אזור גיאוגרפי

מדינות

סוג טיול

טרק בגיאורגיה

גאורגיה - הרי הקווקז - טרק בחבל הסוונטי - נוסע עצמאי

ב"דרכים" מחלקה מיוחדת המתמחה בארגון וביצוע טיולים לנוסע העצמאי ולקבוצות קטנות ביעדים שונים ברחבי העולם. הניסיון והידע הרב שרכשנו עומדים לרשותכם! אנו נבנה עבורכם מסלול שיתאים בדיוק לצרכיכם, כולל הזמנת טיסות, מלונות, פעילויות, אטרקציות, הדרכה מקומית, תדרוך מפורט, מפות, התאמת התקציב הפרטי שלכם ועוד.  יצאתם – שכחתם...יש מי שדואג לכם.

גאורגיה, שבקרב רבים (ובוודאי בקרב תושבי המקום) נחשבת למדינה היפה ביותר בעולם, היא מדינה בעלת מגוון אין סופי של תרבויות ונופים הממוקמת בצומת הדרכים בה התחברו במשך מאות שנים המשי, הכסף, התבלינים והאבנים היקרות של אסיה עם הסוחרים הנמרצים של אירופה. גיאורגיה היא ארץ מתפתחת המשמרת מנהגים ותרבות עתיקה שעיקרה ערב רב של עמים וצבאות שעברו בסך או הפכו את הרי הקווקז לביתם. בגיאורגיה נפגשים המים החמים של הים השחור עם קרחוני העד, והפסגות מכוסות השלג של הרי הקווקז עם השטיח הירוק של מורדות ההרים, המדבר והעמקים הפוריים. טרק הליכה בחבל הסוונטי הינו מסע בזמן לכפרים מרוחקים ונידחים, אוכלוסייה מסורתית ומסבירת פנים, ערים עתיקות, מבצרים נישאים, דרכים חבויות, יין משובח ושמפניה, תושבי קבע לצד נוודים, אנשי הרים לצד אנשי מדבר ונופים עוצרי נשימה.

היתרון של דרכים

  • הקווקז הגבוהקרחון צ'לאטי
  • קרחון צ'לאטי
  • כפר המצודות אושגולי

מסלול הטיול

יום 1תל אביב - בטומי 

נצא בטיסה מתל אביב לבטומי (גיאורגיה)/ דרך יעד ביניים
עם הנחיתה (בערב) מעבר בקורת דרכונים, העברה למלון ארוחת ערב.
אפשרות לבילוי לילה בעיר/ לינה בטומי.

יום 2אל חבל סוונטי – מסטיה, מרומי הקווקז – הליכה לקרחון צ'לאטי

בבוקר נעלה על הרכב ונצא בנסיעה צפונה לכוון הקווקז, לחבל סוונטי (Svaneti/სვანეთი). מובלעת כמעט אוטונומית בלב הרי הקווקז הגבוה. למעשה שנים ארוכות לא ניתן היה לטייל באזור בגלל קשיי הדרך ובגלל קשיים אחרים, הדרך לעגלות סוסים נכבשה רק במהלך שנות ה 30 של המאה ה 20. נעלה מעמק הקוטאיסי אל מרומי הקווקז הגבוה דרך העיר זוגדידיზუგდიდი)  (Zugdidi/, ונהר האנגורי (Anguri River) שער הכניסה המערבי לאזור. ככל שנעלה יותר גבוה כך תשתנה גם הצמחייה מנוף מיוער וסבוך, לנוף אלפיני חשוף. המקומיים שנפגוש בדרכנו ביום זה הופכים אט אט מחקלאים עובדי אדמה לרועי צאן שרועים את עדריהם על המדרונות המושלגים של ההרים. לקראת שעות הצהריים נגיע למלוננו בכפר הציורי מסטיה. 
מהכפר נשקף נוף מרהיב של פסגתו המושלגת של הר אושבה (Ushba Mountain/უშბა) הנישא לגובה של כ- 4700 מטרים, מימנו יורד קרחון מרשים אל העמק. עם ההגעה (צהריים) נתארגן על ציוד ההליכה ונצא למסלול ההליכה הראשון. כולל טיול הליכה דרך פלגי מים ויערות בסביבות הכפר מסטיה וטיפוס לקרחון צ'לאטי. לינה במסטיה.
סה"כ הליכה כ 2 שעות.
מרחק – 5 ק"מ
אופי מסלול – טיפוס מתון וירידה
הפרשי גובה – כ 150 מטרים טיפוס/ 150 מטרים ירידה

יום 3/ מסטיה – זבשי

בבוקר קפיצה קצרה לקהילת הכפרים של מסטיה (Mestia/მესტია) שתושביו מדברים בשפה הייחודית לאזור (סבנורי) ומשמרים אפילו דת עצמאית המשלבת את האמונה הנוצרית (זרם הכנסייה היוונית אורתודוכסית) עם מוטיבים פגאניים. עם ההגעה נצא ברגל ממסטיה ונטפס לאוכף נמוך המשקיף על העיירה ועל הצד המזרחי של הר אושבה (בראות טובה ניתן לראות את צמד פסגותיו של ההר ואת קרחון צלאטי הגולש לאיטו מפסגת ההר). נמשיך ונצעד אל תוך קהילת הכפרים מולאחי (Mulakhi), כולל הכפר העתיק והמיוחד לקהירי, במהלך ההליכה נראה את המקומיים במלאכות היום יום, במשק הבית ובשדות. נחצה את הנהר הגועש ונגיע אחה"צ לכפר העתיק זבישי (Zhabeshi) בו נתארח בבית משפחה כפרית. לינה זבישי.
סה"כ כ 7 שעות הליכה.
מרחק – כ 13 ק"מ.
אופי מסלול – חציה של שלוחות וערוצים שיורדים מצפון מסלול הטיול ממערב למזרח.
הפרשי גובה – 400 מטרים טיפוס/ 500 מטרים ירידה.


 
יום 4זבישי – אדישי

עם בוקר נצא ונטפס בתלילות למרגלות הר טטנולדי (Tetnuldi 4958m), נחצה את מעבר ההרים הגבוה (2,800 מטרים) עם מבט נפלא על קרחון צ'אנרי. ונרד לאורך נחלים קטנים אל הכפר הבא במסלולנו – הכפר המבודד אדישי (Adishi). הכפר אדישי הוא אחד הכפרים הציוריים והיפים ביותר בחבל הסוונטי. בתי המקומיים נבנו בתוך מגדלי השמירה המתנשאים מעל הגגות. את הלילה נעשה בביתה של נרגיזה, שתארח אותנו בשמחה על פי כל כללי האירוח הגרוזיני הכפרי המסורתי. לינה אדישי.
סה"כ כ 7 שעות הליכה.
מרחק – כ 12 ק"מ.
אופי מסלול –  טיפוס חציית מעבר הרים זבישי וירידה לאדישי.
הפרשי גובה – כ 850 מטרים טיפוס/ 400 מטרים ירידה.

יום 5/ אדישי – איפרלי

נצעד במעלה עמק קרחוני מרהיב ביופיו, בדרך מרבדי פרחים אין סופיים, נחצה פלגי מים שוצפים על גשרי עץ ארעיים, בדרך נראה שני קפלות עתיקות ששימשו בעבר את תושבי הכפרים, בדרך לקרחון אדישי המרשים. נחצה את הנחל הגועש (בעזרת סוסים) ונטפס בתלילות מעלה אל עבר האוכף, נחצה את קו פרשת המים (מעבר צ'וחונדרי שגובהו 2,722) אל עמק חאלדה. בראות טובה הנוף מלמעלה מרהיב ביופיו, כולל פסגתו הקרחוני של הר הטטנולדי המרשים. נמשיך ונצעד במגמת ירידה בדרך נחלוף ליד כפרים כמעט נטושים עד לבית מקומי בכפר העתיק איפרלי (Iprali) שבקהילת הכפרים קאלה (Kala), שם נבלה את הלילה. לינה איפראלי.
סה"כ הליכה 7-8 שעות.
מרחק – 18 ק"מ.
אופי מסלול - טיפוס חציית מעבר הרים אדישי וירידה לאיפראלי.
הפרשי גובה – כ 650 מטרים טיפוס/ 800 מטרים ירידה.

יום 6איפארלי – אושגולי 

נרד עם בוקר אל עבר עמק הנהר הרחב (תחילתו של האינגורי) ונטפס דרך כפרים ציוריים אל דרך עתיקה שחיברה את קהילת קאלה לקהילת אושגולי (Ushguli). הכפר הציורי שוכן בגובה של 2300 מטר, אושגולי הוא הכפר הגבוה ביותר באירופה, הכפר וסביבתו הוכרזו כאתר מורשת עולמית ע"י אונסק"ו - UNESCO. באזור יותר מ 22 מגדלים ששמשו למסתור והגנה מפני פולשים שהגיעו מהעבר הצפוני של הרי הקוקז (רוסיה) במאה ה 12. הבידוד הגדול של תושבי הכפר הקטן הביאו ליצירת אורח חיים ייחודי, מכניס אורחים וססגוני במידה רבה. כל זאת מול הנוף עוצר הנשימה הנשקף מהכפר. היום קצר יחסית ובסופו נוכל לנוח בכפר. לינה אושגולי.
סה"כ הליכה 5-6 שעות.
מרחק – 13 ק"מ
אופי מסלול – טיפוס מתון
הפרשי גובה – כ 450 מטרים טיפוס

יום 7אושגולי – מזארי – מפלי אושבה

בבוקר נצא בנסיעה חזרה לכוון מסטיה. הדרך עושה דרכה לאורך נהר האנוארי השוצף, חוצה גשרים, מעברי מים, כפרים נידחים ובעיקר נוף עוצר נשימה של הכפרים מעל. עצירה קצרה בעיירה מסטיה ומשם נמשיך ללילה אחרון בהרי הקווקז בכפר ההרים היפה מזארי (משם התצפית היפה ביותר על פסגת הבננה של הר אושבה).
עם ההגעה נצא למסלול הליכה אחרון... נצא בטיפוס מתון מהכפר הציורי במגמה צפונה לאורך נהר הדולורה. בתחילה נראה עוד את בקתות הקיץ של הכפר טוובישי, בהמשך ניכנס לתוך היער הסבוך, הדרך מטפסת לאיטה מתחת נראה את שאון המים הגועשים של הנהר ומעל נראה את הפסגות הגבוהות של הר אושבה האדיר. אחרי כשעתיים הליכה נראה את נפילת המים האדירה של מפלי אושבה. נחצה את הנהר הגועש בגשר עץ רעוע ונתחיל לטפס בשביל צר שבדרך מרבדי פריחה מרהיבים ביופיים ונוף מדהים ועוצר נשימה של עמק קהילת הכפרים של מזארי. לאחר כשעתיים נגיע למדף סלע שממנו תצפית מרהיבה על האזור המפלים והפסגות. לאחר שננשום אוויר פסגות נתחיל בירידה ארוכה חזרה למזארי. לינה מזארי.
סה"כ הליכה כ 4-6 שעות.
מרחק – 10 ק"מ.
אופי מסלול – טיפוס מתון ואח"כ תלול וירידה תלולה ואח"כ מתונה.
הפרשי גובה – כ 800 מטרים טיפוס/ 800 מטרים ירידה.

יום 8 בטומי וחוף הים השחור – תל אביב 

בבוקר נרד לבטומי עיירת הנופש הקסומה שלחוף הים השחור - היוונים קראו לה בטוס, קיצור של "בטוס לימן" שפירושו נמל עמוק. כובשים רבים באו בה, והיא ידעה ביצורים וקרבות ורוב חייה אמרו לה תהיי נמל ותשתקי. בסוף המאה ה-19 בטומי הוכרזה כעיר וארכיטקטים הובאו לעשות בה מעשיי בניה וארמונות לקרוא אליה את שועי ומתענגי עולם. חלקם משופצים עכשיו והאחרים עדיין עומדים בלויים ודהויים, זכר לשנות הקומוניזם שהתייחסו בתיעוב לכל שריד של הדוניזם. עם ההגעה נצא לסיור קצר בעיר באחר הצהריים בהתאם לשעת ההמראה העברה לשדה התעופה של בטומי לטיסה חזרה (דרך יעד ביניים) לתל-אביב.

* סדר המסלול והביקור באתרים עשוי להשתנות בשל זמני טיסות, זמינות בתי מלון ואילוצים אחרים. 
 

כלול / לא כלול

המחיר כולל:
* טיסות בינלאומיות (דרך יעד ביניים). – מתומחר נפרד
* מיסי שדות תעופה (מעודכן לנובמבר 2018).
* לינה: במלונות מדרגת תיירות טובה/ לינה כפרית.
* כלכלה: פנסיון מלא בימי ההליכה/ חצי פנסיון בשאר הימים, ארוחת בוקר וערב במקומות הלינה לכל אורך המסלול, ארוחות צהרים – פיקניק בשטח/מסעדות קטנות. 
* תחבורה: מיניבוס/ ואן תיירים ממוזג לנוסעים.
* ערכת ע.ר, ערכת קפה, ערכת פיקניק ועוד...
* הדרכה: מדריך מקומי דובר אנגלית. 
* דמי רישום.

המחיר אינו כולל:
* כניסות לאתרים
* ארוחות נוספות.
* טיפים לנותני השירותים בחו"ל.
* ביטוח נוסעים.
* הוצאות ושירותים אישיים.
* כל מה שאינו כלול בתוכנית ובמחיר הטיול.