תפריט ראשי

אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

טיול למרוקו

טיול מאורגן למרוקו - לנוסע עצמאי - 11 יום

משך מאות שנים, שימשה מרוקו גשר חשוב בין אירופה ואפריקה, מה שתרם לעושרה וליצירת קשרי סחר פוריים. הפורטוגזים סחרו עם תושבי המדבר, הספרדים סחרו עם רוכלים מקזבלנקה, רבאט ופאס ודייגים מאסווירה מכרו סחורתם לכל מבקש. עושרה של המדינה ניחן גם באדריכלות המגוונת, הערים מתקופת ימי הביניים, השרידים מתקופת הרומאים, מבצרי הברברים, ערי המלוכה והמסגדים נחשבים ליפים ביותר בעולם. מרוקו מהממת ביופייה, העיירות אותנטיות, מגוונות וצבעוניות. פסגות הרי האטלס המכוסים בשלג לבן ועצי ומדרונות בעצי אורן ירוקים. מדבר סהרה אוצר בחובו נאות מדבר קסומים ודיונות המתקשטות בשקיעות וזריחות מהמרגשות בעולם. טיול מאורגן למרוקו משלב בין ערי המלוכה, מרומי האטלס, בדגש מדבר סהרה והקניונים, כולל שני ימי ג'יפים. פרטים נוספים אודות טיול מאורגן למרוקו קיימים בתוכנית הטיול המלאה.

היתרון של דרכים

  • שני ערבי פולקלור
  • ג'יפים בדרך הקסבות
  • סיור כרכרות במרקש
  • מלון בוטיק ייחודי במדבר
  • ימי סיור מלאים

מסלול הטיול

יום 1 ת"א – קזבלנקה - רבאט

בשעות הבוקר נצא בטיסה (דרך יעד ביניים) לקזבלנקה. בצהריים, לאחר קבלת ויזות ומעבר ביקורת דרכונים, נצא בנסיעה צפונה אל רבאט הבירה. הנסיעה לאורך החוף האטלנטי בתוואי הדרך העתיקה שבין הרי הריף להרי האטלס. רבאט היא בירת מרוקו ומקום מושבם של משרדי הממשלה, בית הפרלמנט וארמון המלך. שמה של העיר בתרגום ממרוקאית "המצודה", על שם המצודה העתיקה במרכז העיר שהייתה בסיסם של כוחות שושלת המוואחדון במאה ה-12 למלחמותיהם בספרד. היא שוכנת על חוף האוקיינוס האטלנטי מדרום לשפך הנהר בורג, באגד הערים שכולל גם את סאלי שבעברו האחר של הנהר. רבאט העתיקה רובצת על החוף וסמוכה לנמל שאינו פעיל עוד בגלל הסחף שסתם אותו, ובה המדינה, העיר העתיקה, המוקפת חומה. עם הגעתנו לעיר, נבקר במוזוליאום שבנה חסן השני עבור אביו מוחמד החמישי ואת רחבת המסגד אשר תואם את מסגד הכותוביה במרקש. נבקר בקסבת אלהודיה. זהו המקום בו הוקם הריבאט המקורי, מבצר העיר בימי המוואחידון, המרינים והאנדלוסים. בתוך הקסבה ישנו רובע מגורים מדהים ביופיו וניקיונו. נעלה על חומותיה של הקסבה לתצפית לעבר העיר סאלי הנמצאת בצדו השני של הנהר. באם יאפשר הזמן (בהתאם לשעת היציאה מרבאט). כולל ארוחת ערב במלון.
לינה רבאט: Golden Tulip Farah Rabat/ או דומה
https://www.goldentulip.com/en/middle-east-and-africa/morocco

יום 2רבאט – מקנס – פאס

לאחר ארוחת הבוקר נעזוב את המלון ונמשיך סיור ברבאט (אתרים שלא הספקנו). לאחר נצא בנסיעה נצא בנסיעה למקנס היא עירו של מולאי איסמאיל, שהיה הסולטן במאה ה- 17, ואחת הערים האימפריאליות המרשימות ביותר. לחיזוק שלטונו בנה מולאי איסמאיל עשרות מבנים. הוא בנה אותם ברוב הוד והדר. בנה חומה מסביב לעיר באורך של 25 קילומטרים, התקין בה 20 שערים ובנה 50 ארמונות עם אורוות שבהם היו יותר מ 12,000 סוסים. מכל הפאר נותר מעט אחרי רעש האדמה של שנת 1,755, שהרס ערים רבות במרוקו. מפעלי הבניה המפוארים ורצונו העז של המלך לחזק את קשרי המסחר עם צרפת, הם שהקנו למקנס את הכינוי "וורסאי של מרוקו". נסייר בעיר בהתאם ללוח הזמנים ולשעת ההגעה. אחר צהריים נסיעה לפאס. כולל ארוחת ערב במלון. 
לינה בפאס: Royale Mirage, Fes/ או דומה
http://www.royalmiragehotels.com/fes/fr/

 יום 3 פאס

יום המוקדש כולו לבירה הייחודית והמעניינת, המשמרת חדש וישן והינה סמל לבירה הדתית והתרבותית של מרוקו. העיר נוסדה במאה ה- 8 ע"י השושלת האידריסית. פאס היא העתיקה שבערים המלכותיות במרוקו ומשנוסדה שימשה תמיד כבירתה הרוחנית של מרוקו וארצות המגרב כולו. היא מיוחדת בסימטאותיה הצרות, ארמונות, מבני קבורה ועוד. העיר פאס ממוקמת על פרשת דרכים חשובה: נתיבי האורך והרוחב של מרוקו כולה עוברים דרכה. העיר שוכנת באזור חקלאי פורה על הגבעות הרכות של אגן נהר הסבו. את המדינה של פאס משמרת היום אונסק"ו על רחובותיה הצרים ובתי המלאכה שבהם: צבעים, נפחים, בורסקאים וכו'. את הביקור נתחיל בתצפית על קברי השושלות והעיר כולה, על חומותיה וגגותיה הירוקים. נבקר את ארמון המלך הנמצא בשכנות למלאח - הרובע היהודי. נמשיך לבית העלמין היהודי, השמור היטב, כולל ביקור בקברה של הצדקת "לילה סוליקה", נכנס גם לביקור בבית הכנסת העתיק איבן דאנן ונחלוף על פני שעון המים המפורסם של הרמב"ם. נשוטט בסמטאות הצרות במלאח העתיק ביותר והראשון שהוקם במרוקו. במלאח, בולטים שמות גדולי רוח יהודים כגון: הרמב"ם, ר' יצחק אלפסי, ר' יהודה אבן סוסן ואחרים שהעלו את העיר בימי הביניים לדרגת מרכז תורני מתחרה לאלו של בבל ומצרים. בנוסף, נשוטט בין הסמטאות של המדינה העתיקה, בין בעלי המלאכה והשווקים הצבעוניים והריחניים, סוק אלעטרין - מוכרי התבלינים, סוק אלחינה - שוק הכופר, סוק א-סבעין - שוק צובעי הצמר והבדים, סוק א-דרבעין - שוק הבורסקאים ועוד... ככול שהזמן יותיר לנו. נמליץ על ארוחת ערב במסעדה מקומית (תוספת תשלום). לינה בפאס.

יום 4 חציית האטלס  התיכון – איפראן עיר הארזים – ארפוד ודיונות המדבר

יום נסיעה ארוך. עם בוקר נצא את העיר פאס ונרד דרומה לארץ הארזים אשר באטלס התיכון בואכה העיר איפראן, עיר הנופש והקיט של מלך מרוקו המזכירה את אזור האלפים בשוויץ. נטייל אל האגם שבלב העיר ונבקר את הקופים שביער הסמוך. בהמשך, נסיעה ארוכה ומעניינת בין כפרי רועים נוודים הממקמים אוהלים בעמק הזיז. נדרים אל פתחו של מדבר הסהרה, דרך קסבות הבנויות מלבני בוץ, נחצה את ארץ הדקלים ונאות מדבר ירוקים, דרך מעבר הליגיונרים, עד העיר ארפוד - עיר מוצאה של משפחת אבו חצירא, הנחשבת כנאת המדבר הגדולה והמרכזית של עמק הזיז.
כולל ארוחת ערב במלון. 
לינה בארפוד מלון בוטיק מדברי: Xaluca, Erfoud/ או דומה
https://www.xaluca.com/en/hotel/kasbah-hotel-xaluca-arfoud

יום 5(ג'יפים עם נהגים מקומיים) גמלים בדיונות מרזוגה ומדבר הסהרה – קניון טודרא – קניון דאדס

נתעורר בלילה עם כוס תה מתוק, בשעות הבוקר המוקדמות יחכו לנו הג'יפים (עם נהגים מקומיים) ונצא בנסיעה אל פתחו של מדבר הסהרה ואל דיונות הזהב של מרזוגה. עם ההגעה לדיונות נצא לסיור על גבי גמלים לעבר אחת הדיונות ומפסגתה נצפה בזריחה. נעמיק אל תוך הדיונות הלובשות ופושטות צורות חדשות ואולי אף נזכה לפגוש את תושבי המדבר- אנשי "הגלימה הכחולה". נחזור לארוחת בוקר מאוחרת במלון ולאחריה נצא לסיור באתרי נאות המדבר כולל אתר הפוגארות המדהים – קילומטרים של תעלות מים תת-קרקעיות שסיפקו מים לתושבי הסהרה. נמשיך אל שוק המדבר הצבעוני של ריסני, את השוק באים תושבי המדבר מכל הכפרים באזור למכור את מרכולם הכל משרוך נעל ועד זהב... כמובן ירקות, פירות, חמורים, גמלים מכל טוב... לאחר נצא בנסיעה אל קניון הטודרא. אחר הצהריים - סיור רגלי קצר בקניון. הערוץ המיוחד עובר במרחק של 15 קילומטרים צפונית לעיר טינריר בקצה של עמק פורה בו מטעי דקלים מדבריים וכפרים קטנים שבתיהם עשויים לבני בוץ. על המצוק סוגרים פסגות הרים גבוהות, מצוקים ותצורות סלע מרשימות. עומק הערוץ מגיע לפרקים לכ - 300 מטרים ורוחבו כ - 10 מטרים. בתחתית הערוץ זורם נחל צלול המשלים את התמונה הפסטורלית של המקום. בערב נגיע למלון שלנו בעמק הדאדס. כולל ארוחת ערב במלון.
לינה בדאדס: Xaluca, Dades/ או דומה
ttps://www.xaluca.com/en/hotel/hotel-xaluca-dades

יום 6קניוני המדבר - הטודרא הדאדס – דרך 1,000 הקסבות –קסבת איית בן חאדו  - ווארזאזת 

בבוקר נצא לסיור בעמק הדאדס (אפשרות לסיור רגלי), עמק מדברי מלא במטעי תמרים וגידולים חקלאיים. נעבור בתוך כפרים ברברים נידחים וקסבות אדומות מיוחדות, נצפה בתצורות מדהימות של סלעי הקונגלומרט ונהנה מטבע עוצר נשימה - יום שכולו חוויה. לאחר הסיור נצא לאורך דרך אלף הקסבות הקלוע בין האטלס לבין ג'אבל סאהרו (קצה המזרחי של האנטי אטלס), כולל עצירה בתעשיית הורדים (בשמים, שמן, ריבות בכפר אל קלע לה מעגונה). אחה"צ הגעה לסיור באחת הקסבות היפות והשמורות במרוקו - קסבת איית בן חאדו אשר אותה משמרת אונס"קו. משם נטפס אל מרומי הרי האטלס בדרך נופית מרהיבה ומיוחדת. הנוף עוצר נשימה ומרהיב ביופיו. כפרים קטנים, פסגות הרים גבוהות, קניונים, ומראה הסהרה מרחוק. נסיים את היום בעיר ווארזאזת, וביקור בקסבת טאורירת ובמלאח' היהודי. 
לינה ווארזאזת: Hotel Karam Palace/ או דומה
http://hotel-karam-palace.business.site/

יום 7 דרך הקסבות העתיקה - מרקאש 

בבוקר נמשיך בנסיעה בדרך הקסבות העתיקה העושה דרכה לאורך ואדי מלאח'. נעצור לביקור בארמון הגלאווים הנטוש בטלוואת. מהארמון נשקף נוף מרהיב. נחזור לדרך המלך המובילה אל מעבר ההרים טיזי טיצ'קה,"מעבר הרועים", בגובה של כ- 2550 מטרים. אחר צהריים נגיע אל העיר מרקאש. לאחר התמקמות במלון וארוחת הערב נצא לכיכר השוק הגדולה ג'אמע אלפנאע -  כיכר האבודים. אליה מתנקז המון רב מכל קצווי העיר להנות מדוכני האוכל המעשנים ומוארים במנורות ענקיות וממספרי הסיפורים – חוויה רב חושית מרתקת. כולל ארוחת ערב במלון. 
לינה מרקאש: Adam Park / או דומה
https://www.adamparkmarrakech.com/

יום 8מרקאש – העיר האדומה

מרקאש - הפנינה הירוקה אשר בהרי האטלס הגבוה. נבנתה במאה ה-11. העיר מוקפת חומה ובה שערים מפוארים, על רקע בתיה האדומים. ללא ספק העיר המיוחדת והרבגונית ביותר במרוקו. כיום מרקש היא המרכז המסחרי ומרכז התרבות של דרום מרוקו, המרוקאים מכנים אותה "הלב של מרוקו". העיר עשירה בשווקים, מכל הסוגים וכל המינים, בבניינים ובמונומנטים מדהימים המייצגים את השושלות ששלטו במרוקו. כרך גדול בלבו של מישור חאוז, לרגלי הרי האטלס הגבוה. אוכלוסייתה מונה 1.5 מיליון נפש. המדינה, גרעינה העתיק של העיר, תופסת את חלקה המזרחי והיא מוקפת חומה ובה שערים מפוארים שנשתמרו היטב. במרכזה כיכר השוק הגדולה ג'אמע אלפנאע ובחלקה הדרום מזרחי- המלאח היהודי. ממערב לעיר העתיקה נבנה ב- 1913 רובע חדש בסגנון אירופי ובו שדרות רחבות, רובעי מגורים וגנים ציבוריים. נקדיש יום שלם לאתריה ההיסטוריים: ארמון הבהייה - הארמון נבנה על ידי וזיר הסולטאן, סי אחמד בן מוסא, המכונה "בא חמד" בשנת 1894. בהייה היתה האשה המועדפת עליו בין ארבע נשותיו, היתה יפה ואהובה וגם העניקה לו בן בכור, ולכן קרא לארמון על שמה. בארמון 28 אגפים, 24 לפילגשים וארבעה לנשים הרשמיות. מסגד הכותובייה - מסגד ומינרט (צריח) המתנשא לגובה של 77 מטר, ונצפה מכל מקום בעיר וממרחק קילומטרים רבים ומחוצה לה. ובריכת המנרה המוקפת עצי זית. הגנים, מסביב לבריכה, שימשו את יהדות מרוקו לחגיגות המימונה, משפחות משפחות היו מגיעות ומתפרסות תחת אותם עצי הזית הרבים הנטועים בגן ועושים פיקניקים משפחתיים. נשוטט בסמטאות המלאח שם חיים עדיין יהודים ונבקר בבית הכנסת הגדול. נחזור אל כיכר הג'אמע אלפנאע הססגונית והמרתקת בשעה בה היא מתעוררת לחיים ומהווה כמעין במה גדולה ללהטוטנים, מרקידי הנחשים לקול צלילי החליל, פותחים בקלפים ומגידי העתידות, מרפאים עממיים ורופאי אליל, עוקרי שיניים, תזמורות, להקות נגנים וקוסמים המהלכים בקסם וחן והמאפיינים את שוקיה של העיר הקסומה. נסתובב בסמטאות השוק המקורה. נמליץ על ארוחת ערב במסעדה מקומית (תוספת תשלום). לינה מרקאש.

יום 9: מרקאש – האטלס הגבוה - אסווירה (מוגאדור)

את הבוקר נקדיש לאטלס הגבוה. נסיעה לעמק האוריקה, הנמצא למרגלות הר האוקמידון (מהגבוהים שבפסגות האטלס הגבוה), נמשיך לאורך נהר האוריקה, המנקז את רכסי האטלס הגבוהים. הוא זורם צפונה ונשפך לוואדי תנסיפת. מעל לעמק שוכנים כפרים ברבריים בתיהם מגובבים זה על זה , בנויים מאבן מקומית , וטין הוא החומר המחבר בין אבני הבנייה. שם נתוודע לאורח החיים של אותם שבטי הברברים בהרים הגבוהים המכוסים שלגים בימי החורף. סיור רגלי במסלולי הליכה קצרים בעמקים הפוריים, בין בוסתני פירות ושדות מעובדים. נמליץ על ארוחת ערב במסעדה מקומית (תוספת תשלום). לינה מרקאש.

יום  10אסווירה (מוגאדור)

בבוקר נצא בנסיעה אל השפלה האטלנטית לביקור בעיר המצוירת אסווירה, אחת משרשרות ערי החוף הפורטוגזיות שלחוף האוקיינוס האטלנטי הנחשבת ליפה מכולם. אסווירה היא עיר נמל עתיקה שבתיה מסוידים לבן ומשקופי הבתים צבועים כחולנסייר בסמטאות המדינה המלאים בבתי מלאכה ושווקים, נעלה לסקאלה - המצודה הימית משם נשקפת תצפית מרהיבת עין על הים וצוקיו הסלעיים, הנמל, המלאח היהודי והמדינה. נקיף את חומות העיר, נבקר בנמל השוקק והצבעוני שם נמכרים הדגים הטריים ונאכלים במקום. נציץ אל סמטאות הרובע היהודי בו חי רבי חיים פינטו ובבית הקברות בו הוא קבור, הנחשב למרשים ביותר במרוקו. נמליץ על ארוחת ערב במסעדה מקומית (תוספת תשלום).
לינה באסווירה: Cote Ocean, Essaouira/ או דומה
https://www.coteoceanmogador.com/

יום 11קזבלנקה – ת"א

בבוקר בהתאם לשעת הטיסה העברה לשדה התעופה וטיסה לאירופה ומשם בטיסת המשך לישראל. 

עונה מומלצת: מרץ-מאי/ ספטמבר- נובמבר

כלול / לא כלול

המחיר כולל:
* טיסות בינלאומיות (דרך יעד ביניים)/ תוספת תשלום.
* מיסי נמל, תוספת דלק והיטל בטחון (נכון ליוני 2020).
* מלונות מדרגה ראשונה/ דרגת תיירות מעולה בערים.
* כלכלה: ע.ב חצי פנסיון – למעט 4 ארוחות ערב עצמיות.
* תחבורה: רכב תיירים ואן ממוזג/ ג'יפ בהתאם לתוכנית כמקובל במרוקו להעברות וסיורים (נהג/ מדריך דובר אנגלית).
* מדריכים מקומיים
רבאט – 4-5 שעות
מקנס – 4-5 שעות
פאס – 4-5 שעות
מרקאש – 4-5 שעות
א-סוירה – 4-5 שעות
* ג'יפ (נהג מקומי) אל הדיונות
* רכיבה על גמלים בדיונות
* ויזה למרוקו
* דמי רישום ע"ס 250$.
* תדרוך ומפות לקראת הנסיעה.

המחיר לא כולל:
* חלק מהכניסות לאתרים (כ70$ לאדם).
* מדריכים מקומיים מקצועיים (בחלק מהאתרים).
* ארוחות נוספות.
* שתייה בארוחות.
* שירותי סבלות.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* ביטוח נוסעים.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.