בגובה של 2,440 מטרים מעל פני הים, היא נחשבת לבירה השלישית בגובהה בעולם. באדיס חיים כארבעה מיליון תושבים, העיר אוצרת בחובה את המוזיאון הלאומי, האוניברסיטה, כנסיות, מסגדים ומקדשים וכן את ארמונו המדהים של הקיסר האחרון של אתיופיה, היילה סילאסי. הארמון השתמר היטב למרות ההפיכה הצבאית ב- 1973, ועליית הקומוניסטים לשלטון אכזרי ומדכא בן 18 שנים.
לאחר סיור ראשוני בעיר בעיר (אדיס אבבה)
חזרה לשדה התעופה באדיס אבבה ונצא בטיסה מאדיס אבבה לג'ינקה
עם הנחיתה נצא לסיור בעיירה ג'ינקה
נסתובב בשוק הצבעוני ונטעם מהפרות העסיסיים. בתוך בתי המרזח המקומיים... נוכל להבחין בבני שבט ההמר ((Hamer שותים טאג' (בירה מקומית העשויה מדבש מותסס). בני ההמר צובעים את שערם בצבעים מוזרים ועל ראשם מתנוסס כתר מחמר. הם חיים בכפרים בסביבות ג'ינקה ומגיעים אחת לשבוע ביום שבת למכור את מרכולם בשוק אשר במרכז העיירה. לינה ג'ינקה.

יום 2 שבט המורסי – קיי אפר ושבט הבנה – טורמי

בבוקר נתחמש בדלק, לחם, קצת מזון ומים ונמשיך לרדת לעבר הסוואנה האתיופית. 
משם נרד בדרך יפה לכיוון עמק המאגו, נחצה את העמק המדהים של הפארק הלאומי מאגו (Mago). העמק עמוק ומרשים ובמהרה, נפתח לסוואנה רחבת ידיים, המאופיינת בעצי שיטה ודקלים גבוהים, הבולטים מעל הצמחייה הסבוכה. במהלך הנסיעה יתכן ונבחין בעדרים של זברות, דיקדיקים (אנטילופה מהקטנות בעולם), חזירי בר במרחבים האין סופיים של הסוואנה האתיופית, להקות בבונים וקולובוסים מקפצות בין העצים ועוד הרבה ציפורים צבעוניות, שביניהן נציין את הדיות, הרחמים והנשרים שימשכו את עינינו בתצוגות אוויר מדהימות. חוויה מרתקת מצפה לנו במפגש עם בני שבט המורסי. המורסי הם המוזרים ביותר מהשוכנים על גדת הנהר, הם נבדלים משאר השבטים בכך שנשותיהן מסתובבות כשבשפתן התחתונה מונחת דסקית עגולה מחימר (להתנשק הם לא יודעים...). במהלך המפגשים נתרשם מאורח חייהם, ננסה להכיר מנהגיהם, נשתדל להעניק טיפול רפואי ולסחור בסכיני גילוח, סבונים וקרסים תמורת שיר, ריקוד או כד מלא בדבש. אחר צהריים נחזור לג'ינקה ללינה. לינה ג'ינקה.

יום 3 קיי אפר ושבט הבנה – טורמי

בבוקר ניפרד מג'ינקה (לא לפני שנבקר השוק הצבעוני והתוסס) ונצא בנסיעה לטורמי – נחלת שבט ההמר. בדרך נחלוף באזור קיי אפר – טריטוריית שבט הבנה, ומשם בדרך הררית יפה עד לטורמי. לינה טורמי.

יום 4 אומורטה – שבט הגאלב – טורמי 

ביום זה נרד לכוון דרום – מערב אל עמק נהר האומו לכיוון העיירה אומורטה הסמוכה לגבול קניה. בדרך נעבור דרך הסוואנה המפורסמת של דרום אתיופיה, נראה תילי טרמיטים עצומים בגודלם, אנטילופות, מגוון עצום ורב של בעלי כנף ואם יתמזל מזלנו גם מי מטורפי הסוואנה הגדולים. באומרטה נפגוש את בני שבט הגאלב – נוודי מדבריות הטורקאנה, וגם את בני שבט הקוואגו המפורסמים במיומנויות השייט שלהם על נהר האומו. הסירה המפורסמת שלהם עשויה מגזע עץ בודד מגולף ומותאם לשייטים המיומנים. נחזור ללינה בטורמי. למפגש נוסף עם בני שבט ההאמר, הנחשבים בקרב רבים למרשימים ביותר מבין כל השבטים של דרום אתיופיה. לינה בטורמי.

יום 5 שבט הקונסו – שבט הדורסה – ארבה מינץ' 

בבוקר נצא לכוון נהר הוויטו (Waito). נעבור את ארבורה Erbore ומשם לארץ בני שבט הקונסו (Konso). לוחמי הקונסו שנהרגו במלחמות נקברים בהדר ובכבוד בדרך לא מקובלת. על הקבר שמים דמות מגולפת מעץ (כדמות האדם) הנקראת וואגה (Waga), שפרושה רוח אבות אבותיהם. בקונסו נראה ריכוז של פסלי Waga, זכר ללוחמים הגיבורים בני השבט. ומשם נצא בנסיעה לארבה מינץ'. לפני ההגעה נצא לפגוש את בני שבט הדורסה Dorse (אנשי הבמבוק) החיים ברצועת הבמבוק בגובה הקרוב ל 3,000 מטר ותלויים למחייתם לחלוטין בצמחי הבמבוק הענקיים ובצמח הבננה המדומה (אנסטה). הם בונים בתי במבוק הדומים לפילים וחיים בשיווי משקל מופלא עם הטרמיטים שבקרקע היער. לינה ארבה מינץ'.

יום 6 פארק נשיסר - שייט באגם צ'אמו – אגמי השבר – המעיינות החמים בונדו גנט – אוואסה

ארבה מינץ' שוכנת על שפת אגם אבאיה (Abaya) וצ'אמו, שניהם מהאגמים הדרומיים ביותר בשרשרת אגמי השבר הסורי אפריקאי. נתחיל בביקור בפארק הלאומי נשיסר (Nechisar), הפארק ממוקם בין שני האגמים הדרומיים אבאיה וצ'אמו. הפארק הוכרז כפארק לאומי בשנת 1,960 בגלל מגוון בעלי החיים העצום שבו. אולם כיום לאחר שנות החושך של מנגיסטו, חוסר פיקוח וצייד לא מבוקר מגוון ומספר החיות ירד. בסיור ברחבי הבוש של הפארק ניתן לראות אנטילופות, קופים, וטורפים. באגמים ניתן לראות מגוון מרשים של ציפורים, היפופוטמים, תנינים. בגלל פעילות וולקאנית ערה יש בתוך השמורה כארבעים מעיינות מים חמים טבעיים. לאחר נצא לשייט באגם צ'אמו, האגם השני בגודלו באתיופיה ונוכל לראות בטורפי העל של האגם – תניני היאור המפורסמים המגיעים לאורך של 7 מ'! בצהריים, נעזוב את ארבה מינץ' ונצא בנסיעה מרהיבה לאורך הכפרים המדהימים של הבקע שיצר השבר הסורי האפריקאי, הנופים עוצרי נשימה. לקראת אחר צהריים נגיע למרחצאות הקיסר האחרון היילה סילסי שהם מי מעיינות תרמיים (חמים), ושוכנים בעיירה וונדו גינט. לאחר רחצה מלכותית מפנקת,לקראת ערב, נגיע לעיירה אוואסה הנמצאת בסמוך. לינה באוואסה.

יום 7אגמי השבר - אדיס אבבה

בבוקר נשכים לשוק הדגים המרהיב באוואסה (Awassa), בהמשך נבקר בעירה שישמנה (Shishamane) אותה מכנים האתיופים ג'מייקה הקטנה. (בעיירה התוססת חיים עשרות משפחות מג'מייקה שעלו לאתיופיה בשנות השישים). לאחר שנספוג מאוירת "בוב מארלי". נמשיך בנסיעה לכיוון האגמים באזור הבקע הסורי אפריקאי. הבקע חוצה את אתיופיה לאורכה, בשורה של אגמי מים, סביבם עולם חי ועשיר. נבקר בשמורות אגמי השבר שאלה ואביאטה (Shala Abyata) (הביקור מותנה בזמן) אחת משמורות הציפורים ומעינות החמים המרתקות ביותר באפריקה. בדרך חזרה לאדיס עוד נספיק לביקור באגם היפה לנגאנו לקראת ערב נגיע לאדיס אבבה – עיר הבירה של אתיופיה. עם ההגעה התמקמות במלון ונצא לסיור ראשוני בעיר. לינה באדיס אבבה.

יום 8 אדיס אבבה

בבוקר נצא לסיור באדיס אבבה. נבקר בשוק הפתוח הגדול ביותר באפריקה, ה'מרקטו' Markatto הענק. השוק משתרע על פני 5 ק"מ של רחובות וסמטאות המלאות מכל טוב. אלפי אתיופים מכל רחבי המדינה באים לשוק כדי למכור את מרכולתם, מפירות וירקות טריים, תבלינים נדירים ועד זהב, כסף ואבנים טובות. באוניברסיטה ובמוזיאון המעניין שבה, נבקר בכנסיית השילוש הקדוש לא נותר על רכס "אינטוטו" שממנו נשקפת תצפית מרהיבה אל העיר. 
אדיס אבבה - בירתה החדשה של אתיופיה. אדיס אבבה, בתרגום מאמהרית - "הפרח היפה", ממוקמת במרכז הרמה האתיופית בגובה של 2,440 מטרים מעל פני הים, היא נחשבת לבירה השלישית בגובהה בעולם. באדיס חיים כארבעה מיליון תושבים, העיר אוצרת בחובה את המוזיאון הלאומי, האוניברסיטה, כנסיות, מסגדים ומקדשים וכן את ארמונו המדהים של הקיסר האחרון של אתיופיה, היילה סילאסי. הארמון השתמר היטב למרות ההפיכה הצבאית ב- 1973, ועליית הקומוניסטים לשלטון אכזרי ומדכא בן 18 שנים. בערב נבלה במועדון מקומי לצלילי מוזיקה אתיופית מסורתית. לינה באדיס אבבה.

יום 9 אדיס אבבה – לאליבלה (מתחם כנסיות עליון)

העברה לשדה התעופה וטיסה קצרה מאדיס אבבה לעבר העיר הקדושה לאליבלה Lalibela. 
העיר לאליבלה הינה אחד מהאתרים ההיסטוריים המדהימים והמסתוריים ביותר שנשארו שלמים ופעילים, המלך הנוצרי לאליבלה חצב במקום אחת עשרה כנסיות מרשימות בסלע האדום. לכל כנסיה צורה ומבנה משלה, כמה מהם נחצבו עד לעומק של יותר משלוש קומות(!) ורבות מהן פעילות באופן יום יומי. ברחבי העיר יש תחושת טוהרה, קודש ועשייה, אלפי נזירים וכמרים ממלאים את טקסי הכנסיה האתיופית באדיקות רבה. עם הנחיתה נצא לביקור במתחם הכנסיות התחתון (9 כנסיות). לינה בלאליבלה.

יום 10/ לאליבלה – מתחם הכנסיות התחתון

עם ההגעה נצא לסיור במתחם הכנסיות העליון נצא בהליכה רגלית (אפשרות לחמורים או פרדות בתוספת תשלום) אל מתחם הכנסיות העליון ממנו נשקפת תצפית מרהיבה על העיר והאזור כולו. אחר הצהריים המשך סיור בלאליבלה. לינה בלאליבלה.

יום 11/ אקסום – "ירושלים השחורה"

בבוקר נצא בטיסה מלאליבלה אל העיר הקדושה והעתיקה אקסום המכונה גם "ירושלים השחורה". 
לאחר ארוחת בוקר נצא ליום סיור מרתק באקסום על אתריה ושוקיה המיוחדים. נבקר בכנסית מרי-ציון, הכנסייה שעל פי האמונה שומרת על הארון הקדוש, נמשיך לבריכות ההיטהרות העתיקות. נבקר גם בשרידי המקדשים ובאובליסקים המפורסמים שבה ככל שהזמן יותיר לנו. 
אקסום שמשה לאורך רוב שנות ההיסטוריה של אתיופיה כבירת הממלכה. היא נוסדה במקביל לעלית הממלכה האקסומית במאה החמישית לפנה"ס ושמשה כעיר מסחר חשובה בין הערבים (תימן, סודן, מצרים) לבין שאר חלקי הממלכה. האגדה מספרת כי שלמה המלך שלח ביחד עם בנו מנליק (ממלכת שבא) את ארון הקודש למשמרת בחבש. חכמי אתיופיה יודעים לספר כי מנליק החביא את הארון בעיר החשובה והוא נמצא בה עד היום. לינה באקסום.

יום 12/ אקסום - חציית הרמה האתיופית – גונדר עיר המצודות

בבוקר נצא בנסיעה מרהיבה דרומה אל גונדר (כ 300 ק"מ – 7-8 שעות). 
הנסיעה מרהיבה עוצרת נשימה על הרמה האתיופית ההררית (כ- 2,500 מטרים). הדרך (דרך ההר האתיופית) מרהיבה ומרתקת, מסביבנו נראה איכרים אתיופים בני שבטים האמהרה והטיגרה, מעבדים את אדמתם בשיטות עתיקות יומין. גרים בכפרים מסורתיים, בצידי הדרכים נעצור ונחווה שווקים אפריקאים ונחשף לתרבות האתיופית הייחודית. לקראת אחר צהריים/ ערב נגיע אל עיר המצודות גונדר. לינה גונדר.

יום 13גונדר עיר המצודות – מרכז יהדות אתיופיה "ביתא ישראל"

גונדר - אחת מהערים המרכזיות בצפון המדינה. במאה ה 17 הייתה גונדר בירתה של אתיופיה ונודעה בזכות המצודות, הכנסיות והמנזרים אשר עיטרו את הגבעות עליהן נבנתה העיר, עם ההגעה נערוך סיור בעיר המרתקת כולל בקור בשוק הפלאשי שהיה פעם מרכז יהדות אתיופיה "ביתא ישראל". לינה גונדר.

יום 14 הרי הסימיאן

בבוקר נצא לסיור באחד המקומות היפים והמרהיבים באתיופיה רכס הרי הסמיאן, נחשף לנופים מרהיבים, פסגות הרים גבוהות, קניונים מצוקים, ננסה להתחקות אחרי בבוני הגלאדה ושועלי הסימיאן האנדמים למקום. לקראת אחר צהריים/ ערב נגיע חזרה אל עיר המצודות גונדר. לינה גונדר.                                                                          רכס הרי סימיאן "הגג של אפריקה" מאזורי הטבע היפים והגבוהים ביותר במדינה. הרי סימיאן הינם שרשרת ההרים הגבוהה במדינה וממוקמת בחלקה הצפוני של המדינה, פירוש המלה באמהרית - צפון. הפסגה ברכס זה הינה בגובה של 4,620 מטר והוא נקרא Ras Dejan. זהו ההר הרביעי בגובהו באפריקה כולה. הרכס הינו שמורת טבע הררית המבותרת על ידי קניונים עמוקים ומכוסה בצמחייה עבותה אנדמית. בחבל זה 180 קמ"ר אשר הוכרזו ע"י UNASCO כשמורה, ניתן לראות בעלי חיים אנדמיים כגון בבוני גלאדה, שועלי סימיאן, ציפורים שונות ועוד.

יום 15 גונדר – אגם טאנה – בהר דאר סדנאות בוני הפאפירוס – שייט באגם טאנה

בבוקר נצא בנסיעה מקסימה לאורכו של האגם לעבר העיר בהר דאר. בצהרים עם ההגעה נצא לביקור במקור הנילוס הכחול וגם בסדנאות של בוני סירות הפפירוס המשייטות באגם ובמוצא הנילוס. תרבות בוני הסירות באתיופיה, דומה מאוד לתרבות בוני סירות הפפירוס באגם הטיטיקאקה שבגבול בוליביה ופרו. בניית דוגית הפפירוס נמשכת רק יום אחד בלבד, אורך החיים שלה מוגבל למספר שבועות בלבד ולאחר מכן היא משמשת כחומר בעירה. אחר הצהריים נצא לשייט באגם טאנה. נבקר במנזרים המיוחדים שנבנו על איים קטנים בלב האגם, נפגוש את הכמרים אבות הכנסייה, ונתרשם מתרבות עתיקה ומיוחדת. לינה בבהר דאר.                                                                              בהר-דאר Bahar Dar או בתרגום מאמהרית "עיר המפרץ". העיר נושקת לגדותיו של אגם טנה Tana מקום מוצאו של הנילוס הכחול, יובלו העיקרי של הארוך בנהרות העולם, הנילוס. אגם טנה הגדול (שטחו יותר מ- 7,000 קמ"ר) הוא מקור חיים לאוכלוסיות ציפורים מהססגונית ביותר במזרח אפריקה. 

יום 16 בהר דאר – מפלי הנילוס הכחול – אדיס אבבה – תל אביב

בבוקר נצא אל השוק התוסס של העיר, לאחר נמשיך בנסיעה לאורך מקור הנילוס עד למפלי הנילוס הכחול או בפי המקומיים ה'טיסיסיאט' Tisisat "המים המעשנים". בכל אפריקה כולה רק מפלי ויקטוריה בזימבבואה, מגיעים לעצמתם של מפלי ה'טיסיסאט', הביקור במפלים מחייב הליכה. בידודה של המדינה ודרך הגישה הקשה אל הנהר מנעו מהמפלים העצומים, למרות שהם מופיעים על שטרות המדינה, להתפרסם בדרך בה הם ראויים. בצהריים נצא בטיסה מבהר דאר לאדיס אבבה ומשם בטיסת המשך לישראל. 

תאריכי יציאה ומחיר

 • תאריך

  10/01/2020

  מחיר

  4,289 $

  מדריך

  הערות

  בהדרכת רונן חסון - חגיגות הטימקט

 • תוספת ליחיד: $689

כלול / לא כלול

המחיר כולל:
* טיסות בינלאומיות.
* טיסות פנים.
* מיסי שדות תעופה (מעודכן לאוקטובר 2019).
* לינה: במלונות מדרגת תיירות טובה.
* כלכלה: פנסיון מלא (שלוש ארוחות ביום)/ ארוחת צהריים פיקניק בשטח/ מסעדות קטנות.
* מים מינראליים, צ'ופארים ופינוקים לאורך המסלול.
* תחבורה: מיניבוס/ ואן תיירים ממוזג להעברות וסיורים כנהוג באתיופיה.
* ג'יפים/ עם נהג מקומי לפי 4 אנשים בג'יפ, דלק לג'יפים.
* הדרכה: מדריך ישראלי מנוסה מצוות דרכים, מדריכים מקומיים במידת הצורך.
* ביקורים, סיורים וכניסה לכל האתרים, אטרקציות כמפורט בתכנית הטיול, ימי סיור מלאים, ללא זמן חופשי או סיורי בחירה ועוד.  
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* דמי רישום על סך 200$

המחיר אינו כולל:
* ויזה לאתיופיה (כ- 40$)
* ביטוח נוסעים.
* ארוחות נוספות.
* שתייה בארוחות.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.